Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Bir sorun oldugunu dusunmiyorum öyleyse ama gec olmadan muayene cocuk gelisimine goturseniz önemli tani olsada olmasada terapi tedavi sart cunku sana normal gelmiyorsa anne bilir cunku bir sey var.Bunun icin erken mudahale tani onemli ustunde durun mutlaka.Bu durumlarda erken tani zaman cok onemli sonra istenmeyen hareketler davranis bozuklugu ortaya cikiyor mudahale zor oluyor huy ediniyor doktorlar cocugun 5 yaşa kadar en fazla nadirende olsa 7 yaşa kadar düzelmezse huy edinir ve ömür boyu iyilesme görülmez bunu göz onune alarak cocugunu sosyallestir oyun arkadasi ol yada olsunlar devamli cikar gezdir konus onunla ben suan oyle yapiyorum.Dedim nasil hep tv actik tv acik olup ilgilenmek bir fayda olmaz o tv kapancak ilgileneceksin seni bilsin etrafta ne olup biteni bilsin boylelike kazaniriz tv monotonlastiriyor bencillestiriyor birde fiziksel sebepler var baska bir hastaligi olan bir cocuk otizm olabilir cunku hastaligiyla ugrasan mucadele eden cocuk nasil gelisimi olsun nasil dikkatini versin nasil oynasin fiziken ruhen cocugun iyi saglikli olmasi lazim fiziken lazim bizde kusma hic olmadi kakasini yapmamasina ragmen bazi cocuklarda agladimi kendilerini kotu hissettimi kusmayi tercih eder ama sizinki fiziksel bir durumundanda olabilir
Ya inanın götürmedgm hastane yapılmadık test tetkik kalmadı. Ömd biyopsi endoskopi beyin emarı karın emarı her şeyleri ne bakıldı herşeyi tertemz kusmasının bi nedeni yok şuan yine ilaç tedavisindeyiz ama yine kusuyor perişan oluyor çocuk 2.5 yasında 10.600 boyu 86 fiziksel acıdan da geri bide konuşmuyor dye psikiyatriye gitmeye başladık kusmasını psikolojik diyorudm ben ama doktor alakası yoktur dedi umarım bsy çıkmaz sabahtan kapalıydı tv fger olum açtı smdi anne nolur izletim az dedi küçüğüyle devamlı konuşmaya çalışıyorum ama napcam bilmiyorum doktordan bu yana öğretebildihim hopla zıpla bide ağzın nerde anne baba asla yok asla söylemıyor

Herkese mrb.Sırf buraya yazmak için üye oldum. Allah hepimizin evlatlarına acil şifalar versin.
İçim yanıyor yaklaşık 1 aydır. Doğduğundan beri yaşıtlarından motor gelişim olarak ve oturma,yürüme gibi fiziksel beceriler açısından geriden takip eden bir oğlum var.Şu an 31 aylık.Doğduğundan beri çok hareketli.Hiç bir şekilde tatmin olmuyor.Oyuncaklarla pek oynamaz.Genelde benimle ya da babayla oynamak istiyor. Yaklaşık bir aydır bazı değişiklikler fark ettim.Tv izliyordu bu arada bir kaç aydır.Hiç bir şekilde oturmayinca gece de uyumayınca sakinleştiriyor diye izletmeye başladık.1 aydır gözleri ara ara çok dönük bakıyor, komutlarımızı bazen alıyor bazen sanki hiç algılayamıyor gibi.Ve hemen sıkılıyor, hiç bir şeye odaklanmıyor.Konuşmuyor aynı zamanda.Kelimeleri var ama cümle yok.Çok ağlıyorum, ona bakınca içim yanıyor. Gözümüzden sakınırdık. Lütfen bu durumu yaşayanlar varsa neler yapabiliriz, paylaşırsanız çok sevinirim

Herkese mrb.Sırf buraya yazmak için üye oldum. Allah hepimizin evlatlarına acil şifalar versin.
İçim yanıyor yaklaşık 1 aydır. Doğduğundan beri yaşıtlarından motor gelişim olarak ve oturma,yürüme gibi fiziksel beceriler açısından geriden takip eden bir oğlum var.Şu an 31 aylık.Doğduğundan beri çok hareketli.Hiç bir şekilde tatmin olmuyor.Oyuncaklarla pek oynamaz.Genelde benimle ya da babayla oynamak istiyor. Yaklaşık bir aydır bazı değişiklikler fark ettim.Tv izliyordu bu arada bir kaç aydır.Hiç bir şekilde oturmayinca gece de uyumayınca sakinleştiriyor diye izletmeye başladık.1 aydır gözleri ara ara çok dönük bakıyor, komutlarımızı bazen alıyor bazen sanki hiç algılayamıyor gibi.Ve hemen sıkılıyor, hiç bir şeye odaklanmıyor.Konuşmuyor aynı zamanda.Kelimeleri var ama cümle yok.Çok ağlıyorum, ona bakınca içim yanıyor. Gözümüzden sakınırdık. Lütfen bu durumu yaşayanlar varsa neler yapabiliriz, paylaşırsanız çok sevinirim
Biraz rahat olun çocukların çogu bazen komut alıyor Bazen almıyor. Anliyo mu dediklerinizi bence en önemlisi bu.. çok hareketli çocuklar odaklanma da dinlemede güçlük çekiyor.bisey ogretmekte zor onlara. Dikkati dağınık olabilr hemen otizmi getirmeyin akliniza kiizim dan biliyorum oynamaz dinlemez gibiydi otizm sanmıştım. İyi ayırt etmeye çalışın otizm dikkat eksikliği benzer belirtiler veriyor hiç endişe etmeyin ilgilenin hareketli çocuk oturup dinlemez ama siz yine de konuşun yakaladığınız her fırsatta kısa kısa şeylerden bahsedin

Mrb hanımlar..Benimde 38 aylik bir oğlum var konusmuyor 10 kelimesi ancak var..2 yaşında ve 3 yasinda cocuk psikiyatriye götürdüm otizme dair bir bulguya rastlanmadı..algida sikinti yok beni anlıyor söylediklerimi yapıyor ama kesinlikle öğrenme güçlüğü var gibi hissediyorum ogrenmeyi reddediyor ve hemen sıkılıyor..mesela kitap okumak yada kitaptan bisey ogretmeye çalıştığımda alip kitabi kapatıyor dikkatini vermiyor birde sinirlenince elinde ne varsa zarar veririm diye hiç düşünmeden fırlatıyor.. Mesela dışarı çıktık tek başına arkasına bile bakmadan gidebiliyor..Hiç cocuk nörolojiye gitmedi sizce gitmesine gerek var mi ya da başka ne yapabilirim..çalıştığım için 1 yıldır kreşe gidiyor zaten..dil gelişimi anlamında faydası olmadı maalesef..

Biraz rahat olun çocukların çogu bazen komut alıyor Bazen almıyor. Anliyo mu dediklerinizi bence en önemlisi bu.. çok hareketli çocuklar odaklanma da dinlemede güçlük çekiyor.bisey ogretmekte zor onlara. Dikkati dağınık olabilr hemen otizmi getirmeyin akliniza kiizim dan biliyorum oynamaz dinlemez gibiydi otizm sanmıştım. İyi ayırt etmeye çalışın otizm dikkat eksikliği benzer belirtiler veriyor hiç endişe etmeyin ilgilenin hareketli çocuk oturup dinlemez ama siz yine de konuşun yakaladığınız her fırsatta kısa kısa şeylerden bahsedin
Baştan bu kadar değildi, sanki giderek etrafa karşı duyarsızlaşıyor,tehlike algısı hiç yok.Bende çok isterim rahatlatmayı ama inanın ki olamıyorum

Yeni yazan arkadaşlara geçmiş olsun tekrar. Bir sorun varsa size göre mutlaka doktora danışın. Benim de hatam bekleyince düzelir demem ya da hareketlerini bahanelere bağlamam oldu. Çocuklarımızın bizi aşan yardıma ihtiyaçları var kabul edelim maalesef. Kızlar otizm belirtilerini çok iyi maskeler diye okudum bir kitapta benim kızımda da 32 aylıktan itibaren çıktı bu durum şu an 37. Ayın içinde 1 Aydır özel eğitime gidiyor. Olumlu olumsuz gelişmeler var ancak zaten eğitmenimiz 3-4 ay dalgalanmalar olacak dedi. Dün parka götürdüm birkaç insan vardı çok rahatsız oldu. Sizin de böyle problemleriniz var mı? Varsa neler yapıyorsunuz? Ayrıca kızımda kaygı bozukluğu da var şurup kullanıyoruz ancak hala aynı. Bunun için de önerileriniz var mı?

Baştan bu kadar değildi, sanki giderek etrafa karşı duyarsızlaşıyor,tehlike algısı hiç yok.Bende çok isterim rahatlatmayı ama inanın ki olamıyorum
Çocuklarımız diğer çocuklardan farklı buna normal tepki gösteremiyoruz maalesef haklısınız ancak eşimin gözlemi şu; sen iyiysen çocukta iyi o gün sen kötüysen o da kötü. Yani anlıyor, hissediyorlar bizi. Acilen eğitime başlayın ancak hemen ilerleme beklemeyin. Davranış değişimi çok zor sancılı bir süreç sabredin. 5 haftadır kızımla etkileşimli oyun oynamaya çalışıyoruz bizi halen kabul etmiyor mesela. Hareketli benim kız da, babasıyla resmen dağa tırmanıyorlar bana mısın demiyor. Eğitimcimiz enerjisini nasıl yöneteceğini bilmiyor dedi. Sabır, zaman ve enerji bize lazım olan. Ve dua tabiki

Mrb hanımlar..Benimde 38 aylik bir oğlum var konusmuyor 10 kelimesi ancak var..2 yaşında ve 3 yasinda cocuk psikiyatriye götürdüm otizme dair bir bulguya rastlanmadı..algida sikinti yok beni anlıyor söylediklerimi yapıyor ama kesinlikle öğrenme güçlüğü var gibi hissediyorum ogrenmeyi reddediyor ve hemen sıkılıyor..mesela kitap okumak yada kitaptan bisey ogretmeye çalıştığımda alip kitabi kapatıyor dikkatini vermiyor birde sinirlenince elinde ne varsa zarar veririm diye hiç düşünmeden fırlatıyor.. Mesela dışarı çıktık tek başına arkasına bile bakmadan gidebiliyor..Hiç cocuk nörolojiye gitmedi sizce gitmesine gerek var mi ya da başka ne yapabilirim..çalıştığım için 1 yıldır kreşe gidiyor zaten..dil gelişimi anlamında faydası olmadı maalesef..
Bence hemen iyi bir nöroloji uzmanı görsün. Neticede özel eğitim gerekebilir ve bence yakın zamanda yaşıtlarını yakalar. Geçmiş olsun

Bu durumu tam anlamanız için önce bir nurolog görmeli illa otizm li olmasi gerekmiyor nurologa gitmesi için. Gittiğiniz zaman size gösterdiği yollarla neden gittiginizi daha iyi anlarsiniz. Sonrasi psikiyatri, psikolog, pedegog, durumunuza veya yönlendirmeye bagli gidersiniz. Burdaki anneler burdan sorsada hepsi doktor yardimi alan kişiler. Anneler evlatlarina konduramaz çoğu şeyi burda dertlesme hangi doktora gideriz ne eğitimler alir bilgileri veriyolar. Arastirip iyi bir nurolog görmeli.

Yeni yazan arkadaşlara geçmiş olsun tekrar. Bir sorun varsa size göre mutlaka doktora danışın. Benim de hatam bekleyince düzelir demem ya da hareketlerini bahanelere bağlamam oldu. Çocuklarımızın bizi aşan yardıma ihtiyaçları var kabul edelim maalesef. Kızlar otizm belirtilerini çok iyi maskeler diye okudum bir kitapta benim kızımda da 32 aylıktan itibaren çıktı bu durum şu an 37. Ayın içinde 1 Aydır özel eğitime gidiyor. Olumlu olumsuz gelişmeler var ancak zaten eğitmenimiz 3-4 ay dalgalanmalar olacak dedi. Dün parka götürdüm birkaç insan vardı çok rahatsız oldu. Sizin de böyle problemleriniz var mı? Varsa neler yapıyorsunuz? Ayrıca kızımda kaygı bozukluğu da var şurup kullanıyoruz ancak hala aynı. Bunun için de önerileriniz var mı?
İçilen ilac yada vitaminler hemen etki gostermeye biliyor uzun süre gerekebiliyor. Küçükken benim oğlumda parkta cocuklar cok olursa seslerini istemezdi. Ama egitim aldı müzik dinlettik evde arabada kalabalik yerlerde bulundurduk. Alıştı şuan hic tepki vermez. Korkudan kaygıdan tepki veriyolar. Bunu sürekli anlatirsaniz ve parkta eğlenmesini saglarsaniz o kişilerin hicbir zararı olmadığını anliyorlar.

Oğlum sese çok hassasiyeti var diş fırcası traş makinesi sesli oyuncaklar aglıo hemen sesini duyduğunda buara ellerini assağıya dogru yapıo. Kafasını yan yapıp odada turluyo. Gözlerini bazen yukarı yapıo iyi olcak derken hepten ilerlio dısarı çıkmayı istiyo çıkarıyorum eve dönüşte ağlıo vuruyo eve girmek istemiyor büyüdükçe artıyor bu hastalık heralde biaydır özel eğitim deyiz haftada iki saat
. Öyle üzülüyorumki

Oğlum sese çok hassasiyeti var diş fırcası traş makinesi sesli oyuncaklar aglıo hemen sesini duyduğunda buara ellerini assağıya dogru yapıo. Kafasını yan yapıp odada turluyo. Gözlerini bazen yukarı yapıo iyi olcak derken hepten ilerlio dısarı çıkmayı istiyo çıkarıyorum eve dönüşte ağlıo vuruyo eve girmek istemiyor büyüdükçe artıyor bu hastalık heralde biaydır özel eğitim deyiz haftada iki saat
. Öyle üzülüyorumki
Eğitimden baska destek almiyormusunuz vitamin gibi, psikiyatri gibi. Bazi durumlar zamanla çoğalıp zamanla azalabiliyor demişti bana bir anne. Bazı şeylerde istikrarli olmaniz gerek kurallar var uyulmasi gerek gibi. Zamanla yapacaktır. Mesela hergun disarida 1saat durulacak gibi. Ses hassasiyeti bizdede var ama zamanla azaldi değişti önceden çok sevdiği çamaşır makinasi sesi şimdi istemiyor. Kendini yerlere atıp ağlıyor. Az az açıyorum alisir diye.

Eğitimden baska destek almiyormusunuz vitamin gibi, psikiyatri gibi. Bazi durumlar zamanla çoğalıp zamanla azalabiliyor demişti bana bir anne. Bazı şeylerde istikrarli olmaniz gerek kurallar var uyulmasi gerek gibi. Zamanla yapacaktır. Mesela hergun disarida 1saat durulacak gibi. Ses hassasiyeti bizdede var ama zamanla azaldi değişti önceden çok sevdiği çamaşır makinasi sesi şimdi istemiyor. Kendini yerlere atıp ağlıyor. Az az açıyorum alisir diye.
Yok sadece eğitim vitamini kim veriyor pskyatre gtcez herseye yeni baslıoruz 2buçyk yasında

Yok sadece eğitim vitamini kim veriyor pskyatre gtcez herseye yeni baslıoruz 2buçyk yasında
Vitamini genelde nuroloji doktorlari öneriyor. O vitaminlerde beynini daha cok kullanamasina yardimci oluyor. Bu vitaminleri normal insanlarda içiyor yani. Mesela is adamlari üniversite öğrencileri yani zararli bir vitamin degil. Psikiyatri genelde sakinelesecek hiperaktif ise onu azalticak ilaçlar veriyolar. Benim oğlum rahatsizligindan dolayi ben kullanmadim ama vitamin kullandim.

X