Pco ve Ben Ne Alaka?

Selam kızlar. 30 yaşındayım, 4 senelik evliyim. 3 senedir de çocuk istiyoruz ama sebepsiz infertilite ile uğraşıyoruz. Klomen, duphaston, ovitrelle, progestan, folik asit ve vitamin takviyelerine rağmen gebelik oluşmadı hiç (Ya da oluştu da tutunmadı, bilmiyorum Çünkü bazen testlerde silik çift çizgi görsem bile adet oldum.) bu arada gittiğim tüm doktorlar sadece klomen kullandılar Bende.

neyse Rahim filmimde de tüpler açık, problem çıkmadı ama çok hafif darlık var dendi, hani bu ihtimali -acaba çocuk tutunamıyor mu düşüncesini- elemiş olalım dedi doktor, ben de histereskopi oldum Ocak ayında. Çorlu‘da Tüp bebek doktoru Kahraman Ülker yaptı ameliyatımı. Eşimin de sperm değerleri güzel ve varikosel filan yok.

şimdi gelelim pco ne alaka kısmına. Ben kendimi bildim bileli adetlerim 30 günde gelir. Düzenlidir yani. her kadının döngüsü kendine özeldir değil mi? Arada prolaktin 30 olur, o da yarım dıstinexle düşer.

histereskopiyi yapan Kahraman hoca İlk muayeneye gittiğimde AMH değerime bakıp “pco olabilir sende” dedi. AMH değerim 4.31. Ultrasonla vajinal Muayene ettğindeyse “çok da pco gibi durmuyor” dedi. Neyse histereskopiden sonra kontrole gittiğimde yapışıklık olup olmadığına baktı, sorun yok dedi. Sonra da “artık aşılama yapalım, 3 sene olmuş gebekik olmuyor ve pco var sende” dedi, nasıl yani hocam filan deyince “4.31 AMH değerin var. Buna göre pcosun” dedi. Şaştım kaldım. Bu 3 senede yaklaşık 10 farklı doktora gittim, hiçbiri tüp bebek uzmanı değildi ama sonuçta kadın doğumcuydu ve kimse bana pco var sende demedi. 163 boyunda, 52-53 kilo biriyim. Tüm değerler normal olmasına rağmen, sadece AMH değerine bakarak pco teşhisi konulabilir Mi? Siz ne dersiniz? var mı böyle bi durumla karşılaşan Veya çözüm bulan?

Bu arada histereskopi öncesi doktorun istediği son tahlil sonuçlarım şöyle:
Glukoz: 86
T4: 0,87
T3: 2,83
TSH: 1,5
Prolaktin: 35 (bu dediğim gibi arada yükseliyor. Doktorlar bu kadar az yükselmiş değeri tınlamıyor bile)
Glükoza takıldım nedense insülin direnciniz varmı ? Bende pkoluyum 28 yaşındayım 5 sene oldu evliyim pko herzaman yumurtalıklarda olmuyor onun evreleri var kimisi insülin direncine bağlı olarak yaşıyor kimisi tiroid problemleriyle kimisi işte bu AMH değeri vs. Benimde var mesela bende Tiroid +insülin direnci + Fazla yumurta sorunu var. Ama bu teşhisi almak için kaç doktor değiştirdim anlatamam iyi doktora denk gelmek lazım bana hep çok iyi çok iyi dediler ama tık yok ayrıca eşimin testleri de kötü çıkmıştı yani pko engel değil ama zorlaştırıyor hele ki erkek faktörü de varsa x2 oluyor sorunlar.. Tüp bebek yaptırırsanız yüzde 70 oran veriyo doktorlar bu bizim sendromu yaşıyanlarda tüp bebek ilkinde tutma olasılığı yüksek ama aşılama dediyse deneyin tabi ki tutabilir

Merhaba benim de amh yüksek . 3 senedir olmuyo gebelik . Lh FSH referans aralığında . Pokosun nerdeyse tüm belirtilerini yaşıyorum.. sizin cocugunuz var sanırım Allah bağışlasın. Siz nasıl gebe kaldınız bilgi verebilir misiniz 😊
Maalesef canım benim de çocuğum henüz yok 6 ay bitti 8.ay sonunda tedaviye başlayacağız inşallah 😌

Glükoza takıldım nedense insülin direnciniz varmı ? Bende pkoluyum 28 yaşındayım 5 sene oldu evliyim pko herzaman yumurtalıklarda olmuyor onun evreleri var kimisi insülin direncine bağlı olarak yaşıyor kimisi tiroid problemleriyle kimisi işte bu AMH değeri vs. Benimde var mesela bende Tiroid +insülin direnci + Fazla yumurta sorunu var. Ama bu teşhisi almak için kaç doktor değiştirdim anlatamam iyi doktora denk gelmek lazım bana hep çok iyi çok iyi dediler ama tık yok ayrıca eşimin testleri de kötü çıkmıştı yani pko engel değil ama zorlaştırıyor hele ki erkek faktörü de varsa x2 oluyor sorunlar.. Tüp bebek yaptırırsanız yüzde 70 oran veriyo doktorlar bu bizim sendromu yaşıyanlarda tüp bebek ilkinde tutma olasılığı yüksek ama aşılama dediyse deneyin tabi ki tutabilir
İlk mesajı güncellemediğim için herkes sağ olsun yazıyor ☺️ PCo filan yokmuş bende. Çok şükür oğlum 2.5 yaşında şu an.

X