Ozellikle tecrübeli anneler yardım edebilir mi?

Benim tekne kazıntısı minnoş kardeşim 4 aylıkken bamya çorbası ile ek gıdaya başladı ninemiz sağolsun. Kilosu da oldukça düşüktü. Biz görmeden vermiş herşeyden azar azar çocuğa. Alerji de olmadı, 5 aylıkken acılı çiğ köfte yiyordu. Kiloyla alakası yok, ki zaten doyurmuyor verdiğiniz ek gıdalar tadımlık oluyor.

Bir arkadaşım 1 yaşına kadar anne sütü vericem ben çocuğuma dedi. Tam 1 yaşa kadar veremedi galiba ama uzun süre sadece anne sütü verdi. Bebek püreye zor geçmişti 2 yaşa doğru, çiğnemeyi ve yutmayı bilmiyordu annesi kafasına göre iş yaptığı için. Yani geç kalmak da iyi değil.

Yani kan degerleri, kilosu falan cok iyi, sadece cok secici, burdakileri okuyunca buyuk bir hata yapmışım gibi hissettim. Gerci doktorumuz her randevuda beni teselli ediyor ama olsun. tesekkur ederim bu arada, konuyu dağıtmayım ben.
Konu ile ilgili sıkıntı yok ek gıda konusunda ben bu kadar az verildiğini bilmiyordum besinleri de not aldım bu saate kadar uyumafik zaten
Manisa da avukatım. İzmir bulunduğum yere yakın. Bir arkadaşlara sorayım nereden destek alabilir İzmir’de diye.
Nafakayla ilgili de sıkıntısı varmış. İcra takibi yapmış mı acaba konu sahibesi daha önce ?
Hayir bunu bilmiyordum nasıl yapacağım acaba

Konu ile ilgili sıkıntı yok ek gıda konusunda ben bu kadar az verildiğini bilmiyordum besinleri de not aldım bu saate kadar uyumafik zaten

Hayir bunu bilmiyordum nasıl yapacağım acaba
Tatlım gerekli yerlere başvurmaya devam et. Sosyal yardimlasmaya gittiğinde de mutlaka yardımcı olacak yol gösterecek birileri elbet olacaktır. Mama olmadan sadece ek gıda ile bebis doymaz bide alerji olabilir kabız olabilir yani ekstra bebisi ve seni yorar. Sen bebeğe mama ve bez talebinde bulun. Kaymakamlığa gitsende yol gösteren cikar. Benim ailemde yoksuldu rahmetli babam hep yardım başvurusu yapardı kaymakamliga sosyal yardımlaşma derneklerine. Yıllarca o desteklerle gecindik. Yokluk imkansızlık çok zor. Suan calisiyo olman da yardım alman konusunda engel teşkil etmeyecektir çünkü fazlaca maduriyetin var. Olmaz ama gene de elin boş dönersen gittiğin kapılardan cimeri arayıp herseyi anlat yardım istiyorum de. 3 gün içinde en geç sonuc alirsin.

Hanımlar gencanne özelden msj attı. Suan bi dernek ile iletişime girmiş. Mama desteği saglanacakmis. Teli eski olduğu için cevap yazarken alıntılar çıkıyormuş sağlıklı cevap veremiyorum diye bana rica etti.

Konu sahibi G Gencanne00 dun gece konuya yazdim ama sanirim saat gec olduğu icin gozunden kacti.

Doktorun gelisim geriligi ya da daha uygun bir teshis koyup, bu teshisle sana mama recete edebilir, o receteyle birlikte eczanelerden cok dusuk ucretle ya da ucretsiz (mama turune gore fiyat farki cikiyor ya da cikmiyor) mama alabilirsin.

Simdi eczaneye gidip derdini anlat, durumun neyse cocugunun durumu neyse tek tek anlat, hangi SUT Koduyla hangi mamayi ucretsiz ya da dusuk bir ucretle recete ettirebilirim diye sor (bazen doktorlar bunu bilmiyor, ben aylarca recete edilebilen bir mamaya para vermistim, eczaci uyarinca duzelttik)
Sonra durumu doktoruna soyle, boyle boyle su SUT kodu ile bebegime ucretsiz ya da dusuk ucretli mama alabiliyormusum diye soyle, destek olacagina inaniyorum.

Bu arada cocugunu gosterdigin ve ek gidaya baslama diyen doktor, cocuk doktoru mu aile hekimin mi?

Aile hekiminin dedigim seyi yapmaya yetkisi olmayabilir, o acidan soruyorum, ama aile hekimine de bir danisabilirsin.

Derneklerden vs mama gelene kadar daha kalici cozum bu benim onerdigim. Tabiki de onlari da kovalamalisin. Ama maas almaya baslayinca bu destekler kesilebilir diye anlatıyorum bunu.

Konu sahibi G Gencanne00 dun gece konuya yazdim ama sanirim saat gec olduğu icin gozunden kacti.

Doktorun gelisim geriligi ya da daha uygun bir teshis koyup, bu teshisle sana mama recete edebilir, o receteyle birlikte eczanelerden cok dusuk ucretle ya da ucretsiz (mama turune gore fiyat farki cikiyor ya da cikmiyor) mama alabilirsin.

Simdi eczaneye gidip derdini anlat, durumun neyse cocugunun durumu neyse tek tek anlat, hangi SUT Koduyla hangi mamayi ucretsiz ya da dusuk bir ucretle recete ettirebilirim diye sor (bazen doktorlar bunu bilmiyor, ben aylarca recete edilebilen bir mamaya para vermistim, eczaci uyarinca duzelttik)
Sonra durumu doktoruna soyle, boyle boyle su SUT kodu ile bebegime ucretsiz ya da dusuk ucretli mama alabiliyormusum diye soyle, destek olacagina inaniyorum.

Bu arada cocugunu gosterdigin ve ek gidaya baslama diyen doktor, cocuk doktoru mu aile hekimin mi?

Aile hekiminin dedigim seyi yapmaya yetkisi olmayabilir, o acidan soruyorum, ama aile hekimine de bir danisabilirsin.

Derneklerden vs mama gelene kadar daha kalici cozum bu benim onerdigim. Tabiki de onlari da kovalamalisin. Ama maas almaya baslayinca bu destekler kesilebilir diye anlatıyorum bunu.
Bunu duymuş mama desteğini ama rapor çıkması gerekiyo diye yapamamış. Anlattım kolay randevu bulamasan da çocuk doktorunun kapısına git durumu anlat diye. Bakalim ne yaoicak.
Bide suan bebeği uyutmaya çalışıyormuş geri dönüş yapmaya calisacakmis. Konuya girişlerde teli eski olduğu için kolay cevap yazamıyorum dedi.

Buraya not olarak birakiyorum o vakit.

Kendi eczacimizla konustum

Inek sutu alerjisi tarzi bir rahatsizligi varsa mamayi ucretsiz alabilirmis, geriye kalan metabolik rahatsizliklarda yuzde 20 devlet destekli cikiyormus.

Bu durumda olan diger uyelere de bilgi olmus olsun. Umarim yavrucak sorunsuz gecer bu surecleri 🩷

Mama en uygun herababy onu kullanabilirsin. Bebelacda aptamilden uygun oda aptamilin maması

Herkese iyi akşamlar
Telefonum biraz eski model bu sebeple konuşmaları kacirabiliyorum. Rapor işini daha önce biri alerjenik olursa diye söylemişti doktor yazmadı ama zorlayacagim. Şu an hem işten ötürü hemde kızımın dış ciksrmasi ateşli geçen gecelerden ötürü bazı yerlere gidemiyorum. Dün herkes yazınca daha önce yardım eden vakıfta yazdım sağolsun hemen ablacım dediler 2_3 güne mama desteğimiz gelecektir. Bu arada söz dinleyip memeye geri döndürmeye çalışıyorum ki keşke burda olsaydım daha önce ve sütüm ilk kesildiginde zorlasaydim. Yine de umarım gelir tek düşündüğüm mama masrafı değil sonuçta hiç bişey anne sütü gibi değil. Durum geliştikçe yazacağım. Dış süreci için öneriler varsa alabilirim bu arada. Zaman ayiran derdimi derdi bilen herkese

Merhabalar
Aslında yeni üye değilim ama depremden sonra ilk kez giriyorum ve eski uyelik bilgilerime ulasamadim. Neyse sorunuma gelecek olursak sütüm kesik ve bebeğim küçük (7aylik) doktor kilosundan ötürü ek gıdaya başlatmıyor mama ile devam diyor ama ben artık mamaya yetisemiyorum bugun mecbur ek gıda vereceğim ne vermeliyim bilmiyorum tecrübeli anneler lütfen yardım.

İkinci sorunum ise biriken nafaka çok bir para değil ama olmayınca çok bu süreçte hiç yatmadı nasıl bir yol izleyebilirim? Avukata sor demeyin her şey çok pahali.

Depremden ötürü bir cok şeyi evet belediye karşılıyor ama yetersiz kalıyor.

Herkese iyi akşamlar
Telefonum biraz eski model bu sebeple konuşmaları kacirabiliyorum. Rapor işini daha önce biri alerjenik olursa diye söylemişti doktor yazmadı ama zorlayacagim. Şu an hem işten ötürü hemde kızımın dış ciksrmasi ateşli geçen gecelerden ötürü bazı yerlere gidemiyorum. Dün herkes yazınca daha önce yardım eden vakıfta yazdım sağolsun hemen ablacım dediler 2_3 güne mama desteğimiz gelecektir. Bu arada söz dinleyip memeye geri döndürmeye çalışıyorum ki keşke burda olsaydım daha önce ve sütüm ilk kesildiginde zorlasaydim. Yine de umarım gelir tek düşündüğüm mama masrafı değil sonuçta hiç bişey anne sütü gibi değil. Durum geliştikçe yazacağım. Dış süreci için öneriler varsa alabilirim bu arada. Zaman ayiran derdimi derdi bilen herkese
Diş için karanfili zeytinyağında bekletip sonra o zeytinyağını bebeğin dişi gelen bölgesine sürüyorlar. Karanfilin ağrı kesici özelliği var.

Mama pazartesi gelmiş olacak ben bu süreçte küçük boy aldım şokta bulup. Süt çalışmaları yapıyorum hala bir gelişme yok sanırım bu benim beslebmemden de kaynaklanıyor bulgur falan yemem gerekiyormus. Ek gıda konusunda sadece patates kabak deemesi yapabildim. Ateşi var bu hafta dış cikardigi için biraz zorlandik.

X