Sağlıklı düşenebildiğimi sanmıyorum, akıla ihtiyacım var.

Salvia

Guru
Kayıtlı Üye
14 Nisan 2013
1.661
1.838
İyi akşamlar.
Konuya gireyim, çünkü uzatmadan anlatmaya çalışacağım ama zor.

Babam maddi durumumuz iyiyken, her şeyi sattı kadın peşinde.
Sadece bir de değil, uçan kuşa hemen sahip çıkayım, koruyayım moduyla atlayan biri.

Özellikle babasız aileleri ve bu duruma yatkın olanları buluyor. Şimdi bile yetmiş yaşında ve 38 yaşında kıza babacan tavırlarla yaklaşıyor, mahallesindeki kavgalara giriyor, kız istenmiyormuş vs. artık nedense. Bir yandan kaçmasını da biliyor, baktı belalı tipler gördüğü zaman fişek.

Biz çok büyük kavgalar ettik, en son durduğumuz evimizi sattı biraz borcum var diye. Hem de satmayacağım diyerek anneme krediler çektirdi. Abim kendi eviyle takas ederek aldı, üstüne de para verdi. Şu an hala oturuyoruz abim sağolsun, fırsat buldukça yüzümüze vursa da, arada ben geçeceğim dese de. Şu an abimden borcun bir kısmını da taksitle aldığı için evden çıkmıyor babam ama bitince bizi yine huzursuz edecek.

Polisler geldi iki defa birincide anneme vurunca araya girdim, itiştik, ikincide de bana saldırdı. Polislerin ikinci gelişlerinde, yanlarında üstüme yürüyüp evden kovunca, polisler içeri giremedi ama kapıdan gelsene sen buraya diye uzandılar buna. Polislerin yanında delilik yaptı, eşofmandan cinsel organını işaret ederek ben de bilmem neyliyim falan dedi anlamadım ne yapmaya çalıştığını. Bir tanesi üvey baban mı bu, kaç yaşında adam şimdi dövsen dövülmez dedi, diğeri üniformam olmasa yemin ederim ben döverim bu adamı dedi.
Beni evden çıkardı polis, şikayetçi ol şundan biz bir alalım bunu karakola dedi.
Beni evden çıkarınca bu şikayetçi olurum diye tutuştu, cama çıktı atacakmış kendini.
Şikayetçi olamadım, yapma kızım dedim el adamı olsa tamam ama babayla böyle bir karanlık tarafa girme, o bataklığa düşme dedim. Hala arada olsa mıydım derim ama hayatımda böyle bir şey yaşansın hiç istemiyorum.

Abimle de büyük kavga ettiler, bıçaklarım seni falan gibi saçma salak tehditler savurdu ama bir yandan da bekliyor abim kalksın gitsin diye.

Bir senedir aynı evde konuşmadık, çalıştım ama ev kirasına yeter bir ücret değildi. Bir de üniversitem var bu şehirde, son senem. Yurda geçmeyi düşündüm ama artık onun evi bile değil, abim sen otur dedi. Abim de onun yüzünden sağlıklı davranmıyor genellikle. Anneme gelirsek, annem bize babamı kötüleyip yüzüne ben senden memnunum, kocamsın, kocamı seviyorum diyor.
O da bitti yani benim için, abimi de beni de sattı defalarca. Bu arada ablam da eşine, babamın yaptığı gibi davranıyor. O konu çok detaylı, ablamla görüşmüyorum.

Şimdi maddi olarak masrafım olmuyor bu evde, odamdayım genelde, yüzeysel iletişim kuruyorum.
Bu adam hala başına ne gelirse gelsin, ben bu yoldayım mezarda değişirim diye iddialaşıyor, Allah'a bile meydan okuyor. Ben kendime çok yükleniyorum, senin hala bunlarla ne işin var diye ama bir yanım sen kendini düşün, duygusal davranma diyor.

Böyle sanki duruşumu kaybetmişim gibi hissediyorum. Sonra bakıyorum dışarıdaki hayat bile böyle sindirilmesi zor şeylerle dolu ve benim eyvallah edememek gibi lüks sağlayacak güvencem yok.

Ne yapmalıyım, bu işin doğrusu ne benim açımdan? Üniversite bitince komple şehirden çekip gitmeyi, annemle bile sınırlı görüşmeyi kararlaştırdım, risk alacağım.

Kafam çok karışık, çekip gitmeyi son şans olarak görüyorum.
Sağlıklı düşünmediğimi hissediyorum, çünkü denediğim halde başaramazsam ölümü çıkış yolu görme hissi başladı. Gardım çok düştü.

Son düzenleme:
Ölüm bir çıkış yolu değildir.
Babamızı annemizi pazardan seçemiyoruz. Elde var bu, bu yaşanıyor.

Universiteni bitir. Atamani al yahut özel sektörde guzel bir kapi aralanır, yepyeni bir hayatın olur...

Minimal seviyede tuttugun bir iletişimde ailenle görüşürsün sonra. Ama şimdi yapman gereken tek şey okulunu bitirmek.

İkinci üniversitemi okuyorum zaten, yaşım küçük değil ama hala şu konuyu aşamadım.
Pandemidir, ekonomidir derken kopamadım bir türlü.

Kendi hayatınıza bakmaya çalışın. Başka şehirde iş bulmaya çalışın.

Aslında kafama takılan soru şu, bu konuya hala sinirleniyor ve duygusal olarak bakıyor olmak sağlıklı mı?
Artık beni ilgilendiren bir şey olmadığını da düşünüyorum bir taraftan.

İkinci üniversitenizmiş. Bence bir an önce mesleğiniz neyse başlayıp mümkün olduğu kadar kısa sürede o ortamdan ayrılmaya çalışın. Toksik insanlar yanında duranı da zehirler.

Söz konusu aile hele anne baba olunca, bir de aynı evin içindeysek, beni ilgilendirir mi ilgilendirmez mi ayrımını yapamıyoruz maalesef. Mantıklı düşünmek mümkün olmuyor. İlla ki etkileniyoruz.

Aslında kafama takılan soru şu, bu konuya hala sinirleniyor ve duygusal olarak bakıyor olmak sağlıklı mı?
Artık beni ilgilendiren bir şey olmadığını da düşünüyorum bir taraftan.
e bütün bir aileniz durumdan etkileniyor
babanız yüzünden annenizle ilişkiniz ablanızla ilişkiniz dağılmış
abiniz sağlıksız şeyler yapan bir adam olmuş bir adam belki siz de öylesiniz
etrafınızda ailenizle normal ilişkisi olan kadın yoktur belki babanız yüzünden
böyle zor bir babayla büyüyünce ve sürekli yüz yüze olunca tabi ki sinirlenir de takar da dugusal da olur insan normal yani insansınız

o evden çıkınca da bitmeyecek
tüm hayatımıza sirayet ediyor kök ailemiz, çocukluğumuz, anne ve babamız
ama zamanla yönetilebilir olacak
daha az sinirleneceksiniz

bir an evvel kendinize ait bir hayat kurun

Bir şekilde iş güç bul kurtar canım kendini. Sen yokkende onlar böyleydi zaten, düzeltemezsin hepsi karakter meselesi. Ama iyi ki abin var

Babanın yaptığı yanlış, annen bunu söyledikleri ile meşrulaştırıyor. Malesef. Tek seçeneğin irtibatı kesmek ama yalnız da daha sıkıntılı olmaz mısın? Bilemiyorum

Ama sizin ikinci üniversite okumanız şu koşullarda lüks bence bakın yaşım küçük değil diyorsunuz iyi kötü büyük küçük demeden bir işe başlasaydınız sigortanız bir maaşınız olurdu kendi düzeninizi daha çabuk kurardınız şehir değiştirme imkanınız olurdu çalşırkende yüksek lisans veya ikinci ünv okuyabilirsiniz. Evin ailenin bu koşıllarında ve bu psikolojıyle ne derece kpss çalışabilirsinizki. Hiç vakit kaybetmeden işe girip (başka şehirde olsa daha iyi olur)kendi düzeninizi oluşturun ayaklarınızı yere basın vakit kaybetmeyın

Allah sabır versin ve yardımcın olsun ne evlatlar anne babasına azap olsun ne de anne baba evladına ailede huzur cok onemli ama sen kendine sor bence ben bu ailenin duzelmezi icin elimden geleni yaptim mi diye yaptiysan bu konuda icin ferahsa ailede olsa sana zarar veren onlari artik bir kenarda birakman lazim annedir babadir dara zora dustugunde yanlarinda olursun tamamen sil demiyorum ama seninde bir hayatin var ve bunlari düşünmekle ömrünü yaşını yeme derim
Seneler sonra arkana baktiginda pismanlik duyabilirsin ben kendi hayatima neden sahip cikmadim diye
Al aileni karsina sartlarini sun siz boyle oldugunuz için ben bu evde daha fazla durmak istemiyorum vs gibi duygusal polemige girmeden nötür bi sekilde sınırıni çiz onlardan artik vazgectigini belli et ve evet zor olacak belki ama bi kaosun icinde yasamaktan iyidir kendi ayaklarinin ustunde durmak tekrardan Allah sabir versin senin adina üzüldüm

Böyle bir ailede ikinci bir ünv okumayı keşke erteleseydiniz. Mezun olur olmaz hemen iş hayatına atılıp kendi hayatınızı kursaydınız. Çünkü o evde olduğunuz sürece hep mutsuz olacaksınız. Biran önce iş hayatına atılıp ayrılın o evden.

Ayni babanin 50 yasinda versiyonu bende var. Tam 15 senedir degissin duzeksin islah olsun diye dualarmi etmedim adaklarmi adamadim olmuyor degismiyor. Kelimeler cumleler bile ayni. Ayni adami baskasindan dinleyince sirtimdan yuz defa bicaklandim. 70 yasina kadar yasarsa kesinlikle degismeyecek be bizde yasarsak hala cekecegiz demektir. En azindan senin sansin var. Okulmu olur işmi olur yurtdisimi olur kac hit yakani kurtar bak degismiyor goruyosun. Bu isin sonunda kanser olursun ben oldum cunku ordan biliyorum Allah yardimcimiz olsun Allah bildigi gibi yapsin ne diyim artik

Doğru bir konuya değindiniz.
Bu kök ailenin etkisinden kurtulmanın yolu var mıdır, onu araştırıyorum.
Karma, lanet, beddua vs.
Çünkü dedem de kötü biriymiş ve çok insanın canını yakmış çevresinde.

Amcam iyi bir aile kurdu mesela o aile adamı, diğer amcam da babama yakın karakterde.
Asıl sıkıntım bu, onlardan gelecek negatif bağları çözmek istiyorum.

Katılıyorum, haklısınız.
Evimize kadar satacağını öngöremedim.
Öngöremesem bile, böyle bir ailede bu eğitim aşkına gerek yoktu.

Çok yanlış tercihlerim oldu, evcil yapımdan dolayı.
İpler kopana kadar zorlamak istedim ama insan bir yaşa kadar tahammül edebiliyor.
Ekonomi bu kadar kötüye gider diye de düşünemedim, yani sıkışıp kaldım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…