Sağlıklı Yaşam İçin Tarifler

Semizotunun, kanama hastalıklarında ve peklikte çok faydalı olduğunu kaydeden uzmanlar, kanı temizlediğini, bol idrar söktürdüğünü, kanı, üre ve benzeri pisliklerinden temizlediğini, sinir krizleri ve beyin yorgunluğunu geçirdiğini, böbrekteki kum ve taşı döktüğünü bildiriyor.

Semizotunun, şeker hastalarının susuzluğunu azalttığını, kilo vermekte etkili olduğunu belirten uzmanlar, semizotu, yeşil salata olarak yenirse faydasının fazla olduğunu ifade ediyor

Semizotu, en çok 30 cm. kadar boylanabilen bir ya da çokyıllık otsu bir bitkidir. Yuvarlağa yakın oval biçimli, yeşil renkli etli ve sulu yaprakları vardır. Bu yapraklar ile yine etli ve sulu olan yaprak sapları yenilir.

Bitkinin küçük çiçekleri genellikle sarı, bazen eflatun, pembe ya da kırmızı renkli olur. Erselik özellikler taşıyan çiçeklerinin döllenmesiyle olgunlaşan küçük kapsül durumundaki meyvelerinin içinde çok sayıda siyah renkli minik tohum bulunur. Kültür çeşitlerinin yaprakları daha irice ve yabanilerininki küçük olan semizotunun kıymalı ve pirinçli yemeği yapılır. Ayrıca semizotu yapraklan, çiğ olarak öylece ya da salatalara katılarak yenilir.

BESİN DEĞERLERİ

100 gr. taze semizotunun besin değerleri şunlardır: 32 kalori; 2 gr. protein; 3,8 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,4 gr. yağ; 1,4 gr. lif: 4 mgr. fosfor; 40 mgr. kalsiyum; 0,2 mgr. demir; 80 mgr. sodyum; 45 mgr. potasyum; 180 IU A vitamini; 0,04 mgr. B1 vitamini; 0,03 mgr. B2 vitamini; 0,03 mgr. B6 vitamini ve 8 mgr. C vitamini.

SAĞLIĞIMIZA YARARLARI

Yukarıda sayılan besin değerlerinin yanı sıra;

* Semizotu, içerdiği yüksek oranlı lifiyle peklik (kabızlık) çekenlere iyi gelir.

* Yaşlı, hasta ve diyet yapan kişiler için çok uygun bir sebzedir.

* Semizotunun içerdiği omega 3 doymamış yağlar, balıklarınkiyle kıyaslanabilecek düzeydedir: Geleneksel olarak gut hastalığına, baş ağrısı ve bedendeki diğer ağrılara iyi geldiğine inanılmaktadır. Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar, semizotunun sağlığa yararlı bu etkisinin varlığını doğrulamaktadır.

* Semizotunun, kanama hastalıklarında ve peklikte çok faydalı olduğunu kaydeden uzmanlar, kanı temizlediğini, bol idrar söktürdüğünü, kanı, üre ve benzeri pisliklerinden temizlediğini, sinir krizleri ve beyin yorgunluğunu geçirdiğini, böbrekteki kum ve taşı döktüğünü bildiriyor.

* Semizotunun, şeker hastalarının susuzluğunu azalttığını, şişmanlara kilo verdirdiğini belirten uzmanlar, semizotu, yeşil salata olarak yenirse faydasının fazla olduğunu ifade ediyor.

Sayılan bütün bu etkileri için semizotu, diyete katılıp bolca yenilmelidir.

Alıntıdır

Cok begendim ellerinize saglik, ramazan bittigine gore yeni tarifler bekliyoruzzz

evet diyedisyenden geldim ramazanda 6 kg vermşimçok sevinçliyimhepside yağdan gitmiştoplam 10 kg verdim
yemektariflerine devam birde ben bu ara çok semiz otu tükettim faydası kesin çokbüyük

Bu tarif internet vardı ben kendi damak tadına göre yaptım
Malzemeler
1 orta boy kabak ortadan 2 ye kesilmiş
1 kırmızı biber küçük doğranmış
1 tutam maydanoz inçe kıyılmış
1 kirbit kutusu kadar az yarım yağlı beyaz peynir.
1 kirbit kutusu kadar light kaşar peynir rendelenmiş
Tuz kara biber

Yapılışı
Bir tençereye su koyuyoruz kaynatıp kabakları içine atıyoruz biraz tuz ile kabaklar yumuşayınçaya kadar pişiriyoruz

Pişen kabakları içlerini bir kaşık yardımıyla çıkarıyoruz içlerine biraz tuz ve taze değirmenden kırılmış karabiber serpiyoruz

Biryanda da beyaz peyniri kırmızı biberi mardanozu ve içlerini çıkardığımız kabakların içlerini minik minik doğrayıp peynir karışımın içine koyup karıştırıyoruz ve sonra kabakların içlerini bu peynir karışımıyla dolduruyoruz

Daha sonra fırın kabına yağlı kağırt serip kabakları fırına koyup pişmeye yakın kaşar peynirini sepip üzeri kızarana kadar tekrar fırınlıyoruz

Ben yanıda yoğurtlu ayran aşı çorbası 1 dilim ekmek ve salatayla öğünümü tamamladım bunu yanıda et yemedim peynir olduğu için afiyet olsun bende ilk denedim vaz geçemiyeçeğim bir tarif oldu

Son düzenleme:
topiğine bayıldım. tarifler harika. ayrıca ben de diyetteyim ve bunları kesin yapıcam.

Ellerine sağlık. Paylaşan ellerin dert görmesin inşallah :) Yemeklerden buram buram sağlık kokusu geliyor. Mutlaka deneyeceğim.

1 kase semiz otu küçük doranmış ( benim derin donduruçuda vardı )
2 orta boy közlenmiş patlıçan küçük küçük doğranmış
2 közlemiş kırmızı biber küçük küçük doğranmış
2 diş sarmısa rendelenmiş yada ezilmiş
1 kase yoğurt ve tuz

Yapılışı önce patlıçanları biberleri ister fırında ister ocak üzerinde közlüyoruz sonrada yoğurtla sarmısak ve tuzu çırpıp içerisine közleyip doradığımız patlıcan ve biberi ilave ediyoruz karıştırıyoruz

Daha sonra sevis tabağın altına semiz otunun bir kısmını bırakıp üzerinede közleyip karışdırdığımız patlıcan ve biberleri koyuyoruz
Tekrar üzerine semiz otunu serpip küçük domateslerle süslüyoruz

Ben yanıda sadece 2 dilim ekmek yedim bu hafta biraz kaçırdığım için :18:dengelemeye çalıştım
Siz yanıda içinde yağ olmadığı için 2 kalem izgara kuzu pirzolası yada orta yağlı bir kıymayla et köftesiyle öğünü tamamlaya bilirsiniz

Son düzenleme:
Ben bu topigi simdi gördüm,niye acaba
Efsercigim devam etmiyormusun tariflere,ne güzel 10 kg vermissin,devam edersen fazlada verebilirsin bence..
Hemen topigin tozunu almaya basla,bende süpürme isini yapayim,tekrar acalim kapilari

Ben bu topigi simdi gördüm,niye acaba
Efsercigim devam etmiyormusun tariflere,ne güzel 10 kg vermissin,devam edersen fazlada verebilirsin bence..
Hemen topigin tozunu almaya basla,bende süpürme isini yapayim,tekrar acalim kapilari

Oyyy kimler gelmiş tabi canım alalım tekrar dönüş yapacağım canım hemde hemen bekliyorum canım seninde vardır güzel tarifler

Oyyy kimler gelmiş tabi canım alalım tekrar dönüş yapacağım canım hemde hemen bekliyorum canım seninde vardır güzel tarifler
Tabi cnm,yazalim tarifleri verelim kilolari..
Ben 3 haftada 1,1 gr vermisim ama bayramda cok dikkat edemedim yoksa daha fazla verirdim.Sende tartil,haftalik bildirim istiyorum senden,yeni yila daha zayif girelim

Tabi cnm,yazalim tarifleri verelim kilolari..
Ben 3 haftada 1,1 gr vermisim ama bayramda cok dikkat edemedim yoksa daha fazla verirdim.Sende tartil,haftalik bildirim istiyorum senden,yeni yila daha zayif girelim
Pazertesi yağ ölçümlerim yapılsın bildirim ben, galiba aldım biraz malesef geçirdiğim operasyon etkili

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…