Popüler Konu Ramazanda İftar Ve Sahur Menülerimiz(2014)

kızlar benim ramazanım biraz dolu geçer ya misafirim vardır yada misafirlikteyimdir kalabalığız bizz:KK52:

cumartesiyde arkadaş grubumuz var menü oluşturma sırası ondaa:KK9:

aklımdan geçenler şunlar yardımlarınızı beklerimmm:44:

mantarlı tavuklu çorba
sandal kebabı
nohutlu pilav
tavuk
paçanga böreği
mantar salatası
köz biber salatası
ali nazik
çoban salatası
içecek alıcam kola ayran falan karışık bişeyler alıcam
tatlıya tam karar veremedim sütlü bişey mi şerbetli mi kararsızım

fikirlerinizi beklerimm

merhaba,
bu listedekilerin hepsini yapacak mısn:KK53:

Tatlı olarak Kıbrıs tatlısını öneririm hafifi ve güzel oluyor.

uzmnlar sütlü tatlı öneriyorlar .o zaman tavuk göğsü yapabilirsin yanında dondurma ile servis edebilirsin . veya dondurmalı irmik helvası buda çok güzel oluyor tavsiye ederim.

merhaba,
bu listedekilerin hepsini yapacak mısn:KK53:

Tatlı olarak Kıbrıs tatlısını öneririm hafifi ve güzel oluyor.

uzmnlar sütlü tatlı öneriyorlar .o zaman tavuk göğsü yapabilirsin yanında dondurma ile servis edebilirsin . veya dondurmalı irmik helvası buda çok güzel oluyor tavsiye ederim.

inş yapacağım cnm :KK31:

kıbrıs tatlısı nasıl tarifini verebilir misin bilmiyorum

inş yapacağım cnm :KK31:

kıbrıs tatlısı nasıl tarifini verebilir misin bilmiyorum

buldum canım :)

3 yumurta
yarım su bardağı şeker
yarım su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı galeta unu
1 su bardağı kırılmış ceviz
bir paket kabartma tozu

Kreması için

1 litre süt
1 su bardağı nişasta
Yarım su bardağı şeker
1 paket vanilya
1 paket krem şanti

Şerbeti için

2 su bardağı su
1.5 su bardağı şeker

keki için sırayla malzemeleri karıştırıp çırpıyoruz...borcama veya ofırın tepsisine döküp yarım saat kadar pişiriyoruz...
galeta unu olunca zaten çabuk pişiyor...
şerbeti kaynatıp soğumaya bırakıyoruz...
krema için sütü nişastayı şekeri vanilyayı karıştırıyoruz....
muhallebi kıvamına gelene kadar pişiriyoruz, ocaktan indirince krem şantiyi döküp iyice karıştırıyoruz...
ben çırpma teliyle karıştırdım, mikserle hiç denemedim, çünkü mikser biraz cıvıklaştırıyor muhallebileri...
keki pişirip, soğumuş şerbeti döktükten sonra azcık dinlendirip muhallebiyi güzelce döküp yayıyoruz...
üzerine çekilmiş ceviz ve hindistan cevizi serpiştiriyoruz...isteyen cevizi kekin içine de karıştırabilir...
ben pişmiş cevizi pek sevmediğimden servis yaparken serpiştirdim..size kalmış...
afiyet olsun..:)

Son düzenleme:
iftarda dünden kalanları yiyeceğiz bugun.
yoğurt çorbası
kuşbaşılı ve kaşarlı pide
patates kızartması
irmik helvası

kızlar benim ramazanım biraz dolu geçer ya misafirim vardır yada misafirlikteyimdir kalabalığız bizz:KK52:

mantarlı tavuklu çorba
sandal kebabı
nohutlu pilav
tavuk
paçanga böreği
mantar salatası
köz biber salatası
ali nazik
çoban salatası

fikirlerinizi beklerimm

canım güllaç yapabilirsin hem kolay bunca işinin arasında hem hafif hem de tam kalabalık tatlısı :KK55::KK55:

bir kaç günün karışığı iftar menüm;
patatesli sulu köfte,
taze fasulye,
yarmalı ayran çorbası,
karpuz,
bol kekikli zeytinyağlı domates söğüş,
tatlı vs...

Akşama ne yapsam diye düşünürken bu topigi ve sizi bulduuuummm :))

Ben takipte olıyım burayı bari:KK34:

kesinlikle cnm zevkli oluyo hem fikir edinmiş oluyosun :) mesela ben bugün şehriye çorbası fırında köfteli patates ve pilav düşünüyorum vee birde haşhaşlı irmik tatlım var :KK9::KK9:

Çubuk kraker dolması, fırında etli deniz börülcesi, çorba olarak da bütün balkabağı var dermişim. Yok kız yok şaka 😃😃😃 tavuklu nohut yemeği ve fırında kaşarlı mantar var,çorba belli değil. Acı ayran yaptım içecek olarak.

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

kesinlikle cnm zevkli oluyo hem fikir edinmiş oluyosun :) mesela ben bugün şehriye çorbası fırında köfteli patates ve pilav düşünüyorum vee birde haşhaşlı irmik tatlım var :KK9::KK9:

evet zevkliyimiş :))
menünde güzelmiş :) ellerine saglık :KK16:
benimde bugün eşim için özel bişeyler yapasım var ama nasıl üşeniyorum anlatamam hem yapmak istiyorum hem yerimden kalkamıyorum bakalım iftara ne olacak :))

Çubuk kraker dolması, fırında etli deniz börülcesi, çorba olarak da bütün balkabağı var dermişim. Yok kız yok şaka 😃😃😃 tavuklu nohut yemeği ve fırında kaşarlı mantar var,çorba belli değil. Acı ayran yaptım içecek olarak.

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

çucuk kraker dolmasında gözlerim aynen böyle oldu:KK53::KK53::KK53: o da neeee deyip merakla google amcaya soracaktım ki devamını okudum :))
iyi güldüm yaa:KK9::KK9:

Ramazan'da da maden suyu için

Sıcak yaz günlerine denk gelen Ramazan'da oruç tutanlar; gün boyu susuz kalarak kaybettikleri mineralleri, iftardan sonra maden suyu içerek yerine koyabilirler. Sahurda da bol bol maden suyu tüketmek gerekir
Sağlıklı yaşam için büyük öneme sahip olan maden suyu içmenin yeri, yaşı ve zamanı yoktur. Özellikle yaz aylarında vücudun mineral dengesini korumak ve gün içerisinde kaybedilen sıvı miktarı ile birlikte mineralleri de geri kazanmak için; maden suyu içmek önemlidir. Minerallerin maden sularından emilerek vücuda alınmaları diğer besinlere göre çok daha kolaydır. Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi ve sıcaklarla birleşmesi nedeniyle artan su gereksinimini karşılamak için ve terlemeyle vücuttan atılan su ile mineral kaybına karşı maden suyu içilmesi sağlık için çok önemlidir.

SİNDİRİME YARDIMCI
Sahur ve iftarda maden suyu içmek; içeriğindeki zengin mineral değerleri ve doğallığı ile iyi bir seçim olacaktır. Sahurda içilen maden suyu; gün boyu ihtiyaç duyulan su ve mineral miktarını birlikte sağlar. Maden suyu, sindirimi kolaylaştırıcı etkisiyle iftar sonrasında da içilebilir. İftardan sonra sürekli çay veya kahve içmek yerine maden suyunun tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca iftar sofralarınız için hazırladığınız ayran veya meyve suyu gibi içeceklerde su yerine maden suyu kullanırsanız; hem farklı lezzetler yakalamış, hem de vücudunuza daha fazla mineral almış olursunuz.

YORULAN MİDEYİ RAHATLATIR
Maden suyu, oruç tutanların sindirim sistemi fonksiyonlarının desteklenmesi ve dengelenmesinde de önemli rol oynayabilir. Özellikle oruç tutanlara; bol sıvı tüketiminin yanında mutlaka maden suyu da tüketmeleri önerilmektedir. Çünkü maden suyu; terlemeyle vücuttan atılan su ve mineral kaybını desteklerken, gün boyu boş kalan ve dinlenen midenin iftar sonrası yorulmasını önleyip rahatlamasına da yardımcı olur.

BEBEKLERE DE ÇOK FAYDALI
Maden suyu, bebeklerin beslenmesinde de geniş bir yer tutar. Bebeklerin gelişimi için gereken minerallerin alımında maden suyu önemli bir rol oynar. Kemik ve diş gelişimi için maden suyunun içerisindeki kalsiyum, florür gibi mineraller önemlidir. Birçok besinde bir arada bulunmayan mineralleri tek seferde almanın en sağlıklı yolu, bebekler için de; mineral değeri yüksek olan maden suyu tüketmektir.

REHAVETİ ÖNLEMEK İÇİN EN AZ İKİ ŞİŞE İÇİN
Yaz sıcaklarında ve özellikle de mevsim geçişlerinde, insanlara rehavet çöker. Günde en az iki şişe maden suyu içerek bu rehavetten kurtulmak mümkün. Çünkü maden suyu; hem gün içinde yaşanan su kaybını en aza indirmesi, hem de zengin mineralleri sayesinde vücudunuzun zinde kalmasına yardımcı olur. İftar sofrası için içecek hazırlayacak vaktiniz yoksa; tercih edebileceğiniz meyve aromalı maden sularıyla sofralarınızı renklendirebilirsiniz.

VÜCUT DİRENCİNİ DAHA DA ARTIRIR
Hücrelerin; sağlıklı olabilmeleri ve fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için minerallere ihtiyaçları var. Vitaminler gibi mineraller de vücudun; enerji üretme, büyüme ve iyileşme gibi fonksiyonlarını gerçekleştirmesine yardımcı olur. Zira tüm enzim aktiviteleri mineral gerektirir. Yani vitamin ve diğer besinlerin vücuda yararlı olabilmesi için de minerallere ihtiyaç duyulur. Ayrıca maden suyunun içeriğinde bulunan demir; hastalıklara karşı direnci artırır, yorgunluğu azaltır ve kanın kırmızı hücrelerinin oksijenlenmesini sağlar. Yine içindeki kalsiyum da kemik ve dişlerin oluşmasında, sağlıklı olmasında son derece faydalıdır.
Alıntıdır...

evet zevkliyimiş :))
menünde güzelmiş :) ellerine saglık :KK16:
benimde bugün eşim için özel bişeyler yapasım var ama nasıl üşeniyorum anlatamam hem yapmak istiyorum hem yerimden kalkamıyorum bakalım iftara ne olacak :))

çucuk kraker dolmasında gözlerim aynen böyle oldu:KK53::KK53::KK53: o da neeee deyip merakla google amcaya soracaktım ki devamını okudum :))
iyi güldüm yaa:KK9::KK9:

kızzzz uhicim burda ki kızlar çok hamarat bizim derin dahil neler yapıolar görmelisin bunların yazdıklarını menülerini görünce bunlar kadınsa ben neyim diyorum kendime vallahi :KK9::KK9::KK9:

kızzzz uhicim burda ki kızlar çok hamarat bizim derin dahil neler yapıolar görmelisin bunların yazdıklarını menülerini görünce bunlar kadınsa ben neyim diyorum kendime vallahi :KK9::KK9::KK9:

:KK9::KK9::KK9:ilahi dideem :)

ama derin cidden becerikli belli maşallaaahhhh arkadaşıa:KK16:

mantarlı tavuklu çorba
sandal kebabı
nohutlu pilav
tavuk
paçanga böreği
mantar salatası
köz biber salatası
ali nazik
çoban salatası

fikirlerinizi beklerimm

şerbetli tatlı olarak kadayıf ,revani , kalburabastı , şekerpare

sütlü tatlı olarak pudingli kedidili bisküvi, sütlaç ,güllaç ,sütlü irmik tatlısı dondurmalı sunulabilir,profiterol

kizlar menume bakin bi nasil aksama misafir varr

patlican kebabi

nohutlu etsuyuyla pisen yogurtlu dovme corbasi

etli biber dolma

zeytinyagli taze fasulye

nasil menu iyimi yoksa baska bisey eklemelimi ne dersinizz

patlican kebabi

etli biber dolma

zeytinyagli taze fasulye

salata..meze ...tatlı varmı

buldum canım :)

3 yumurta
yarım su bardağı şeker
yarım su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı galeta unu
1 su bardağı kırılmış ceviz
bir paket kabartma tozu

Kreması için

1 litre süt
1 su bardağı nişasta
Yarım su bardağı şeker
1 paket vanilya
1 paket krem şanti

Şerbeti için

2 su bardağı su
1.5 su bardağı şeker

keki için sırayla malzemeleri karıştırıp çırpıyoruz...borcama veya ofırın tepsisine döküp yarım saat kadar pişiriyoruz...
galeta unu olunca zaten çabuk pişiyor...
şerbeti kaynatıp soğumaya bırakıyoruz...
krema için sütü nişastayı şekeri vanilyayı karıştırıyoruz....
muhallebi kıvamına gelene kadar pişiriyoruz, ocaktan indirince krem şantiyi döküp iyice karıştırıyoruz...
ben çırpma teliyle karıştırdım, mikserle hiç denemedim, çünkü mikser biraz cıvıklaştırıyor muhallebileri...
keki pişirip, soğumuş şerbeti döktükten sonra azcık dinlendirip muhallebiyi güzelce döküp yayıyoruz...
üzerine çekilmiş ceviz ve hindistan cevizi serpiştiriyoruz...isteyen cevizi kekin içine de karıştırabilir...
ben pişmiş cevizi pek sevmediğimden servis yaparken serpiştirdim..size kalmış...
afiyet olsun..:)
aklımda bulunsun saol cnm:KK19:
canım eline sağlık.
Soslu biber nasıl oluyor ki?

biberi kızartıp üzerine sarımsaklı domates pişirip döküosun
canım güllaç yapabilirsin hem kolay bunca işinin arasında hem hafif hem de tam kalabalık tatlısı :KK55::KK55:
güllaç aklımda aslında ama bizimkiler çok sevmiyo onun için emin olamıyorum
şerbetli tatlı olarak kadayıf ,revani , kalburabastı , şekerpare

sütlü tatlı olarak pudingli kedidili bisküvi, sütlaç ,güllaç ,sütlü irmik tatlısı dondurmalı sunulabilir,profiterol
:KK48: :KK48:

sanırım şekerpare yapıcam gene :KK17:

patlican kebabi

etli biber dolma

zeytinyagli taze fasulye

bence salata ve pilav ekleyebilirsin ellerine sağlık

X