Preseed kullananlar

iyi geceler kızlarrrrr..:KK16:
kandiliniz mubarek olsunn..:KK69:
sevgililer gününüz kutlu olsun..:KK71:
seneye inşallah bu güzel günlerde evlatlarımız kucağımızda kutlamak nasip olsun hepimize inşallahhh..:KK25::emir_bebek:

kızlar hayırlı kandiller,

özge canım nasılsın?

cetrefilli nasıl gidiyor? iyi gittiğini biliyorum sinemalar gezmeler oh oh:))) Allah nazardan saklasın

derya canım hayırlı haberlerini inşallah alırız bu ay:))

anjelic canım kızları büyüttün maaşallah:) bende çok uğrayamıyorum. eymen çok ilgi bekliyor. gece gündüz ona hizmette kusur etmemeye çalışıyorum:)) işe başladın mı canım?

hepinizi öpüyorum

Rahman ve rahim olan rabbim...bismillahirrahmanirrahim...ey yüce allahım sana bütün isim ve sıfatlarınla sesleniyorum sen herşeyi kabul edensin ey yuce rabbim şu mubarek gunde yuce peygamberimizin dogdugu bu gecenin güzelligi hurmetine... Bu gece dogan kainatın efendisinin hurmetine... Kabei muazzamanın hürmetine....tüm yetimlerin hürmetine...ismi azamın hürmetine benim ve burada ismi gecen tum arkadaşların ve burada olmayan tüm evlat hasreti ceken arkadaşlarımızın yeryuzunde ne kadar evlat ozlemi ceken kardeşlerimiz varsa hepimize hayırlı evlatlar nasip et sen duaları kabul edensin senden başka sıgınacak kimsemiz yok sana sonsuz şukur ve hamdler olsun sevgili peygamberimize sonsuz salatü selam olsun...ey rabbim duamı katında kabul eyle...aminnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

ALLAH BÜTÜN ANNE OLMAYI BEKLEYEN BİZLERİN DUALARINI KABUL ETSİN İNŞALLAH...

ŞİMDİ HEPİMİZE YASİN VE DUA OKUYACAM .. ALLAH KABUL ETSN ..
HAYIRLI KANDİLLER.

çarmaba günü saat 10 da yumurtalarım toplanacak . şimdi çatlama ignemi yaptım ..

şirkette kk engellediler açamıyorum... Duyrulurrrr

Rahman ve rahim olan rabbim...bismillahirrahmanirrahim...ey yüce allahım sana bütün isim ve sıfatlarınla sesleniyorum sen herşeyi kabul edensin ey yuce rabbim şu mubarek gunde yuce peygamberimizin dogdugu bu gecenin güzelligi hurmetine... Bu gece dogan kainatın efendisinin hurmetine... Kabei muazzamanın hürmetine....tüm yetimlerin hürmetine...ismi azamın hürmetine benim ve burada ismi gecen tum arkadaşların ve burada olmayan tüm evlat hasreti ceken arkadaşlarımızın yeryuzunde ne kadar evlat ozlemi ceken kardeşlerimiz varsa hepimize hayırlı evlatlar nasip et sen duaları kabul edensin senden başka sıgınacak kimsemiz yok sana sonsuz şukur ve hamdler olsun sevgili peygamberimize sonsuz salatü selam olsun...ey rabbim duamı katında kabul eyle...aminnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

HAYIRLI KANDİLLER.
aminnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn aminnnnnnnnnnnnnnnnnnn
ağzına sağlık canım ne güzel yazmışsın...
bende okudum canım allahım kabul etsin..

çarmaba günü saat 10 da yumurtalarım toplanacak . şimdi çatlama ignemi yaptım ..

ayyyyyyyyyyy:KK52::KK52::KK52:
anam ne kaldı şurda çarşambayaa hadi bakalım canım hayırlısı olsun herşey cok güzel gecsin..
bişey sorucam yaa neden çatlatma iğnesi yaptırıyolar iki güne kadar o yumoşlar catlayıp gitmiyomu acab cok ilginc valla....

aminnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn aminnnnnnnnnnnnnnnnnnn
ağzına sağlık canım ne güzel yazmışsın...
Bende okudum canım allahım kabul etsin..

ayyyyyyyyyyy:KK52::KK52::KK52:
Anam ne kaldı şurda çarşambayaa hadi bakalım canım hayırlısı olsun herşey cok güzel gecsin..
Bişey sorucam yaa neden çatlatma iğnesi yaptırıyolar iki güne kadar o yumoşlar catlayıp gitmiyomu acab cok ilginc valla....

çatlatma ignesin bu edavilerin hepsinde yaptırıyorlar ,aşılama ,mikro,tüp...vs
36 saat evvel vurulması isteniyor. 36saate kadar etki edip çatlarmış çünkü . Tam saatinde toplama yapılacak . O yüzden igne de uygulama da saatle.. Yani çatlamış yumurtalar kanala girdiği anda yakalayıp toplayacaklar :) anladığım kadarıyla...
Bakalım kaç yumurtam olcak , transfer olcak mı ?

Hemşire dedi ki ekranda grdüklerinin hepsi yumurta değil . Folikül onlar .. Biz igne ile girip içine bakıyoruz içindeki sıvıyı kontrol ediyoruz yumurta ise alıyoruz dedi ???? Kafam karıştı ?
Yani ne demek istedi ???? Doktor ölçtü ama yumurta degilse neden ölçtü ki ????
Bilen cevaplasııııııııııııınnnnnnnnnnnnnn

görüşürüz kızlarrr....

Fena grip oldum inşallah yumurtalarıma bu hastalıgın geni bulaşmaz. :)

HAMİLEYİMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM :nazar: kızlar, kan testim pozitif çıktı. inanamıyorum o kadar uzak geliyordu ki hamile kalma fikri Allah' ıma şükürler olsun.Tebrikleriniz için teşekkür ederim hepinize :KK16: inşallah Allah ın izniyle en kısa zamanda hamile kalırsınız inşallah. Sizin için dua edicem hep
canımmmmm maşallah, ço ksevindim, çok çok çoook tebrik ederim. inşallah saglıkla hayırlısıyhla kucagına da alırsın canım :nazar:
yaaa aslında tuğba dönsün hamileler listesini ona devredicem çünkü benim elim hiç uğurlu gelmedi bu listeye,doğru düzgün hamile yok ortalıkta kaç zamandır..bundan böyle tuğbacım tutsun listeyi ben kara liste yapıp düşük yapanları sıralayacağım buraya... pre seed bir umut hepimiz için ama yeni kullanacak arkadaşlara olayın tek boyutlu olmadığını göstermek gerek..
yaaaaa sanki ben tutarken cok hamile olan oldu, ne alakası var ceydam beee, ugur neymiş senin pozitif enerjin yeter. ama tabi sen bilirsin canım:13:

ayşem bugün gittim doktor geç geldi çok bekledim sonra bütün tahlillerimi inceledi genetik test dahil bi sorun olmadıgını hemen aşılamalarımı raporlayıp tüpe geçmemi söyledi muayne olmadım adet başlayacagı için yanıltıcı olur dedi adetin 2 günü gidip bir sürü tahlil ve sulu usg bakılacak sonra haftaya perşembe tekrar gidicem ozaman kontrol edicek
bitlisten geldim deyince bana niye geldin dedi bir arkadaşın tavsiyesiyle dedim seni söyledim gülümsedi
ben hala adet sancısıyla kıvranıyorum ah keşke dedigin olsa benim için mucize olur ama nerde
hadi hayırlı olsun canımcım, demek bir sorun yoka geri döndük...
yaa özgecim bak daha aşılama yaptırırken demiştin resmileştirmem lazım diye, eee napcan şimdi, inşallah raporlatabilirsin. demek güldü hulusicim:KK1: biraz havalar düzelse ben de bi ankaraya gitmek istiyorum yaaa,hem üstüme başıma bişeyler almalıyım, hem de hulusi beye bi genel kontrol olur hem de ankarayı özledim:KK70:
Bu topiğin hatunları demir gibi sağlam ve direyetlidir ümitsizlik bize göre değil dimi kızlar ..Bu arada selamlar sevgiler :KK61:
selamlar sevgiler bizden durucuuuuum, aynen dediğin gibi yılmak yok yola devam:KK19:

özgeeeeeeeeeee....biliyosun 2 şubatta aşılamam oldu ve 16 şubatta adet olmam gerekiyordu ama ben az önce kırmızıları gördüm,hiç 3 gün önce adet olmamıştım aşılamada böyle şeyler olurmu ki sen tecrübelisin bişey söyle..ters bi durum yoktur inşallah...
tayfcım transferden sonraki 12. gün test yapmayı önermişti doktorum, yani 12. gün gebe olup olmadıgın belli oluyor. adetin gelmesi normal bir durumdur, o 2 güne takılma da şu var ki benim serviste bir arkadasım var o da hamile. ama kaç haftalık oldugunu bilmiyor, çünkü 2 defa üstüste adet görmüş ve hala hamile. hatun haziran sonunda baslayacak dogumu beklemeye, agustosa kadar yolu var demiş doktoru:) yani demem o ki bi gebelik testi yap sen yine de ceydacım. sen ne badireler arasında gebeliklerini öğrendim:)
değilsen de canlar saolsun, tüpe hazırlık asaması oldu der gecer gideriz. üzme sakın kendini:KK16:

Kızlaar nasılsınız? nete giremediğim için görüşemiyoruz, benim bebişlerden hiç fırsat bulamıyorum, kucakcı oldu çıktı cadılar, annemle baktığımız halde helak oluyoruz, çok tatlı yaramazlar ama insan seve seve yapıyor herşeyi:KK16:
cetrefilli ayşem sen nasılsın, bebişin ne alemde, maşallah ilerlemiş hamileliğin, hiç konuşamadık seninle, nasıl oldun ne yaptın çok uzak kaldım buralardan:KK59:

Özgecim, tayfcım sizler neler yapıyorsunuz kızlar, moraller keyifler nasıl?

Duru geri dönmüş galiba, kız cadı nerelerdeydin çok merak ettik seni :KK53:

selmadan haberi olan var mı kızlar?
ayy ne güzel seni burda görmek anjelcim yaaaa, maşallah bebişlere. sağlıklı olsunlar da kucakta olsun boşver:nazar: biz yine selmayla faceden birbirimizi takip edebiliyoruz da sen tümden kayboldun, arada böyle ses et tamam mı:)

benim gebelik iyi gidiyo şükürler olsun, 3lü testimizi de yaptırdık, sorun yok dendi, herşey allaha kalmış tabi, hayırlısıyla bir kucagımıza alsaydık, zaman geçmiyormuş gibi geliyo...

kızlar hayırlı kandiller,

özge canım nasılsın?

cetrefilli nasıl gidiyor? iyi gittiğini biliyorum sinemalar gezmeler oh oh:))) Allah nazardan saklasın

derya canım hayırlı haberlerini inşallah alırız bu ay:))

anjelic canım kızları büyüttün maaşallah:) bende çok uğrayamıyorum. eymen çok ilgi bekliyor. gece gündüz ona hizmette kusur etmemeye çalışıyorum:)) işe başladın mı canım?

hepinizi öpüyorum
canımmmmm paşam ne kadar çabuk büyüyor maşallah:nazar:

biz iyiyiz valla, sivasta kar yağınca hava güzelleşiyor ama durdugunda ayaza kesiyor ve her yer buz oluyor kapı dısarı cıkamıyoruz. arada fırsat bulup geziyoruz işte:) bak kalp kalbe karsıymıs, anjel seni sormustu, sen geldin. selmacım ebru ugramıyor uzun zamandır, haberleşirsen bir selam etsin bize, özledim ve meraktayım...

sen işe geri dönmeyeceksin deil mi? ben şimdiden kara kara düşünüyorum, napcam diye, bebege kim bakacak, annem gelirim diyor ama babam napar, o da gelse ki gelmez, sivasa gıcıgı var adamın, tek basına ankarada ne yapar...arada geliyorlar bana, kime emanet ederim bebegimi diye kendimi yiyorum...

aman yaaa kkdan ne kötülük görmüş şirketin beeee:KK66: neyse msnden konusuruz deryacım, sayılı vakit, bak nasıl da gecti, hadi inşallah sağlıklı yeterli olgunlukta yumurtaların toplanır canım benim, inşallah annesine sıkı sıkı tutunacak onlar...

herkesin sevgiler günü ve kandili kutlu olsun canlarım. dün giremedim bir türlü...gamzeli kız canım dualarına gönülden amin diyorum, allah hepimizin kucagını doldursun inşallah...

selma canım kızları kucağıma aldım ama şimdibaşka rahatsızlıklarla uğraşıyorum, bel fıtığı vs., dinlenmem gerekiyor ama iki bebekle imkanı yok biliyorsun, eymenin işitme testi sonucu ne oldu, ben de bu ay götürücem tekrar birer kulakları için.

cetrefillim hamileliğin en güzel dönemlerindesin tadını çıkar canım, ne güzel gezip dolaşabi,liyorsun, inşallah kolay bir doğumun olur, sana çok sevinmiştim, inşallah darısı özge ile tayfımın ve deryanın başına olsun...:nazar:

selma canım kızları kucağıma aldım ama şimdibaşka rahatsızlıklarla uğraşıyorum, bel fıtığı vs., dinlenmem gerekiyor ama iki bebekle imkanı yok biliyorsun, eymenin işitme testi sonucu ne oldu, ben de bu ay götürücem tekrar birer kulakları için.

cetrefillim hamileliğin en güzel dönemlerindesin tadını çıkar canım, ne güzel gezip dolaşabi,liyorsun, inşallah kolay bir doğumun olur, sana çok sevinmiştim, inşallah darısı özge ile tayfımın ve deryanın başına olsun...:nazar:

canım benimmm allah razı olsun, senin de haberi verdiğin günü hatırlıyorum da ayyy ne kadar mutlu olmuştuk, allah özgem, ceydam ve deryamla topikteki tüm arkadaslarımızla da güldürsün yüzümüzü.

işitme testi ne için yapılıyor ki? hiç birşeyi yaşamadan ögrenemiyor ya insan:) biz de ögreniriz inşallah:)

bu arada senin gebelikten sonra cıkmıs bel fırıgı, benim zaten vardı, su an için iyiym ama agırlastıkca sanırım bel agrıları da artacakmıs gibi geliyor, arada ayagıma arada vuruyo ama kendimi de cok dinlememeye calısıyorum...böyle işte canım.

allah kimsenin kucagını boş bırakmasın, sağlıklı rahat hamilelikler sonucu hayırlısıyla evlatlarımızı kucagımıza alalım, sağlıkla uzun ömürlü gelsin bebeklerimiz dünyaya inşallah..

özgeeeeeeeeeee....biliyosun 2 şubatta aşılamam oldu ve 16 şubatta adet olmam gerekiyordu ama ben az önce kırmızıları gördüm,hiç 3 gün önce adet olmamıştım aşılamada böyle şeyler olurmu ki sen tecrübelisin bişey söyle..ters bi durum yoktur inşallah...

tayf canım hayırlısı olsun..üzüldüm ama ne yapalım nasip değilmiş..
inşallah rabbim tüp bebek denemende nasip etsin..

çatlatma ignesin bu edavilerin hepsinde yaptırıyorlar ,aşılama ,mikro,tüp...vs
36 saat evvel vurulması isteniyor. 36saate kadar etki edip çatlarmış çünkü . Tam saatinde toplama yapılacak . O yüzden igne de uygulama da saatle.. Yani çatlamış yumurtalar kanala girdiği anda yakalayıp toplayacaklar :) anladığım kadarıyla...
Bakalım kaç yumurtam olcak , transfer olcak mı ?

Hemşire dedi ki ekranda grdüklerinin hepsi yumurta değil . Folikül onlar .. Biz igne ile girip içine bakıyoruz içindeki sıvıyı kontrol ediyoruz yumurta ise alıyoruz dedi ???? Kafam karıştı ?
Yani ne demek istedi ???? Doktor ölçtü ama yumurta degilse neden ölçtü ki ????
Bilen cevaplasııııııııııııınnnnnnnnnnnnnn

görüşürüz kızlarrr....

Fena grip oldum inşallah yumurtalarıma bu hastalıgın geni bulaşmaz. :)

anladım canımm ee malum ben bu konuda tecrübesizim bilgilendirdiğin için teşekkür ederim..:KK16:
sorduğun sor içinde bir bilgim yokk yardımcı olamıcam.:26:
bu arada cok gecmiş olsun havalar cok aldatıcı dikkat et kendine..:KK69:

kızlar.. beni bugun aradılar yarın aç olcaksınız kozmetik asla kullamayın parfüm bile sürmeyin dedi .. bir stugba da oje sürme,ceyda da banyoya girip şampuan bile yapma dediler...

ama ben duşa girdim şampuan sürmedim . gerekli temizliğimi yaptım . egilip saçlarımı yıkadım öyle çıktım . vücuduma şampuan degmesin diye. ojelerimi sildim . yarında makyaj yok zaten. portakal suyu yaptı eşim , içtim . ıhlamurumu içtim . ilaçlarımı aldım . 12ye kadar da suyumu içicem ve heycanla sabahı beklicem .
sabah 9da klinikte olucaz. anestezi yapılıcak ve operasyona alıcaklar.
inşallah en hayırlı sonuç ne ise onu yaşarım . işallah yumurta sayım ve kaliteleri uygun olması gerektiği gibi olur...

kızlar kafam çok dagıldı hepinize cevap veremedim . kırılmayın ne olur.

dualarınızı beklerim .. dualarımdasınız..

allah bebek bekleyen anne olmak isteyen herkesi bu dileklerine kavuştursun. emeklerimizi boşa çıkarmasın. yüzlerimizi güldürsün , yüzümüze gülsün...
allah hepimizin yardımcısı olsun...

HAYIRLI KANDİLLER.
amiiiiiiiiinnnnnnnnnnn canıı gönülden amiiinnnnnnnnnnnnn

kızlar.. beni bugun aradılar yarın aç olcaksınız kozmetik asla kullamayın parfüm bile sürmeyin dedi .. bir stugba da oje sürme,ceyda da banyoya girip şampuan bile yapma dediler...

ama ben duşa girdim şampuan sürmedim . gerekli temizliğimi yaptım . egilip saçlarımı yıkadım öyle çıktım . vücuduma şampuan degmesin diye. ojelerimi sildim . yarında makyaj yok zaten. portakal suyu yaptı eşim , içtim . ıhlamurumu içtim . ilaçlarımı aldım . 12ye kadar da suyumu içicem ve heycanla sabahı beklicem .
inşallah en hayırlı sonuç ne ise onu yaşarım . işallah yumurta sayım ve kaliteleri uygun olması gerektiği gibi olur...

allah bebek bekleyen anne olmak isteyen herkesi bu dileklerine kavuştursun. emeklerimizi boşa çıkarmasın. yüzlerimizi güldürsün , yüzümüze gülsün...
maşallah çok çabuk geçti sanki senin süre inşallah her aşamanda böyle su gibi engelsiz akıp geçsin tüm arkadaşların tedavi olan herkesin:KK16:
dualarımdasın canım hayırlısıyla güzel haberlerini bekliyorum

tayf anlamadım şimdi canım sen regl oldunmu olucakmısın test yaptınmı yoksa vazgeçip tüp bebişemi odaklandın:26:kafa duman oldu benim ne oliyyyy:111:

mrb arkadaşlar şükür ben antalyadan bebeklerimi alıp evime döndüm iki saat öncesine kadar herşey yolundaydı şükür hala öle diyebiliim yani umarım öyledir çok uzattım bakın şimdiden
bu akşam şiddetli kasık ağrım kasık kaşıntısı her an adet olucakmış gibi bir ağrı ve bacaklarımda yorgunluk hissi var bu beni çok huzursuz etti korkularım ve endişelerim bastırıverdi heryandan...bu arada bugün transferimin 8.günü ve deli tubi ne yaptı dersiniz

tabiki idrar testiii
nemi çıktı ???
ımmmmm,şeyyyyy,şey işte yaaaa
tabiki negatiffffff:KK50:
derya ve diğer tüm arkadaşlar erken olduğunu savundular bana sorarsanız kararsızım olsaydı azıcıkta olsa çıkmazmıydı diyrum sonra kendimi telkine başlayıp belkide geç tutunma oldu nasıl çıksın tubi diyorum belirsizlik berbat bi durum nefret ediyorummm kocayı zor aldık galiba veledimide zor alıcam dualarınzda yer almak istiyorum lütfen cuma 11.günüm ve kan tahlili var bu defa ağlamadan çıkmak istiyorum hastaneden avazım çıkana kadar herşeye ,yaşadığım tüm berbat günlere inat HAAMİLEEEEEYYİİİİİMM diye heryanım yırtılana kadar bağırmak istiyoruuuummmmmm:KK59::KK59::KK59::KK59: af buyrun uzattım özürler olsun benden size:KK16: sevgiyle kalın öpüdünüz çok:KK16:

ayşeciğim canım herşeyin iyi olmasına çok sevindim:)) ben tekrar işe dönmeyeceğim. ha ev hanımlığı bana göre mi hayır ama eymen i kimselere bırakamıyorum. bazen anneme bırakıp çıkıyorum inan gittiğim yerden bile keyif almadan geri dönüyorum. geç anne olmanın dezavantalarından biri sanırım. çok pinpiriklilik... senin işin devlet.. benim ki özel di. senin ki daha rahat olacaktır eminim.. annenin gelmesi bir kaç ay iyi olur ama ondan sonra ki dönemde sıkılabilirsin.. çünkü bir aile büyüğü ile yaşamaya alışmamış insanlar sonradan yapamıyorlar.. dur bakalım meleğin bir gelsin bazı şeyler kendiliğinden olur.. ya bu arada ben kaçırdım mı cinsiyet belli oldu mu?:)

ebru dan bende haber alamıyorum. bende merak ediyorum ne yaptı eşi nasıl oldu diye..telefonu var dı bende ama maalesef telefonumu kaybettiğimde gitti:KK43:(

anjelic canım çok geçmiş olsun. eymen i işitme testine götürmedim. altıncı ayı bekliyorum ama duyduğunu görebiliyorum. herşeye tepki gösteriyor. çıt çıksa yerinden sıçrıyor. seslendiğinde sesin geldiği tarafa dönüyor...
erken doğan çocukların hepsinde tıkanıklık olabiliyormuş. belli bir zaman sonra normale dönüyormuş..ek gıdalara başladım. onun zorluğunu çekiyorum. öp benim için o melekleri..

derya canım dualarım seninle. inşallah hayırlı haberlerini alırız..

iyi geceler kızlar, öpüyorum hepinizi:)

Allah yardımcın olsun canım inşallah herşey yolunda gider artık stresi bi kenera bırak ve rahat olmaya çalış haberlerini bekliyoruz

PRESEED İLE HAMİŞ KALIP DÜŞÜK YAPANLAR,BURAYA.....

1-- Tayf.................................. iki düşük yaptı
2-- Hilalbebik(omman)................ iki düşük yaptı
3-- Emineu...............................
4-- Gamzelikız...........................
5-- Bebegim_01........................
6-- daha tam bakamadım ama yazıcam...

bende 1 düşük yaptım bu ay tekrar kullanmayı düşünüyorum ama düşükleride görünce kararsız kalıyorum acaba preesed ile ilgili olabilir mi bu düşükler anlamadım.ama şuda var benimki kendiliğinden düşmedi kürtajla alındı neden kalbinin durduğu araştırıldı bebek gayet sağlıklıymış kan pıhtılaşmasından ölmüş yavrum.

arkadaşlar dün tüp bebek merkezinde bir dok gittim ve bana aşılamanın ve tüp bebeğin erken olduğunu söyledi yaşımdan ve evlilik sürecimizden dolayı rahatsızlığımız olmadığı için her ay şansınız var dedi ovülasyon testini önerdi tükürükle olanı kullanmıştım geçen ay ama idrarla olanı tavsiye etti sizce hangi markayı almalıyım yardımcı olursanız sevinirim

arkadaslar mrb ben bu topıge yenı yazıyorum bende bu preseed jelı kullanmka ıstıyorum nereden guvenlı ve uygun fıyatla ısteyebılırım?yardımcı olursanız sevınırım

arkadaşlar dün tüp bebek merkezinde bir dok gittim ve bana aşılamanın ve tüp bebeğin erken olduğunu söyledi yaşımdan ve evlilik sürecimizden dolayı rahatsızlığımız olmadığı için her ay şansınız var dedi ovülasyon testini önerdi tükürükle olanı kullanmıştım geçen ay ama idrarla olanı tavsiye etti sizce hangi markayı almalıyım yardımcı olursanız sevinirim

core almalısın ...................

X