Gebeliğe Hazırlık Prolaktin Yüksekliği ve Hamilelik

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
Haklısınız bir meşguliyet bulmak şart, bende 2 defa dostinex kullandım ancak sadece 1 defa 13e düşürebildik ve çok kısa sürede tekrar yükseldi ilk başlarda kadın doğum doktorum ile bu durumu yürütüyorduk sonrasında endokrinojiye gittim tavsiye üzerine şuan endokrin kontorlünde devam ediyorum doktor 2 ay daha böyle bekleyelim eğer bir sonuç olmazsa tekrar ilaca başlarız bu sefer düzenli kullanıma ve hamilelik oluştuğu an keseriz bir sorun olmaz dedi. Siz kadın doğum kontoründemi hamile kaldınız yoksa endokrinede gittiniz mi?
hakkinizda insallah hayirlisi neyse o olsun. ben kadin dogum kontrolünde kullandim bu ilalci ve benim prolaktin degerim hic bir zaman 13 kadar düsmedi. benim cevremde baska arkadaslarda var doktoru diyormuski 0-5 arasinda olacak düsürebildigimiz kadar düsürecegiz hamilelik olusmasi icin.
benim degerim 38 di ve 2 dostinex hapi kullandiktan sonra 28 e düstü ve doktorum bu bizim icin yeterli daha fazla düsürmeye gerek yok dedi. yani dolayisiyla hamile kalinca keseriz kullanmazsin gibi konusmalar gecmedi aramizda. zaten cok agir ve etkili bir ilac bu yüzden 2 hap bile yeterli geldi bana.
bende hamilelik olustu, cok düsük olmadigi halde. demekki cok düsük olmasi gerekmiyormus diyorum.

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
hakkinizda insallah hayirlisi neyse o olsun. ben kadin dogum kontrolünde kullandim bu ilalci ve benim prolaktin degerim hic bir zaman 13 kadar düsmedi. benim cevremde baska arkadaslarda var doktoru diyormuski 0-5 arasinda olacak düsürebildigimiz kadar düsürecegiz hamilelik olusmasi icin.
benim degerim 38 di ve 2 dostinex hapi kullandiktan sonra 28 e düstü ve doktorum bu bizim icin yeterli daha fazla düsürmeye gerek yok dedi. yani dolayisiyla hamile kalinca keseriz kullanmazsin gibi konusmalar gecmedi aramizda. zaten cok agir ve etkili bir ilac bu yüzden 2 hap bile yeterli geldi bana.
bende hamilelik olustu, cok düsük olmadigi halde. demekki cok düsük olmasi gerekmiyormus diyorum.

Merhaba, sizin değeriniz kaç acaba? Bende 6 aydır uğraşıyorum 2 defa dostinex kullandım 2li tablet haftada yarım şeklinde kadın doğum doktorum vermişti ama sadece 1 defa 13e düşürebildik sonraki ay tekrar yükseldi, MR çekildi temiz, makroprolaktin bakıldı oda temiz çıkınca ilaç vermedi bekle dedi, bende tavsiye üzerine endokrin doktoruna gidip durumu anlattım oda 2 ay ilaçsız bekleyip en rahat olduğum bir zamanda ölçüm yapıp ona göre ilaca başlamayı tavsiye etti 1 bucuk aydır bekliyorum değerim en son 45ti bu ay az biraz adet düzensizliğide yaşadım bu sebeple açıkçası kafamdan çokta durumu atamıyorum acaba daha mı yükseldi diye. Yüksek olmasını gerektirecek heehangi bir faktör bulunmuyor diye yüksek ihtimal stres kaynaklı olduğunu söylediler ama gel görki stresle başa çıkılmıyor ki
ben de durumlar çok karısık aslında ilk gittiğim doktorda 30 du bu şekilde gebelik oluşmaz dedi sonra ilaç kullandım düştü bu ay yeniden yükseldi .en sonuncu doktorum prolaktin yükselirse yumurta kalitesi düşer dedi o yüzden kontrol altında durması lazım benim arada eşim de de sorun çıktı tabi

Ben şuan tedavime endokrinoloji ile devam ediyorum tavsiye üzerine gittim hormonal bir sorun olduğu için daha iyi sonuç alırsın dediler, siz kadın doğum kontorlündemi yoksa endokrin kontrolünde mi hamile kaldınız? Genelde kadın doğum doktorları ilacı kesikli veriyormuş yani değer düşünce bıraktırıyor ama o sonra kısa surede tekrar yükseliyor endokrinde sürekli kullanım öneriyormuş, mesela bana 2 ay sonra düşmezse sürekli kullanıma başlatıp hamilelik oluştuğu an bırakıcaz dedi ama düşük tehlikesi olduğu söyleniyor o bile kafa karıştırdı.
Yumurtlam
İncir kürü prolaktini yükseltiyor yanlız haberiniz olsun
Evet biliyorum ama beraberinde ilaçta kullandigim için sorun olacağını sanmıyorum inşallah olmaz her ay farklı birşeyler denicem sanırım ama inşallah gerek kalmaz

Merhaba çok geçmiş olsun, hayıt otunu duydum ama daha denemeye cesaret edemedim açıkçası, 7 aydır bu prolaktin illetiyle uğraşıyorum ne düşüyor ne artıyor 45 değerinde yapışıp kaldı... Her ay hamile miyim acaba diye paranoyak olacaz artık, bu ay adetim tam 5 gün geçince heralde oldu dedim ama nerde prolaktin ile adet gecikmesiymiş meğersem, hayıt otu hapını doktor kontrolünde mi alıyorsunuz? Yoksa istediğimiz gibi kullana bilirmiyiz?

Merhaba çok geçmiş olsun, hayıt otunu duydum ama daha denemeye cesaret edemedim açıkçası, 7 aydır bu prolaktin illetiyle uğraşıyorum ne düşüyor ne artıyor 45 değerinde yapışıp kaldı... Her ay hamile miyim acaba diye paranoyak olacaz artık, bu ay adetim tam 5 gün geçince heralde oldu dedim ama nerde prolaktin ile adet gecikmesiymiş meğersem, hayıt otu hapını doktor kontrolünde mi alıyorsunuz? Yoksa istediğimiz gibi kullana bilirmiyiz?
Merhaba
Her zaman doktorunuza danışmanızda fayda var. Bu hapı her doktor bilmiyo yine de sorun bitkisel ama belli de olmaz zarar veredebilir . Adetin 2. Ya da 3. Gunu gidip baktırın eğer yüksekse ve doktor bunun için ilaç veriyorsa bunu kullanın . Benim doktorum bitkisel şeylere pek sicak bakmıyo ama benim isteğimi ya da çaresizliğimi gorunce kullan dedi. Reçetesiz de satiliyor zaten bitkisel . Eğer kafanda tereddüt varsa bitkisini al cayini yap. Ben adetliyken kullanmaya basladim midede bı boşluk oluyo mide bulantibu yapiyoy hafif bir haftadan sonra çok fazla etkilemiyor. Acikcasi rahmi temizlediğini bile düşünüyorum cunçü afedrrsiniz ama hic bu kadar yoğunlukta olmamıştım. Yumurtlamdan sonra bırakıcam eger gebelik varsa diye yoksa kullanmaya devam edicem 3 ay daha. Bu hapida yine kadınlar kulübünü takip ederken buldum. Tum sureci de burdan paylaşırım olumlu ya da olumsuz. Henüz ovülasyona Bir hafta var ilacı kullanırken biraz daha erken yumurtlayabilirmişim simdi ona dikkat ediyorum

Bitkisel şeylerle alakalı bende doktoruma sormuştum ancak ayno şekilde çok sıcak karşılamadı, hayıt otu çayınıçayını çok sık duyuyorum bu aralar ama dediğim gibi daha yapmadım bugün adetimin 3üncü günü ozaman yarın belki bugün bir aktara gözatıp bulabilirsem eğer bir deneyip başlayayım.. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
Merhaba
Her zaman doktorunuza danışmanızda fayda var. Bu hapı her doktor bilmiyo yine de sorun bitkisel ama belli de olmaz zarar veredebilir . Adetin 2. Ya da 3. Gunu gidip baktırın eğer yüksekse ve doktor bunun için ilaç veriyorsa bunu kullanın . Benim doktorum bitkisel şeylere pek sicak bakmıyo ama benim isteğimi ya da çaresizliğimi gorunce kullan dedi. Reçetesiz de satiliyor zaten bitkisel . Eğer kafanda tereddüt varsa bitkisini al cayini yap. Ben adetliyken kullanmaya basladim midede bı boşluk oluyo mide bulantibu yapiyoy hafif bir haftadan sonra çok fazla etkilemiyor. Acikcasi rahmi temizlediğini bile düşünüyorum cunçü afedrrsiniz ama hic bu kadar yoğunlukta olmamıştım. Yumurtlamdan sonra bırakıcam eger gebelik varsa diye yoksa kullanmaya devam edicem 3 ay daha. Bu hapida yine kadınlar kulübünü takip ederken buldum. Tum sureci de burdan paylaşırım olumlu ya da olumsuz. Henüz ovülasyona Bir hafta var ilacı kullanırken biraz daha erken yumurtlayabilirmişim simdi ona dikkat ediyorum

Bitkisel şeylerle alakalı bende doktoruma sormuştum ancak ayno şekilde çok sıcak karşılamadı, hayıt otu çayınıçayını çok sık duyuyorum bu aralar ama dediğim gibi daha yapmadım bugün adetimin 3üncü günü ozaman yarın belki bugün bir aktara gözatıp bulabilirsem eğer bir deneyip başlayayım.. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
Rica ederim inşallah güzel haberlerimizi de buradan paylaşırız. İlacın adını yaz kk da arat ya da cayini kullananları ordan bakarsın hem de kafanda fikir oluşur

Mrb canim 3 sene prolaktinle savasmis biinsan olarak endoklojiyede gittim ben bunun stresle alakasi olmadigi hormonel olarak yukseldigini soyledi sonra testler derken polikistik overli ciktim buna bagli prolaktindede yukseliyormus lh hormonum yuksekti benim prolaktinle birlikte polikistik tedaviyi gordukten sonra eskisi gibi cikmadi ve suan hamileyim

Mrb canim 3 sene prolaktinle savasmis biinsan olarak endoklojiyede gittim ben bunun stresle alakasi olmadigi hormonel olarak yukseldigini soyledi sonra testler derken polikistik overli ciktim buna bagli prolaktindede yukseliyormus lh hormonum yuksekti benim prolaktinle birlikte polikistik tedaviyi gordukten sonra eskisi gibi cikmadi ve suan hamileyim
Darisi bizim başımıza cok sevindim adınıza Allah isteyen herkese nasip etsin inşallah

Insallah cnm beklemenin nedenli cokzor oldugunu biliyorum nekadardir istiyosun insallah nasip eder allah yakinzamanda
4 aydır ama 4 yıl gibi geliyo ben yediklerime ictiklerime dikkat ediyorum spora basladim daha bı sürü şey ama eşim hiç dikkat etmiyo bu da beni yıpratıyo cok üzülüyorum sen de doktora git bı sperm ölçümü vs yaptır ona göre yol çizelim yok daha erken 1 yıldan önce olmaz normali bu eğer olmazsa giderim sen çok buyutuyosun diyor. Eeee ben nasıl buyutmiyim her ay belirti yaşayan ama kirmizilari gören benim oyle işte Rabbim en doğru zamanda nasip etsin aratmasin kucaklarimjzj boş bırakmasın

Arkadaşlar merhaba, aranıza yeni katılıyorum,size birşey danışmak istiyorum.. 6 aydır hamilelik istiyoruz ancak prolaktin yüksekliği nedeniyle maalesef gerçekleşmiyor.. Prolaktinim geçen ay 45 değerinde çıktı ve doktor bu ay herhangi bir ilaç kullanmamamı söyledi 2 ay bu şekilde beklememi önerdi.. Bundan 5 ay önce öğrendim yüksek olduğunu ve iki ay ilaç kullandım ilaçla değerim düşüyor bırakınca tekrar yükseliyor MR çekildi sonuçlar temiz makroprolaktin bakıldı oda temiz.. Sonuçta ilaçsız bir süre beklemem istendi çünkü sebepsiz yükseldiğini söyledi doktorum stres olabilir diyor.. Tabi bu durum beni psikolojik olarakta yıpratmıyor değil aklım karma karışık. Benim gibi bu durumdan müzdarip arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum.. Bu durumla nasıl başa çıkılır önerileriniz neler?? Şimdiden teşekkür ederim...
Lise zamanlarindan bu yana hep prolaktinim yüksek oldu 400 500 lerdeydi değerim hep dostinex kullandım bir kac yil önce tiroid hastalığı hasimato olduğumu öğrendim prolaktinim ondan yükseliyormus megerse yillarca yanlış tedavi olmuşum gecen yil bir kez prolaktinim 600 lere çıkmıştı hamileymisim dis gebelikle sonuçlandı düşük yaptım bu yılda bir baktirayim dedim 1106 cıktı tekrar hamile olduğumu öğrendim. Prolaktinin neden yüksek once onu araştırmanı öneririm adenom mu var yoksa baska bir hastalik mi tetikliyor sonrasinda allahin izniyle bebis sahibi olursun inşallah :dua:

Bisey sorabilirmiyim polikistik oldugunuzu simdiye kadar anlamadilarmi yani hersey normalmiydi polikistik belirtisi yokmuydu adet düzensizligi vs.

4 aydır ama 4 yıl gibi geliyo ben yediklerime ictiklerime dikkat ediyorum spora basladim daha bı sürü şey ama eşim hiç dikkat etmiyo bu da beni yıpratıyo cok üzülüyorum sen de doktora git bı sperm ölçümü vs yaptır ona göre yol çizelim yok daha erken 1 yıldan önce olmaz normali bu eğer olmazsa giderim sen çok buyutuyosun diyor. Eeee ben nasıl buyutmiyim her ay belirti yaşayan ama kirmizilari gören benim oyle işte Rabbim en doğru zamanda nasip etsin aratmasin kucaklarimjzj boş bırakmasın
Cnm adetin 3 gunu hormon testi yaptir polijistik olanlarda lh hormonu yuksek cikiyo ve buna bagli cocuk olmuyo ama gelistiriciler veriyolar klomen gibi seker hapi veriyorlar zamanla duzeliyo bence aksatma tedavini

Bisey sorabilirmiyim polikistik oldugunuzu simdiye kadar anlamadilarmi yani hersey normalmiydi polikistik belirtisi yokmuydu adet düzensizligi vs.
Hayir cnm ben cocuk istiyordm doktora gidiyordm prolaktinin yuksek deyip doktinex yazip gonderiyordu sonra endoklojiye gittim bunun mutlaka nedeni vardir ya troid ya adenom yada polikistikover olabilir dedi sonra baska bikadindogumcuya gittim lh hormonum fsh hormonumdan yuksek cikti buna bagli yukseldigini soledi bana seker hapi verdi 7 ay kullandim zayifladm buay kendiligimden hamile kaldm cnm

Cnm adetin 3 gunu hormon testi yaptir polijistik olanlarda lh hormonu yuksek cikiyo ve buna bagli cocuk olmuyo ama gelistiriciler veriyolar klomen gibi seker hapi veriyorlar zamanla duzeliyo bence aksatma tedavini
Bu hafta ovulasyon haftam inşallah hiç gerek kalmaz da mutlulugumu paylasirim . Eğer olmazsa zaten bana tekrar doktor yolu görünür
TesekTeş ederim

X