Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Merhaba canım beni hatırlıyor musun? ben de çok uzun süredir yazmıyordum diyete 6 yaşında başladık ve ciddi fayda gördük diyet yapıyor musunuz?

Merhabalar Çocuğunuz nesne sallamaya devam ediyor mu
Tam olarak geçmedi fakat çok azaldı. Top takıntısı var 6 aydır duvarda yerde havada her türlü sektiriyor. Diyaloglu konuşma hala yok. Soru sormuyor fakat sorulara yavaş yavaş cevap vermeye başladı. Kendi çocuğunuzla karşılaştırmayın sakın! sizinki çok daha hızlı ilerleyebilir. Bize hep, hafif belirti var, atipik bile olmayabilir dendiği için şu an ilerleyememesi mahvetti bizi. 3 yaşında kelimeler, 4 yaşında basit cümleler, 5 yaşında daha uzun cümleler kurdu fakat hiç üstüne katmıyor hep ezber gidiyor, özgün konuşmaya başlayacak diye bekliyoruz 3 yıldır.

Zor bir süreç bizde 3.5 Yaşındaydz hala kendi dünyasında ilerleme yavaş nesne sallamaya devam ediyor sizde azalmasına sevindim umarım bizde de azalır konuşma terapisine başladık Siz Gitmişmiydiniz

Tecrübeli Arkadaşlar benim kızım artık 4 yaşında hemen hemen herşeyi konuşuyor yasitlari kadar olmasa da iyi birisi deden size geliyomu diye sorunca evet gelior diyor aslında küçükken gelmişti hiç evde hatırlaması imkansız. Veya okula gitmezken sen okula gidiyomusun deyince evet diyodu düşünmeden konustugu için mi yoksa zaman kavramı oluşmadığı için mi oluyo bu durum? Dün bugün yarın kavramlarını bilmiyor. Eski anlattığı her olayı az önce veya geçen diye anlatabiliyor. Bu saydığım sıkıntılar zaman kavranaminin daha oturmamasindan mi acaba mesele dedesini hı hı geliyo demesi

5 yaşından önce zaman kavrami hakkında bi fikirleri olduğunu sanmiyorum çocukların benim bildiğim kadariyla.

o yaştaki cocuklar genel düşünür yani okula gidiyomu evet gidiyo kapalı olup olmaması onu baglamiyo bana normal geldi siz neye takıldınız yani neyden şüphe duyuyorsunuz
Böyle cevap vermesine takıldım ezbere cevap vermesine normal de çoğu soruya doğru cevaplar veriyor. Bir de karşıdakini tam dinlemeden evet deyip geçiyor çoğu soruda özellikle aile dışı insanlara ev içi güzel cevaplar verdiği oluyor

B Bir fikrim var canim aynen dedigin gibi zaman kavramini anlayamiyor. 5 yasindan sonra basliyor, dün bugün diye...
Benim kizim 5.5 gecen hafta ile gecen yili karistiriyor. Dün, bugün, yarin net biliyor.
İnşallah benim kızım da zamanla oturdur canim. Dün bugün yarın bilmesi çok iyi kizinin derdini daha kolay anlatir

Nasıl bir leke vucundunda mı

Merhaba biz 23 aylığız konuşma hiç bir şekilde yok doğum hikayemi Z sıkıntıı geçti hâlbuki hamileliğimde anormallik yoktu kent hastanesi nde namık demir doğumu yaptırdı kucağıma verip aldılar inlemeler vardı solunum la ilgili sıkıntı sı var ddindi 2 gün 4 gün derken çıkmayı bekledi k ama sarılık bu sefer arttı değerei düşmedi hoş neden bu kadar uzun sarılık değerei düşmez onuda anlamadı m aç mı kaldı acaba küvezde diye sonradan aklıma geliyor tabi ,12 günlükken telefon geldi hayatı mın en zor günüydü ben sevinçle bebeğim imi almayı planlarken ultrason çekilmiş beyinde kanama infarkt yani inme geçirmiş anne karnında mı sonra dan belli değil mr çekilmiş evet bey bin üçte biri hasar lı yani beyin hücreleri ölmüş yığıldım bayıldım ama ne çare beni ne bekliyor tamamen engelli bebek mi yada bebeğim yaşıycak mı o an deli sorular çalışıyorum nasıl bakıcam kime güvencem seneeyolar bebeğimi 5 dakika görebildim ne emzirebildim nede sütümü verebildim süt bıçak gibi kesildi yok sütüm yetmiyor yok mamayla beslemeye yim bunlar boş şeyler miş 40 gün yoğun bakımda kaldı annem Dr a soruyor kafa sını hareket ettirmesi sıkıntı mı diye o an tekrar yıkıldım bizi ne bekliyor bilmiyor dum nöroloji hemotoloj i metabolizma takip etmesi gerekiyor du ilaç başlanmamıştı ay ay gelişimi ni takip ediyordum gülme nezaman bilçli bakma ne zaman hasan Tekgül nöroloji Dr 40 günlükkken muayane ettiğinde sağ el ve bacak ta güçsüzlük olucak yürümesi 3 yada 4 yaşını bulabilir beynindeki hasar çok geniş alanda ama bebek beyni Allah'ın mucizesi gelişimi çok hızlıymış nöbet olmaması isteğimz demişti ben her ay 5 tane doktor geziyordu m fizik Dr geç bir şey yok bu çocukta gayet ii çocuk Dr aynı hepsi aynı şeyi söyledi 4 aylıkken ilk kez gülümsedi yüzüme bakarak hıçkıra hıçkıra ağladım ama sağ eli hep kapalı tutuyordu bir anormallik vardı zorla ftr aldırdım Dr lar daha bekleyelim erken dediler sağ ayak ve el de ftr almaya başladık yaşıtları gibi değildi 12 aylıken ilk kez oturdu benim için 2.mucize oldu bu annne dede mama emziğe emme demeye başladı ama öncesinde devamlı ağlayan gazlı bebek hzursuz bir bebek ti dalar dı sabit noktaya uyku arasında kasılarak ağlardı bunlar hep nöbetmiş kendimi bu konuda affedemiyorum acile götür Dr Dr gez anlaşılmadı kolik gazlı dendi sonra öne doğru selamlama şekilde düşmeleri oldu video çektim ve de vamlı olmaya başladı pandemi döneminde başladı hasan tekgül e attım hemen ilaç başlanması lazım dedi il dışına çıkmak yasak apar topar Girik eeg çekildi West sendromu dedi ilaçla durmadı bu nasıl bir hastalıktı bilmiyor dum ama tedavisi yok her çocukta etkisi farklıymış sosyal medya aracılığıyla yurt dışı bağlantılı ilaç tı onu bulduk Allah'ın izniyle nöbetler durdu ama nöbetler aldı herşeyimi zı oturma kelime gelişim herşey gitti ağlmak çözüm değil blyrm ama çaresizsiniz sonra otizm tanısı aldık hasta ne bahçesinde yine yığıldım deli gibi Dr Dr gez rapor aldık fizik tedavi bireysel eğitim ayda 30 seans eğitim aldırmaya başladım maddi manevi çok yıprandım ama erken yaşta dönemde ne verebilir sek kar dı göz teması yoktu şu an çok şükür var al ver saatlerce al ver yapsın diye uğra şu ırdım asla yapmazdı şu anda ışığı ac kapat al ver eski ye oranla çok ii sağ el ve ayak kısıtlı ama tedavi devam 4 5 adım yenide deatwksiz atmaya başladı ama geri gelmeyen konuşma oldu herşeye otizm tanısı ekleniyor aslına çocuk motor kas sistemi bakımından yetersiz ve testler de hep eksi gelişim geriliği var yaşıtları na oranla sonuç bazlı otizm halbuki her çocuğun yaşadıkları hikayesi birbirinden farklı tanıya takılı kalmıyor um eğitime tedviye yöneldim tabi eşim çevrem bile abarttı ğımı düşğnüyorlar 80 kilodan 56 kiloya düştüm Allah kimseyi evladıyla sınaması n YAŞADIĞIM Mucizeler inanıyorum ki Rabbim ol derse olur ANNE KELİMESİ İÇİN SAATLERCE heceli yorum YOK BİLİYORUM AMA İNANIYORUM İNANCINI ZI YİTİRMEYİN

Biz 4.5 yaşında olduk. Hala tek başına kreşe gidemiyor. Yavaş da olsa ilerliyoruz. Sabır ve moral çok önemli . Hepinizi kucaklıyorum. Nalan bir mühendis anne gün batımı reyhan ve 2-3 yaş arası olanlar yazdıklarınız o kadar etkiliyor ki beni ağlıyorum . Tüm yavrularımıza dua ediyorum.

Leke ile ilgili bir açıklama yapmak istiyorum. Leke otizmle birlikte görülebilen bir hastalık şüphesi ile soruluyor. Yoksa her otizmde leke olmuyor.
Kaşınan birinin kafasında bit varmı diye bakmak gibi. Yani her kaşınanda bit olmadıgı gıbı her otizmde de leke yok.
Ben böyle biliyorum.

TUBEROSKLEROZ BELİRTİLERİ
Bu hastalık en sık cilt, beyin, böbrekler olmak üzere, tüm organlarda lekelere (hamartom/ bir çeşit iyi huylu tümör) yol açar. Bazı belirtiler bebek doğduğunda yoktur ve sonradan ortaya çıkar. Örneğin kalpte doğar doğmaz belirti verirken böbrek belirtileri ergen yaşlardan sonra ortaya çıkma eğilimindedir.

Beyin belirtileri arasında zeka geriliği, epilepsi, ve otizm gibi semptomlar sıktır.

Cilt belirtileri arasında en sık olarak ciltte beyaz lekeler (akalorik lekeler), yanaklarda anjiyofibromlar, alın plağı ve konfeti lezyonlar görülür.

TUBEROSKLEROZ TEDAVİSİ
Düzenli aralıklarla ilgili branşlardan takibi (Nöroloji, Çocuk Nörolojisi, Psikiyatri, Nefroloji, ...) gerekir.
Epilepsi için nöbet tipine göre antiepileptik ilaçlar .
Otizm ve diğer psikiyatrik problemler için özel eğitim alması ve bazı psikiyatrik ilaçlar da kullanması gerekebilir

Yazdıklarınızı okudukça dünden beri boğazıma yumru oturdu. Rabbim hepimizin evlatlarina güzel günler nasip etsin inşallah...

Evet vücudunda oluyormuş ama bende tam bilmiyorum nuroloji doktoru sormuştu vücudunda leke varmi diye bize ama bir açıklama yapmadı.
Nörolog bize de sormuştu. Oğlumun bacağında ceviz büyüklüğünde açık kahve renkli leke var. Onu gösterdim, not etti ama bişey demedi. 2 ay sonra kontrole götüreceğim, sorayım mutlaka....

Yasaklar gelio muş kızlar. Çocugu muzu nasıl özel eğitime göndercez en kötü çocuklar etkileniyor budurumdan gelişimleri hepten gerilicek

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…