Mezeler - Ordövrler Patates Kroket (Sinangil un ile)

Ben patatesin her türlüsüne bayilirim ne olursa olsun yerim patatesle aramizda düzeyli bir iliski var öyle söyleyeyim :KK9:9::KK9::KK9:
Ellerine saglik miss..

Bayılırım patates krokete :KK56:
Çok canım çekti çook...
Ellerne sağlık arkadaşım :13:

Cnm elkerine sağlık. Tarifini bugün uyguladım fakat içi çiğ gibi kaldı. Hatta yorumları okuduktan sonra biraz daha ufak yaptım ama olmadı:KK43: eşim afiyetle yedi ama bana göre pek olmamıştı. Nedenini anlamadım. Teşekkürler yinede😊

Yağda kızartmadan direk top halinde fırına atsak olmaz mı?biz kızartma tarzı şeyleri yemiyoruz ama canım da çok istedi :kk77:

DSCF6428_zpsa717bb3c.jpg

Malzemeler:
5 adet orta boy patates
2 yumurta (biri icine biri disina)
1 kase galeta unu
7 yemek kasigi un
kizartmak icin bol siviyag
tuz, arzuya göre pulbiber,nane

DSCF6431_zps9490c8db.jpg

Hazirlanisi:
Patatesleri haslayip rendeliyoruz, 1 yumurtayi tuzu ve unu ilave edip
elimize cok fazla yapismayan bir kivam elde ediyoruz. Ben 3-4 dakika kadar yogurdum. Ceviz büyüklügünde parcalar alip
elimizi su yardimiyla islak tutarak, patateslere top sekli verip önce yumurtaya sonra galeta ununa bulayip
kizgin yagda kizartiyoruz. Kizaran patates kroketlerimizi yagini cekmesi icin kagit havluya aliyoruz.

DSCF6434_zps9c06a52f.jpg

Püf noktasi: Buzdolabinda 15- 20 dk dinlenmeli.
Kizartirken kevgirle sürekli arkali önlü cevirelim, patates kroketler hemen pisiyor.
Cabuk kizarmasinin iyi yönü de hizli hareket ettigimizden sipsak bitmis oluyor kroketlerimiz..

Servis önerisi: Et yemeklerinin yaninda, cay caatinde güzel bir alternatif.
Derin dondurucuda da saklayabilirsiniz, ani misafir geldiginde firinda 5-10 dk isitip,
bir hamur isinin yaninda servis edebilirsiniz.

Ve sunuma hazir :KK66: Afiyet olsun..:KK16:
DSCF6436_zps42e7201d.jpg
olsada simdik burda yesek valla,söyleeee elimiz ekrana uzatıp her güzel seyi alıp yiyebilsek degılmı :))

X