Popüler Konu ÖZMUAYENE

:-) ama dogruya dogru en iyi doktorlar erkeklerden cikiyor tipki en iyi asci erkek ascilar oldugu gibi tabi genellemiyorum. bende sizin gibi dusunuyorum birde gore gore bikarlar bi ozelligi kalmaz canim :-) ay gece gece konuya gel :-)
Öyle gerçekten çok iyiler işlerinde ama utaniyo insan ışte:oops::KK53: hem gece gece hem hamile hamile ne konuşuyoz:KK70:

• Beğen
Reactions: K_G
benimde bundan 5 yıl önce duştan sonra elime nohut gibi bir beze gelmişti. Baştan yağ bezesi sandım önemsemedim bşr ay geçmeyince dr a gittim. Fibroadenom olduğu söylendi (iyi huylu tümör.)
şimdi 6 ayda bir ultrasonla takibi yapılıyor...
Herkes için önemli bir konu lütfen ihmal etmeyin bayanlar...

Gebelikte ortaya çıkan meme kanseri, gebelik sürecinin vücutta yarattığı fizyolojik değişiklikler ve bebeğin varlığı nedeniyle tanı ve tedavi aşamasında özel yaklaşımlar gerektirir. Amaç, anneyi hastalıktan kurtarırken bebeğe zarar vermemek olmalıdır.

Gebelik meme kanserine karşı koruyucu değil midir ?

Erken yaşta gebelik, hormonların meme dokusunun gelişimindeki olumlu etkisi dolayısıyla uzun dönemde meme kanserine karşı koruyucudur. Otuz yaşından önce ikinci doğumunu yapmış kadınlarda meme kanseri gelişme riskinin %30 azaldığı bilinmektedir. Ancak geç yaştaki gebeliklerde memedeki kanserleşme potansiyeli olan hücreler gebelik hormonlarının etkisiyle hızla farklılaşıp çoğalabilir. Emzirme ise meme kanserine direnci arttırır ve koruyucu etkisi vardır.

Gebelikte meme kanseri sık mıdır ?

Meme kanseri gebelikte görülen kanserler arasında, rahim ağzı kanserinden sonra ikinci sıradadır. Ancak sık görülmez.

Meme kanseri gebelikte görüldüğünde, daha mı kötüdür ?

Çoğu zaman gebelik hormonlarının ve süt birikiminin neden olduğu büyüme, memede oluşan kitlelerin erken fark edilmesini önler ve hastalar geç dönemde başvurur. Gebelikte görülen meme kanserlerinin geç tanı konması nedeniyle daha yüksek evrede olması ve bebeğe zarar verir endişesiyle gebelikte standart tedavilerin uygulanamaması, halk arasında bu kanserlerin daha kötü seyirli olarak bilinmesine neden olmuştur. Oysa sağ kalım, gebe olmayan kadınlarda görülen aynı evredeki meme kanseri ile aynıdır.

Erken tanı için önerileriniz nelerdir ?

Gebeliğin başlangıcından itibaren hastanın jinekoloji uzmanının kontrolünde olması önemlidir. Doktor vizitlerinde genel muayeneye ilaveten meme muayenesi de yapılır. Memede sebat eden bir kitle fark edildiğinde hasta genel cerraha yönlendirilir ve ileri tetkik uygulanır. Hastaların yaklaşık %90’ında ilk bulgu memede kitledir. Ancak gebelikte ortaya çıkan kitlelerin yaklaşık %80’inin, süt kisti, yağ bezi, fibroadenom gibi iyi huylu lezyonlar olduğu unutulmamalıdır. Meme cildinde ortaya çıkan renk değişikliği, kabartı, çekinti, ödem gibi durumlarda ve meme başı akıntılarında da hasta mutlaka cerrah tarafından değerlendirilmelidir.

teşekkürler Kazen :)

bende keteme gitmiştim mamografi için kimliğimde iki yaş küçük olduğu için yapmadılar 40 yaş ve üstü yapılıyormuş ketemde ama kendi kendimizi nasıl muayene edeceğimizi gösterdiler erken teşhiş çok önemli tabiki

Canim tamda ben onu sorcaktim yorumlari okuyordum hamileyim goguslerimde aci var ve dokununca icinden bisey elimden kayar gibi oluyor acaba bu hamilelikle ilgili birseymi yoksa baska seymi endiselendim
Gebeliğin ilk 3 ayında göğüslerde hassasiyet, sızı ve dolgunluk oluşuyor bu normaldir. Diğer söylediğin de gebelikle ilgili olabilir. Göğsün dokunmadan ayna karşısında gözle muayenesinde iki göğüs ölçüsü gebelikten dolayı birbirinden farklı görünebilir. Gebe olmayan birinde farklılık dikkate alınabilir. Şeklinde büzülme, portakal kabuğu görünümü veya kırmızılık var mı? Varsa bunlar kanser belirtisi. Göğüs uçları gebelikte daha da belirginleşir ama düzleşme varsa kanser belirtisi. Göğüs ucunda sekresyon, akıntı ikinci trimestire kadar görülmez. 12. haftada elle sağıldığında sarı renkli kolostrum denilen madde gelmeye başlar ve miktarı artarak son trimestirde kendiliğinden salgılanır. Bunun dışında göğüs uçlarında kendiliğinden gelen anormal akıntı, kanama var mı? Göğüs ucunda çekilme, meme derisinde çukurlaşma ve çekilme varsa bunlar kanser belirtisi. Yine de doktora görünmenizde fayda olabilir. O dediğiniz kayma hissinin ne olduğunu bilemiyorum.

Gebeliğin ilk 3 ayında göğüslerde hassasiyet, sızı ve dolgunluk oluşuyor bu normaldir. Diğer söylediğin de gebelikle ilgili olabilir. Göğsün dokunmadan ayna karşısında gözle muayenesinde iki göğüs ölçüsü gebelikten dolayı birbirinden farklı görünebilir. Gebe olmayan birinde farklılık dikkate alınabilir. Şeklinde büzülme, portakal kabuğu görünümü veya kırmızılık var mı? Varsa bunlar kanser belirtisi. Göğüs uçları gebelikte daha da belirginleşir ama düzleşme varsa kanser belirtisi. Göğüs ucunda sekresyon, akıntı ikinci trimestire kadar görülmez. 12. haftada elle sağıldığında sarı renkli kolostrum denilen madde gelmeye başlar ve miktarı artarak son trimestirde kendiliğinden salgılanır. Bunun dışında göğüs uçlarında kendiliğinden gelen anormal akıntı, kanama var mı? Göğüs ucunda çekilme, meme derisinde çukurlaşma ve çekilme varsa bunlar kanser belirtisi. Yine de doktora görünmenizde fayda olabilir. O dediğiniz kayma hissinin ne olduğunu bilemiyorum.
Yani o anlattiginiz seyler yok sukur ama yinede doktorumla gorussem iyi olcak emin olmak icin bilginiz icin cok tesekkurler canim

Yani o anlattiginiz seyler yok sukur ama yinede doktorumla gorussem iyi olcak emin olmak icin bilginiz icin cok tesekkurler canim
Rica ederim ne demek ben de kitaptan bakıp yazdım emin olmak için ama eğer dediğiniz kayan şey kitle olsa kitapta yazdığına göre şu şekilde oluyormuş;
Memedeki kitlelerin %90'nın kadının kendisi tarafından saptandığı tahmin edilmektedir. Saptanan bu kitlelerin %20-25'i malignensidir. Bulunan belirtilerin en yaygını bir kitle ya da meme dokusunda kalınlaşmadır. Kitle sert ve hareketsiz ya da yumuşaktır. İleri evrede deriye fiske olduğunda deride ya da meme ucunda çukurlaşmaya, çekilmeye, memenin şeklinde ve ölçülerinde değişime neden olur. Meme ucunda kanlı ya da temiz akıntı bulunabilir. Ancak memenin beningn değişimlerinde de meme ucunda akıntı olabilir. Akıntının tek taraflı, kanlı ve seröz olması kanser için dikkat çekicidir.
İleri evreye kadar memede ağrı ve hassasiyet nadiren ortaya çıkar.

Yani buna göre o kitle değil. Kitle olsa hareketsiz oluyor. Bu belirtilerin olmadığına sevindim. İnşallah sorun yaşamazsınız.

Benim annem meme kanseri teşhisiyle ameliyat oldu ve bir göğsü alındı.. Bizde kız kardeşimle özelliklede ben çok sigara içitiğim için dr tarafından riskli olduğumuz için uyarıldık.. Ve nasıl kendimizi muayene etmemiz gerektiğini öğrendik.. Biz annemde çok geç kaldık.. Ama allahtan sıçramadı.. Tedavileri ayrı üzüntüsü apayrı.. Allah kimseye yaşatmasın.. Lütfen dikkatli olun ve önemseyin

Düzenli olarak kontrollerimi yaparım, şimdilik her hangi birşey yok ama olmayacağı anlamına gelmez hepimiz risk altındayız ...

hamile ve emziren anneler erken panik yapmasınlar süt bezlerinden kaynaklanan kistik görüntüler olabiliyor, oğluma hamileyken doktor beni korkutmuştu bir sürü kist bulmuştu , meğersem süt bezleriymiş doğumdan 7 ay sonra mamografide herşey normal çıktı ne kızmıştım doktora, hamileliğimin tadını çıkaramamıştım kist var düşüncesiyle...
Allah hiçbir kadına bu duyguyu yaşatmasın , olursa da ne yapalım tıp gelişti çok şükür ki:KK66:

Bende meme ultrason u sonrası öğrendim kendi kendine kontrol ü zaten gecen ay meme Küçültme ameliyatı oldum kanser riskini azaltıyor olduğu nu duyunca biraz daha içim rahat ladı. Allah hepimizi korusun

Rica ederim ne demek ben de kitaptan bakıp yazdım emin olmak için ama eğer dediğiniz kayan şey kitle olsa kitapta yazdığına göre şu şekilde oluyormuş;
Memedeki kitlelerin %90'nın kadının kendisi tarafından saptandığı tahmin edilmektedir. Saptanan bu kitlelerin %20-25'i malignensidir. Bulunan belirtilerin en yaygını bir kitle ya da meme dokusunda kalınlaşmadır. Kitle sert ve hareketsiz ya da yumuşaktır. İleri evrede deriye fiske olduğunda deride ya da meme ucunda çukurlaşmaya, çekilmeye, memenin şeklinde ve ölçülerinde değişime neden olur. Meme ucunda kanlı ya da temiz akıntı bulunabilir. Ancak memenin beningn değişimlerinde de meme ucunda akıntı olabilir. Akıntının tek taraflı, kanlı ve seröz olması kanser için dikkat çekicidir.
İleri evreye kadar memede ağrı ve hassasiyet nadiren ortaya çıkar.

Yani buna göre o kitle değil sanırım. Kitle olsa hareketsiz oluyor. Bu belirtilerin olmadığına sevindim. İnşallah sorun yaşamazsınız.

merhaba. benin bu muayeneyi yaptım ancak herhangi bir kitle vs farketmedim. yalnız başka bir sorunum var memem hafifte olsa üzerine bastırdığımda inanılmaz acıyor. tıpkı ergenlik döneminde yeni çıkmaya başladıkları zamandaki gibi bir acı ve uçları da aynı şekilde acıyor yaptığım hafif tampon hareketi canımı yakıyor. bu durumu nasıl değerlendirmek gerek. bir dr. a görünmelimiyim bu konuda.

not: bahsi geçen acı hissi sadece regl öncesi hissedilen gibi değil sürekli..
Bende agri sikayetiyle gitmistim gecen sene.birkac zararsiz kist tespit edildi.Bu kistler kendiliginden kaybola biliyormus ve cogu bayanda olabilir demisti,Allah korusunda kanser erken evrelerde agri yapmaz demisti dr..Ama bende kistler disinda ve diger mememde henuz cok yeni baslayan supheli bir bolge tespit edildi.6 ayda bir kontrole gidiyorum.iciniz rahat etmiyorsa genel cerrahi bolumune gidin muayene olun.

Bende agri sikayetiyle gitmistim gecen sene.birkac zararsiz kist tespit edildi.Bu kistler kendiliginden kaybola biliyormus ve cogu bayanda olabilir demisti,Allah korusunda kanser erken evrelerde agri yapmaz demisti dr..Ama bende kistler disinda ve diger mememde henuz cok yeni baslayan supheli bir bolge tespit edildi.6 ayda bir kontrole gidiyorum.iciniz rahat etmiyorsa genel cerrahi bolumune gidin muayene olun.
sanırım doktora görünmem en doğrusu. çünkü cidden rahatsız ediyor beni dokunamıyorum göğüslerime banyo yaparken hafif ovmak istiyorum canım çıkıyor.

sanırım doktora görünmem en doğrusu. çünkü cidden rahatsız ediyor beni dokunamıyorum göğüslerime banyo yaparken hafif ovmak istiyorum canım çıkıyor.
Gidin tabiki ama dedigim gibi muhtemelen kist vardir.endise etmeyin yani..

Yaş 34
1. Özmuayene
Son muayene 13 Ekim 2015
Sonuç yapabildigim kadarıyla temiz çok şükür.

Benim onceki hamileligimde meme de kitle olarak suphelendiler fakat daha sonra sut birikimi oldugu anlasildi ama cok aci cekmistim 32 yasindayim yine hamileyim acikcasi korkuyorum cok yogun hassasiyetim var .... Korkmam gdrekiyor mu

Baktimda konuya benim once bir dr kontrolüne gitmem gerekiyor, sonrasında aylik kontrolleri yaparim gerçekten faydali bir paylasim. Sonucta Dr her ay gidemeyiz. Saglik çok değerli allahim korusun bizleri ve cocuklarimizi boyle hastalıklardan.
Umutla bekliyorum kanserinde aşisi yada kesin ilaci falan ciksaydi. çok yayginlasti yaa

X