Popüler Konu Ramazanda İftar ve Sahur Menülerimiz (2021)

Çok geçmiş olsun,Rabbim acil şifalar versin, inşaallah bir an önce atlatırsınız,
Benim büyük oğlum da alerjik, 2. Sınıfa gidiyor, bu hafta okula göndermekten vazgeçmiştik ki okullar kapandı,
Rabbim çocuklarımızı ve bizleri korusun
Çok zormuş hastaneye giderken elimizde nefessiz kaldı yavrum rabbim kimseye yasatmasin

An itibari ile eriştem bitmiştir.İftara kadar hamurları açtım.Saat 22:00 dan sonrada kesme işini hallettim.

Sebzeli Renkli Erişte Yapımı Tarifi'nin Malzemeleri
Havuçlu için;
2 büyük boy havuç
2 yumurta
5 su bardağı un
1 tatlı kaşığı tuz
1 su bardağı su

Pancarlı için;
2 büyük boy pancar
2 yumurta
5 su bardağı un
1tatlı kaşığı tuz
1 su bardağı su

Sütlü için;
Bir su bardağı süt
2 yumurta
5 su bardağı un
1 tatlı kaşığı tuz

Ispanaklı için;
1 su bardağı su
2 yumurta
5 su bardağı un
1 tatlı kaşığı tuz
250 Gr kadar ıspanak(koyu yeşil olmasını istiyorsanız saplarını koparın.Ben bu sefer açık renkli yaptığım için saplarınıda kullandım.Göz kararı da ıspanak katabilirisiniz.

Sebzeli Renkli Erişte Yapımı Tarifi'nin Yapılışı
Not:Ölçüleri çoğaltabilirsiniz.Unu yavaş yavaş dikkatli katın yumurta ve malzemeye göre arttırıp azaltabilirsiniz.Çok olur derseniz yarım ölçüde kullanabilirsiniz.Pancar yoksa mor lahanalı da yapılabilir salatalar pilavlarda çorbalarda peynirli kıymalı her çeşitle tüketilebilirsiniz

1-Havuçları ve pancarları küçük küçük doğrayıp ayrı kaplarda 1 su bardağı su ile ocakta 10 dk kaynatıyoruz.Sonrasında rondo ya da blanderdan püre haline gelene kadar iyice eziyoruz.(ben rondodan geçirdim)Sonrasında Yumurta, püre, tuz, un yoğrulur sert bir hamur olmalı.
Süt pişirip soğutalım hamurunu yoğuralım.
Bezeler çok sert olmalı 1 ya da yarım saat buz dolabında dinlensin,
Dinlenmiş bezeleri un ekleyerek ilk önce merdaneyle sonra oklavayla mantı hamuru kalınlığında açalım.
Açtığımız yufkaları bir bez üzerine alıp kurutalım isterseniz saçta arkalı önlü hafif pişirebilirsiniz çok beklemek istemezseniz.Ben biraz uzun sürse de kurumalarını bekliyorum.
Sonra 2,5 cm genişliğinde şeritler kesip,şeritleri 3 erli 4 erli ince ince kesip 1- 2 gün güneş görmeyen serin bir yerde örtü üzerinde kurutun ,sonra tüketmeye hazır. Yapacakların şimdiden eline emeğine sağlık...

Eklentiler

• IMG_20210415_002515.jpg
    IMG_20210415_002515.jpg
    128,5 KB · Görüntüleme: 44
  • IMG_20210414_192944.jpg
    IMG_20210414_192944.jpg
    83,7 KB · Görüntüleme: 40
  • IMG_20210414_165037.jpg
    IMG_20210414_165037.jpg
    53,4 KB · Görüntüleme: 45
An itibari ile eriştem bitmiştir.İftara kadar hamurları açtım.Saat 22:00 dan sonrada kesme işini hallettim.

Havuçlu için;
2 büyük boy havuç
2 yumurta
5 su bardağı un
1 tatlı kaşığı tuz
1 su bardağı su

Pancarlı için;
2 büyük boy pancar
2 yumurta
5 su bardağı un
1tatlı kaşığı tuz
1 su bardağı su

Sütlü için;
Bir su bardağı süt
2 yumurta
5 su bardağı un
1 tatlı kaşığı tuz

Ispanaklı için;
1 su bardağı su
2 yumurta
5 su bardağı un
1 tatlı kaşığı tuz
250 Gr kadar ıspanak(koyu yeşil olmasını istiyorsanız saplarını koparın.Ben bu sefer açık renkli yaptığım için saplarınıda kullandım.Göz kararı da ıspanak katabilirisiniz.

Not:Ölçüleri çoğaltabilirsiniz.Unu yavaş yavaş dikkatli katın yumurta ve malzemeye göre arttırıp azaltabilirsiniz.Çok olur derseniz yarım ölçüde kullanabilirsiniz.Pancar yoksa mor lahanalı da yapılabilir salatalar pilavlarda çorbalarda peynirli kıymalı her çeşitle tüketilebilirsiniz

1-Havuçları ve pancarları küçük küçük doğrayıp ayrı kaplarda 1 su bardağı su ile ocakta 10 dk kaynatıyoruz.Sonrasında rondo ya da blanderdan püre haline gelene kadar iyice eziyoruz.(ben rondodan geçirdim)Sonrasında Yumurta, püre, tuz, un yoğrulur sert bir hamur olmalı.
Dinlenmiş bezeleri un ekleyerek ilk önce merdaneyle sonra oklavayla mantı hamuru kalınlığında açalım.
Açtığımız yufkaları bir bez üzerine alıp kurutalım isterseniz saçta arkalı önlü hafif pişirebilirsiniz çok beklemek istemezseniz.Ben biraz uzun sürse de kurumalarını bekliyorum.
Sonra 2,5 cm genişliğinde şeritler kesip,şeritleri 3 erli 4 erli ince ince kesip 1- 2 gün güneş görmeyen serin bir yerde örtü üzerinde kurutun ,sonra tüketmeye hazır. Yapacakların şimdiden eline emeğine sağlık...
Eline sağlık güle güle yiyin çok güzel görünüyor

Havuçlu için;
2 büyük boy havuç
2 yumurta
5 su bardağı un
1 tatlı kaşığı tuz
1 su bardağı su

Pancarlı için;
2 büyük boy pancar
2 yumurta
5 su bardağı un
1tatlı kaşığı tuz
1 su bardağı su

Sütlü için;
Bir su bardağı süt
2 yumurta
5 su bardağı un
1 tatlı kaşığı tuz

Ispanaklı için;
1 su bardağı su
2 yumurta
5 su bardağı un
1 tatlı kaşığı tuz

Ellerinize sağlık afiyet ile yersiniz inşaallah 🤩💝💖

Ben de bu gün sahura menemen yaptim. Bazlama vardi ( kendim yapmadim) henuz o kadar gelistiremedim kendimi:)
Haslanmis yumurta. Boyle hafif rahat oluyor.
Yarin patlicanli köfteli bir kebap yapicam. Yanina pilav. Salata, yoğurt. Esim 3.cesit olursa hic yiyemiyor:) bize iki cesit yetiyor. Ben patlican yiyemem kendime de ayri düşünüp yapmak durumundayim ama cok şükür. Sağlık olsun yeter ki.

Laale Laale Rabbim sabir versin. Siz cok akli basinda birisiniz eminim ki acinizi yasayip bitireceksiniz. Anneniz hep sizle olacak zaten ne kiymetli bir sey ki sizin gibi evlat yetistirip göç etmek nasip olmuş. Herkese nasip olmaz.
Ne kadar güzel cümleler...
Çok teşekkür ederim anneciğim adına.
Allahım razı olsun inşallah çok teşekkür ederim.

Havuçlu için;
2 büyük boy havuç
2 yumurta
5 su bardağı un
1 tatlı kaşığı tuz
1 su bardağı su

Pancarlı için;
2 büyük boy pancar
2 yumurta
5 su bardağı un
1tatlı kaşığı tuz
1 su bardağı su

Sütlü için;
Bir su bardağı süt
2 yumurta
5 su bardağı un
1 tatlı kaşığı tuz

Ispanaklı için;
1 su bardağı su
2 yumurta
5 su bardağı un
1 tatlı kaşığı tuz

Harika olmuş.
Eminim tadı da süperdir.
Ellerine sağlık arkadaşım. :KK36:
Erişte çok çok severim. Kayınvalideciğim de güzel yapar, hiç hazır almıyoruz, sağ olsun.

Günaydın.
Bizim sahur sade geçti.:bicak:
3 hurma yiyip ilaçlarımla beraber bol su içip yattım, şimdi yattığım yerden yazıyorum.:uykucu:
İftardaki midemdeki sıvılar henüz akıp gitmedi. Davul gibi göbekle duruyorum.:anneadayı:
Kocam bu sene tutmadığı için ona :KK67:hurma da verilmedi. Kalkınca kahvaltısını yapar.
Sizlerin tatlı sahurlarınız bereketli olsun inşallah.:KK36:

Son düzenleme:
Çorba sonrası bi dinlenme veriyor musunuz mideye, az da yeseniz peş peşe farklı şeyler yemekten oluyor olabilir bir an da uzun açlıktan sonra
Ara vermiyorum aslında. Bir de öyle yapmayi deneyeyim.
Yaa geçmiş olsun, başka zaman da böyle misiniz?
Tesekkur ederim. Baska zaman aslinda bu kadar sure ac kalmadigim icin bu denli rahatsizlik yasamiyorum. Kimi zaman bazi yemekler rahatsiz ediyor yine de.
Aynen canım ben de öyle.
Ben su,çay,ayran çok yükleniyorum.
Ona bağlıyorum.
Hele bugün yemek hiç yiyemedim.
Su rahatsiz etmez diye dusunuyorum Lalem ama cok az yiyip suya yuklenince belki de o rahatsiz ediyordur.
Ben sahurda suyu zoe içtim midem almadi 1 bardağı zor bitirdim.

Çok zormuş hastaneye giderken elimizde nefessiz kaldı yavrum rabbim kimseye yasatmasin
aynısını oğlum 3 yaşındayken yaşadım, 3 gün makinaya bağlı kaldı,uyuttular, çok zor bilirim, Rabbim yar ve yardımcınız olsun ve tekrarını göstermesin

İftarda
Kabak çorbası
Beyti kebap
Yoğurt
Kıvırcık salatası
Tatlıyı hazır aldık

Sahuru kızım ve oğlumla birlikte yaptık, bu seneki ilk oruçlarını tuttular,(11 ve 8 yaş)
Karışık tost , haşlanmış yumurta, kahvaltılık ve çay vardı
ayy canım çekti kabak çorbasından ben de bugün yapayım geçen tatlısını yapmıştım biraz kabak kaldı elimde.
yanına da fırında tavuk, salata yaparım güzel olur. dünden de kalbura bastı var :KK70:

ayy canım çekti kabak çorbasından ben de bugün yapayım geçen tatlısını yapmıştım biraz kabak kaldı elimde.
yanına da fırında tavuk, salata yaparım güzel olur. dünden de kalbura bastı var :KK70:
ben de önceki gün kabaktan karnı yarık yapmıştım, üstünden oyduğum kısımlardan sonraki gün çorba yaptım, yemeklik kabaktan yapıyorum kabak çorbasını, afiyyet olsun,

X