Popüler Konu ÖZMUAYENE

Çok önemli bir konu teşekkürler bilgilendirme için.gögsümde kitlelerim var zararsız ama 2 senedir düzenli ultrasonla kontrol ettiriyorum zararsızmış Nasıl olsa dememek lazım.banada doktorum sigara kafein ve kakao tüketmemem gerektiğini söyledi çok dikkat ettiğimi söyleyemem ama en azından kontrollerimi aksatmıyorum

Benim 7 yıldır gogusumde fibroadenomlarim var hemde 5 taneyle başladığım bu yolda şuan 13 tane iğneli biyopsi yaptirdim ve uç kerede kitle aldırdım ama hala devam ediyor genel bi agrim yok sadece adet döneminde hassasiyet oluyor korkuyorum bunlar kötüye donermi dha 24 yasndyim kimi doktr dönebilir bilemeyiz diyo kimi rahat ol doğumdan sonra inş geçer diyo hangisine inanicam

Bu başlık altında sohbet te edebilirsiniz, konuyu istediğiniz bir kategoriye de taşıyabiliriz.
Benim 7 yıldır gogusumde fibroadenomlarim var hemde 5 taneyle başladığım bu yolda şuan 13 tane iğneli biyopsi yaptirdim ve uç kerede kitle aldırdım ama hala devam ediyor genel bi agrim yok sadece adet döneminde hassasiyet oluyor korkuyorum bunlar kötüye donermi dha 24 yasndyim kimi doktr dönebilir bilemeyiz diyo kimi rahat ol doğumdan sonra inş geçer diyohangisine inanicam

Fibroadenomlar iyi huylu kitlelerdir, kötüye dönme ihtimalleri yoktur. Ama mutlaka yakından takip edilmeleri gerekir. Bunun nedeni de fibroadenomların yanında oluşabilecek kötü huylu kitlelerin gözden kaçmaması. Yani sizde ya da fibroadenom olan başka bir hastada meme kanseri oluşma ihtimali diğer hastalardan fazla değildir, ama dediğim gibi gözden kaçabilir. Doğum ve emzirmeyle fibroadenomların kaybolacağına dairse net bir bilgi yoktur.

Evde Kendi Kendine Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?

Erken teşhis tüm kanser türlerinde hayati öneme sahiptir, her yaştan yetişkin kadın ayda bir kez elle muayene yapmalıdır. Elle meme muayenesi resimli anlatım makalemizde adım adım bu muayenin yapılışını anlattık. Bu uygulama ile kendi meme yapınız ve dokunuz hakkında bilgi sahibi olursunuz, böylece değişiklikleri kolayca anlayabilirsiniz. Meme muayeneleri uzanarak, duşta ve ayna karşısında yapılmalıdır.
1.Adım ayna karşısında
1.Ayna karşısına geçin ve sütyeninizi çıkarın. İyi aydınlatılmış bir ortamda tüm göğüs bölgesini net göreceğinizden emin olun.
2.Kollarınız yandayken göğüslerinizi bakarak inceleyin. Göğüs kontüründe değişiklikler, anormal bir şişlik, deride çukurlaşma ya da göğüs ucu şeklinde değişiklik var mı bakın.
3.Kollarınızı yukarı başınızın üzerine kaldırın. Tekrar ğöğüs kontüründe değişiklikler, anormal bir şişlik, deride çukurlaşma ya da göğüs ucu şeklinde değişiklik var mı kontrol edin.
4.Kollarınızı aşağı yanlara indirin. Göğüs kaslarınızı gevşetmek için avuç içinizle kalçanıza bastırın. Göğüste çukurlaşma, büzülme ya da herhangi bir değişiklik var mı bakın.
5.Herhangi bir değişikliği doktorunuza bildirin ve randevu alın.
2.Adım Duşta
1.Sağ kolunuzu başınızın üzerine kaldırın ve sol elinizle sağ göğsünüzü muayene edin. Parmaklarınızla tüm göğüs üzerinde dairesel hareketlerle muayene gerçekleştirin. Herhangi bir yumru, kalınlaşma, düğüm ya da sertleşme hissettiniz mi?
Meme dokusu koltukaltından meme ucuna uzanır. Tüm göğsünüzü, göğüs yanları ve koltukaltını da kontrol ettiğinizden emin olun.
2.Kolunuzu aşağı indirin ve aynısını diğer göğüs için tekrarlayın. Dairesel hareketlerle yumru, kalınlaşma, düğüm ya da sertleşme var mı kontrol edin.
3.Herhangi bir değişiklik varsa doktorunuza gidin.
3. Uzanarak
1. Sağ omzunuzun altına yastık ya da havlu koyarak uzanın. Sağ kolunuzu başınızın altına alın.
2.Sol elinizle tüm göğüs dokusunu dairesel hareketlerle nazikçe hissedin. Yanları ve koltukaltını da kontrol edin. Düğüm, kalınlaşma ya da yumru var mı kontrol edin.
Az, orta ve çok basınç uygulayın.
3.Sol elinizle sağ göğüs ucunu hafifçe sıkın. Bir akıntı var mı ya da göğüs ucunda yumru varmı kontrol edin.
4.Aynısını sol göğsünüz için tekrarlayın. Dairesel hareketlerle düğüm, kalınlaşma ya da yumru var mı kontrol edin.
5. Herhangi bir değişiklik varsa doktorunuzla irtibata geçin.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Kadınlar Kulübü’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Kadınlar Kulübü tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Son düzenleme:
cumartesı gunu doktora gıtmeyı dusunuyorum
2 ay gecmek uzere kontrol suremı astım
umarım bısey yoktur
sankı kıstler buyumus gıbı hıssedıyorum
elle muayne yapmıyorum korkuyorum

Fibroedomlar kansere çevirmez.
Benim de bir tane var artık.
Bebeğin olunca bol bol emzireceksin o kadar.
Sorun yapma

Güzel bir çalışma olmuş bilgilenmek lazım önemli konular bunlar

Fibroedomlar kansere çevirmez.
Benim de bir tane var artık.
Bebeğin olunca bol bol emzireceksin o kadar.
Sorun yapma
fibroedommudur bilmiyorum ama bendede 2 tane fibrokistik kist var
ben acıbadem maslakta kontrollerımı yaptırıyorum bana oradakı doktorum yuregını karartma fakat tabıkı kansere cevırme ıhtımalı var ama yok gıbı yasa bazen 1 ay once baktıımız sey 1 ay sonra farklılasabılıyor dedı
paylasmak ıstedım

çok geçmiş olsun aynı kaderi paylaşıyoruz anneminde sol göğsünün yarısı alındı ve kemoterapi görüyor çok zorlu süreçler ama kendini sakın ihmal etme çünkü risk altındayız Allah yardımcınız olsun... bu arada kemoterapiye başladınızmı?

Bende kendim kontrol ettiğimde elime bişey geldi. Sağ koltuk altımdan memenin içine doğru Bi ağrım oluyor sık sık.
Ayrıca annemin sol memesinin 3/1'i alındı sağdan iki kist alındı kemoterapi radyoterapi Işın tedavileri vs. Geçirdi şuan yine kontrol altında yeni Bi kist çıkmış neyse bende Dr a randevu aldım Bursa onkolojiden usg bakıldı iyice ama bişey çıkmadı sevindim tabii ama o şey kaybolup tekrar ortaya çıkıyor mesela Bi ay var iki üç ay kayıp ama ağrı var özellikle koltukaltından sağmemenin içi bayaa ağrıyor. Dr. Omuz ile ilgili fizik tedaviye görün dedi şaşkınım ama kitle filan yokmuş ya çok şükür önemsemedim gitmedim omuz için de açıkcası

Meme kanserinin belirtilerini bilmek sizin ya da sevdiklerinizin hayatını kurtarabilir. Erkeklerde meme kanseri evde nasıl teşhis edilir? makalemizde erkekler için evde meme muayenesini anlattık. Eşinize, erkek kardeşinize ve babanıza muhakkak bu muayeneyi uygulamasını tavsiye edin. Tedavi ve sağlığa kavuşma konusunda en önemli ayrıntı hastalığın erken teşhis edilmesidir. Herhangi bir belirti hissediyorsanız ya da göğsünüzde kalıcı değişimler olduysa vakit kaybetmeden derhal doktorunuza başvurun.

Kendinize meme muayenesi uygulayın
1.Sırt üstü uzanın ve sağ kolunuzu başınızın altına koyun. Uzandığınızda göğüs dokusu olabilecek en ince şekilde göğüs duvarına yayılır, dokuyu daha net ve rahat hissedersiniz.
2.Sol ortadaki 3 parmağınızın uç kısımları ile sağ göğsünüzü muayene edin ve yumru hissettiniz mi kontrol edin. Göğüs dokusunu hissetmek için dairesel hareketler uygulayın.
3. Tüm göğüs dokusunu hissetmek için 3 kademe basınç uygulayın. Cilde yakın doku için az basınç, biraz daha derini için orta, göğüs ve kaburgaya yakın doku için kuvvetli basınç gerekir. Ne kadar sert bastırmanız konusunda doktora danışabilirsiniz. Diğer noktaya geçmeden önce tüm basınç seviyelerini uygulayın.
4.Koltukaltlarından başlayarak göğse ve göğüs kemiğinin ortasına doğru yukarı aşağı hareketlerle kontrol edin. Tüm göğüs bölgesi, boyun, köprücük kemiği ve kaburgayı hissedene kadar devam edin.
5. Sol göğsünüzü sağ elinizin parmaklarını kullanarak aynı şekilde kontrol edin.
6.Koltukaltlarınızı otururken ya da ayaktayken kolunuzu hafifçe kaldırarak kontrol edin. Böylece dokuyu daha iyi hissedersiniz.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Kadınlar Kulübü’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Kadınlar Kulübü tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Konuya davetiniz için teşekkür ederim.
Kadınların bu konu hakkında bilgilendirilmesi yeterli değil ne yazık ki...
Oyle bir bilince sahibiz ki, kadınlar bunu farketseler bile "amaaaan" deyip önemsemiyorlar. "Yağ bezesidir o", "Süt bezidir"...

Kedidir o kedi.

Şu çirkin kadın yoktur bakımsız kadın vardır klişesine dönelim şimdi de. Bütün mevzuların özü buna dayanıyor.
Kadınların duyarsızsızlığı yüzünden herşey. Çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın vardır. Hasta kadın da yok aslında, kadınların hassasiyetsizliği diz boyu.
Sokakta, on kadından dokuzu bilir, meme kanseriyle ilgili neler yapılması gerektiğini, bunu temin edebilirim.
Bana kalırsa yukarıdaki bilgiler yerine, kadınların akıllarına nasıl işlenebilir bunlar, bu konu tartışılmalı.

Yine de, akıl akıldan üstündür dedim ve hem saygı hem de sabırla okudum. İlla ki varmış eksik bildiğim birşeyler.

Çok teşekkürler bilgilendirme için yarın tekrar doktora gidicem

Teşekkürler bilgilendirme için

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…