Popüler Konu ÖZMUAYENE

Canim cok gecmis olsun, annenizin adina cok uzuldum, anneniz kimotrepi aliyordur onun cok iyi beslenmesi lazim yoksa bunyesi cok zayif duserse kendisini toplamasi zor olur. Annenize sevgi ve saygilarimi ve dualarimiz ononla oldugunu illetin lutfen.

canım çok geçmiş olsun acil şifalar diliyorum annene bu süreç gerçekten çok zor bir süreç olacak kemoterapi dönemi berbat bir dönem oluyor kendimden biliyorum bende 8 kür aldım ama kemoteapiden sonra hızla kendisini toparlar allah yardımcınız olsun

evet ailede kanser hikayesi varsa kontrollerini aksatmamn gerekiyor doktorlarında ilk sorduğu bu oluyor tatlım kanserin yaşla ilgisi yok malesef amatabiki akrabalarında var diye senin olacağın anlamına gelmiyor sen sadece yıllık doktor kontrolüne gidersen iyi olur ailende olmasada yıllık kontrollere gitmek gerekiyor zaten

Ben de gögsümde bir ağrı ile farkettim, elle yaptığım muayenemde o kadar belirgin bir kitle vardı ki bunu yıllarca nasıl farkettmediğime şaşırmıştım. 3.5 cm olmuş ve ben anlamamışım, oysa ki elimi biraz gögüsüme bastırarak dokunduğumda hemen hissetmiştim.... Tabi hemen dr koştum, ertesi gün küçük bir operasyon geçirdim, sonuçlarım temizdi ancak her 6 ayda bir kontrolum var 11 yıl oldu hiç ihmal etmiyorum, kontrollerîmi kendîm de yapıyorum. Hala minik kistlerim var tekrarlıyor sürekli, çok küçükleri bile elle muayenemde hîssedebilîyorum. Dikkatli bir muayenede kitleleri hissedersiniz kızlar ve en ufak bir şüpheniz varsa hiç beklemeyin, hatta şüpheniz olmasa bile kontrollerinizi yaptırın, erken teşhisin en önemli olduğu kanser türlerlerînden biri........ Sağlıklı kalın...

Çok teşekkür ediyorum umarım en kisa zaman da atlatiriz suan yeni ameliyat oldu kemoterapi baslamadi daha sanırım 1 2 haftaya başlayacak.işin tedavisi de alacagiz

Merhaba ben yeni doğum yaptım bebeğim 20 gün emdi oda zorla şuan emmiyo ve kol altımda küçük topak var bebeğim emmediği için süt toplanmış meme kanserine yol açtığını söylediler doğru mu?

Hayır süt toplanması meme kanserine yol açmaz tabi ki. Meme apsesi yapabilir eğer boşalmassa.

Arkadaslar erken teşhis hayat kurtarır gerçekten de benim yakinimda en ykin arkadsimin ablası meme kanserinden öldü arkasında 3 tane Oksuz bıraktı en büyüğü orta okula gidiyordu düşünün bir anne olarak evlatları ni bırakmak istemezdi ama geç teshisden ötürü ne tedaviler yapıldiysa sonuç alamadı kadın şimdi arkadaşım senede bir kere doktora gidip muayene olmakta siz siz olun sakin ihmal etmeyin unutmayın ki meme kanseri ölümcül bir kanserdir

Oldukça yararlı bir konuya dayanıyor metniniz, çoğu kadın gibi ben hiç olabilir mi diye düşünmemiştim ancak uygulamakta gerçekten yarar var. Umarım bu öz-muayenede hiçbir kadın şüphe belirtisinde kalmaz Teşekkür ederim. Hoşça kalın

Kanser ve beslenme arasında nasıl bir etkileşim vardır ?

İnsan yaşam süresini ve yaşamını tehdit eden kalp hastalığı, kanser, şeker hastalığı gibi hastalıklar kalıtımsal özellik ve yaşam biçimiyle yakından ilintilidir. İşte ve evde yüksek stres altında yaşayan bireylerin, yeterli ve dengeli beslenmelerine karşın, bazı vitamin ve minerallere (vitamin B1, riboflavin B2, niasin, B6, B12, C vitamini, folat, çinko ve selenyum gibi) gereksinmeleri artar. Yüksek stres özellikle C vitaminin bedende yetersiz duruma gelmesine neden olur. B vitaminleri de depo edilmediklerinden stres durumunda bedenden kayıplara neden olur. C vitaminin en güçlü kaynakları olan, portakal, mandalina, greyfurt ve domates gibi yiyecekler günün her öğününde yenmelidir. B vitamininden zengin olan buğur, balık, kuru baklagiiler de her gün mutlaka yenmesi gereken besinlerdendir.

Nitrit ve nitrat katılmış besinler (salam, sucuk, sosis gibi) yenildikten sonra midede nitrozaminlere dönüşürler. Nitrozaminler kimyasal kanserojendirler. Bu tür besinlerle birlikte C vitamininden zengin bir besinin tüketilmesi (meyve, salata, domates vb) nitrozamin oluşumunu engelleyerek kanser riskini azaltır. Besinlerin aşırı şekilde saflaştırılması, kanserden koruyucu maddelerin kaybına neden olur. Hatalı pişirme yöntemleri, vitaminlerin kaybına neden olur.

Çok miktarda kahve, çay, kola gibi kafeinli içecekler içildiğinde birey B grubu vitaminler, C vitamini, demir, kalsiyum, magnezyum ve çinko yönünden yetersiz duruma gelir. Bu içeceklerin miktarı azaltılarak yerine, ıhlamur, adaçayı, kuşburnu gibi doğal bitli çayları içilebilinir.

Eğer günde 2 kutu/şişe bira, 1 kadehten fazla şarap, bir dubleden fazla sert içki içiyorsanız; A vitamini, B vitamini ve C vitamini, magnezyum, çinko ve kalsiyum bakımından yetersiz duruma gelebilirsiniz. Bu vitaminlerden zengin olan, süt ve süt ürünlerinden, yeşil yapraklı ve havuç gibi sebzelerden, kuru baklagil ve bulgur gibi besinlerden her gün yemelisiniz.

Alkol alımı sigara ile birleştiğinde; ağız, gırtlak, boğaz ve yemek borusu kanseri risklerini artırıcı etki göstermektedir. Yaşam alanlarınızı sigaradan uzak tutun.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…