Parami nasil alabilirim?

suigenerisim

Üye
Kayıtlı Üye
5 Mayıs 2024
150
57
Bir arladasim vardı aşırı yakın değildik ama yakındık yani. Arkadaşlarımın olduğu öğrenci evinde kaliyordu bende arada kalmaya gidiyordum orda tanışmıştık. Her neyse şimdi ben örgü örmek için ip alıyordum ve bu kız bana da al demişti ben de ona 4 tane ip aldım. İpleri teslim etmek için evine kadar yürüdüm evinde yoktu ortak buluştuğumuz yere bıraktım almadı. Hep ona hatırlattım ve asla üstüne almadı. Bu durum beni aşırı sinir etti üstünden 4 ay geçti ben de bugün gidip mesaj attım ibanimi ve parayı atmasını nazikçe yazdım bugün atacağım dedi fakat hala atmamış. Bende para miktarından bağımsız (180 tl) çok sinir oldum. Fikriniz nedir ?

Yakın arkadaşımlarıma aldığım şey çoktur.
Yakın arkadaşlarımın bana aldığı şey çoktur.
Yakın arkadaşlık para pul mevzularının aşıldığı ilişkilere denir.
Bahsettiğiniz mebla için hele hele bir ip için bu kadar mevzu yapmaya utanırdım. Başkalarına danışmak şurda dursun.

Yakın arkadaşımlarıma aldığım şey çoktur.
Yakın arkadaşlarımın bana aldığı şey çoktur.
Yakın arkadaşlık para pul mevzularının aşıldığı ilişkilere denir.
Bahsettiğiniz mebla için hele hele bir ip için bu kadar mevzu yapmaya utanırdım. Başkalarına danışmak şurda dursun.
Yakın arkadaşım değil, biz öğrenciyiz ve bizim için küçük paralar da değerli, arkadaşım orta üst segmentte bir ailenin çocuğu, bana herhangi bir şey almadi henüz

aşırı yakın değildik ama yakındık
Yakın arkadaşım değil, biz öğrenciyiz ve bizim için küçük paralar da değerli, arkadaşım orta üst segmentte bir ailenin çocuğu, bana herhangi bir şey almadi henüz
Yakındık yazdınız. Ona istinaden söyledim.
Bana herhangi bir şey almadı henüz derken karşılık güttüğüm anlaşıldı sanırım. :)
Demek istiyorum ki yakın arkadaşlıkta ki yakınlık şart değil bir şekilde ya Bibli banada şundan alsana diyen herhangi bir arkadaşımdan parasını istemezdim bilmiyorum. Ben de öğrenci oldum, dibine kadar da yaşadım maddi zorluğunu. Yine de hak veremedim...

Bir arladasim vardı aşırı yakın değildik ama yakındık yani. Arkadaşlarımın olduğu öğrenci evinde kaliyordu bende arada kalmaya gidiyordum orda tanışmıştık. Her neyse şimdi ben örgü örmek için ip alıyordum ve bu kız bana da al demişti ben de ona 4 tane ip aldım. İpleri teslim etmek için evine kadar yürüdüm evinde yoktu ortak buluştuğumuz yere bıraktım almadı. Hep ona hatırlattım ve asla üstüne almadı. Bu durum beni aşırı sinir etti üstünden 4 ay geçti ben de bugün gidip mesaj attım ibanimi ve parayı atmasını nazikçe yazdım bugün atacağım dedi fakat hala atmamış. Bende para miktarından bağımsız (180 tl) çok sinir oldum. Fikriniz nedir ?

Aşırı yakın değilsen ne diye ip alıp birde ayağına kadar bırakıyorsun?
Açıkça iste parasını.

Bu ancak tekrarlarsa sorun olur bir kere olmuş ve 180 lira yaw 180 te le

O paranın üstüne soğuk bir su için geri gelmez gibi.
Keşke parayı hesabına atıp borç diye belirtseydiniz sizin için çok paraysa en azından peşine düştüğünüzde bir kanıtınız olurdu. Birde keşke güvenmediğiniz daha önce borç konusunda sadakatini göstermemiş birine sizin için önemli bir para miktarını vermeseydiniz.

Kendi parasini istemekten neden utansin yahu. Bende arkadasimin 2 lirasi kalsa unutmam veririm ya da hesaplaşirim bir sekilde. Bende kalmaz o para yani. "Yakin" arkadas olunca kese birmiş gibi hareket edilmez.

Eger kişi kendisi "ben ismarliyorum ya da bana ödemene gerek yok" demediyse o para verilecektir miktarindan bagimsiz.
Vermeyen insanin utanmasi gerekir, kendi parasini isteyen neden utansin. 180tl lafi olmazmis filan nedir bu cok zenginim tripleri anlamadim. 😀
Bi para aldiysaniz ödemeniz lazim arkadaslar, karsi tarafin cok parasi olmasi veya miktarin az olmasi o parayi sizin hakkiniz yapmiyor.
Ne ilginc seyler ya.

Kendi parasini istemekten neden utansin yahu. Bende arkadasimin 2 lirasi kalsa unutmam veririm ya da hesaplaşirim bir sekilde. Bende kalmaz o para yani. "Yakin" arkadas olunca kese birmiş gibi hareket edilmez.

Eger kişi kendisi "ben ismarliyorum ya da bana ödemene gerek yok" demediyse o para verilecektir miktarindan bagimsiz.
Vermeyen insanin utanmasi gerekir, kendi parasini isteyen neden utansin. 180tl lafi olmazmis filan nedir bu cok zenginim tripleri anlamadim. 😀
Bi para aldiysaniz ödemeniz lazim arkadaslar, karsi tarafin cok parasi olmasi veya miktarin az olmasi o parayi sizin hakkiniz yapmiyor.
Ne ilginc seyler ya.
Şahsen zengin tribinde değilim Cirilla. Kese birdir noktasına da getirmedim. Benim doğrum neyse onu yazdım. Benim yakın arkadaş algımda bu yok. Vermiyorsa ya seninde bana 180 TL borcun vardı demem.Onlar da bana demez. İlginç gelmiş sana ama evet bizde lafı yok.Bu kendimi kullandırırım anlamına da gelmiyor. Maalesef büyük paralarla oynayan insanlar da değiliz keşke olsak.🙄

Ne ilginc seyler ya.
Bende o mantiktayim. Paranın miktarından ziyade yaptığı davranış cok sorumsuzca

Şahsen zengin tribinde değilim Cirilla. Kese birdir noktasına da getirmedim. Benim doğrum neyse onu yazdım. Benim yakın arkadaş algımda bu yok. Vermiyorsa ya seninde bana 180 TL borcun vardı demem.Onlar da bana demez. İlginç gelmiş sana ama evet bizde lafı yok.Bu kendimi kullandırırım anlamına da gelmiyor. Maalesef büyük paralarla oynayan insanlar da değiliz keşke olsak.🙄

Siz arkadaslarinizla karsilikli boyle yurutuyor olabilirsiniz ama bu kendi parasinin geri ödenmesini istemeyi utanilacak bir şey yapmiyor. Kişi borc olarak verdiyse ikiletmeden ödenir bitti bunun amasi yakinligi miktari vs filan yok yani.

Biri benden borcunu istese beklettim diye utanirim üste cikmak ne demek. Madem miktar begenilmiyor neden ödenmiyor 3 kuruş para? Garip

Tecrübe olmuş başkasının alışverişini yapmazsınız artık, bir soğuk su için parayı unutun. Ödemez onu, önderse ne ala ama sanmam.

Siz arkadaslarinizla karsilikli boyle yurutuyor olabilirsiniz ama bu kendi parasinin geri ödenmesini istemeyi utanilacak bir şey yapmiyor. Kişi borc olarak verdiyse ikiletmeden ödenir bitti bunun amasi yakinligi miktari vs filan yok yani.

Biri benden borcunu istese beklettim diye utanirim üste cikmak ne demek. Madem miktar begenilmiyor neden ödenmiyor 3 kuruş para? Garip
Utanırdım dememdeki tek nokta yakın arkadaş vurgusuydu. Bunu yukarda da belirttim.
Yoksa ödenmeliydi,teklif edilmeliydi ona bir sözüm yok. Ama vermemiş, vermiyor 🤷🏻 E yakın arkadaş kategorisinde olan biri parayı vermiyor ne yapılabilir? Yapılacak tek şey yok saymak değil mi? Bana göre asla konusu yapılacak bir durum değil. Kimse kaba tabirle kendini yoldurmasın okey. Ama yine söylüyorum yakınım dediğim kişi sorumsuz davranıp beni zora soktuysa-konunun para olması şart değil- ya artık yakınım değildir ya da ikincisi olmaz bunun.Olamaz. Mebla burda şu şekilde önemli olur benim için. Evet madem az bi para e versin o zaman doğru. Ama çok büyük bir para olur da peşine düşersin ciddi sıkıntıya girersin. Bu önemli görülebilse de aman aman insanı batırıp bitirecek bir para değil.Değer mi gözüyle bakarsam mebla burda önemli olur.
Karşıdaki insan sorumsuzsa çizginin dışında kalır olur biter. Uzatılacak bir mevzu olarak görmem.

180 lira lafı bile edilmeyecek bi miktar istemeniz bana cok garip geldi açıkcası.Cimri birinin ancak bu meblağ için msj vs atacagnı düşünüyorum.O arkadaşın yerinde olsam 181 lira olarak parayı iade eder sizi de defterden silerdim.
Hem suçlu hem güçlülük değil mi bu? Ben olsam muazzam mahçup olurdum. Sonuçta konu sahibi öğrenci, 180liraya gidip kendisine bir kahve ısmarlamak, 2 oje almak varken neden başkasına (çok da umrunda olmayan başkasına) heba etmesi gerektiği düşünüldü anlayamadım. Lafım size değil, pek çok kişi sizin gibi yazmış. Yalnızca sizi alıntılayıp, lafımı ortaya yazdım.

X