Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Evet motor becerilerine sorun var yapmaya cesareti yok korkuyo traş ve diş fırçası sesinden. Vücut olarakta dengesiz yürüyo elleri bilekleri tüy gibi çok hafif ekmeği zor çiğniyo gec yiyo oyuzden. Dikkatide dağinık. Olumlu tarafı bakması gülmesi kahkahası sarılması var. Hiç kelime yok encokta bu üzüyo konuşma ve anlamama

Ayrımı oluyo duyu bütünleme ergoterapiden farklı mı gittiğimiz kurumda yok galiba
Evet ikisi aynı şey. Ben rapor almadım ama galiba rapor karşılamadığı için devlet kurumlarında çok sık olmuyor ergoterapist. Benim kızımda da çiğnemeden yutma, yalamayı bilmeme, üfleyememe, dilini aşağı yukarı sağa sola kaldıramazdı. Çene hassasiyeti hem yemeye hem de sesler çıkarmasına engel oluyordu. Duyu bütünlemeyle halloldu bunlar. Bir de blenderdan korkardı bir tek o da kalmadı. Dokunsal hassasiyetler vardı yine onlarda duyu bütünlemeyle. Diğer eğitimlerinde faydasını gördüm ama duyu bütünlemeyle çok yol aldık. 6 ay kadar Haftada 3 ya da 2 saat son bir sene Haftada 1 seans gidiyor. Bir deneyin ama en az 3-4 ay devam edin mümkünse.

Merak ettigim yazdığıniz bir şeyden, mixer sesi rahatsiz ederdi demissiniz. Nasil aglarmi korkarmi ne yapiyordu çalışınca.

Elleri kollari hafif olmasi beyninin bazi uyaranlari etkisi motor becerileri ile bunu ediniyorlar. Düğmeye basmasi kapı açması sifona basmasi top atmasi bunlari motor gelisiminde oluyor. Ve evde sürekli hadi sen ac kapiyida gidelim. Falan gibi.

Ergoterapi ve duyu bütünleme genelde dokunsal hassasiyeti varsa. Fiziken ellerini kullanmada sıkıntılıysa. Sert yiyecekler kullanimi yoksa faydali oluyor. Birde konuşmada yardimci dediler ama bizde pek olmadi.

Arkadaslar size bi konuda danismak istiyorum ben bu haftalarda oglu turkiuengetirsem pandemi beni engellermi dr.randevularini falan
Türkiye'de haftasonu sokağa çıkma yasak ama özel durumlarda izin var. Siz gelmeden internet üzerinden yada telefon ile randevulu gelin sıkıntı yaşamayın. Ama sağlık sektörü hep çalışıyor.

Ergoterapi ve duyu bütünleme genelde dokunsal hassasiyeti varsa. Fiziken ellerini kullanmada sıkıntılıysa. Sert yiyecekler kullanimi yoksa faydali oluyor. Birde konuşmada yardimci dediler ama bizde pek olmadi.
Konuşma için ben de henüz sonuç alamadım ama çene için yaptıkları çalışmalarda kızım önceden hiç ses bile çıkarmıyordu şimdi en azından babıldama, anlamsız konuşmalar ve vurgular var.
blenderın sesini duyduğunda ağlardı, korkardı ama başka hiçbir ses onu korkutmazdı Tuhaf bir şekilde sonra mutfaktaysa kaçmaya başladı. Şimdilerde de uzaklaşıyor ama düğmesine bastırtıyorum bir şekilde eskis gibi aşırı tepkili değil.

Kaç yaşında kızınız benim oğlumda balondan korkardı,boks eldiveninden

İyi geceler
Umut olsun diye yazıyorum.
25 yaşinda otizmli kardeşim var.
Teshis çok geç konuldu 4 yaşına yakın.
Hemen özel eğitimlere başlattık.
İlkokula normal okula gitti ve 6 yasinda konusmasi sökülmüştü.
Lise dengi Yeşilköy iş okulundan mezun oldu. Şuan güzel bir işi var 5 senedir çalışıyor.
Sizler için bol sabırlı günler diliyorum. Sabrinizin sonu selamet olacaktır inanın

Arkadaslarr ben gercekten artik kafayi yiyecem oglum herseyi ceviiriyo ve seyrwdiyo surekl8 arabayi ileri geri suruyorr ben iyi degilim artik ole bi doluyimki kafayi yoyecem ne olursunuz bana cvb yazjn sizde bu durum degistimi ne yapmam lazim
Öncelikle döndüğü zamanlar onu durdur mesela durdurduğunda gıdıkla bak bakalım hoşuna gidiyor mu yada ilgisini dağıtacağın birşey yap. Arabayı aldı eline ileri geri sürüyor yada döndürmeye çalışıyor sende eline bir araba al ve özellikle babada katılsın size araba sesi çıkararak arabaları yarıştırıyormuşsunuz gibi yapın ve bazen kaza yaptırın oda gördükçe size kayılacaktır. Aynı sorunları yaşadık zamanla atlatacaktır. Yapın ve sabırla bekleyin süreç zor ama atalayacaksınız

İyi geceler. Ne iyi bi mesaj oldu bu gece benim için tam umutsuzken. Umarım çok daha iyi olur. Biraz bahseder misiniz kardeşinizden neler yaptınız ne kadar eğitim aldı şimdi bi farklılık var mı normal hayata karıştı mı sosyallik fln. Küçüklüğünü hatırlıyor musun

Cok tskler cvbiniz icin...suan gene zor bi animda yazdiniz ama benum icimdeki firtinalar kopmaya dewam ediyor cok korkuyomm endiseliyim oglum okula gideceku meslek sahibu olacakmi ewlenckmi dusunceleri benu cok yipratiyor bn yelpazenin nereseindeyim bilmiyorumm en cokta bu uzuyo beni

nerhaba kizinizin dokunma hassasiyeti nasıldı acaba nelere dokunamazdi ne zaman farkettiniz.

Allah yarattığını şüphesiz bizden çok düşünür bende sizin gibi hergun dusunuyorum Allah büyük

Umudunuzu asla yitirmeyin.
Çapa da bir prof a özel eğitime götürmüştü annem çok uzun yıllar. Psikologtu sanırım kendisi Allah rahmet eylesin çok emeği oldu. Sonra da eşine bireysel eğitime başladı. Tabi annem bu süreçte çok ilgilendi kardeşimle. Yıprandı da elbette.

Okula normal yaşında başladı. Başladığın da normal konuşuyordu. Bizim atipik otizmdi ve buna zeka geriliği de eşlik ediyordu. Çok yıllar sonr beyinde tümör tespit edildi. Bunla bağlantılı mı bilmiyoruz. Çapa daki eğitimden sonr bir dönem Aksaray da bir eğitim merkezine gittik. Orda da ilkokul çağı boyunca devam edildi. Lise çağına geldiğinde ailem normal liseye göndermek istemedi. Devletten yetkililer bilgi verdiler iş okuluna gitti.

Çocukluk çağında huysuzluk, konuşamama yoğundu. Bebeklikte de çoğu belirti varmış. Mesela hiç ağlamazmış nerdeyse, yedirir uyuturmuş annem. Geç yürümüş, 19 aylıkken. Fakat o zamanlar otizm bilinmediği için teşhiste geç kalınmış. Tabi yine şimdi ki gibi eğitim merkezlerinde yoktu bulmak zordu.

Okul döneminde zorlandığı zamanlarda oldu. 1. Sınıfta okumayı yazmayı öğrendi. Dersleri tabiki çok iyi olamadı. Ama bizim için bunlar bile çok büyük başarılardı. Dediğim gibi zeka geriliği de var çünkü.

İş okuluna giderken 2 sene belediye de staj yaptı. Daha sonra bir müddet iş bulamadı. İşkur vasıtasıyla ofisboy olarak karaca da çalışıyor şuan

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…