Gebeliğe Hazırlık Ovitrelle Çatlatma İğnesi Kullananlar

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
Polikistik Over Sendromu (POS) çok sık rastlanan bir hastalık. Her 100 kadından 5 veya 10’unda görülen bu hastalığın en dramatik etkisi ise, kısırlık. Çocuğu olmayan her 100 kadından 20’sinde bu hastalık saptanıyor. Adet dönemlerinde gecikme, tüylenme, erkek tipi şişmanlık, akne gibi problemlere yol açan POS’u (çok kistli yumurtlama hastalığı) tetikleyen faktörün, insülin rezistansı (direnci) olduğu kanıtlandı. İnsülin direnci, pankreasın aşırı derecede insülin salgılamasıyla ortaya çıkıyor. Direnci kırmak için pankreas bu kez aşırı miktarda insülin salgılamaya başlıyor. Bu aşırı salgılanmanın yumurtalık ve erkeklik hormonu üzerinde direkt etkisi var. İnsülin fazlalığı, seks hormonu yapımını azaltıyor ve yumurtlamayı durduruyor.
‘Glucophage’ aslında insülin direncini kıran bir ilaç. Şekeri düşürmede kullanılan bu ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkan bu durum, kısırlık tedavisi gören bazı kadınların umudu oldu.

böyle yazıyor int de dr bana yumurtlama direnci falan bişiler demişti :110:
Hiç bilemedim bebeğim Liri 🤔🥰

Polikistik Over Sendromu (POS) çok sık rastlanan bir hastalık. Her 100 kadından 5 veya 10’unda görülen bu hastalığın en dramatik etkisi ise, kısırlık. Çocuğu olmayan her 100 kadından 20’sinde bu hastalık saptanıyor. Adet dönemlerinde gecikme, tüylenme, erkek tipi şişmanlık, akne gibi problemlere yol açan POS’u (çok kistli yumurtlama hastalığı) tetikleyen faktörün, insülin rezistansı (direnci) olduğu kanıtlandı. İnsülin direnci, pankreasın aşırı derecede insülin salgılamasıyla ortaya çıkıyor. Direnci kırmak için pankreas bu kez aşırı miktarda insülin salgılamaya başlıyor. Bu aşırı salgılanmanın yumurtalık ve erkeklik hormonu üzerinde direkt etkisi var. İnsülin fazlalığı, seks hormonu yapımını azaltıyor ve yumurtlamayı durduruyor.
‘Glucophage’ aslında insülin direncini kıran bir ilaç. Şekeri düşürmede kullanılan bu ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkan bu durum, kısırlık tedavisi gören bazı kadınların umudu oldu.

Pcosta insülin direnci ne yazikki oluyor zaten, bende glifor seker ilacini kullandim bi sure haftaya yeniden yazdircam bitiyor bakalim test yapıp gorcez devam mi. İnsülin direnci yumurtaları baskiladigi icin ve seninde yumueta rezervin cok olduğundan belli başlı yumurtalar buyuyemiyor 17/18 mm ustune cikamiyor çünkü şeker baskiliyor. İlaçla birlikle yumurtalar baskidan kurtulacak ve belirli bir boyuta gelmeye baslayacak. O sirada da sen yumurta takibi ile catlama zamanini takip edeceksin vs vs. Yani kisaca durum bu, umarim anlatabilmisimdir.
Fazla yumurta birbirini sıkıştırıyor ve hepsi de küçük kalıyor üstüne bide baskı var derken gebelik olmuyor.

Pcosta insülin direnci ne yazikki oluyor zaten, bende glifor seker ilacini kullandim bi sure haftaya yeniden yazdircam bitiyor bakalim test yapıp gorcez devam mi. İnsülin direnci yumurtaları baskiladigi icin ve seninde yumueta rezervin cok olduğundan belli başlı yumurtalar buyuyemiyor 17/18 mm ustune cikamiyor çünkü şeker baskiliyor. İlaçla birlikle yumurtalar baskidan kurtulacak ve belirli bir boyuta gelmeye baslayacak. O sirada da sen yumurta takibi ile catlama zamanini takip edeceksin vs vs. Yani kisaca durum bu, umarim anlatabilmisimdir.
Fazla yumurta birbirini sıkıştırıyor ve hepsi de küçük kalıyor üstüne bide baskı var derken gebelik olmuyor.
ya canımsın nasıl güzel anlatmışsın öyle ben klomen ve glucophage kullandığımda yumurtalarım 21 mm ulaşmıştı klomenden mi olmuş o yani pcoluyum ben öylemi bir de inofolic mi alsam gynositol mü bak şimdi kafam karıştı :KK70:

Evet dirençli pco hastasıyım. Doktorum başlattı diaformini. Yumurtlamayı düzenliyor. İnsülini düzenlediği için birbiriyle bağlantılı hepsi. Hele yedklerine dikkat edersen zayıflatır ilaç hemencecik.
Ben 10 aydır kullanıyorum. Düzensizliğim yoktu ama kilo artısım cok olmuştu

Doktoruma yazdım yarın plan program yapıp haber vereceğini söyledi 😊
Sanırım hormonlar ve ultrasonla bakıp karar verecek bu ay için 😊
Genelde 2 adet şeklinde dinlendiriliyor ama bilemedim. Hala yiyorum canım kayısı özellikle gün kurusu baya iyi geliyor 😊
Ayy hadi güzel haberlerini bekliyorum canım 😊

Evet dirençli pco hastasıyım. Doktorum başlattı diaformini. Yumurtlamayı düzenliyor. İnsülini düzenlediği için birbiriyle bağlantılı hepsi. Hele yedklerine dikkat edersen zayıflatır ilaç hemencecik.
Ben 10 aydır kullanıyorum. Düzensizliğim yoktu ama kilo artısım cok olmuştu
Kuzum vallahi bende iştahsızlık yaptı mide bulantısı falan gün içinde eskisi gibi iştihaım açık değil kilolu da değilim aslında sanırım yumurtlama için verdi

ya canımsın nasıl güzel anlatmışsın öyle ben klomen ve glucophage kullandığımda yumurtalarım 21 mm ulaşmıştı klomenden mi olmuş o yani pcoluyum ben öylemi bir de inofolic mi alsam gynositol mü bak şimdi kafam karıştı :KK70:
Kuzum dedigim gibi inofolic de kullandim ama yumurta takibi yapılmamıştı daha belki ondan gebelik olmadi, inositol iceren bi folikasit alman lazim dedi, yumurta kalitesi için, oda hem gynositol da hemde inofolic de var sana bırakıyorum ama ben gynositol oneriyorum hep dedi eğitim araştırma hastanesinde doc doktorum. Bende bu sefer gynositol alacağım dedim. Öyle 😍 aynen klomenden büyümüştür ilacta baskıyı azaltmıştır ondandir 21mm🥳

Korkuyorum, doktor bulmak konusunda da çok endişelerim var, sonrasında da tüp bebek yaparız dediler ama tahlillerim ve rezervim normalmiş, neden tüp bebek diyolar ya da tüp bebek yapacaksa neden histeroskopi yapıyorlar anlamadım, histeroskopi kesin yapılacak o belli oldu da tüp bebek demesi kafamı karıştırdı biraz
Rahim ağzı darlığı emrio transfer başarısını etkileyen bir durum canım

Yazarak anlatamayacağım kadar Çok uzun canım, anlatabildiğim kadar deneyeyim😊
Bana 2 kere aşılma yapıldı 1. Aşılmada doktor rahim ağzını düzeltip daha çok açmıştı ve artık daha çok sperm gireceğini söyledi ki öylede oldu.
Çünkü 1. Aşılama ayı çok kötü oldum ateşim çıktı midem bulandı çok kusma yaşadım vajinal rahatsızlıklarım başladı, ciddi ciddi baş dönmeleri yaşadım,sonraki normal aylarda da bunları yaşadım ama hep ilişkiden sonra olduğunu farkettim, rahim ağzı açıldığı için içine daha çok sperm girdi ve hep rahatsızlıklar yaşadım, kültür fln aldılar hepsi temiz çıktı, bir sorun gözükmüyor ama sorun vardı. Koku yok. Akıntı normal.
2. Aşılamada bu durum nefes darlığına kadar gitti. Sonra sperm vücudumda biraz kalsa kıpkırmızı oluyor vücudum. Eşim dışarı boşaldığında hiç bir sorunum yok, ilişkiden sonra herşey normal ama içime boşalırsa 3 gün ben ben değilim.
Doktor bunlara dayanarak sende sperm alerjisi var dedi. Tabii testler yazdı emin olmak için, fakat büyük ihtimal var dedi. Bu ay fitilde kullandın belki bir umut bu ay bile güzel haber alırız dedi.
Kısaca benim vücudum spermleri yabancı bir madde olarak görüyormuş ve onunla savaşa geçiyormuş.
Bunun kesin çözümü var bağışıklık sistemini baskılamak, bağışıklık sisteminin çok duyarlı olduğunda bu tarz vakalar oluyor, vücut ona savaş açıyor dedi ve ekledi😂fakatttt dedi bunu şimdiki zamanda asla yapamayız, çünkü korona olursan ölürsün dedi😒😐😐
benim bir arakadsim da bağışıklık sistemi bebeği vücuttan atmaya çalışıyor ve hep düşük yapıyordu drun dediği gibi bağışıklığı baskılayıcı ilaç kullandı ve maşallah nur topu gibi oğlu oldu. Yabu arada rahim agzini nasıl açtı

Kuzum vallahi bende iştahsızlık yaptı mide bulantısı falan gün içinde eskisi gibi iştihaım açık değil kilolu da değilim aslında sanırım yumurtlama için verdi
Evet öyle yan etkileri var ama dayan canım geçecek 1 haftaya . Max 2 haftaya geçer.
Benm bulantı ishal oldu o da 4 gün çektim. İştahımı tamda kesmemişti ama kontrol altına alabiliyodum.
Merak etme gerçekten yumurtlamayı düzene sokuyor 😊

Hayırlısı olsun canım, benim de amh 0,67 yaş 35, 3 klomen denedik bu ay son testimi yapıcam. eşimle ben de tüp kararı aldık. bu süreçte inşallah herşey güzel ilerler canım hamilelik haberini alırsın :)
inşallah Allah razı olsun :)

X