PCOS AŞILAMA OLANLAR BAKABİLİR Mİ

Sofiasofia

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2023
1.344
1.352
31
kızlar zaman zaman buraya gelip fikir alıyorum. takip edenler az çok görüyor pcos var bende de. özellikle pcosu olup aşılama yaptıranlara danışmak istiyorum bugün.

Şimdi benim eşimde sperm sorunu yok, benim tüplerim açık ve herhangi bir sorun gözükmüyor rahimde. mayısta bir kere femara kullandım yumurtam çok büyümüştü , o yüzden tutmadı bence. haziranda da hiçbir ilaç kullanmadım , ama rahim filmi çektirdim. açıkçası çok umutlu değilim çünkü bayramdı yolculuklardı vs derken çok da değerlendiremedik bu ayı.

Normalde Doğu'da küçük bir ildeyiz. Şimdi tatil diye temmuz ve ağustos boyu bursa'da olacağız. ben de iş hayatı yokken ,stres koşuşturma yokken adım atmak istiyorum bebek için. normalde tüp bebek bile var aklımda ama eşim önce femara kullanalım diyor. ki kullanacağız ama ben şöyle düşündüm, aşılama yaptırsak daha fazla şansımız artar mı ?
çünkü anladıgım kadarı ile hem aşılamada spermi rahme doğru yolluyorlar, hem kendimiz deneyebiliyoruz hem de sürecin için de yumurta büyütme ve çatlatma iğnesi de var. o zaman aşılamayı denemek mantıklı olur mu bunu düşündüm bugün.

Daha önce hep pcos için aşılama yapmanın bir mantığı yok gibi yazılar görmüştüm. çünkü yüzde 20 oran gibi bi şey var sanırım tutması için. ama mantıken tüp bebeği düşünmeden önce aşılama mantıklı değil mi , tüplerim açık ve sperm sorunumuz yok? fikirlerinizi alabilirsem çok mutlu olurum.

Bendede pcos var 2 kere aşılama bir tane normal ilaç tedavisi gördüm fakat sonuç alamadım sadece bir kimyasal gebeliğim oldu. Ama benim gibi pcos olup aşılama olan 2 arkadaşım ilk aşılamalarında hamile kaldılar :) Doktorlar zaten bir sorun görmediği takdirde önce klomen veya femera o da olmazsa gonalf+aşılama öneriyorlar.

Bu arada 6 adet dönemi ilaç tedavisi gördüm ilk üçü klomendi ve asla yumurta büyümedi

Evet 2 kere femera kullandım yumurtlaarım büyüdü onunla
Ya aslında kimyasal bile olsa bir kere tuttuysa sonra da tutar kesin :) hayırlısı ile. Şeyi de merak ediyorum, hani aşılama olurken gonalf veriyorlarmış, onun yerine femara kullanıp çatlatma iğnesini onunla yapıp aşılamayı öyle denemek mümkün mü, çünkü aynı seferde hem femara kullanılmış olur hem de aşılama. Araştırdığımda femara /klomen başarı oranı yüzde 40,aşılama yüzde 20. Çıkıyor

Evet olabiliyor benim devlet hastanesinde ilki femera+ovitrille ikincisi femera*ovitrille*aşılama. Yani femera ile de aşılama oluyor inşallah siz güzel sonuçlar alırsınız

Merhaba konu üzerinden biraz zaman geçmiş ama yazmak istedim. Çok ileri düzeyde pcosa sahibim 13 yaşından bu yana. Eşimde çok şükür hiçbir problem yok. Pcos nedeniyle aşılama yaptırmaya karar verdik çünkü tüplerim açıktı eşimde de bir problem yoktu tek sorun pcostan dolayı yumurta büyümüyor ve doğal olarak çatlayamıyordu doktorum da aşılama deneyelim tüp bebeklik hiçbir sorununuz yok demişti. Ben aşılamamı özelde değil eğitim araştırma hastanesinde yaptırdım. Birinci ve ikinci aşılamam prosedür gereği femara ve ovitrelle şeklinde oldu. Birinci ve ikinci aşılamam femarayla negatif oldu. Üçüncü aşılamamda artık gonal-f e geçebiliriz demişti doktorum. Uzun bir süreç oldu adet başlangıcımdan aşılama gününe kadar tam 19 gün sürdü aşılama sürecim. Çok şükür ki pozitifi üçüncü aşılamada gördüm. 9 haftalıktı kalbi durdu. Bugün de 4. aşılamamı yine gonal-f ile yaptırdım bu defa tüm ilaç aşılama süresi 12. günde tamamlanmış oldu. Yani benim sürecim bu şekilde. Her bünyenin ilaca cevap verme süresi farklı olabildiği gibi her ay da aynı olmuyor. Tüp bebeğe göre evet başarı oranı düşük biraz şans işi eğer çok büyük sorunlar yoksa amh azospermi gibi bence denenebilir aşılama.

Bu arada ek olarak pcos sendromlulara inofolic combi hp öneriyorum. Tabii ki doktorunuza danışarak veya araştırarak kullanın. Ben sabah akşam şeklinde kullanıyorum 10 günde bitiyor evet biraz maliyetli oluyor ama içerisinde inositol miyo-inositol pcosa bence çok iyi geliyor. Araştırmanızda fayda var eğer kullanmayan varsa

Klomene başladım aşılama olacağım tabi yumurtam büyürse siz hangi eğitim araştırmada oldunuz? Birde çatlatma iğnesi ile aşılama arasında kaç saat var ?

Klomene başladım aşılama olacağım tabi yumurtam büyürse siz hangi eğitim araştırmada oldunuz? Birde çatlatma iğnesi ile aşılama arasında kaç saat var ?
Ben antalya eğitim araştırma hastanesinde oldum. Çatlatma iğnesini de 4 aşılamamda da 2 gün önce 23:00 ve 24:00 saatlerinde yaptım. Mesela bu son aşılamamda cuma günü aşılama yaptırdım, çarşamba gecesi 23:00 da ovitrelle yaptım cuma da 10:20 de aşılamam yapıldı. Aşılama günü zaten ilişki olmuş olarak sayıyorlar bugünden itibaren eşimde sperm sorunu olmadığı için her gün birliktelik olacak. Bu şekilde değerlendiriyorum

İnşaallah güzel bir sonuç alırsınız tüm kalbimle dualarım sizinle

Merhaba ben 5 yılık evliyim bu femara cart curr işlerini çok denedim hepsi fis çıktı ama bu herkeste olacak diye bir şey yok özellikle klomen. Tedavilerde kullanmanı önermem pco da en işe yaramayan tedavilerden biri klomen ilacıdır. Femara klomene nazaran daha etkili

Aşılama denene bilir sperm faktörü yokmuş zaten burda ben hatırlıyorum sadece 1 tane arkadaş yaptırıp da tuttu demişti pkolu kendisi.

Aşılama oranı yüzde 20 yani her ay ilişkide bulunuyoruz bu yüzde oranı doğal yolla da bire bir. Ama tabi ki spermleri evde seçemiyoruz yıkayamıyoruz tek farkı bu o yüzden tutma ihtimali de artıyor gibi. Tedavilerin amacı doğurganlığı arttırmak yani her tedavi gördükçe biraz daha artıyor ihtimaller bu kullanılan ilaçlar iğnelerden dolayı mesela bazısı tedaviyi bırakıyor hamile kalıyor yumurtalıkları uyardıkları için sürekli ..

Ben çok yakın zamanda bir tüp bebek merkeziyle görüştüm ve ilk defa birileri bana okadar mantıklı bir konuşma yaptılar ki hayranlıkla dinledim doktor bana dedi ki Berçem hanım siz Pkolusunuz klomen uzun süre kullanıp anlamışsınızdır nasıl bir ilaç olduğunu , siz klomensiz her ay deneseniz şansınız çok daha fazla yüksek” ben burda bittim biliyormusunuz bu laftan sonra onca yıl bana ısrarla klomen verip yollamaları defalarca çatlatma tedavisi yapmaları felan okadar saçma ilaç ki.. ama tüp bebeğe gelirsek bana yüzde 50-70 arası oran verdiler gerçekten gerçekçi bir oran ilkinde de tutma olasılığı yüksek. Oda eşimin sperm faktörü olmasına rağmen yani gerçekten tüp bebeği düşünün derim .. eşiniz sürekli para harcayabilecekse veya siz okey hepsini deneyin içinizde kalmamış olur derim. Ama bir anda yapıp kurtulmakta var yüzde 50 50 diyelim ilkinde tüp bebek herzaman tutmuyor ama sizin durumunuz ortada tutma ihtimali yüksek. Aşılama tutmayınca bu seferde tüp bebek deneyelim diyecek eşiniz veya siz. Hani bana 90 milyar fiyat çektiler yaptıranlar ve hazırlık aşamasında olanlara Allah yardımcı olsun psikolojik olarak da maddi olarakta hiç ama hiç kolay değil belli .. aşılama yaparken size önerim sağlıklı beslenmek

Bol su , D vitamin , omega 3, inositol

Avakado, havuç , protein

Onun dışında belirti aramayın, test günümüzden önce test yapmayın çok ağlarsınız tecrübeler sabit :) doktorunuzu dinleyin okadar. İnşallah güzel sonuçlar alırsınız

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…