Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Bizdede var agza alma ama yicek versem ağzına gtürmez. hayır diorum bana bakıo gülerek alıo. Buzdolabı açıo onun içinde kalıo. Oyuncak toplatmıyo döktüğünü toplatmıyo sinirleniyo

Dolunay 41 de yazmış benim kızımın da çok ciddi uyku sorunu vardı. Uykuya dalmayı bilmez, uyku vakti yaklaştıkça hareket eder hareket ettikçe de melatonin düzeyleri düşüyor bir türlü uykuya geçemezler otizmli çocuklar. Likit melatonin kullanıyoruz. Doktorunuza sorun muhakkak. Uyku uyumadığı için gündüz de feci hırçın olurdu o özel eğitimin bir faydasını göremezdik. Ama düzeldi. Otizmli çocukların %65 i melatonin üretemiyor o yüzden çoğunda uyku problemi var.
Bizim ki de gece 23:00 den önce uyumuyor.Oglen uykusunu bırakalı çok oldu.Ama gündüzleri de erken kalmaz...

Bizdede var agza alma ama yicek versem ağzına gtürmez. hayır diorum bana bakıo gülerek alıo. Buzdolabı açıo onun içinde kalıo. Oyuncak toplatmıyo döktüğünü toplatmıyo sinirleniyo
Bizde de ağza alma var.İsiriyor bazı nesneleri sanki dişleri kaşınan bı bebek gibi...Dolap ve kapi açmak takıntı haline gelmiş Bir de koşarken düşüyor evin içinde eşyalara çarpıyor ya da elinde o an ne varsa muhakkak düşürüyor

Kızlar buara oglum dısardan eve gelmek istemiyo evinn önüne gelince aglıo kucagımda takla atıyo resmen eve girmemek için hiçbi güç sokamıyo yani o derece böyle yasayan varmı 😔

Kızlar buara oglum dısardan eve gelmek istemiyo evinn önüne gelince aglıo kucagımda takla atıyo resmen eve girmemek için hiçbi güç sokamıyo yani o derece böyle yasayan varmı 😔
Ben yaşıyorum ne mümkün eve sokmak artık yani zorla sokuyorum. Daha küçükken daha fenaydı ama büyüdükçe biraz daha akıllanıyorlar şuan 3 yaşına girecek oğlum.

Ben yaşıyorum ne mümkün eve sokmak artık yani zorla sokuyorum. Daha küçükken daha fenaydı ama büyüdükçe biraz daha akıllanıyorlar şuan 3 yaşına girecek oğlum.
Benimkide küçükken elimi bırakmazdı eve girerken biras aglardı şimdi mahalle ayağa kalkıo 3yasına gircek. Bide mesela oyuncak döktük oynıcaz asla toplamaya izin vermiyo böyle takıntıları var. Acaba bu takıntılar nasıl geçiyo. Dışarı çıkarmaya korkuyorum artık

Onları yaptık istese kuruyor çocukları görünce hareketleniyor tam konuşmadığı için dürtüsel yani
Hayir hayir otizm tam belirtisi yok boyle otizm baslangici olup iyilesen cok cocuk var daha tam belirti vermeden yogun ilgiyle kurtariliyorlar ben boyle dusunuyorum

Onları yaptık istese kuruyor çocukları görünce hareketleniyor tam konuşmadığı için dürtüsel yani
Hayir hayir otizm tam belirtisi yok boyle otizm baslangici olup iyilesen cok cocuk var daha tam belirti vermeden yogun ilgiyle kurtariliyorlar ben boyle dusunuy
Benimkide küçükken elimi bırakmazdı eve girerken biras aglardı şimdi mahalle ayağa kalkıo 3yasına gircek. Bide mesela oyuncak döktük oynıcaz asla toplamaya izin vermiyo böyle takıntıları var. Acaba bu takıntılar nasıl geçiyo. Dışarı çıkarmaya korkuyorum artık
Bence o normal bir tuhaflik varki otizmliler evine bagli oldugu kadar degisik yerleride sever yani onlarda sıkılıyor anlamak lazim ne kadar duzenine duskun olsada benim oglum arada eve gelmek istemez bu normal birsey degisiklige acik olmasi cok iyi bence inat zaten belirtilerinde var anlayisli olmak lazim

Bunları takıntı olarak düşünme benim oğlumda öyle dağınıklığı seviyor bazı çocuklar mesela ben topluyorum o bozuyor😂 toplamıyorum artık sende akışına bırak dışarıyı seviyor çocuklarımız bu gerçekten güzel birşey yazda gelince Parkta çocuklarla bol bol haşır neşir olurlar

Bunları takıntı olarak düşünme benim oğlumda öyle dağınıklığı seviyor bazı çocuklar mesela ben topluyorum o bozuyor😂 toplamıyorum artık sende akışına bırak dışarıyı seviyor çocuklarımız bu gerçekten güzel birşey yazda gelince Parkta çocuklarla bol bol haşır neşir olurlar
Benim oğlumda öyle habire bozuyor bende daha toplamıyorum öyle kalıyor nasıl olsa bozacak 😂

Evet demekki hep aynılar dizme huyu varmı oyuncak falan buldugunu dizer buzdolabıno acıp içine bakmayı seviyo olumlu olarak anlaması basladı biras ve öğrettiğimi kapmaya basladı mesela şapka sarı baba teli alıp babayla konuşuyo gibi yapıo bunlar sevindiriyo inşallah yasıtları gibi olur çocukşarımız

Tabi tabi dizme derken çok nadir yapıyor ama şuan normal dediğim arkadaşlarımın bütün çocukları arabaları diziyorlar bunu da artık kafama takmıyorum. Benim oğlumda buzdolabı hastası açsın baksın ne var ne yok sevdiği birşey var mı yiyecek hemen almak ister yemek için. Taklitler başlamış devamı da gelir bazen çabuk geliyor bazende zaman alıyor sonuç olarak bu kadarını yapması çok güzel. Yaşıtlarına kavuşacaklar inşallah bol bol ilgi alaka oyun.

Tabi tabi dizme derken çok nadir yapıyor ama şuan normal dediğim arkadaşlarımın bütün çocukları arabaları diziyorlar bunu da artık kafama takmıyorum. Benim oğlumda buzdolabı hastası açsın baksın ne var ne yok sevdiği birşey var mı yiyecek hemen almak ister yemek için. Taklitler başlamış devamı da gelir bazen çabuk geliyor bazende zaman alıyor sonuç olarak bu kadarını yapması çok güzel. Yaşıtlarına kavuşacaklar inşallah bol bol ilgi alaka oyun.
Taklit başlayınca konuşmada başlıyor mu acaba? Benim oğlum da oyuncak telefonunun ahizesini alıyor alo diyor.Kalem alıp karalama yapıyor.Kitap sayfalarını çeviriyor çevirirken de okuyor gibi konuşuyor.Oyuncagi ile konuşuyor kendi dilinde

Bir iki beş altı demeye başladı.Helva, zeytin,pilav dedi mesela.Babasi günaydın dedi oğlum da günaydın demis.Anne baba dedi diyor.Hav hav, aii aii diyor

Son düzenleme:
Benim 2.si 6aylık saglıklı duruyo içimde hiçbi şüohe yok takip etmesi odadan çıktığımda bana aglaması falan ilk oglumda yoktu bunlar
Merhaba peki ilk cocugunuzun bebekken uykusu nasildi?
Surei uyur muydu?
Acıktiginda aglar miydi mesela ya da alti kirlendoginde aglar miydi?

Merhaba nolur yardım edin bna 18 aylık bir kızım var anne dede nene anane diyir ama bilinçsiz gel deyince geliyor al deyince alıyor göz teması var özellikle şarkı söylerken gözünü benden alamaz ismine tepkisi var arada olmuyor oyuncakları ile oynuyor legolar eşleştirme oyunu bultak oyunu hepsini ezbere yapıyor oyuncak tabak kaşıkla oynuyor bana yedir deyince yediriyor babana yedir deyince onada yediriyor istediği şeyi bazen eli ile gösteriyor az işaret kullanıyor aferin sana deyince hemen alkış yapıyor bizimde yapmamizi bekliyor kovalamaca oynamayı çok seviyor yaşıtlarıyla zıplamaya bayılır suyu biterse biberini hemen bize getirir bitmiş mi annem hadi dolduralım deyince hemen mutfağa yönelir TV ve telefonu izliyordu ama kestim ama icm icimi yiyor otizm olabilrmi böle yardim edin etrafımda yaşıtları daha çok konusuyor

Merhaba nolur yardım edin bna 18 aylık bir kızım var anne dede nene anane diyir ama bilinçsiz gel deyince geliyor al deyince alıyor göz teması var özellikle şarkı söylerken gözünü benden alamaz ismine tepkisi var arada olmuyor oyuncakları ile oynuyor legolar eşleştirme oyunu bultak oyunu hepsini ezbere yapıyor oyuncak tabak kaşıkla oynuyor bana yedir deyince yediriyor babana yedir deyince onada yediriyor istediği şeyi bazen eli ile gösteriyor az işaret kullanıyor aferin sana deyince hemen alkış yapıyor bizimde yapmamizi bekliyor kovalamaca oynamayı çok seviyor yaşıtlarıyla zıplamaya bayılır suyu biterse biberini hemen bize getirir bitmiş mi annem hadi dolduralım deyince hemen mutfağa yönelir TV ve telefonu izliyordu ama kestim ama icm icimi yiyor otizm olabilrmi böle yardim edin etrafımda yaşıtları daha çok konusuyor
Açıkçası bunlar öyle otizmli bı çocuğun yapacağı şeyler gibi durmuyor...

X