Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Inşallah terapisti otizim değil diyor gelişim geriliği diyor çok hareketli diye kres hergun soyleniyor bize gunde 2.5 saat gidecek artik yani takviye ilac vermiyoruz belki biraz durur bayramdan sonra gidecez Allah yardim etsin bize su iftar vakti Allah niyetlerimizi kabul etsin
Hastaneye götürdünüz mü acaba? Benim kızım 4 yaşında çok hareketli kreşe oyun saatlerine gidiyorduk ama durmuyor diğer çocuklarla ilgilenemiyoruz diye söylendiler bırakmak zorunda kaldık böyle 3 kez kreş deneyimimiz oldu son 1 aydır dil konuşma eğitimi için rehabilitasyon merkezine gidiyoruz terapisti ve bireysel ders aldığı psikoloğu otizm olduğunu sanmıyorum göz teması var dışa açık çocuk çok çabuk dikkati dağılıyor dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olabilir dedi tabi alanında uzman olanların detaylı görmesi daha iyi olur dediler bakırköy sadi konukta denver testi yapıldı doktorumuz atipik otizm tanısından şüphelendi 22 haziranda heyete gircez

Hastaneye götürdünüz mü acaba? Benim kızım 4 yaşında çok hareketli kreşe oyun saatlerine gidiyorduk ama durmuyor diğer çocuklarla ilgilenemiyoruz diye söylendiler bırakmak zorunda kaldık böyle 3 kez kreş deneyimimiz oldu son 1 aydır dil konuşma eğitimi için rehabilitasyon merkezine gidiyoruz terapisti ve bireysel ders aldığı psikoloğu otizm olduğunu sanmıyorum göz teması var dışa açık çocuk çok çabuk dikkati dağılıyor dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olabilir dedi tabi alanında uzman olanların detaylı görmesi daha iyi olur dediler bakırköy sadi konukta denver testi yapıldı doktorumuz atipik otizm tanısından şüphelendi 22

Doktora gittim ücretli gidiyoruz eğitime zaten tanısı artık önemli değil bu dikkat dağınıklığı ve hareketliliği için bi ilaç isticem çünkü böyle asamiyiyoruz geri kalıyor herşeyden

Doktora gittim ücretli gidiyoruz eğitime zaten tanısı artık önemli değil bu dikkat dağınıklığı ve hareketliliği için bi ilaç isticem çünkü böyle asamiyiyoruz geri kalıyor herşeyden
Arkadaşın oğlu var eğitime daha ec
Hastaneye götürdünüz mü acaba? Benim kızım 4 yaşında çok hareketli kreşe oyun saatlerine gidiyorduk ama durmuyor diğer çocuklarla ilgilenemiyoruz diye söylendiler bırakmak zorunda kaldık böyle 3 kez kreş deneyimimiz oldu son 1 aydır dil konuşma eğitimi için rehabilitasyon merkezine gidiyoruz terapisti ve bireysel ders aldığı psikoloğu otizm olduğunu sanmıyorum göz teması var dışa açık çocuk çok çabuk dikkati dağılıyor dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olabilir dedi tabi alanında uzman olanların detaylı görmesi daha iyi olur dediler bakırköy sadi konukta denver testi yapıldı doktorumuz atipik otizm tanısından şüphelendi 22 haziranda heyete girce

Merhaba arkadaşlar. Oğlumun henüz tanısı konmadi ama anneler tanıyi koyunca doğru çıkıyor biliyorsunuz. Sürecin başındayım desteğinize ihtiyacım var. Ne yapmalı
Öncelikle simdi hala kabullenmeme evresindesiniz burada anneye baya buyuk rol düsüyor bir doktora sadece gosterseniz testi bekleyeceksiniz o evrede cocugunuzu izlersiniz aslinda ilk net belirti stratobik el hareketleri devamli tekrarlayici kelimelerin olmasi bu bile yeterli aslinda otizm olduguna siz once kendinizi psikolojikmen iyi etmeye bakin sizin nefes almaniz cocuga nefes olacaktir oncelikle cocugunuzu iyice izlemeniz lazim ozelden bana belirtilerini gonddrin cocugumdan eminim otizm olduguna bizde test yapmak icin beklemedeyz neler var konusalm

Arkadaşlar merhaba. Bana İstanbul’da bir nörolog önerdiler ismi Prof dok Burak tatlı tanıyanınız var mı ? Yada Ankara’da iyi bir nörolog var mı?
Neden nöroloji ? Cocugunuzda gelisim bozuklugumu
Hastaneye götürdünüz mü acaba? Benim kızım 4 yaşında çok hareketli kreşe oyun saatlerine gidiyorduk ama durmuyor diğer çocuklarla ilgilenemiyoruz diye söylendiler bırakmak zorunda kaldık böyle 3 kez kreş deneyimimiz oldu son 1 aydır dil konuşma eğitimi için rehabilitasyon merkezine gidiyoruz terapisti ve bireysel ders aldığı psikoloğu otizm olduğunu sanmıyorum göz teması var dışa açık çocuk çok çabuk dikkati dağılıyor dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olabilir dedi tabi alanında uzman olanların detaylı görmesi daha iyi olur dediler bakırköy sadi konukta denver testi yapıldı doktorumuz atipik otizm tanısından şüphelendi 22 haziranda heyete gircez
Kafasini sag sol salliyormu bazi bazi

Dikkat daginikligina terapi lazim zaten ilk baslangic goz kontagi kurmaya calismalri doktorlar goz kontagu asamasini gecmeden hicbir ögrenim goremez bunun uzerine israrla durmalari lazim hiperaktivideyede ilac var cozumu var

Otizm dir yada degildir kesinlikle doktora goturun erken tedavi hep her zaman iyi daha fazla belirtileri cogalmadan devam etmeden cocugunuzu kazanin sonucta kurtulabilir iyilesen cok otizmli var ustunde durun bu sizin sinaviniz en agiri ama hayatinizin gercegi Allah buyuk kim ne derse desin cocugunuzu bir siz iyi bilirsiniz bir siz ona yakin olursunuz ben suan bu dünyada bir ben bir cocugumu goruyorum onu bu dünyaya alistirmak göz kontagini kaybetmeden onu kendime ve topluma kazandirmak istegim o boyle dedi bu boyle umrumda degil bu cocugu ben dunyaya getirdim bu benim eserim kesinlikle hastaliktan dolayi kendimi suclamiyorm sadece onun icin uzulurum eminim heoiniz boylesiniz ben cocugumu kaybetmem sadece cekilin önümden ey insanlar ben oglumu alip varsa yolda mucadele etmek istiyorum yolum yoldas olanlar ayni aciyi yasayanlar yanimda olsun yeter onlari en iyi ben anlarim

Bizim nasil farkedildi anaokulda 3 yasindaki oglum grup etkinliklerine katilamiyordu oyle farkedildi ben belirtileri az cok gordum ama otizm hakkinda bilgim yoktu hamileyken kanamam olmustu buda bir isaretmis.11 aylik civari parmak ucu yuruyordu normal dedm 2 yas civari tv ye tersten bakiyordu cocuktur dedim yineleyici sik bir oynama sekli vardi ipli oyuncagi devamli elinde salliyordu bide tersten ona bakiyordu az el hareketleri vardi farkedilmiyordu yineleyici heceleri vardi ama cocuktur diyor insan bana tuhaf gelen kendi kendine gülmesi olmustur korkudandr dedm odasi karanlikta annedir bir bahane buluyor kabullenmez kimse yada bilemiyor iste bir hastalikmi gormus daha sonra belirtiler siklasti gene cocuk diyorz esime sordm birsey anlamadi oda ustunde durmadik cunku cocuktu hala ne bileyim ama ben heo demisimdr bu cocukken cok aglardi hep sancili kaka zor yapiyor hala hala meger bundanmis kesinlikle hicbirseyi hafife almayin test yaptirin birsey kaybetmezsiniz

Neye bagliyorum sunu duydum cok gec oldu dogum kontrol hapi kullanimi kesinlikle kullandiktam hemen sonra 1 ay dahi olsa cok az ara baya verilmesi lazim kanda kaliyor ilacik etkisi hamileyken duymustum gec olmustu korkmustum hatta ama korktugum basima geldi mikrop kandan atilmadikca o kimyasal hamile kalmayin ! Hamilelikte dusuk riskim vardi biraz kanamam bebegin tutumasi icin 10 gunluk hap kullanmistim.Hayli fazlasiyla stresliydim kaynana olan bir ev kotu kaynana gunduz uyumama devamli ozonla yer temizletiyordu cok cile cektim hamilelikte neyseki 3.cu aydan sonra gitti ama koca ev bana kalmisti dusuk riskim var ve koca evin temizligi yemegi bana bakiyordu bir gorumce bir kayinpeder koca ev psikolojik es siddeti hamile bir bayanla zitlasilirmi heleki kendini iyi hissetmiyorsa yemek kokusuna dayanamiyordum ama yapmak zorundaydm sonra kaynana gelir bir dolu stres stres otizmi tetikliyormus bundan olabilir kotu bir kaynana size sadece hizmetci gibi goren bir es suan evim ayri hersey yolunda ama cocugum iyi degil tam hersey yolunda huzuru bulmusken Allahim diyorum buda sinavim yapacak birsey yok simdi buyuk derdimle yol aliyorm bir cocuk dusunsem korkuyorm acım katlanirmi biliyorum Allahin bizden haberi var bir cocuk daha dusunuyorum oda iyi olur olmaz kesinlikle hakki var tek bir cocukla yapamam digerinin hakkini yemis olurum diye dusunuyorm hayalim bu degildi dogrumu yanlismi bilmiyorm ve dogumum da unutmadan diyim cocugumun agladigini hatirlamiyorm ve bundan dolayi baya kafam karisikti buda otizm oldugunun kanitimi bilmiyorm

Oğlum dikkatini verince çok başarılı fakat inanılmaz hareketli ve dikkati dağınık çocuk psikiyatriye danışacam eğitimcisi gerek yok diyor eğitimle asin diyor bilemiyorum.cin gibi geCen kirpi var yerde diyor ben gormedim bi dondum kirpi yerde ama kani kayniyor bizde isteyiz onu yapin bunu yapin hayat hep mesakatla dolu trilyoner degiliz ki ise gitmeyelim ev temizlik yemek offff bizi biz anlariz sadece

Oğlum dikkatini verince çok başarılı fakat inanılmaz hareketli ve dikkati dağınık çocuk psikiyatriye danışacam eğitimcisi gerek yok diyor eğitimle asin diyor bilemiyorum.cin gibi geCen kirpi var yerde diyor ben gormedim bi dondum kirpi yerde ama kani kayniyor bizde isteyiz onu yapin bunu yapin hayat hep mesakatla dolu trilyoner degiliz ki ise gitmeyelim ev temizlik yemek offff bizi biz anlariz sadece
Cocugunuzu en iyi siz bilirsiniz yinede cocuk psikiyatrisine gotur ama kesinlikle otizm testi yap cunku hersey normal gibi gorunebilir evet ama birseylerin ters gitmesi heleki hiperaktif olmasi hic iyi degil otizm demek belirtilerinin hepsinin olmasi gerekmiyor dereceleri var yelpaze gibi her cocuk ayni degil normal cocuk nasilsa oyle olmali anormal bir durum varsa kesinlikle otizm testini yap bak biz cekiyoruz bizi gozunun onune al.Birsey kaybetmezsin ustunde dururlar korkma cekinme annenin bakis acisi cok onemli cocugunu boyle gormek istemiyorsun seni rahatsiz eden birsey varsa muhakkak ustunde dur

X