Pco ve Ben Ne Alaka?

alsem

Diva
Pro Üye
Anneler Kulübü
12 Aralık 2019
17.467
54.111
Selam kızlar. 30 yaşındayım, 4 senelik evliyim. 3 senedir de çocuk istiyoruz ama sebepsiz infertilite ile uğraşıyoruz. Klomen, duphaston, ovitrelle, progestan, folik asit ve vitamin takviyelerine rağmen gebelik oluşmadı hiç (Ya da oluştu da tutunmadı, bilmiyorum Çünkü bazen testlerde silik çift çizgi görsem bile adet oldum.) bu arada gittiğim tüm doktorlar sadece klomen kullandılar Bende.

neyse Rahim filmimde de tüpler açık, problem çıkmadı ama çok hafif darlık var dendi, hani bu ihtimali -acaba çocuk tutunamıyor mu düşüncesini- elemiş olalım dedi doktor, ben de histereskopi oldum Ocak ayında. Çorlu‘da Tüp bebek doktoru Kahraman Ülker yaptı ameliyatımı. Eşimin de sperm değerleri güzel ve varikosel filan yok.

şimdi gelelim pco ne alaka kısmına. Ben kendimi bildim bileli adetlerim 30 günde gelir. Düzenlidir yani. her kadının döngüsü kendine özeldir değil mi? Arada prolaktin 30 olur, o da yarım dıstinexle düşer.

histereskopiyi yapan Kahraman hoca İlk muayeneye gittiğimde AMH değerime bakıp “pco olabilir sende” dedi. AMH değerim 4.31. Ultrasonla vajinal Muayene ettğindeyse “çok da pco gibi durmuyor” dedi. Neyse histereskopiden sonra kontrole gittiğimde yapışıklık olup olmadığına baktı, sorun yok dedi. Sonra da “artık aşılama yapalım, 3 sene olmuş gebekik olmuyor ve pco var sende” dedi, nasıl yani hocam filan deyince “4.31 AMH değerin var. Buna göre pcosun” dedi. Şaştım kaldım. Bu 3 senede yaklaşık 10 farklı doktora gittim, hiçbiri tüp bebek uzmanı değildi ama sonuçta kadın doğumcuydu ve kimse bana pco var sende demedi. 163 boyunda, 52-53 kilo biriyim. Tüm değerler normal olmasına rağmen, sadece AMH değerine bakarak pco teşhisi konulabilir Mi? Siz ne dersiniz? var mı böyle bi durumla karşılaşan Veya çözüm bulan?

Bu arada histereskopi öncesi doktorun istediği son tahlil sonuçlarım şöyle:
Glukoz: 86
T4: 0,87
T3: 2,83
TSH: 1,5
Prolaktin: 35 (bu dediğim gibi arada yükseliyor. Doktorlar bu kadar az yükselmiş değeri tınlamıyor bile)

Adetinizi etkilemiyorsa sorun yok takmayın o kadar herşey normalmiş zaten

Adetinizi etkilemiyorsa sorun yok takmayın o kadar herşey normalmiş zaten
Adetimi etkilemiyor çok şükür. Forumda nice pcolu gördüm, aylarca adet olamayan, ilaçsız adet olamayan, insülin direnci olan... bende bunların hiçbiri yok. ben nasıl bir yol izlemeliyim şu An onu bilmiyorum.

Adetimi etkilemiyor çok şükür. Forumda nice pcolu gördüm, aylarca adet olamayan, ilaçsız adet olamayan, insülin direnci olan... bende bunların hiçbiri yok. ben nasıl bir yol izlemeliyim şu An onu bilmiyorum.
bence sakin ol birşey yapman gerekmiyor benimde pco deniliyor ama sadece görüntüsü var amh yüksek değil adetlerim 28 günde bir falan sadece prolaktin sürekli oynuyor ama gebelik olmadı gerçi sebep eşimden kaynaklıymış şimdi ona göre yol izliycez

Neredeyse Aynıyız desene. Eşine de bir an önce sağlık diliyorum. dilerim en yakın zamanda hamile kalırız

10 dr a gitmişsiniz hiç biri pco dememiş
En sonunda dr bir şey bulamayınca pco demiş gibi geldi sebepsiz dememek için belki de
Tüp bebek merkezine gidip orada sonucu gösterin ya da araştırma hastanesi derim

10 dr a gitmişsiniz hiç biri pco dememiş
En sonunda dr bir şey bulamayınca pco demiş gibi geldi sebepsiz dememek için belki de
Tüp bebek merkezine gidip orada sonucu gösterin ya da araştırma hastanesi derim
İşte bunu diyen de tüp bebek doktoru Ama dediğin gibi diyecek bi şey bulamadı belki de

Tüp bebek yapmak için de öyle demiş olabilir
Sonuçta o da bir sektör
Valla bi yandan da böyle düşünmüyor değilim. Gerçi ilk adım olarak aşılama yapalım dedi. Ben 2 sene önce hsg çekildiğiMde şişli Memorialde de histereskopi yapılmalı, ardından tutmazsa aşılama yapılmalı denmişti. Bu adam da memorialden gelmiş çorluya. Kafamda deli sorular

Kuzum merhaba . Prolaktinin bana göre çok yüksek örnek veriyorum ben 8 filan en fazla gördüm ama 31 yaşındayım 10 yaşında adet olduğum günden beri düzensiz ,örnek veriyorum benimde hormon değerlerim çok güzel ama her iki yumurtaliklarimda da pcos var ve bu zamana dek hep düzensiz oldum adetimi son 1 senedir düzenli gibi diyebilirim . Belki prolaktin değerin fazla pcos olma ihtimalin vardır diye olabilir mi ?
Dilerim en güzel ve yakın zamanda o müjdeli haberi alırsın

Merhaba. Doktorlar prolaktinde 30lu değerleri hiç sallamıyor ya. Kime gittiysem önemli değil diyorlar. Doktora Zorla dostinex yazdırdığımı bilirim Ve adet düzenim de şaşmaz yani. Doktora sorduğumda her kadının düzeni farklıdır. senin de düzenin 30 günde bir, normal dedi. Ben de 12 yaşımdan beri adet görüyorum

Benim de amh 5.03 kimse pco demedi. Ama benim de 9 aydır gebelik oluşmuyor. Acaba bu yüzden mi? En son mens döneminin 3. günü testlerim bu şekildeydi. Bir sorun yok denilmişti. Bir yıl deneyin olmazsa tekrar bakarız denilmişti.

Eklentiler

• A4DE5633-DBA8-440D-9E56-52D88AB232C3.png
    223,5 KB · Görüntüleme: 83
  • 38731A56-2487-42B8-8829-4C49EAE3BD75.png
    236,5 KB · Görüntüleme: 73
Bence bir dr a daha görünün

bana da doktor pco demişti ama gebeliği engelleyecek seviyede değil dedi her 3 kadından birinde yumurta tembelliğinden olabiliyor dedi yani şimdi klomen verdi adet bendede 30 gün sürüyor hatta bazen geciyor 35 güne kadar normal dedi doktor pco çoğu kadında var genetik yapıdan bile olabiliyormuş

Bende pko var 40-45 günde bir hasta oluyorum hatta bir ara 60 günlere çıkmıştı soğan kürü yaptım 40-45e düştü ama onu bile takmıyor doktor yumurtaların biraz yavaş gelişiyor o kadar bir sorunun yok diyor... Ben de 1.63 boyundayım 46 kilo olduğum zamanlar da böyleydi hep çocukluğumdan beri ortalama birbuçuk ay döngüm. İlaç çatlatma iğnesi falan istedim ona da gerek yok dedi takip etti geçen gün çatlamış yumurtam. Çatlıyorsa sorun yok yani... Ben normal yolla hamile de kaldım kasımda kalbi durdu malesef ama pco ile hiç alakası yok... İnşallah hayırlısıyla sağlıkla gelsin bebişlerimiz kuzum takma kafana

Sen o doktoru yine değiş bence .
Ama şu var bak sebepsiz ya 3 senedir istiyorsunuz ,çok da bekleme bence aşılama normal bir durum bunu da belirteyim 2 senelik evliyim Haziran'da tam . Eşimde spermler de sıkıntı vardı diye bize dedi direkt aşılama , geçen sene daha 5 aylık evli ile yaptırdık ki çok çok ümitli idi Dr. İkizin bile olur dedi olmadı , sonra biz beklemeyelim dedik yaşta 30 31 tüp bebek yaptirdik o kadar güzel yumurtalarim vardı ki hiçbiri dollenmedi eşimden ötürü transfer edilenler de kimyasal gebelik oldu şimdi de Ocak ayında eşimle üroloji ye gittik değerleri düzelmiş vs .. tekrar başladık bukez devlette diğerleri hep özelde idi . Hsg yapıldı bana hiçbir sorun çıkmadı şükürler olsun, geçen hafta aşılama yaptırdım . Senin zaten rutin bir adet döngün var düzgün bir dr.da başla o sana yardımcı olur ama ilkin tüp bebek deneme . İnşallah hiçbirine gerek kalmaz ama olur ki zaten nasip olmazsa sonrası için düşünürsün . Bu zamana dek gittiğin dr.lar ya birşey bilmiyor ya da o yeni gittiğin .
Ama şu da var , kg ile birebir ilişkili ve adet döngüsü ile de değil bu pcos .40 kgluk arkadaşımda pcos ,çokta düzenli regli ama ultrason ve hormon değerleri baz alınır . Neye göre söylemiş inan anlamadım ,sen başka doktorla gorus önce onu dinle hicbisey anlatmadan pcos var mı yok mu diye ,sonra zaten yok biseyin derse üstüne basa basa sor pcos görünümü var mı diye

İnsan konduramıyor ama inan ki sebepsiz infertilite teşhisinden bunalıyor insan ben yaşadım en sonunda pco deselerdi tamam ona göre ilerleyelim diyecektim..1 aşılama 3tüp bebek sonucu hamileyim... 12 yıl aralıklı tedavi olmuştum.. en son dondurulmuş 5. Gün embriyoları 2adet tutundu diyeyim.. ayrıca bu yumurtlama ve hormonlar değişim gösteriyor organik beslenin ,kürler var onları deneyin artı doktorunuza gidin.. inşallah hayırlısıyla kucağına almak nasip olacak evladını..

hepinizi tek tek alıntılayamadım kızlar kusura bakmayın lütfen. İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim Yarın bi doktorda yumurta takibi yaptırmaya başlayacağım, kaçıncı takip sayısını unuttum. yine klomen yine klomen sanki başka ilaç yokmuş gibi bu ay tutmazsa bi dahaki aya devlet hastanesine gideceğim, belki de devletteki doktor başka bir tedavi uygular. şimdilik eşim aşılama ya Da tüp bebeğe yanaşmıyor zaten. yumurta takibi ile devam edeceğim 1-2 ay daha. Sonrası Allah Kerim

Kuzum doktorunla görüş klomen derse kendin söyle ,defaten klomen ve çatlatma iğnesi kullandığını. Bak aklıma takılan ne belki yanlisimdir , düzenli catlamasinda sorun olmayanlara ovitrelle bile vermiyorlar acaba cidden pcos var da hiçbiri sana demedi mi ? Bak sor bunları sormamazlik etme. Olur ki klomen verirse kendin söyle başka bir ilaç örnek veriyorum femara olabilir mi diye sor ,femaranin daha fazla sağlıklı şekilde yumurtlamayı destekliyor üstüne de ovitrelle zaten verir .

lh ve fsh nasıl ?
pko çok kolay konan bi teşhis değil bende de iki doktor değilsin 1 doktor pkosun dedi son 6 ay içinde .

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…