Ozellikle tecrübeli anneler yardım edebilir mi?

Gencanne00

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
10 Ekim 2023
48
8
24
Merhabalar
Aslında yeni üye değilim ama depremden sonra ilk kez giriyorum ve eski uyelik bilgilerime ulasamadim. Neyse sorunuma gelecek olursak sütüm kesik ve bebeğim küçük (7aylik) doktor kilosundan ötürü ek gıdaya başlatmıyor mama ile devam diyor ama ben artık mamaya yetisemiyorum bugun mecbur ek gıda vereceğim ne vermeliyim bilmiyorum tecrübeli anneler lütfen yardım.

İkinci sorunum ise biriken nafaka çok bir para değil ama olmayınca çok bu süreçte hiç yatmadı nasıl bir yol izleyebilirim? Avukata sor demeyin her şey çok pahali.

Depremden ötürü bir cok şeyi evet belediye karşılıyor ama yetersiz kalıyor.

Bi dakka ya çok saçma dünya sağlık örgütü en geç 26. Haftada ek gıdaya başlamalı der bunun çocuğun zayıf ya da kilolu olmasıyla ilgisi yok ki.. benim doktorum ek gıdaya sebze ile başlatıyor sonra yoğurt en son meyve.. çocuk tatlıyla başlarsa sebze sevmez diye.. 3 gün kuralıyla başlıyoruz. Sebzeleri buharda haşlayıp çatalla ezip üstüne zeytinyağı ekleyerek

7 aylık bebeye tabikide ek gıda baslayabilirsin. Oturmaya başlamıştır değil mi?

Bence sütünü tekrar geri getirebilirsin. İstersen yardımcı olurum. O arada mama ve bence ek gıda da devam etmeli ek gıdaya da daha fazla geç kalınmaz çünkü ama 1 yaşına kadar zaten anne sütü ya da mama asıl gıda ek gıda daha tadımlık yavaş yavaş artıyor yani 7 aylıkken ek gıdayla doymaması gerekiyor. Eğer sütünü arttırmak getirmek istersen yanındayım.

5.800 aslına baktigimda çok da zayıf değil. Sütüm 3. Ayda kesildi ama hiç yetmedi zaten mama desteği vardı.
Mama verin zaten ilk 1 yaş ana öğün anne sütü ya da yokluğunda mamadır. Ama bu ek gıdaya başlamanıza engel değil. 6-8 ay arasında beslenmenin %90ı ana sütü ya da mamadır zaten. 1 yaşında %50dir.. ek gıdaya geç başlarsanız çocuğunuz ek gıdayı kabul etmekte zorlanabilir

3 gün kuralı nedir? Sebze ne verebilirim direk isim de verirseniz gerçekten tecrubesizim

Sütüm nasıl geri gelir ki varsa öyle bişey çok sevinirim. Birde mamamiz çok az şu an yoğurtla çorba falan yapsam olmaz mi

Sütüm nasıl geri gelir ki varsa öyle bişey çok sevinirim. Birde mamamiz çok az şu an yoğurtla çorba falan yapsam olmaz mi
Valla istersen geri getirirsin. Şuan bebek meme tutuyor mu?
Olur sebze püresi de yapabilirsin. İçine irmik falan katabilirsin daha doyurucu olur.

3 gün kuralı nedir? Sebze ne verebilirim direk isim de verirseniz gerçekten tecrubesizim
Aynı yiyeceği 3 gün art arda verip alerji yapıp yapmayacağını takip ediyoruz. İlk gün çay kaşığı kadar 2. Gün tatlı kaşığı 3. Gün yemek kaşığı kadar.. doyumluk değil tadımlık. Önce kabakla başlıyorum ben kabız olmasın diye sonra havuç patates ekleye ekleye gidiyorum. Sonra da bunları karıştırarak.çatalla eziyorum pütürlüye alışsın diye üstüne zeytinyağı

5.800 aslına baktigimda çok da zayıf değil. Sütüm 3. Ayda kesildi ama hiç yetmedi zaten mama desteği vardı.
Hem anne sütü hem mama veriyordum dktr 4 aylık ek gıdaya başlattı. Yoğurt, havuç ,patates, pirinç haşlaması, yağ olarak sızma zeytinyağı kullandık halada öyle devam ediyoruz

Çalışıyor musunuz ailenizin yanında mısınız? Mama için durumum yok demişsiniz geçici çözümler yerine daha faydalı kalıcı fikirler verebilsek daha iyi olur

Bence en güzeli memeye tekrar döndürmesi. Hem mama masrafından kurtarır hem de emmiş olur bebek.
Öyle tabi ama 7 aylık olmuş zaten alsa alsa ne kadar alacak ki illa mama ek gıda gerekecek et gerekecek süt gerekecek :/ tam konuyu çözemedim

Öyle tabi ama 7 aylık olmuş zaten alsa alsa ne kadar alacak ki illa mama ek gıda gerekecek et gerekecek süt gerekecek :/ tam konuyu çözemedim
Ben konuyu çözdüm de. Hatta üzüntümden bildiklerimi de unuttum. Kiz o kadar bilgisiz ki nerden başlayıp yol göstereceğimi şaşırmış haldeyim. Anne çok küçük anladığım kadarıyla ve ona yol gösterecek de etrafında biri yok. Çok üzgünüm

Sütünü arttırdıkça mamayı kademeli kesecek tamamen meme+ek gıdaya dönecek. Sonuçta en az 2 yaşına kadar mamaya ihtiyacı olacak bu bebeğin. Bu 1 buçuk sene daha mama almak demek ve durumu yokmuş. Normalde tabi parası önemli değil de ama bu durumda her türlü memeye dönmek hem ekonomik hem bebek açısından daha yararlı gözüküyor. Ben bu aylarda hatta daha ileriki aylarda çok kişiye yardımcı oldum memeye döndü tamamen. Ama tabi istikrarlı kararlı olması lazım. Eğer yaparım diyorsa olmayacak şey değil.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…