saftirik yassy

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
çok fazla para odaklı bir toplumuz artık genel olarak. hem yardımcınızın hem ayakkabıyı verdiğinizin kızın durumu da bunu gösteriyor. üzücü bir durum ama bir yandan bazı insanlar için zorunluluk gibi bu, yaşamlarını böyle devam ettiriyorlar maalesef.

yardımcınız ona yaptığınız diğer yardımları görüp, sevineneceğine ve belki size daha uygun ücretle iş sunacağına , nasıl daha fazla para kazanırım derdinde oluyor.

ayakkabıyı verdiğiniz kız, teşekkür edip, eğer olmadıysa size geri vereceğine ya da 'satmayı düşünüyorum, haberiniz olsun ' en azından diyeceğine, direk satışa koyuyor.

bu durumlar hep paranın hayatın merkezinde yer alıyor olmasından. siz de, onlar da hem haklı hem haksız.

saflık konusunda üstüme kimseyi tanımam
bildiğim halde göz yumuyor işin belkide en kötü tarafı rahatsız olmuyorum
sen ailen tarafından eleştirmiyorsun en azından ben ağır eleştiriler de alıyorum
aman boşver 3 günlük dünya öyle yada böyle geçecek

bunun adı küçük görmek değil. işleyiş böyle ister kabul etsinler ister etmesinler herkesten daha zengini, daha iyi imkanlara sahip olanı var bu dünyada. kim çıkıp "ben patronumdan daha zenginim, x holdingin sahibinden daha zenginim" diyebilir. şahsen ben diyemem. bana göre durumu iyi olanlar da var kötü olanlar da. bunu dile getirmek kendini büyük görmek değil. büyük gören insan yardım yapmaz zaten. sizi tenzih ediyorum ama gereksiz alınganlık yapıp komik olan üyeler var baya güldüm bu konuda ilk kez.
Haklısın.Maddi imkanların o insanlardan iyi diye kendini mahçup vs hissetmene gerek yok.20lerin başında ben de senin gibiydim anne babamız böyle yetiştirmiş.İşe başladım yalnız yaşıyordum sitede görevli vardı eşi de içli köfte , sarma türü yemekler yapıp satıyordu.Ben de almak istedim hem kadının çalışması hoşuma gitti hem de hazır yemek oluyordu yalnız yaşıyordum çünkü.Neyse gel Zaman git zaman öğrendim ki kadın aynı ürün için herkese farklı fiyat çekiyormuş.Yani alan kişinin saflık derecesine göre fiyat yükseliyormuş diyim daha doğrusu.Sonra almaz oldum.Bu kez sordu ben de söyledim açık açık.Sonra da bi' daha almadım.Bu gibi şeyleri yaşadıkça öğreniyor insan kim gerçek muhtaç kim üç kağıtçı.

Burda garibanizm yapmaya gerek yok.O insanlar öyle kurnaz ki seni beni suya götürür susuz getirir.Arkamızdan da saf derler.Her neyse böyle işte.Laf epey uzadı.

Son düzenleme:
bunun adı küçük görmek değil. işleyiş böyle ister kabul etsinler ister etmesinler herkesten daha zengini, daha iyi imkanlara sahip olanı var bu dünyada. kim çıkıp "ben patronumdan daha zenginim, x holdingin sahibinden daha zenginim" diyebilir. şahsen ben diyemem. bana göre durumu iyi olanlar da var kötü olanlar da. bunu dile getirmek kendini büyük görmek değil. büyük gören insan yardım yapmaz zaten. sizi tenzih ediyorum ama gereksiz alınganlık yapıp komik olan üyeler var baya güldüm bu konuda ilk kez.
Zaten ben ona büyük görmek filan demedim aynen bende sasiriyorum okudukca ama gerçekten düşününce neden o kadın herkesten az alıp sizden fazla alsın ki yada kıyafet verdiginiz insan neden giymeyip satsinki giyerim dediyse giysin yoksa giymem desin ihtiyacı olana verilir bu devirde 1 liranın hesabını yapmamiz lazım ben yapamiyorum hep vericiyim cevremdekilerde çok güzel kullaniyorlar beni ama degisemiyorum inşallah siz degisirsiniz

bence siz insanları kafanızda kategorilere ayırmışsınız. bazı insanlar da sizden altta ve sizin yaptığınız iyiliklere karşı size kul köle olmalılar. babanızın lafından belli. senden aşağıda olanlar... temizlikçi kadın sizden aşağıda, kıyafetleri verdiğiniz görevlinin kızları sizden aşağıda... ne için? neye göre aşağı?

Lafı bu kadar ters anlamak ince ince konu sahibini haksız çıkarmaya çalışmak pes doğrusu bu nasıl bir kin yazık cidden

isterse milyarder olayım hak etmeyene 1 kuruş vermem kandırılmakda koyar bana... yardmcı bayana yapacak birşey yok malesef ilerde zam isterse vermezsiniz diğerleriyle denk ödemey başlarsınz kabul etmezse de yollar ayrılır... diğer kızda pek açık gözmüş başka neler satmış bakabiliyorsanız bakın bakalım içlerinde verdiklerinizden var mı ? varsa direk yüzüne vurun derim.

İş ahlakı dedikleri kavram bizim topluma biraz uzak.Herkes kısa yoldan nasıl daha çok kazanırım derdinde.Temizlikçi kadın için bir şey yapsanız da değişecek bir şey olacağını sanmıyorum,bir sonraki gelen kişi de benzer olacak çok büyük ihtimalle.

Kızlar konusunda ben çok da sinirlenecek bir şey göremedim.Sen vermişsin artık,ne yaparlarsa yapsınlar bırak boşver.Bunun için üzülmene değmez.Sonuçta giymeyecekmişsin,satmaktan da vazgeçmişsin,boş boş duracağına en azından birine para olmuş olur boşver :KK66:

bak şimdi şu ünlü popçulardan biri çizmelerini hayranlarından birine vermek istemiş kızın biri yalvar yakar ayak numaramda uyuyor diye talep etmiş.
sonrası senin başına gelen.

şu açıdan bakabilirsin sonuçta yardım için verdin dimi?
ha çizme ha maddi.
paraya çevirip bir ihtiyacını karşılayabilir.

temizlikçiye gelince direk sor neden diye.

Ben de bu duruma çok maruz kalırım ama ben bu kadar düşünmüyorum bu konu üzerine.Çünkü böyleyim , değişemiyorum.Ha ayrıca yaptığım iyi şeyleri yapmaktan vazgeçmek de istemiyorum bu çakal tipler yüzünden.Yani bir insana yardım etmekten vazgeçmek istemiyorum bu kurnaz insanlar yüzünden.O yüzden bu tür davranışlarla karşılaştığımda "O da onun terbiyesizliği." diyip bırakıyorum.Ha az buçuk paran gider ya da saf yerine konulursun ama o da o insanın terbiyesizliği.Bana zarar vermiyor diye düşünüyorum.
İyilik yapmayı bırakmıycaz tabi kide ama artık gerçekten ihtiyacı olan insanları bulup onlara yardım etmeliyiz konu sahibinin anlattığı durumları ben de yaşadım hepimiz yaşadık kimseyi küçük görme değil bu ama gerçekten ihtiyacı olan insanlarında haklarını ellerinden alıyor böyleleri ben artık o şekilde yardım ediyorum çocukken her gördüğümüz dilenciye annemin para vermesini isteyen vermeyince de akşama kadar anırarak ağlayan bir çocuktum ben oysaki ne hale getirdiler ne hale geldik yazık :KK43:

Kızın yaptığı ayıp ya en azından size haber verebilirdi. Rahat edemedim satmam sorun olur mu diye. O zaman siz de alır başkasına verirdiniz. Kendince kurnazlık yapmış işte. Bence giysileri geri istemeyin artık. Parasıyla kendi ihtiyacı olan başka şeyi alır siz yine iyiliğinizi yapmış oldunuz. Kendi ayıpları sonuçta boşverin.

Temizlikçi kadınla konuşup sebebini sorabilirsiniz. Annemin evine bu fiyat bana neden bu fiyat diye. Aklında bir şey mi var kadının yol uzaklığı vs. gibi sorup öğrenmiş olursunuz.

Mütevazı olursanız keriz yerine konuluyorsunuz. Aaa gerizekalı diye düşünüyor ülkemiz insanı. Artık iyilik yapmayı bıraktım. Dilenci görünce bile “ben işsizim kadının en azından işi var dileniyor oo güzel iş” deyip geçiyorum. Ayrıca 35 numara minik ayaklı kadınları çok kıskanıyorum. Zengin insanlar bana ancak erkek ayakkabısı vererek yardımcı olabilir :KK70:

iyi de annemin evi 250 m2 ve köşe bucak temizlik yaptırır ona 150 ye gidiyor çünkü 150 den bir kuruş fazla söylese annem hadi yallah senden başka temizlikçi mi yok der çok iyi biliyor. benim evim 170 m2 ve salon, mutfak, banyo ve kendi odamı temizletiyorum. bu normal mi şimdi ben sanki kendisine taş çektiriyorum da benim evimde daha çok yoruluyor. benim onu alma sebebim biliyorum kocası işsiz güçsüz, çocukları var. para kazansın diye çağırıyorum ben onu ama bana yaptığı şey ahlaksızlık gibi geliyor.

diğer yapılan da benim etik anlayışıma asla uymuyor. ben onlara ihtiyaçları olduğu için vermişim, ayağına olmadıysa o da gitsin başkasına versin ben bana getirsin demiyorum ki zaten almam da. ama benim parasız verdiğim şeyi tutup kendisi 400 liraya satınca bana gerçekten bu yapılmaması gereken bir şey olarak görünüyor.
Size pahalıya değil annenize ucuza gidiyor gibi.

Mesafe , mesafe ,mesafe
Soguk ve kibirli duracaksin
40 yasindayim ve bunu ogrendim
Evinde birini calistiriyorsan samimiyet kurmayacaksin , kotu de davranmayacaksin ama fazla iyi de davranmayacaksin

Bana yardima gelen kadinlara resmen ev dizdim , yagdirdim ama herzaman cok soguk ve mesafeli durdugum icin benim evimde daha uzun sure kalip , daha cok is yaparlar
Aniden gun degistirsem giklarini cikarmazlar , yada seneler sonra arayip cok ibtiyacim var bir gun gelir misin dedigimde kosa kosa gelirler , hicbir zaman magdur etmedim , herzaman destek oldum ama dedigim gibi hep mesafeli durdugum icin kaziklamazlar
Ama bunu da ogrenene kadar bi kac senem gitti :))

Sana gelen ablayi gonder , cizmeler icin yaoacak bisi yok , ben sana sat dedim , sen gittin babani dinledin :)

Çizme için haklısınız ama pahalı bir cizmeyse belki kız daha ucuz bir şey giyerim aradaki farkı da kendime harçlık ederim diye düşünmüştür.

Ben geçen otobüs bileti alıyordum adam bir fiyat söyledi o an şaşırdım bilet fiyatının şu kadar olması gerekir dedim adam da hemen tamam sana o kadar yapalım o zaman dedi. İlk söylediği fiyattan yaklaşık yaklaşık %30 daha ucuza aldım. Birçok şey böyle sanırım kime ne tuttururlarsa. Bana böyle herkese farklı fiyat söylenmesi sahtekarlık gibi geliyor.

Sassy güzelim batılı kültürü çünkü ikinci el eşya almak veya satmak. Bizim eski kuşak sevmez öyle şeyleri. En son trden ikinci el ayakkabı aldım millet şok oldu. Oysa haberleri yok Amerika'dan aldığım ve habire iltifat ettikleri en az iki üç ayakkabım ve sayısız saatimi hep ikinci el ya ebayden ya da goodwillden almışım:)) eski ikinci el denmez bile çoğuna ki epey eşya zaten ya hiç kullanılmamış ya da az kullanılmış. Sen bakma babana sat eşyalarını sonuçta hala öğrencisin.

Phillycim bir haftadir evde ne var ne yok satiyorum , babam dumur olmus vaziyette
Nasil aliyorlar deyip duruyor , adamcagizin akli almiyor , ama let go muhtesem bisi , gercekten cekip yukluyorum ayni gun gidiyor

Gerci en son komodinime kapida sarilip agladim ama olsun , ikinci el muhtesem bisi :)

Ayrica ps 4 ve lap top aldim let godan gecen hafta , ikinci eli icat edeni seveyim

Üff herkes 20 tl ne olacak ki falan demiş.
Pardon da konu sahibi neden 20 lira fazla versin?
insana dokunan 20 lira vermek değil sadece konu sahibinin 20 lira vermesi.
Ben olsam alır karşıma yardımcı kadını derim ki; Ben bundan sonra temizlik için ancak 150 tl ayırabilirim. Eğer böyle devam etmek istersen buyur.
Elbise konusuna gelince satış fiyatını babamdan alırdım:KK70: öyle ver demekle olmuyor:KK70:

ben gerçekten ya çok safım ya da salağım bilmiyorum ama artık çok sinirleniyorum.

babam her zaman "sakın senden aşağıda olan insanları ezme, gücünü onların üzerinde göstermeye çalışırsan asıl güçsüzlüğünü gösterirsin" tarzı cümlelerle büyüttü beni. bu yüzden ben sürekli kandırılıyorum sanırım. ben insanlara yumuşak yüzlü oldukça salak yerine konuyorum.

eve temizliğe gelen kadın herkese 150 liraya gidiyor bana 170. üstüne bir de yemek parası alıyor. ben biliyorum başkasına kaç paraya gittiğini ama şimdi söylesem 20 liranın lafını yapıyor olacağım. o bir şey söyleyecek ben bir şey söyleyeceğim sonra kadının boynu bükülecek. ben istemiyorum ki o üzülsün. ama ben bu parayı yerden toplamıyorum ki o neden beni böyle dolandırıyor?

evdeki kıyafetleri topladım babama ikinci el uygulamaları var oradan satacağım dedim. 3 kuruş için mi uğraşacaksın ne kadar ayıp ihtiyacı olan birini bul ver bu lafı bir daha duymayayım dedi tamam dedim. sitedeki görevlinin üniversite okuyan kızları var biliyorum. ona söyledim kızların giyerse bende böyle böyle şeyler var dedim verdim. verdiğim şeylerin tamamını yurt dışından aldım türkiyedeki sayısı bir elin parmağını geçmez. verdim kızlara bir hafta önce.

dün aynı uygulamayı ben de kullanıyorum açtım ben bir çanta arıyorum markayı yazdım baktım benim onlara verdiğim çizmeler orda. kendi kendime "anaa demek o kadar da bulunmaz bir şey değilmiş lan ben de kendimi bir şey zannediyorum" diye gülüyordum çizmeye bir bakayım dedim satışa koyan kişi benim çizmeyi verdiğim kız. açıklama kısmına da "hediye geldi ayak numarama uymadığı için satıyorum" yazmış. lan o sana hediye gelmedi ben sordum 35 numara sana olur mu diye olur dedin verdim madem ayağına 35 olmuyor niye alıyorsun ben gidip ihtiyacı olan başkasına veririm.

şimdi çıkıp bunlara bir laf etsem beni haksız çıkarırlar. nefret ettim bıktım ben bu kendini uyanık zanneden insanlardan. gariban ayağına yatıp da insanın iyi niyetini suistimal ediyorlar laf etsem ben onları hor görmüş aşağılamış oluyorum. tamam büyüklük bende kalsın dedikçe şiştim gerçekten.

okulda vs böyle bir şey olsa sonuna kadar hakkımı ararım ama genel kanıya bakıp "fakir, yazık, gariban" olarak adlandırılan insanların bu kurnazlıkları beni şişirdi bıktım ya.

gidip yine bir şey söylemeyeceğim ben onları kırmak veya yüzlerine vurmak için vermedim o kıyafetleri ama gerçekten üzüldüm. üst üste denk gelince ve zaten üzgün bir halde olduğum için oturdum iki saattir bunların beni salak olarak görmelerine ağlıyorum. eminim arkamdan da "eheheh kerize bak" diyorlardır. sanki benim elim yok oraya satışa koyamam diyorum sonra da herhalde elim yok ki koymadım millet beni ayakta uyuttu diyorum cidden sinirlerim bozuldu.
Yerinde olsam o kızdan çizmeyi uygulama üstünden alırdım görünce belki utanır

Dediğim gibi; tesadüfün böylesi. Ama Türkiye'de birçok insan yurtdışından alışveriş yapıyor (bende dahil). Yine de geçmiş olsun,çizmenizi alın isterseniz.

ya sizin bu güncellemenizi yeni okudum ben. siz ne demeye çalışıyorsunuz bana bir açıkça söyleyin bakayım? çizmenin peşine mi düştüm ben?

ayrıca çok çelişkilisiniz siz. zaman ayırsam devirip dökerim şimdi ama gereksiz. düzgünce öneri veriyorsanız verin yoksa konuyu çarpıtmayın ayıp diye bir şey var.

iyi de annemin evi 250 m2 ve köşe bucak temizlik yaptırır ona 150 ye gidiyor çünkü 150 den bir kuruş fazla söylese annem hadi yallah senden başka temizlikçi mi yok der çok iyi biliyor. benim evim 170 m2 ve salon, mutfak, banyo ve kendi odamı temizletiyorum. bu normal mi şimdi ben sanki kendisine taş çektiriyorum da benim evimde daha çok yoruluyor. benim onu alma sebebim biliyorum kocası işsiz güçsüz, çocukları var. para kazansın diye çağırıyorum ben onu ama bana yaptığı şey ahlaksızlık gibi geliyor.

diğer yapılan da benim etik anlayışıma asla uymuyor. ben onlara ihtiyaçları olduğu için vermişim, ayağına olmadıysa o da gitsin başkasına versin ben bana getirsin demiyorum ki zaten almam da. ama benim parasız verdiğim şeyi tutup kendisi 400 liraya satınca bana gerçekten bu yapılmaması gereken bir şey olarak görünüyor.
Iyi de kadın açıklama olarak ne diyor?
Yanı baştan kabul etmeseniz bir şey demezdi bence.
Bir de yemek parası alıyormuş mesela bunu kesebilirsiniz.
Abla ben sana zaten fazla veriyorum artık yemek parası vermek istemiyorum deyin geçin yani.
Kizlarin yaptığı tamamen uyanıklık evet ben olsam yorum yazardım sanırım paylaşımın altına .

Evinize bu kadın gelmeyecek olsa normal fiyata birini bulabilir misin? Cevap evetse kadına yol ver gitsin, zaten yalnızsın ne kadar kirletiyor olabilirsin ki evi.

Ama yok bulamam güveniyorum düzenim iyi diyorsan hiç fiyat artırma ya da extra bi para vermeden devam et, kadın derse ki fiyat arttı ben zaten fazla veriyordum, şimdi normale gelmiş oldu de.

2. El işini de babana söyleme şimdilik, bu işler böyle, satabildiğini sat gitsin, kalanları verirsin.

Iyi de kadın açıklama olarak ne diyor?
Yanı baştan kabul etmeseniz bir şey demezdi bence.
Bir de yemek parası alıyormuş mesela bunu kesebilirsiniz.
Abla ben sana zaten fazla veriyorum artık yemek parası vermek istemiyorum deyin geçin yani.
Kizlarin yaptığı tamamen uyanıklık evet ben olsam yorum yazardım sanırım paylaşımın altına .

ilk başta bana geliyordu ben memnun kalınca anneme gitti anneme aklındaki fiyatı sormuş annem 150 demiş. bana geldi direkt 170 dedi. aynı sitede birkaç kişiye daha gidiyor 150 ye.

baksanıza yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali buradaki hanımlar nerdeyse beni haksız çıkaracaklar bir iyilik yaptım insanca yardım ettim diye. benim bozulduğum nokta madem kullanamayacaksın ihtiyacı olan birine ver yani.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X