Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Arkadaslar size bir sorum dogum kontrol hapi kullanip sonra birakip hamile kalmak otizmli cocuga sebep olunabilinirmi kendimi hep suclar oldum bilmiyordum ara verilebilecegini .

Arkadaslar yinede bilin istedim dogum kontrol hapi kullandinizmi hamilelik dusuncekseniz vucudunuz ilactam tam temizlensin araya ylar koyun oyle cocuk getirin cunku biraksanda etkisi cok ama otizmle baglantisi oldugunu sanmiyorum sahsen yinede sormak istedim yoksa ikizlerden biri otizm birininde saglikli olmazdi ikiside hastalikli olurdu mantiken.

Arkadaslar cocugu otizm olup dertlesmek isteyenleri özele bekliyorum ne kadar paylasimci birbirimize yardimci olursak o kadar guclu kaliriz Allah buyuk! Neler yapariz yapabiliriz gunluk aktividelerden gelisimsel bilgilerimizi birbirimize paylasiriz burdanda paylasirim ama burayi fazla mesgul etmek olmaz.

Herkese merhaba. Oğlum dört yaşını iki ay geçti. Beş aydır otizm tanısıyla yaşıyoruz. Özel eğitim kurumuna başlattık tanıyı alır almaz. Çok net biçimde geliştiğini görebiliyorum. Neredeyse hiç komut almayan bir çocuktu. Artık al, ver, getir, götür gibi komutlara uyuyor. Bizim en büyük sıkıntımız uykusuzluk. Uykudan nefret ediyor. Hiç uyumasa uyumayacak. Uyumadıkça hırçınlaşıyor, hırçınlaştıkça uyuyamıyor. Ne etkinlik yapabiliyoruz ne verimli zaman geçirebiliyoruz. Ne yapacağımızı şaşırdık. Gündüzler mi geceler mi daha zor geçiyor bilmiyorum. Gece uykusunda da iki saatte bir uyanıyor. Uyanıkken de o kadar hareketli ki. Sürekli koşturuyor, konuşamadığı için çığlıklar atıyor. Son bir ayda çok yoğunlaştı bunlar. Bizim çocuklarımız mevsim geçişlerinden daha mı çok etkileniyor acaba?

Herkese merhaba. Oğlum dört yaşını iki ay geçti. Beş aydır otizm tanısıyla yaşıyoruz. Özel eğitim kurumuna başlattık tanıyı alır almaz. Çok net biçimde geliştiğini görebiliyorum. Neredeyse hiç komut almayan bir çocuktu. Artık al, ver, getir, götür gibi komutlara uyuyor. Bizim en büyük sıkıntımız uykusuzluk. Uykudan nefret ediyor. Hiç uyumasa uyumayacak. Uyumadıkça hırçınlaşıyor, hırçınlaştıkça uyuyamıyor. Ne etkinlik yapabiliyoruz ne verimli zaman geçirebiliyoruz. Ne yapacağımızı şaşırdık. Gündüzler mi geceler mi daha zor geçiyor bilmiyorum. Gece uykusunda da iki saatte bir uyanıyor. Uyanıkken de o kadar hareketli ki. Sürekli koşturuyor, konuşamadığı için çığlıklar atıyor. Son bir ayda çok yoğunlaştı bunlar. Bizim çocuklarımız mevsim geçişlerinden daha mı çok etkileniyor acaba?
Meraba bizim komşunun oğlu da uyumuyor özel eğitim görüyor meletonin hormonu içeren bir ilaç verdi doktor benim oglumda sürekli koşturuyor kreşte istemiyorlar devamlı koşuyor

Dolunay 41 de yazmış benim kızımın da çok ciddi uyku sorunu vardı. Uykuya dalmayı bilmez, uyku vakti yaklaştıkça hareket eder hareket ettikçe de melatonin düzeyleri düşüyor bir türlü uykuya geçemezler otizmli çocuklar. Likit melatonin kullanıyoruz. Doktorunuza sorun muhakkak. Uyku uyumadığı için gündüz de feci hırçın olurdu o özel eğitimin bir faydasını göremezdik. Ama düzeldi. Otizmli çocukların %65 i melatonin üretemiyor o yüzden çoğunda uyku problemi var.

Mrb arkadaslar uzun suredir yazmiyorum size bisey sormak istiyorum gecen gun bi arkadasim aradi onun oglundada bazi otizm belirtileri vardi..psikologa giturmus ve dr.demiski erken otizm ama 1ve 5 yasina kadar gecerlinsonradan geciyor demis boyle bi cesidi varmi bilemedim cunku bama gore benim oglumdan durumu iyiydi tabiki oglumdan 1 yas buyuk ama ben hala durumu kavrayamadim gecici yada erken otizm denilen bisey warmi
Kanner Sendromu(Infantil otizm,erken cocukluk otizmi) ömür boyu kalicidir sadece degisime ugrar hicbir zaman kurtulus yoktur belki kendini gelistirebilir sadece benim bildigim eger sizin dedigin gibi birsey varsa umut olur bize😢

Arkadaslar uyku konusunda biz boyle duzelttik erken kalksin gunduz 1 yada 2 saat uyusun gece zaten 10 yada 11 de uyumak istiyor

Meraba bizim komşunun oğlu da uyumuyor özel eğitim görüyor meletonin hormonu içeren bir ilaç verdi doktor benim oglumda sürekli koşturuyor kreşte istemiyorlar devamlı koşuyor
Ben de mi doktoruna gidip anlatsam acaba? İnanın günlerimiz bomboş geçiyor. Bir şeyle ilgilenemiyor ki hem uykusuzluktan hem koşturmaktan.

Dolunay 41 de yazmış benim kızımın da çok ciddi uyku sorunu vardı. Uykuya dalmayı bilmez, uyku vakti yaklaştıkça hareket eder hareket ettikçe de melatonin düzeyleri düşüyor bir türlü uykuya geçemezler otizmli çocuklar. Likit melatonin kullanıyoruz. Doktorunuza sorun muhakkak. Uyku uyumadığı için gündüz de feci hırçın olurdu o özel eğitimin bir faydasını göremezdik. Ama düzeldi. Otizmli çocukların %65 i melatonin üretemiyor o yüzden çoğunda uyku problemi var.
Teşekkür ederim. Çok aydınlatıcı bir mesaj oldu☺️En kısa zamanda doktorumuzla görüşeceğim.

Ben de mi doktoruna gidip anlatsam acaba? İnanın günlerimiz bomboş geçiyor. Bir şeyle ilgilenemiyor ki hem uykusuzluktan hem koşturmaktan.
Haklisiniz bizde aynı tüm gün yapma etme koşma demekle geçiyor ise gidince tırnaklarımi kesiyorum inanin hersey Allahtan deyip sabretmeye calisiyorum bizim komsunun ogluna çapada yazmislar ilaci bende bu hareketliligi icin artik ilac dusunuyorum ses tekrarlari var sizin egitime baslamaniz daha yeni neden belirti yokmuydu
Ben de mi doktoruna gidip anlatsam acaba? İnanın günlerimiz bomboş geçiyor. Bir şeyle ilgilenemiyor ki hem uykusuzluktan hem koştu

Arkadaşlar bende yazamadım gerçekten okuya okuya düşüne düşüne kafayı yiycem artık. İki tane öğretmen de gördü oğlumu tanısına şaşırdılar. Olsa olsa en hafif halidir atipik falandır dediler. Ama bana doktır atipik falan bsy demedi. Otizm demek %90 engelli demek dedi ben eve kadar hıçkıra hıçkıra ağladım cerrahpaşadan. Çok zor çok Allah yardım etsin hepimizie. Büyük oğlumu anaokuluna yazcam yaşı geldi 5 yasında daha kendimi komple ona adycam. İnşallah bugünlerde geçti dycez

Haklisiniz bizde aynı tüm gün yapma etme koşma demekle geçiyor ise gidince tırnaklarımi kesiyorum inanin hersey Allahtan deyip sabretmeye calisiyorum bizim komsunun ogluna çapada yazmislar ilaci bende bu hareketliligi icin artik ilac dusunuyorum ses tekrarlari var sizin egitime baslamaniz daha yeni neden belirti yokmuydu
Ay bunu Birtek ben yapıyorum zannediyordum işyerinin tuvaletinde tırnak kesme kaş bıyık alma, işyerinde sökük dikme. Yaşamayan anlamaz bunu. 10 çocuk baksak bu kadar yorulmayız

Ay bunu Birtek ben yapıyorum zannediyordum işyerinin tuvaletinde tırnak kesme kaş bıyık alma, işyerinde sökük dikme. Yaşamayan anlamaz bunu. 10 çocuk baksak bu kadar yorulmayız
Benmkide çok hareketli bide siz çalışıyorsunuz Allah kolaylık versin. Bir dakika oturmaz nasıl öğretcekler bsy aklım almıyor hayatta oturmuyor hayatta

Arkadaşlar bende yazamadım gerçekten okuya okuya düşüne düşüne kafayı yiycem artık. İki tane öğretmen de gördü oğlumu tanısına şaşırdılar. Olsa olsa en hafif halidir atipik falandır dediler. Ama bana doktır atipik falan bsy demedi. Otizm demek %90 engelli demek dedi ben eve kadar hıçkıra hıçkıra ağladım cerrahpaşadan. Çok zor çok Allah yardım etsin hepimizie. Büyük oğlumu anaokuluna yazcam yaşı geldi 5 yasında daha kendimi komple ona adycam. İnşallah bugünlerde geçti dycez
İnanın ilk duyduğunuzda dünyanız kararıyor ben aylarca kendime gelemedim. Çok zor kabullendim. Aklımdan bir sürü saçma şey geçti. Sizin gibi okuya okuya kafayı yiyecekken bir şekilde kabullendim. Tanı bir süre sonra hiç önemli olmuyor inanın. Siz eğitimini alın. Benim kızıma atipik otizm denildi, otizmin iyi spektrumunda denildi ama tanıya uygun gelişim göstermedi. Önemli olan eğitime nasıl cevap verdiği. İnsan tanıyı duyduğunda alnımdan vursalar daha iyiydi diyor.

Birde otizmli cocuklar icin özel oyuncaklar yokmu avrupa ülkesinde nerede nasil alabiliriz
Patates kafa ( vücûd bölgelerini öğrenmek için)
Mıknatıslı balık tutma oyunu ( motor beceri)
İpe boncuk dizme önce sopaya dizilecek
Hayvan puzzle I
Küçük hayvan oyuncakları plastik
Hayvan kartları (bunlarla önce hayvan sesleri öğretilecek)
Ravensburger körebe oyunu ( nesne tanıma)
İş bankası hareketli kitaplar
Willbarger terapi fırçası
Eğer herşeyi çiğniyorsa chewy tubes t şeklinde olan evde sürekli kaybediyor arabada verin
Çivi çıkarma ve takma oyunu ( motor beceriler için)
Tahta meyve sebze kesme oyunu mesela domates cırtlı bantla yapışık oyuncak bıçakla kesiyor
Biz başlangıçta bunların hepsini aldık faydasını da gördük

Patates kafa ( vücûd bölgelerini öğrenmek için)
Mıknatıslı balık tutma oyunu ( motor beceri)
İpe boncuk dizme önce sopaya dizilecek
Hayvan puzzle I
Küçük hayvan oyuncakları plastik
Hayvan kartları (bunlarla önce hayvan sesleri öğretilecek)
Ravensburger körebe oyunu ( nesne tanıma)
İş bankası hareketli kitaplar
Willbarger terapi fırçası
Eğer herşeyi çiğniyorsa chewy tubes t şeklinde olan evde sürekli kaybediyor arabada verin
Çivi çıkarma ve takma oyunu ( motor beceriler için)
Tahta meyve sebze kesme oyunu mesela domates cırtlı bantla yapışık oyuncak bıçakla kesiyor
Biz başlangıçta bunların hepsini aldık faydasını da gördük
Merhabalar,

Bu çiğneme tüpü neye yarıyor acaba? Ergoterapide mi onerdiler?

X