Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Merhaba acaba bana dönüs yapabilirmisiniz 10 yildan sonra cocugunuz iyilestimj

Iyi diyorsunuzda kanat cirpma kosma ziplama bagirsak sorunu sik kaka yapma istegi zor yapma bunlarida ardinda barindiriyorsa hala suphelenmemiz lazim

Coook sevindim sizin adiniza daha da iyi sonuçlar alirsiniz inşallah. Herhangi birsey onerildimi peki. Leke konusunda belki oğlumun gözünde tümör olduğu için de sormuş olabilir de doktorumuz l.

Coook sevindim sizin adiniza daha da iyi sonuçlar alirsiniz inşallah. Herhangi birsey onerildimi peki. Leke konusunda belki oğlumun gözünde tümör olduğu için de sormuş olabilir de doktorumuz l.
Cook teşekkür ederim, Allah razı olsun inşallah hep birlikte çok daha güzel haberleri paylasiriz.
Sadece kreş önerildi, 3 ay sonra yine kontrole gideceğiz. Nörolog eğer gelişim olmasaydı mr isteyecektim ama şimdilik gerek yok , birde pandemiden dolayı çok acil görmediğim testleri istemiyorum dedi.
Psikiyatri doktorumuzda eğitim yeterli aynı şekilde devam edebilirsiniz dedi. Bol bol diğer çocuklarla birlikte zaman geçirmeye çalışacağız.

Bu şekilde gelismeniz varsa mr da temiz cikar. Bizde çektiriyoruz hem durumundan dolayı hem doktor istemişti. Ama bir sıkıntı yok demisti. Sizde hiç olmaz inşallah. Ne güzel bir duygu burdaki bütün annelere yasamak nasip olur inşallah.

Amin inşallah , çok teşekkür ederim umarım hiçbir kuzumda olmasın, rabbim onlara sağlıklı, bereketli, uzun ömürler versin
Tüm arkadaşlara da tez vakitte çok daha iyi haberler almayi nasip etsin...

Peki sık kaka yapma istegi ama zor kaka yapma bagirsak sorunu olan otizm benzeri hastalar gordunuzmu duydunuzmu bunu neye baglamali aslinda tek tuk konusabiliyor ama ismiyle seslendiginde bakmiyor dikkat daginikligi ama istese bakiyor ve sizle oyun oynabiliyor hep olmasada

Cok tv seyretmesine ve yalniz olmasina baglayabilirmiyiz hicbir arkadasi yok sosyal ortam sifir nadiren toplum icine giren bagirsak sorunundan dolayi devamli kafasinda kaka yapma istegi bir cocuk nasil terapi gorebilir bir diyet programi uygulanmali ne diyorsunuz anneler boyle sorun yasayan varmi tam 3 yasinda konusma ve kesfetme zamaniyken benim gibi annelerin Allah yardimcisi olsun gercekten bigün guclu dursakta bigun ağlama belirsizlik dusuncesi bizi mahfediyor.Cocugum bu yaşa kadar saglikliyken anne baba hayir diyebiliyorken neden aniden geriye dönüs yapar birde bunun ardi sira baska hastaliklari gözardi ederek bahsediyorlar ya gelde bunalima girme sabirli olmamiz lazim ilgi ve cocugunla olan bağimizi sağlam tutmamiz lazım bizim elimizde onu iyileştirmek hicbirsey olmamış gibi yoksa bunun altında çöker kayboluruz..Gözümden sakındığım kuzum biraz üşür diye biraz daha kalin giydirdigim oglusum herkes normal ilerlerken icimdeki korkuyu bilemezsiniz herkesin bakişi farkli olacak elbet olsun sonucta daha kotu hastalikla boğuşan var senin umudun var..Allahtan umut kesilmez birbirimize burdan ne yapabiliriz diye yardimci olalim benim ogluma kesin tani konulmadi ama supheli bu sendromdan

Canım bağırsak sorunu geçici i önce bunu halletmek lazım uzun zamandır böyleyse davranış bozukluğu yaptıysa Bi doktora git düzenler tuvaletini sürekli yapmak istemesini nErden anladın peki. Oglum tuvaleti gelince oldugu yerde durup yapıo sabit durmasından anlıyorum mesela

Çünkü ıkınıyor ama yapamiyor...evet tabiki bir doktora goturcem ama Koronadan dolayi kapalilar haber bekliyoruz bu davranis bozuklugu 1 senedir hiperaktif bir iki aydirdirda kanat cirpma kafa sag sol sallama.Kreşinde grup aktivitelerine katilamamasi ve konusamamasi dikkat eksikliği dikkat cekti.Oğlumda yapiyor ama koşarak devamli israr ikinarak saatler sonra yapiyor yapiyor bitti diyoru gene ikinma bu ikinma hicbir zaman bitmedi son zamanlarda surekli cok yiorandik yorulduk yemegini oturup yiyemedi pesinden kostuk .Tuvalet egitimi versek yerinde durmuyor ve yapamiyor saatlerceki nasil tuvalet egitimi vereyim hep bir agri aci..

Merhaba iyi akşamlar benim oğlumu da çarşamba günü götürdüm psikiyatriye 30 aylık konuşmuyor ama prematüre benim oğlum kronik kusması var işte bana bi kaç soru sordu iki form verdi biri otizmle alakalı biri yaşıtlarının neler yaptıgıgıla alakalı ve riskli bebek kitabını önerdi 2 ay sonra gel dedi tv tel tablet yasak dedi işitme testi istedi ama ben kesinlikle sağır olduğunu düşünmüyorum herşeyi duyuyor zaten bazı şeylere tepki veriyor dye doktor 2 ay sonra agel dedi eğer gerek duyarsam denver testine yollycam özel eğitime başlayın dedi çok korkuyorum inşallah bsy cıkmaz

Benim oğlum da kabızlık olurdu yapmaktan korkar bacaklarini baglar tutardı. Ama bir kere cok zor yaptıktan sonra böyle yapmaya basladi. Doktora götürdüm. Kac kere ishal için ilaclar meyveler önerdiler verince ishal oluyordu sonra yine ayni. Yaz girince klozeti kullandik 1 kere sonra bezi istemedi. Ve 3 günde öğrendi söylemeyi. Ama tabi kabizlik tutma yine oluyodu. Klozette oturduk. Yaptıkça rahatladi. Şimdi ise normal.kabizda olsa zorla yapiyor. Doktora illaki götürün. Krem de veriyor uyusturucu ve yara ise ona krem ozamanlar rahatlar belki. Ama klozeti deneyin belki ozaman degisir.

Prematüre doğduklarında bütün testleri yapilip bakılıyor sanırım. Ozaman bir sorun cikmismiydi. Siz neyden dolayı gittiniz konuşmadığı için mi. Otizm dahi olsa burda sosyallesen konusan eğitimle bir cok şeyi aşan cocuklarimiz oldu. Eğitim almasi güzel bisey bundan korkmayın.

Alışır inşallah. Biraz sabir tabi. Benim oğlumda 5 yaşında 3 sene yasadik kabizligi. Konuşmuyor. Ama bizim baska rahatsizliklarimizda var. Sabredin, zamanla herşey degisiyor. Ben 14 aylikken oglumun goz kanseri olduğunu ogrendim. Ve görmeyi kaybetti. Hala tedavi oluyor. Konuşmamız yok eğitim aliyoruz. Otizmmi tranvatik birşey mi tam teshis yok. Size anlatmamin sebebi sizin hayatiniz size zor benimkide inanin bana yasim 30 ama gönül yasim 80 oldu.

Bas edebilirmisiniz ama tv yi en azindan azaltin benim bunlarin yaninda bagirsak sorunu var isim daha zor hep aci cekiyor hem bedenen hem ruhsal Allah buyuk Allaha siginalim yok bizde kusma yok ama otizm genelde prematüre cocuklarda goruluyor diye okumustum bir yere ama pes etmeyen cocugunuzla ilgilenin göz temasi kurun sosyallestirin bizde kulaklarina baktik birsey yoktu.genede normal degil konusmamasi ila bir sebebi vardr hadi otizm diye Allaha birakmayalim sebebini ogrenmeye çalis onu duzeltmeye mesela ben bagirsak sorununu eger giderirsem dikkatini bize verecegini yenebilecegimiizi dusunuyorum pes etmiyorum kendimi uzuntuye birakmiyorum guclu olmak zorundayiz
Bende 28 yasindayim siz boyle anlatirken bir şok geçirdim aynen öyle şükretmemiz lazım Allah yardımcımız olsun evlat olunca insan yıkılıyor kuzim onlari yalniz birakmamak lazım ilgi ,sevgiyle iyileşecekler insallah.Burada birbirimize derdini anlatarak rahatlarız sabredeceğim.Bencede Otizm sebepsiz olmaz anne karninda olsun doğduktan sonra illa bir travmadan dolayi oldugunu dusunuyorum dogum kontrol haplarini tam birakinca ara verilmesi lazim cocuk dusunmeden saglikli bir cocuk beklememiz lazim sonrasinda bilincli olmamiz lazim anne olmak tesekkur ederim ilginiz icin

Rica ederim. İnsan bazen paylasmak istiyor yükü agir gelince. Kivi ananas armut blender yada rende hangisini yerse sonra gelmesini beklemeden sürekli küçük ve büyük çişi icin klozet tercih edin sonra kendisi gitmek istiyor. Mesela altina kacirirken hemen kosarak oyunla gidin. Bezliyormusunuz sanirim. Bezi en azından gündüz baglamazsaniz beyinlerine daha iyi yerlesiyor. Tabi bazen hali batar kızmak sinirlenmek olmamasi gerek. Klozette oturdukca yapma isteyi olurda kabiz olmazsa daha rahat yapiyor. Bitiriyor. Bezliyken yarım bırakıyor.

Benmki 6 aylıgındsn beri kusuyor aynı fiziksel ve psikolojik acı bizde de var bazen kan kusuyor titreyerek kusuyor boğulacam die başını kaldrıp ağlıyor Allah yardımcmz olsun. Benmki kapıyı kapat deyince kapatır ağzın nerde deyince gösterir telefon çalınca alo der biri gelince geldi sofra kurunca mama saklambaç oynamaya çalışır bir iki diye sayar bu yüzden doktor 2 ay sonra geldgnde bakıcaz dedi anne baba falan dıyor ama bilinçli deil öyle kelime olarak

Dimi yani bezliyken iyi yapamaz sürekli bezi cekistiriyor istemiyor gündüzleri götürcem en azindan alisacak insallah zor tabi goturuyorum yapmiyor bir yapsa alisacak ama benim oglum digerleriyle bir degil bagirsak sorunu oldugunu dusunuyorum keske yapsada klozette bitse ikinmasi acisi.

Bir sorun oldugunu dusunmiyorum öyleyse ama gec olmadan muayene cocuk gelisimine goturseniz önemli tani olsada olmasada terapi tedavi sart cunku sana normal gelmiyorsa anne bilir cunku bir sey var.Bunun icin erken mudahale tani onemli ustunde durun mutlaka.Bu durumlarda erken tani zaman cok onemli sonra istenmeyen hareketler davranis bozuklugu ortaya cikiyor mudahale zor oluyor huy ediniyor doktorlar cocugun 5 yaşa kadar en fazla nadirende olsa 7 yaşa kadar düzelmezse huy edinir ve ömür boyu iyilesme görülmez bunu göz onune alarak cocugunu sosyallestir oyun arkadasi ol yada olsunlar devamli cikar gezdir konus onunla ben suan oyle yapiyorum.Dedim nasil hep tv actik tv acik olup ilgilenmek bir fayda olmaz o tv kapancak ilgileneceksin seni bilsin etrafta ne olup biteni bilsin boylelike kazaniriz tv monotonlastiriyor bencillestiriyor birde fiziksel sebepler var baska bir hastaligi olan bir cocuk otizm olabilir cunku hastaligiyla ugrasan mucadele eden cocuk nasil gelisimi olsun nasil dikkatini versin nasil oynasin fiziken ruhen cocugun iyi saglikli olmasi lazim fiziken lazim bizde kusma hic olmadi kakasini yapmamasina ragmen bazi cocuklarda agladimi kendilerini kotu hissettimi kusmayi tercih eder ama sizinki fiziksel bir durumundanda olabilir

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…