Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Ne demek biraz anlamaya çalışmak istedim çünkü çocukların iletişim kurmayı reddetmesiyle bile bize bir şeyler anlatmak istediğini düşünürsek bu ayrıntılar bizim için çok önemlidir. Çocuğunuzu da en çok tanıyan siz olduğunuz için aslında farkına varıp yönlendirmeniz de daha kolay olur. Elinizden tutup bir şeyler söylemek istiyor bir çabası ve ilgisi var. Bu çok güzel. Rahatça çıkaramadığı sözcükleri destekleyin genişletebilirsiniz. Mesela şöyle çocuğunuz su ya ı ıı veya du du vb gibi bir şey söylüyorsa ne istiyorsun? Su mu istiyorsun? Hadi gel su içelim. Bardağımıza şimdi su koyuyoruz al bakalım su gibi mesela. Elma istiyorsa ne istiyorsun, elma mı yemek istiyorsun? Al bakalım evet bu bir elma, kırmızı elma gibi genişletmeleri bol tutmak da çok faydalı olur. Ayrıca kelime kartları var çıktı alıp kendiniz de evde hazırlayabilirsiniz mukavvaya yağıştırıp mesela tavsiye ederim bitki hayvan şekil renk eşya vb. Burada da eşleme yapabilirsiniz telaffuz çalışması gibi düşünün bunu mesela top nerede? Gösterince evet bu top deyip o kelime farkındalığı oluşturup söyletin. Daha sonra siz sorun yavaş yavaş o da söylemeye başlayacaktır. Düzeniniz değişmiş belki zorlanabilirsiniz ama sessiz içinden konuşması da bir ayrıntı aslında, kardeşiyle ilgilenirken ona ufak görev vermeniz de aranızdaki bağı güçlendirip başardıkça kendine olan güvenini de artacaktır. Bu çok önemli, bu şekilde daha da açılacağını düşünüyorum inşallah yoluna girecektir zamanla güzellikle büyüsünler

Cok tesekkur ederim ❤❤❤
Bu arada alinan raporun turune gore ileride sorun cikartir mi acaba

Kızlar merhaba.uzun zaman sonra tekrar yazmak nasip oldu.benim kızıma 2 yaşına basmadan 14 gün önce otizm tanısı konulmuştu.çok üzülmüştüm kendimde değildim o dönem.sonra nerden nasıl başlayabiliriz derken çok zor süreçlerden geçtiğimizde oldu başımıza gelen kötü şeyler de oldu.mesleğini kötüye kullanan kişiler tarafından dolandırıldığımız da oldu.nitekim ayağa kalktık pes etmedik.kızım 9 ay boyunca çok yoğun eğitim aldı.kuruma götürmedim uygulama okulundan alan mezunu bi özel eğitim öğretmeninden ders aldırdım.başlangıçta haftada 2 saat daha sonra günde 1 saat sonrasında günde 2 saat derken başladığımız konumdan çok şükür rabbime iyi yerlere geldik.tanıyı ilk aldığımızda kızımın çok fazla stereotip hareketleri vardı.kanat çırpma elini kolunu ısırma,kendi etrafında dönme,parmağını ağzına götürme gibi.şimdi onların hepsi tamamen yok olmuş durumda.şuan adına tepki veren,çok iyi gö kontağı kurabilen,komut alan,3 kelimeli cümleler kurabilen bi duruma geldi.bizimle iletişimi çok iyi ama akranlarıyla bir araya geldiğinde onlarla tam kaynaşamama durumu var.sosyal açıdan eksikliklerimiz var.kreşe göndermeyi düşünüyorum 1 buçuk ay sonra 3 yaşına basacak.birde cimnastiğe göndermeyi düşünüyorum öğretmenimiz önerdi spor eğitiminin çok önemli olduğunu söyledi.bu uzun bi süreçmiş kızlar.çok şükür rabbime yine de bu günleri gördük.Allah hepimizin evlatlarına yardım etsin bizlere yardım etsin

Adınıza cok sevindim

Bukadar zamanda iyi şlerlemişsiniz masallah. Oglumda 3yasa giriyo 8aydır egitim alıoruz çok kelimesi var cümleye baslamadık. Algısı çok az açıldı. ahh bizde ilerlesek

herkese selam sevgili anneler.20 aylık bi kızım var daha önceden uyaran eksikliği tanısı almıştık ama kizimda hala bazi eksiklikler olduğu için doktorq gittik yine.buyuk ihtimalle otizm tanısı alcaz gibi geliyor bana.tecrubelerinize bilgilerinize ihtiyacım var ne yapmam lazim kızımla evde nasıl ilgilenmem lazim oynadiginiz oyunlar yaptığınız aktiviteler neler acaba kafam çok karışık maalesef nasil bi yol izlemeliyim bilmiyorum.1 cocugum daha var ve yanliz ilgileniyorum herşeyle.esim sürekli şehir disinda oluyor her türlü bilgiye ihtiyacım var şimdiden herkeze teşekkür ederim.

Meraba öncelikle al ver çalışması yapabilirsiniz
Ses kartları alıp gercek resimli olanlarından olacak çalışabilirsiniz

Göz teması ve ismine bakması ve bol etkileşim canım oyun oynama en basıit şekilde top tuvarlama atma araba bebek oynama tv tel kapalı odada sade dikkat dagıtcak seyleri kaldırıp etkileşim kurma

Sevgili kuntay ve kleopat, Beni hatırladınız mı? Eski dönemlerde yazışmıştık o zamanlar benim oglun 2 yaşınsaydı, sizinkiler 3,5 yaş civarındaydı. Kuntay sana kesinlikle katılıyorum, o dönemde kadınlar klübünde okudugum bir çok kişinin oğlu uyaran eksikliği veya çok hafiflermiş. Oglum o zaman küçük oldugu için pek anlamıyordum ama zamanla süreç bizde de çok zorlu gitti. Çok fazla emek vermeme rağmen çocuk ağır olumca olmayınca olmuyor demekki!! Oglum 5 yaşında, konuşma yok denecek kadar az, isteklerini söyler sadece. Basit sorulara cevap verir, soru sorma hiç yok zaten. Ne kadar uğraşsamda konuşmayı arttıramadım. Dil olayını anlamıyor bence. Akranlarıyla iletişim sıfır. Asla cevap vermez duymaz onları, tamamen görmezden gelir. Biz almanyada yaşıyoruz, 7 yaşında başlıyoe burda ilkokula ama 8 yaşında da gönderebiliyormuşuz. Mümkün oldugunca geç göndericem çünkü yapamaz biliyorum. nispeten gecmişe göre azaldı hareketliliği ama hala çok hareketli. Stereotipler bizde sonradan çıktı, insanlar yol alırken biz de açıkdıkça devamlı başka şeyler çıktı ilerlememizi engelleyen. Sadece akademik olarak iyi diyebilirim onu da devamlı masa başı eğitim aldırmama borçluyum. Sayılar, harfler vs kolay öğreniyor. 1 e 5 deme, 4 e 9 deme bizde de var ama bilmediğinden degil eğitmenimizin söyledi aynı harfle başlayan kelimeleri karıştırıyorlar cünkü apraksi var. Onun dışında Kleopat, oğlun sonradan güzel ilerleme katetti diye hatırlıyorum. Bence ilkokulda biraz destekle yapar gönlünü ferah tut. İkinize de sevgiler..

İyi akşamlar sizi elbette hatırladım, aba eğitimi için Adana ya gitmek istiyordunuz Ayşe Hanımdı hatırladığım kadarıyla, sanırım gitmiştiniz de,
Aba, diyet, ozon tedavisi, dil terapisi bunların tıbben otizm üzerinde etkisi yok, gittiğim her profesör aynısını söyledi, otizmde etkileşim kurmayı öğrenmesi lazım, sürekli insana maruz kalması ve etkileşim kurması için her yol denenmesi gerek, oğlum bir saniye yüzüme baksın diye 5 saat oynadığımı bilirim, bu çocuklar salak değil ki, eğer zeka geriliği yoksa er geç her şeyi öğrenir, biizm çocukların asıl sorunu iletişimsizlik, bu çocuklar iletişime karşı zırh giymiş bizim amacımız o zırhı çıkarmak,
Ben hep oyun ağırlıklı eğitim aldırdım hiç pişman değilim, fırsatım olsa 3 sene daha devam ederim, matematik öğrenmeyiversin ama biri ona 'nasılsın" diye sorunca, "iyiyim sen nasılsın" diye yanıt versin,
2 gün önce doktora gittik doktor oğlumun %30 olduğunu söyledi, aşırı içine kapanık ve kaygılı dedi, bunlar konuşmasını engelliyormuş, okula kayıt yapın deneyin ama mutlaka yaşıtlarıyla olsun yani kaynaştırma verin dedi, 6 tane ilaç yazdı 1 vitamin gerisi anksiyete, antidepresan dikkat eksikliği ilaçları, bu yaşta otizmli birinde bu derece depresyonu ilk defa duydum, çok geniş yelpaze gerçekten, terapist bile bize ^Bu kadar zamandır bu işi yapıyorum fakat oğlunuz gibisine ilk kez rastladım"dedi, adı neyse ne,, önemli olan eksik yanını görüp onu tamir etmemiz, gerisini zaman gösterecek,
Yeni başlayan annelere de şunu yazmak istiyorum, çocuğunuz büyük ihtimalle uyaran eksikliğidir( istatistik olarak diyorum) , kreşe hemen yollamayın göndermek isteyenler mutlaka gölge öğretmen eşliğinde göndersin, algısı kapalıysa çocuğunuzun, onu tek başına kreş sofralarına yem etmeyin sonra çok geç oluyor,
kreş kim için iyi derseniz, uyaran eksikliği olanlarda %100 olumlu dönüş sağlar fakat eğer otizmli ise telafisi çok zor sonuçlar doğuruyor,

Merhabalar hangi hastaneye gidiyorsunuz doktorunuz adini soyler misiniz

Sevgili Kuntay, Evet Adanaya gitmiştik Ayşe hanıma ama kendisi aba yapmadı. Kendince ürettiği bir yöntem uyguladı, algı açmada faydalı oldu. 5 ay sonra döndük 2,5 yaşına basmıştı. Kelimeler, bu ne sorusuna cevap, komut ve taklit oluşmuştu 5 ayda. Haaah tamam uyaran eksikliği dedim kendi kendime. Ama sonrası çok yavaş gitti. Aynen sizin hissettiklerinizi yaşadım ha konuşacak ha toparlayacak derken 5 yaşına geldi. Konuşma sınırlı, algı fena degil, sorulara güzel cevaplar verir. Hiç soru sormaz ve iletişimi sınırlı. Biz de etkileşim temelli bir eğitime başladık online ebeveynleri eğitmeyi amaçlayan bir program. Programın adı “More than words”. Gerçekten çok yararlı bilgiler edindim ama uygulamada çuvalladım. Senelerdir masa başında olmaktan dolayı 180 derece dönmek çok zorladı. Size hayran kaldım 5 saat tek bir göz teması için oynamanız muhteşem gerçekten. Yine de uygulayabildiğim kadarıyla oglumun etkileşimi bir tık arttı diyebilirim. Devam edersem fayda sağlayacagımızı düşünüyorum. Size katılıyorum zekada sorun olmadıgı sürece bir şekilde öğrenecekler etkileşim en büyük problem. O yüzden çok iyi yapmışsınız etkileşim bazlı giderek. Ve bir söylediğinize daha gönülden katılıyorum kreşe verin ilerler konusur iletişime geçer diyenlere dikkat edin!! Onlar uyaran eksikliği! Bizim cocuklarımıza kreş başlarda zarar verir!! Ben 2 sene hiç yollamadım biliyordum göndersem tamamen kaybetceğimi cocugu. Otizm olan cocuk dalıp gidiyor cünkü kendi dünyasında kreşte bile. 4 yaşında ilk kez gönderdim çok kontrollü 9 kişilik bir sınıfta yarım gün öğretmeni birebir ilgilenerek ve hiç boş bırakmayarak (etkinlik, dans, boyama vs) fayda gördük. Fayda gördük derken iletişim açısından degil ama en azından okul kavramını orda öğretmen ve arkadaşlar oldugunu, grup çalışmasını, uyum sağlamayı vs öğrendi. Şimdi 5 yaşında tekrar başladı gölge öğretmenli tekrardan. Annelere tavsiyem çocugun durumuna göre hareket edin, iyi araştırın her konuda, dikkatli olun. Sevliler...

Merhaba, benim 4 yaşında bir oğlum var , geçen ay otizm teşhisi aldı çocuk nörologu tarafından . Oğlumla biraz oyun oynadı, çocuk onun gösterdiği herşeyi yaptı hayal gücünü kullanmasını ve bitirdiğinde oyunun karşı taraftan takdir bekleyip beklemediğini anlamaya çalıştı , tabiki bizimki öyle bir beklentiye girmedi. Sonra öğretmen görüşleri vs. Dikkate alınarak otizm dendi . Ben bunu kabullenemiyorum , hafta da iki gün bire bir özel eğitim alıyoruz . Yurtdışındayım maalesef çift dile maruz kalıyor çocuk. Oğlum ablasıyla oynuyor saklambaç oynuyor , şarkı söylüyor , kitap okumayı seviyor bazen bana okuyor “ demiş “ diyor bi de okurken . Evde çok iyi herkese selam veriyor bye yapıyor . Özellikle yabancılara bayılıyor . Arkadaş iletişimi çok iyi değil daha yeni yeni hafiften yaklaşıyor . Dışarda rahat ama dürtülerine yenil düşüyor bazen , elimi bırakmaz genelde bazen hafif gözünden kaybolur gibi yaparım hemen peşimden koşar . Bilmiyorum oğluma otizmi kondurmak istemiyorum kabullenemiyorum galiba.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…