Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Yaaa çok tatlı yerim onun aklını aferin paşaya

Bebeklerde epilepsi diye youtube da videolara bakin. Kaskati kesiliyor deyince endiselendim. Bebeklerde farkli olurmus. Allah korusun. Oyunda yapiyor olabilir tabi. Siz daha iyi bilirsiniz. Biz gormedigimizden.

Inş bu sureci sıkıntısız atlatirsiniz eger sizi uzmeyeceksem çocuğunuzdaki belitileri yazarmisiniz?

Bebeklerde epilepsi diye youtube da videolara bakin. Kaskati kesiliyor deyince endiselendim. Bebeklerde farkli olurmus. Allah korusun. Oyunda yapiyor olabilir tabi. Siz daha iyi bilirsiniz. Biz gormedigimizden.
Yok öyle deil kendini kasıyor epilepsi nöbeti gbi deil kendi yapıyor yani ağladığı zamanda kasıyor kendini zaten otizmli çocuklar da bazıları puş gbi olurmuş bazıları çok kasarmıs kendini oğlum sadece banyo yaptığında anladığında yapıyor

Inş bu sureci sıkıntısız atlatirsiniz eger sizi uzmeyeceksem çocuğunuzdaki belitileri yazarmisiniz?
Amin gelişimi geri işte ama benim oğlum ismine bakar göz teması var algısı acık ne söylersen bir iki defa söyle oda söylemeye çalışır. Ama işaret ettiğin şeye bakmaz bazen uyandığında ve banyo yaptırırken kendini kasar kabızlığı var. Çiğneme yutma ısırma gbi şeyleri yok bardaktan su içemex mesela ağzını kapatmayı bilmez yani ben bunları prematüre doğdu dye yada kustugu için böyle sanıyordum ama demekki kusması bile ondan bence öyle işte belirtileri varmış da anne olunca kondurmak zor oluyor. Bide 3 yasında daha konuşmuyor bile bilinçli olarak sayı say diyince 1-2-5 der saklambaç oynamaya çalışır abisiyle o sayar falan sar sar makarayı hapşu bakkal amcayı yaparız beraber. Düştün mü deyince düştü der. Ağzını burnunu gözünü saçını gösterir. Kuş napıyo deynce cikcik. Kedi napıyor deynce pisi pisi mına mına der alo der saatlerce telefonda konuşur.

sizin ki hafif sanirim epey insallah en kisa zamanda da konusur

Acaba çiğneme yutma gibi şeyleri yok diyorsun ya ondan konuşmuyo olabilir mi algısı açık olan anlayan çocuk bence bi şekilde konuşur. Mutlaka bi tedavisi vardır ağız ici uygulama gibi şeyleri yapabilirler mutlaka bi uzmanla yada rehabilitasyonda konuş belki yardim ederler. Ergoterapist yardımcı olabilir bence.

Otizm dediler işte ama yarın bi okulla görüşmeye gdcez bakalım nolacak

Ama doktor dediki rapor kesin çıkmalı dedi hafif ağır bsy demedi hiçbsy anlamadım ki inşallah hafiftir ama ya Allah hepimizin yavrusuna yardım etsin şifa versin
yani ismine bakan goz temasi olan algilari acik iletisimi iyi olan cocugun konusmamasi cok normal degil.belki sizibn sorununuz otizm bile olmayabilir .cene kaslari guclenince konusmaya baslar direk

Hanimlar cocugu otizm olanlar belirtilerini yazarmisiniz rica etsem?
Tabi ki... Seslenince ismine bakmama ya da arada sırada bakma, sınırlı göz teması ya da hiç göz teması olmaması,dalıp gitmesi, yanlız kalma isteği, konuşmada gecikme, hırçınlık, ayak ucu yürümesi, oyuncaklara ilgisizlik, oyun kuramama, yaşıtlarıyla ilgilenmeme,bir nesneye aşırı bağımlılık, boş boş anlamsız bakmalar,tek tıp beslenme vs.
Aklıma gelenler bunlar...

Merhaba arkadaslar yeni hesap acmak zorunda kaldim uzun zamandir yoktum beni bilenler vardir ben kabullenmiyordum ama artik kabulleniyorum daha test yapmadik bekliyoruz siramizi ama o kadar belirtisi varki kabullenmemek imkansız davranis bozuklugu sık kanat cirpma ziplama kafasini saga sola döndürme isme bakamama istedigin birseyi yapamama 3 yasinda 4 yaşa aylar kaldı sadece Baba diyor birde cagirdiginda gel diyor doktorlar bakinca Kanner Sendromu diyorlar ama ben atipik olabilir diyorum birde himm ..iyyy... gibi tekrarlayici kelimeleri var ve bu devamlı oluyor ah ah yuregim nasil yaniyor bir bilseniz ama asla umudumu kesmedim cunku ogretimde karsilik veriyor yapabiliyor bu bizim icin umut anaokuluna gidiyor sadece 1 saat zamanla cogaltacagiz sizlerde durum nasil bizde böyle bazen depresyona giriyorum aglama krizleri iyi olmaya calisiyoruz

Merhaba hepimizin sıkıntısı ortak sizi o kadar iyi anlıyorum ki benim de yüreğim sızlıyor nasıl böyle olduk diyorum... 3 yaşına geçen ay girdi ve gün geçtikçe farklı davranışları arttı o kadar sırıtıyor ki artık kim görse bı tuhaflık olduğunu anlar.Vakit kaybetmeden eğitimlere başlatın biz yeni başladık bugün de ergoterapi aldı 1 saat..
Allah yardımcımız olsun

2 yasinda tedaviye baslayip suan 4 yasinda bir hasta var ve tamamen atlatmis yalniz ailr kimseyle otizm hakkinda bilgi vermede iletisik kurmuyor o kadar acı cekmislerki ve uzgunlermiski bu konuda otizmin o sunu bile duymak istemiyorlar yinede ailelere yardimci olmalari lazimdi bilmiyorm ben otizmi atlattimmi kesinlikle kendimi otizm dayanisma yardimlasma dernegine adayacagim bu aciyi ben yasadim bilmiyordm daha düne kadar ama bilgilerimi paylasmak isterdim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…