Gebeliğe Hazırlık Prolaktin Yüksekliği ve Hamilelik

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.

Redkalonchoe

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
13 Ocak 2019
272
183
Arkadaşlar merhaba, aranıza yeni katılıyorum,size birşey danışmak istiyorum.. 6 aydır hamilelik istiyoruz ancak prolaktin yüksekliği nedeniyle maalesef gerçekleşmiyor.. Prolaktinim geçen ay 45 değerinde çıktı ve doktor bu ay herhangi bir ilaç kullanmamamı söyledi 2 ay bu şekilde beklememi önerdi.. Bundan 5 ay önce öğrendim yüksek olduğunu ve iki ay ilaç kullandım ilaçla değerim düşüyor bırakınca tekrar yükseliyor MR çekildi sonuçlar temiz makroprolaktin bakıldı oda temiz.. Sonuçta ilaçsız bir süre beklemem istendi çünkü sebepsiz yükseldiğini söyledi doktorum stres olabilir diyor.. Tabi bu durum beni psikolojik olarakta yıpratmıyor değil aklım karma karışık. Benim gibi bu durumdan müzdarip arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum.. Bu durumla nasıl başa çıkılır önerileriniz neler?? Şimdiden teşekkür ederim...

Merhaba çok yüksek bir değer değil ama tabi hamileliğe engel olabiliyor makroprolaktin ve Mr temiz çıktı ise tedirgin olmanıza gerek yok değeriniz mutlaka düşecektir
Sarı renk üzüm ve kuru incir türevi besinler prolaktini yükseltir ayrıca dar sütyen takılması yada göğüs ucunun fazla uyarılması stres uykusuzluk bunlar olumsuz etkiler
Bende önce ufak değer ile çıktı sonra hep yükseldi iyi huylu tümör varmış 2 yıl mücadele ettikten sonra kendiliğinden düştü
Dostinex adlı ilaci 2 yıl kadar kullandım sonra pes edip bıraktım 1 hafta da tümör temizlenip prolaktin 27 ye inmişti sizin temiz çıkmış umarım hemen düşer

Benim de aynı şekilde prolaktinim 54 çıkmıştı çok yüksekti 2 ay dostinex diye bi ilaç kullandım 10 a düştü şuan 2 aydır klomen ve ovitrelle iğne kullanıyorum ama yumurtalarım çatlamıyor bu defa da doktorum tekrar yükselme ihtimali olduğunu söyledi kesinlikle stresten yükseldiğini söylemişti ama böyle bı durumda da stres yapmamak mümkün değil malesef

Mrb.2016 yılında benim de prolaktinim tavandaydi.ilaçla düşüyordu ama ilacı bırakır bırakmaz da yükseliyordu.sebebi de belli değildi. 1.5 yıl bu böyle devam etti.her ay aynı şeyleri yaşıyorum.en son doktor bana ilacı hiç bırakmadan kullanmamı söyledi. Ben de ilacı yumurtlama dönemine kadar kullanıp bıraktım. Hiç ummadigim anda hamile olduğumu öğrendim. Kızım şuan 22 aylık. Darısı başına

Çok teşekkür ederim, sizede geçmiş olsun, stres çok tetikliyormuş ama böyle bir durumdada stres yapmamak mümkün değil ki inşallah en kısa zamanda kurtuluruz bu durumdan, cevap verip yardımcı olduğunuz için tekrar teşekkür ederimm.

Sizede geçmiş olsun, çok haklısınız maalesef stres yapmamak mümkün değil, benimde ilaçla düşüp bırakınca yükseliyor 1 ay önce 45 olmasına ramen doktor ilacı bıraktırdı şuan daha da yükselmesinden korkuyorum, inşallah sizde en kısa zamanda bu durumu atlatırsınız, cevap verip destek olduğunuz içşn teşekkür ederim..

Ne kadar güzel Allah sağlıkla büyütmeyi nasip etsin.. Bende şuan ilacı doktor tavsiyesi üzerine bırakmış olamama ramen daha fazla yükselmesinden korkuyorum, 6 aydır bununla savaşıyorum ve beni çok yordu psikolojik onlarakta mental olarakta, cevap verip destek olduğunuz için çok teşekkür ederim....

Arkadaslar merhaba,
benimde prolaktin degerim yükseliyordu stresten muhtemelen dedi doktorum. 38 di, dostinex kullandim ve 28 e düstü hamile kaldim. malesef düsük yasadim ve prolaktin degerim yine yükseldi ve 48 oldu, yine 2 defa dostinex kullanarak düsürdük, muhtemelen yine 10 deger kadar düsmüstür, doktorum yeterli olur dedi ve cok sükür hamile kaldim. kafanizdan atmaya calisin diyor doktorlar, stres yapmayin diyorlar öyle yapmaya calisin arkadaslar. sizi rahatlatacak hobiler edinin, faydali oluyor.

Benim de aynı şekilde prolaktinim 54 çıkmıştı çok yüksekti 2 ay dostinex diye bi ilaç kullandım 10 a düştü şuan 2 aydır klomen ve ovitrelle iğne kullanıyorum ama yumurtalarım çatlamıyor bu defa da doktorum tekrar yükselme ihtimali olduğunu söyledi kesinlikle stresten yükseldiğini söylemişti ama böyle bı durumda da stres yapmamak mümkün değil malesef

Rica ederim canım inşallah sende hayırlı sonuçlar alırsın ama korkma içini ferah tutmaya çalış gerçekten stres bütün hormonları alt üst edebiliyor.

Rica ederim ne demek.başlığı görür görmez yazmak istedim.benim prolaktin değerim 1200 bile olmuştu. İki kez beyin mr çektirdi bu yüzden. Doktor bana daha önce deseydin hiç bırakma diye bu kadar ugrasmayacaktim belki de.

Haklısınız bir meşguliyet bulmak şart, bende 2 defa dostinex kullandım ancak sadece 1 defa 13e düşürebildik ve çok kısa sürede tekrar yükseldi ilk başlarda kadın doğum doktorum ile bu durumu yürütüyorduk sonrasında endokrinojiye gittim tavsiye üzerine şuan endokrin kontorlünde devam ediyorum doktor 2 ay daha böyle bekleyelim eğer bir sonuç olmazsa tekrar ilaca başlarız bu sefer düzenli kullanıma ve hamilelik oluştuğu an keseriz bir sorun olmaz dedi. Siz kadın doğum kontoründemi hamile kaldınız yoksa endokrinede gittiniz mi?

Merhaba
Ben de korunmayı bıraktıktan sonra her ay vebelik belirtisi yaşayanlardanım bunun sebebi de meger prolaktinmiş. Strese karsi aşırı duyarlılığı var. Ben şuanda hayit otu konsantresi olan bitkisel bi hap kullaniyorum agnucaston . Bununla birlikte de incir ve havuc kürü yapıyorum inşallah bu ay bekledigim çiftçiyi gorurum. Stres yapmamak elde degil o yüzden ben bitkisel bi ilaç kullanmayı daha uygun buluyorum isteyen otun kendisini de alıp çay yapabilir.

Ben şuan tedavime endokrinoloji ile devam ediyorum tavsiye üzerine gittim hormonal bir sorun olduğu için daha iyi sonuç alırsın dediler, siz kadın doğum kontorlündemi yoksa endokrin kontrolünde mi hamile kaldınız? Genelde kadın doğum doktorları ilacı kesikli veriyormuş yani değer düşünce bıraktırıyor ama o sonra kısa surede tekrar yükseliyor endokrinde sürekli kullanım öneriyormuş, mesela bana 2 ay sonra düşmezse sürekli kullanıma başlatıp hamilelik oluştuğu an bırakıcaz dedi ama düşük tehlikesi olduğu söyleniyor o bile kafa karıştırdı.

Merhaba çok geçmiş olsun, hayıt otunu duydum ama daha denemeye cesaret edemedim açıkçası, 7 aydır bu prolaktin illetiyle uğraşıyorum ne düşüyor ne artıyor 45 değerinde yapışıp kaldı... Her ay hamile miyim acaba diye paranoyak olacaz artık, bu ay adetim tam 5 gün geçince heralde oldu dedim ama nerde prolaktin ile adet gecikmesiymiş meğersem, hayıt otu hapını doktor kontrolünde mi alıyorsunuz? Yoksa istediğimiz gibi kullana bilirmiyiz?

Kadın dogumcu düştüğü an biraktiriyordu.zaten 1 ay kullanınca normale dönüyor. Sonra ilacı bıraktığımız ay yükseliyordu.1.5 sene bu böyle devam etti.en son doktor ilacı birakmayalim dedi.ama ben yine de ilacı adetten sonra iki hafta kullanıp bıraktım risk olmasın diye ve o ay hamile kaldım. Bir de o ay ben sınava girmiştim ve kazanmıştır onun verdiği mutluluğun da payı coktur.adetim gecikince test aldım hemen çıktı çift çizgi ben şok yaşadım resmen.

Anladım, tekrardan çok teşekkürler

Rica ederim Umarım kisa zamanda gönlünüzden geçen nasip olur

İncir kürü prolaktini yükseltiyor yanlız haberiniz olsun

Ben de gebelik istemiyle öğrendim prolaktini 6 aydır uğraşıyorum ilaçla uğraşıyorum sonra yeniden hemen yükseliyor haftaya yeni bir doktora başlıycam ama ilacı kesmeyi düşünmüyorum artık.az az kullanarak devam etmek daha doğru gibi

Merhaba, sizin değeriniz kaç acaba? Bende 6 aydır uğraşıyorum 2 defa dostinex kullandım 2li tablet haftada yarım şeklinde kadın doğum doktorum vermişti ama sadece 1 defa 13e düşürebildik sonraki ay tekrar yükseldi, MR çekildi temiz, makroprolaktin bakıldı oda temiz çıkınca ilaç vermedi bekle dedi, bende tavsiye üzerine endokrin doktoruna gidip durumu anlattım oda 2 ay ilaçsız bekleyip en rahat olduğum bir zamanda ölçüm yapıp ona göre ilaca başlamayı tavsiye etti 1 bucuk aydır bekliyorum değerim en son 45ti bu ay az biraz adet düzensizliğide yaşadım bu sebeple açıkçası kafamdan çokta durumu atamıyorum acaba daha mı yükseldi diye. Yüksek olmasını gerektirecek heehangi bir faktör bulunmuyor diye yüksek ihtimal stres kaynaklı olduğunu söylediler ama gel görki stresle başa çıkılmıyor ki

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…