Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Merhaba, benim 4 yaşında bir oğlum var , geçen ay otizm teşhisi aldı çocuk nörologu tarafından . Oğlumla biraz oyun oynadı, çocuk onun gösterdiği herşeyi yaptı hayal gücünü kullanmasını ve bitirdiğinde oyunun karşı taraftan takdir bekleyip beklemediğini anlamaya çalıştı , tabiki bizimki öyle bir beklentiye girmedi. Sonra öğretmen görüşleri vs. Dikkate alınarak otizm dendi . Ben bunu kabullenemiyorum , hafta da iki gün bire bir özel eğitim alıyoruz . Yurtdışındayım maalesef çift dile maruz kalıyor çocuk. Oğlum ablasıyla oynuyor saklambaç oynuyor , şarkı söylüyor , kitap okumayı seviyor bazen bana okuyor “ demiş “ diyor bi de okurken . Evde çok iyi herkese selam veriyor bye yapıyor . Özellikle yabancılara bayılıyor . Arkadaş iletişimi çok iyi değil daha yeni yeni hafiften yaklaşıyor . Dışarda rahat ama dürtülerine yenil düşüyor bazen , elimi bırakmaz genelde bazen hafif gözünden kaybolur gibi yaparım hemen peşimden koşar . Bilmiyorum oğluma otizmi kondurmak istemiyorum kabullenemiyorum galiba. 😞
Aynı zamanda gittiğim çocuk psikiyatristi otizm şemsiyesi altında değil çocuğunuz dedi sonra çocuk nöroloğuna gittim otizm dedi bende açıkçası inanmadım sürekli gidelim diye işi paraya döktüklerini düşünüyorum artık.

Aynı zamanda gittiğim çocuk psikiyatristi otizm şemsiyesi altında değil çocuğunuz dedi sonra çocuk nöroloğuna gittim otizm dedi bende açıkçası inanmadım sürekli gidelim diye işi paraya döktüklerini
Aynı zamanda gittiğim çocuk psikiyatristi otizm şemsiyesi altında değil çocuğunuz dedi sonra çocuk nöroloğuna gittim otizm dedi bende açıkçası inanmadım sürekli gidelim diye işi paraya döktüklerini düşünüyorum artık.
Nöroloji sizin çocuğunuzun size bakıp takdir bekleyip beklemediğine bakıyor oynadıkları oyun aslında basit benim oğlum hepsini yapmıştı . Ama bitirince onla iletişim kurup kurmadığına baktı . Alkış beklemek gibi şeyler bunlar çok önemli anladığım kadarıyla otizm teşhisinde . Sosyal onay dikkat çekme varsa korkmayın kimse korkmasın

Nöroloji sizin çocuğunuzun size bakıp takdir bekleyip beklemediğine bakıyor oynadıkları oyun aslında basit benim oğlum hepsini yapmıştı . Ama bitirince onla iletişim kurup kurmadığına baktı . Alkış beklemek gibi şeyler bunlar çok önemli anladığım kadarıyla otizm teşhisinde . Sosyal onay dikkat çekme varsa korkmayın kimse korkmasın
benim kızımda bişey yaptığında alkış bekliyo hatta kendisi söylüyor alkış diye ve yapiyor yapmayanlarada tek tek bakiyor bizim gittigimiz doktor bunu hiç önemsemedi bile

Canım otizmsede iyi durumda vence nesela dışarda seni araması. Otizm bi farkındalık gittiği yerde evde dışarda fzrkındamı bu ların neyaptıgının farkında olma bunuda incele

İnşaAllah bizler de iyi öğretmenlerle karşılaşırız. Çok umutlandim sizinle paylaşmak istedim

Eklentiler

• 072E113B-7400-4123-83DA-A9390A1736D4.jpeg
    072E113B-7400-4123-83DA-A9390A1736D4.jpeg
    190,2 KB · Görüntüleme: 243
  • CD45B2C3-79BD-4D9E-8D85-4A2DEF390D12.jpeg
    CD45B2C3-79BD-4D9E-8D85-4A2DEF390D12.jpeg
    178,8 KB · Görüntüleme: 146
  • 0D7809D8-6157-4196-A188-A626B93CA72E.jpeg
    0D7809D8-6157-4196-A188-A626B93CA72E.jpeg
    125,8 KB · Görüntüleme: 156
benim kızımda bişey yaptığında alkış bekliyo hatta kendisi söylüyor alkış diye ve yapiyor yapmayanlarada tek tek bakiyor bizim gittigimiz doktor bunu hiç önemsemedi bile
Benim oglumda alkis bekliyor beklemesi otizm olmamasi anlamkna gelmiyod bazrn ismine bakiyor otizmin dereceleri var hayir yapamaz diye birsey yok otizm olupta hic belli olmayanlar var bu cesidine agir orta hafif diye degisiyor tek onemli nokta konusma sorunu diyebiliriz otizm de asabilirse hersey asiliyor gözlemledigim kadariyla böyle.

İnşaAllah bizler de iyi öğretmenlerle karşılaşırız. Çok umutlandim sizinle paylaşmak istedim
Asperges sendromlu bir cocuk böyle zaten bu paylastiginiz bilmeyen icin bir umut evet guzel paylasmaniz lakin kanner sendromlular yada baska bir otizm cesidi icin umut olmuyor keske oluyor

OTizmli cocugum dan diyorum otizmli olmasi icin
Göz kontagi olabilir olmayada bilir
Isme bakar nadiren bakmayadabilir
Algi acik olur olmayadabilir
Motor gelisimi hafif orta agir olabilir bedensel engeli olabilir hic olmayada bilir bilek gücü zayifligi olabilir gelisiminde problem olabilir olmayadabilir genelde bagirsak sorunlu oluyor zor kaka yapma gibi.Alerjik olabiliyorlar
tekrarlayici el hareketleri kafa sallama agiz sapirdama parmak ucu yurume bu az cok diye seyir eder kimisinde hic yok kimisinde fazla az diye degisiyor cocugunuzn otizm olmasi belirgin özellikler ama siz cocugunuzu oyle kabul edip alismis olabilirsiniz ama bunu disardan biri farkedebiliyor lutfen tepki gostermek yerine test yaptirin bir kac doktorun 5 doktorun teshisiyle otizm konuluyor bir kisiyle olmaz zaten cesidine kadar valla ister uzul ister zoruna gitsin Allahtan gelen birsey elden birsey gelmez goze almak zorundasin yoksa kendimizi kandirmak yani korkudan kacmak yerine ustune gidelm gercegimiz ne yapalim umarim degildir otizm ama olmuda imtihan ne yaparsin mucadele edersin bizim gibi Allah yardimcimiz olsun

OTizmli cocugum dan diyorum otizmli olmasi icin
Göz kontagi olabilir olmayada bilir
Isme bakar nadiren bakmayadabilir
Algi acik olur olmayadabilir
Motor gelisimi hafif orta agir olabilir bedensel engeli olabilir hic olmayada bilir bilek gücü zayifligi olabilir gelisiminde problem olabilir olmayadabilir genelde bagirsak sorunlu oluyor zor kaka yapma gibi.Alerjik olabiliyorlar
tekrarlayici el hareketleri kafa sallama agiz sapirdama parmak ucu yurume bu az cok diye seyir eder kimisinde hic yok kimisinde fazla az diye degisiyor cocugunuzn otizm olmasi belirgin özellikler ama siz cocugunuzu oyle kabul edip alismis olabilirsiniz ama bunu disardan biri farkedebiliyor lutfen tepki gostermek yerine test yaptirin bir kac doktorun 5 doktorun teshisiyle otizm konuluyor bir kisiyle olmaz zaten cesidine kadar valla ister uzul ister zoruna gitsin Allahtan gelen birsey elden birsey gelmez goze almak zorundasin yoksa kendimizi kandirmak yani korkudan kacmak yerine ustune gidelm gercegimiz ne yapalim umarim degildir otizm ama olmuda imtihan ne yaparsin mucadele edersin bizim gibi Allah yardimcimiz olsun
Oğluma konulan ilk teşhis uyaran eksikliğiydi. Daha sonra Çok iyi doktorlara gittik hem nöroloji Hemde çocuk psikiyatristi ikisi de farklı farklı söyledi. İnanın psikiyatriler otizm değil ama eğitim aldırın diyor nörolog riskili otizm bulguları var diyor. Ama tabiki ben eğitimlerine başladım Aralık ayımda bir senemizi tamamlayacağız. Şöyle oğlumda hiç bir zaman tekrarlayıcı hareket, parmak ucunda yürüme yani farklı hiç bir hareket olmadı yada davranış. Fiziksel olarak becerileri yaşıtlarından daha ileri bizim tek sorunumuz oğlumun komut almamasıydı bizi kesinlikle dinlememesi onuda zamanla eğitim ve kreşle aştık tabi biraz daha zamanımız var Allah yardımcımız olsun. Yazınız için teşekkür ederim

Oğluma konulan ilk teşhis uyaran eksikliğiydi. Daha sonra Çok iyi doktorlara gittik hem nöroloji Hemde çocuk psikiyatristi ikisi de farklı farklı söyledi. İnanın psikiyatriler otizm değil ama eğitim aldırın diyor nörolog riskili otizm bulguları var diyor. Ama tabiki ben eğitimlerine başladım Aralık ayımda bir senemizi tamamlayacağız. Şöyle oğlumda hiç bir zaman tekrarlayıcı hareket, parmak ucunda yürüme yani farklı hiç bir hareket olmadı yada davranış. Fiziksel olarak becerileri yaşıtlarından daha ileri bizim tek sorunumuz oğlumun komut almamasıydı bizi kesinlikle dinlememesi onuda zamanla eğitim ve kreşle aştık tabi biraz daha zamanımız var Allah yardımcımız olsun. Yazınız için teşekkür ederim
Aslinda bir anne farkeder ama bahsettigine göre bencede uyaran eksikligi sizi tebrik ederim cocugunuzum ustunde duruyorsunuz bende basta kabullenmemistim sahsen kabullenmek isin en zoru bence zaten kabullendinmi oyle ilerleyebiliyorsun aslinda sen mesela atipikten korkarsin keske atipik olsa bizimki derim sükredelim benim test ekimde ama tum belirtiler hemen hemen var bizde zamanla iyi olabilirda yavas yavas ilerliyor bu.Siz orneksiniz otizm degil ise baslangici olabiliyor arkadaslar bir suphe dahi olsa cocugunuzun ustunde durun.Anaokulu kreş buyuk fayda.Benimde bir arkadasimin cok iyi sadece konusamiyor.Uyaran eksikligi cokca belli ama senin dedigin komutlara cevap vermemesi yaşi kacki ?

Komut alıyomu artık bizde aralokta basladık komut almıyo hala

Aslinda bir anne farkeder ama bahsettigine göre bencede uyaran eksikligi sizi tebrik ederim cocugunuzum ustunde duruyorsunuz bende basta kabullenmemistim sahsen kabullenmek isin en zoru bence zaten kabullendinmi oyle ilerleyebiliyorsun aslinda sen mesela atipikten korkarsin keske atipik olsa bizimki derim sükredelim benim test ekimde ama tum belirtiler hemen hemen var bizde zamanla iyi olabilirda yavas yavas ilerliyor bu.Siz orneksiniz otizm degil ise baslangici olabiliyor arkadaslar bir suphe dahi olsa cocugunuzun ustunde durun.Anaokulu kreş buyuk fayda.Benimde bir arkadasimin cok iyi sadece konusamiyor.Uyaran eksikligi cokca belli ama senin dedigin komutlara cevap vermemesi yaşi kacki ?
Şuan 3 yaş iki aylık ve evet başladı komut almaya ama inanın mayısı baz alarak söylüyorum ağustosa kadar bir fiil ben işten gelip dışarı çıkarıyorum baba geliyor bize eşlik ediyor akşam uyumaya eve geliyoruz yemek yemeyi bile unuttuk diyebilirim. Sürekli bir oyun dışarı ve çok hareketli ve kesinlikle laf dinlemeyen bir çocuk ama zamanla dışarı çıkara çıkara bu hareketlilik ve başına buyrukluk azalmaya başladı. Artık çoğu söylediğimizi anlamaya başladı tabi herşey değil daha çok yolumuz var. Haftada iki saat şuan üç saate çıkardım özel eğitimimiz var ve Aralık ayımdan beri haftada 5 gün kreşe gidiyor. Öğretmenlerinden rica ettim yanlız kalmasına fırsat vermeyin diye eskiden etkinliklere katılmayan çocuk şimdi şimdi katılmaya başladı bakın bir yıl olacak nerdeyse ama katılmaya başladı uzun ve sancılı bir yol ama oluyor sabır gerektiriyor.

Bize doktor özel vitaminler verdi algısının açılmasında ben onlarında etkisinin çok olduğuna inanıyorum
bizimde olcak bisene eğitim evet algı biras açıldı herseyin ismini neoldugunu bilio tek kelime arada iki kelime. Dısarda pek algı yok ve komut alma yok bizde bende buna takıorum. Suan ortak dikkat komut bunlara çok taktım inşallah basarırız bizde 3yas olduk buay. Ben vitamin olarak argivit bide balık yagı kullanıyorum siz ne veriyosunuz

bizimde olcak bisene eğitim evet algı biras açıldı herseyin ismini neoldugunu bilio tek kelime arada iki kelime. Dısarda pek algı yok ve komut alma yok bizde bende buna takıorum. Suan ortak dikkat komut bunlara çok taktım inşallah basarırız bizde 3yas olduk buay. Ben vitamin olarak argivit bide balık yagı kullanıyorum siz ne veriyosunuz
Zamanla olacak herşey ilgi alaka sabır gerçekten bizimde çok yolumuz var ama inşallah halledeceğiz. Bir gün önce yapamadığını bir gün sonra yaptığını göreceksin emin ol

X