Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Öncelikle minik kuzuma Allah'tan tez vakitte şifa diliyorum... İnşallah en kısa sürede sağlığına kavusur.
Yaklaşık 1 aydır otizm tanısı ile karşı karşıyayız. İlk doktorumuz hafif orta spektrumda otizm demişti, diger doktor arada olduğu ne otizmli ne de degil diyemeyeceğini söyledi. Nörolog ise otizm değil uyaran eksikliği dedi. Perşembe gunu eeg çektirdik, temiz çıktı.

Tek bildiğim her doktorun farklı biseyler söylediği ve otizm ile bir çok benzer durumun karıştırıldığı.. ör: reaktif bağlanma bozukluğu, uyaran eksikliği ve adını hatirlamadigim birkaç tane daha durumdan bahsettiler...hatta ileri zekalı bazı çocukların otizm belirtileri gösterdiğini bile söyleyen oldu. H hahayal inde belirttiği gibi sizin durumunuzda görme duyusunun sonradan kaybedilmesi ve yaşadığı zorlu tedavi süreci kendi içine çekilmesine neden olmuş olabilir. Onların küçük dunyasi bizim anlayamayacagimiz kadar kırılgan maalesef.
Kendi çocuğum için konuşursak, eşimle olan problemlerimizin ve babası ile haftada 1 görüşmesinin çok büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Belki bir çocuk psikiyatri uzmanı ya da psikolog size yardimci olabilir.

Biz çok sevdik ilk çocugu uz ben artık otizm oldugunu düşünüyorum çünkü göz teması hiç yok benden bişey istemiyor böyle çocuklar düzelio mu okadar hayaller kurmuştukki okula gitcek gülen gözlerle bakcak koşacak anne DİE

Cnm önce birkaç doktordan fikir al. Hemen otizm deyip moralini bozma. İnşallah otizm değildir ama otizm tanısı almis, gayette konusan okula giden bir çok çocuk var. Bizim çocuklarımız hasta değil sadece nörolojik yapısı diger çocuklardan farklı. Özel eğitimle, bizim cabalarimizla tabi ki hayata karisacaklar.

birmuhendisanne Yazdiklariniza tamamen katiliyorum.
Sunuda ayrica belirtmek istiyorum, otizmli bir cocugun annesi zordur, yorucudur, sabir ister, bazen yildirir.
Cocuk gelisimi icin diger anneler pek ilgilenmesede, nörolojik olarak ,normal‘ cocuklar yine gelisiyor. Otizmli cocuklar özel egitimle , fazlasiyla ilgiyle gelisiyor. Ama gelisiyor!!!
Benim oglum okula gidiyor, okuma yazmayi ögrendi. Tabii bu zorlu bir yoldu.
Demem o ki, anne olmak zor!
Allah hepimizin yardimcisi olsun.

A Anilcik dediğiniz gibi diğer çocuklar çoğu şeyi annesi öğretmese bile hemen kapiyor. Mesela yeğenim çizgi film izlerken 1 den 10 kadar saymayı kendi kendine öğrenmiş. Ben oğluma bir şeyi defalarca anlatsam bile ya zor ogreniyor ya da karıştırıyor. Netice itibari ile yavasta olsa ilerleme kaydediyoruz. Rabbim hepimizin evlatlarına sağlık, bizlere de güç kuvvet nasip etsin...

Merhaba ben psikoloğum. Otizm alanında ilerliyorum. Hatay’da olan ailelere ücretsiz olarak danışmanlık veriyorum. Üstelik çok güzel erken yaşta gelip de çok iyi sonuçlar alan aileler ile tanıştıra da bilirim. Allah yardımcınız olsun

Çok şükür evet konuşuyor uzun cümlelerimiz var hatta şarkı dahı söylüyoruz geç de olsa oldu .. sizin durmunuz biraz daha farklı bence özllikle sonradan bu durumun yaşanması yaşanılan stres tedavıler çocuğu her yönden etkiler zaten sosyal ve psikolojık açıdan bu çok normal , söyle düşünün çocuklar herşeyı görerek izleyerek taklit ederek öğrenir biz yetişkinlerdede durum pek farklı değil aslında o yüzden gelişiminde aksama olması çok normal zamanla aşıcaktar mutlaka kelimesi olan bir çocuk konuşur zaten çiş, anne , baba , bunlar varsa endişe etmeyın sürekli konuşun nesnelerı eline verin dokunsun siz adını söyleyın yüce rabbim yardımcınız olsun çok çok sağlıklı günleriniz olsun inş

Coook tskederim inşallah konuştuğumuzuda yazarim sizler gibi.

Cook Tsk ederim dualariniz için. Şuan yine hastanedeyiz tedavi için döndüğümuzde tekrar psikologa götürmek istiyorum. Konusmuyor diyince hemen zaten otizm diyolar.

Cook Tsk ederim dualariniz için. Şuan yine hastanedeyiz tedavi için döndüğümuzde tekrar psikologa götürmek istiyorum. Konusmuyor diyince hemen zaten otizm diyolar.
Her damlası kuzuma şifa olsun, inşallah tedavisi en kısa sürede hayırlısı ile biter...
Sizi doğru yönlendirebilecek bir uzman nasıl bulunur keşke bilsem ve yardımcı olabilsem...

Cok gecmis olsun umarim bebeginiz icin cok guzel gelismeler olur yakin zamanda..size birsey sormak istiyorum..göz teması istenildigi kadar uzun sureli degil demissiniz.. ben bunu merak ediyorum ne kadar olması gerekiyor ölçudü adeti saniyesi varmı bunun

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. İnşallah tez vakitte tüm yavrularımızda güzel gelişmeler olur...
Göz temasını şöyle anlatmaya çalışayım; Mesela oğluma bişey anlatıyorum ama bana bakıp 2-3 sn sonra gözlerini başka yöne çeviriyor. Ya da tanımadığı birisi ile aynı ortamda denk geldi diyelim, o kişiyi veya ortamı detaylı incelemiyor. Doktor muayenesinde de doktora 3-4 sn kadar baktı, sonra ilgisi oyuncaklara kaydı ve onları kurcalamaya başladı 27 aylık yeğenim ise ' halaaaa bak bakk' deyip burnumun dibine kadar defalarca girip duruyor ve gözlerini gözlerime 15 sn kadar dikiyor. Oğlumun ilgi ve paylaşım suresi tamamen yok değil ama otizm şüphesi olmayan çocuklara göre bu şekilde kısa.

Oglum 17 aylik,,,,bu yastaki cocuk icin goz teması suresi yine boyle 15sn ye civarımı olmalı acaba? Bu sure aydan aya degisiyormu?

Oglum 17 aylik,,,,bu yastaki cocuk icin goz teması suresi yine boyle 15sn ye civarımı olmalı acaba? Bu sure aydan aya degisiyormu?
Göz teması icin süre şu kadar olmalı diye kesin bir yargı yoktur diye düşünüyorum. Çocuğun yapısı ve yaşı etkilidir, büyüdükçe farkındalık artıyor cunku. Mesela altını değiştirirken siz ona biseyler anlatın; yüzünüze bakıyor mu, ceeee yapınca gülüyor mu? Kısaca sizinle ilgili mi? Bence bu önemli. Sizi anlıyor, tepki veriyor...
Diğer anneler belki daha açıklayıcı yorumlar yapabilir. Tek diyeceğim eğer şüpheniz varsa zaman kaybetmeden doktora götürün. Kalbinizi de ferah tutun...

Şuphe var maalesef,fazlasiyla...sadece kafam cok yogun dolu karisik, nerden baslayayim ne yazayim bilemedigim icin tek tek butun yorumlari okuyorum,,annelere bazi sorular soruyorum hepsinden allah razi olsun cewap veriyorlar.allah hickimseyi duşmanim dahil evladiyla sinamasiñ

İnşallah düşündüğünüz gibi bir durum söz konusu değildir... Rabbim hepimizin evlatlarını korusun... şüphelerinizden dolayı kafanızın çok dolu olması da o kadar normal ki...yapmanız gereken ilk şey çocuk psikiyatr ya da nörolog için en yakın zamana randevu almak olsun. İmkanınız varsa ozel hastanede bir doktora gidebilirsiniz. (Devlet hastanelerinde muayene süresi daha kısa olabiliyor maalesef). Doktorlar gözlemlerine göre yapmanız gerekenler konusunda sizi yönlendiriyor. İlk doktorumuz hafif orta otizm demisti, 2. Bir psikiyatr a götürdüm. Son olarakta nörolog gördü. Aynı hastanede oldukları için birbirleriyle fikir alışverişinde de bulundular. Şimdilik yeni teshisimiz uyaran eksikliği, düşük riskli grupta bir çocuk seklinde. 2 hafta oldu özel eğitime başladık. Sonra da kreşe gidecek. Bizim çocuklarımız için yapılabilecek en doğru şey, en kısa sürede özel eğitime başlaması, ekranlardan uzak tutulması ve sürekli olarak ilgilenilmesi. Her gün altın degerinde şu an. Lütfen zaman kaybetmeyin... insallah güzel haberlerinizi alırız

Öyle bişey yok otizm tanılama ölçeğin de 1-2 saniye kuruyor mu diye soruluyor. Hiç yoksa otizmden supheleniliyor. Eğer az sa göz teması, odaklanamiyorsa uzun süre, dikkat eksikliğinden olabiliyor demişti doktor. Kızımın da hep azdi göz teması sık sık bakar ama bı iki saniye zamanla biraz daha uzadi. yaş arttıkça odak süresi de artıyor. Su an 4 yaşında otizm değil ama dikkati dağınık

Merhaba. Benim oğlum da 17 aylık. Göz teması özellikle şarkı söylerken uzun uzun var. Ama Oyun oynamaya çalışırken veya kitap okurken pek gözümüze bakmaz. Kitap üzerinde veya duvar resimlerinde işaret parmağı ile işaret ediyor ama istedigi şeyleri hiç işaret etmiyor. Istediği bir şeyi ulaşamayacak olsa bile uzanıp sizlanip almaya çalışıyor. Lamba nerede gibi sorularımızda lambaya bakıyor. Kitap üzerinde ise işaret ediyor. Bir şey işaret ettiğimizde bakiyor. Komutları anlıyor gibi sadece işine gelenleri yapıyor. Örneğin legonu ver tutayım sen çıkar dediğimizde legosunu veriyor. Hoşuna giden şeylere gel gel diye bağırıyor. Babasına seslenmiyor ama babası ben kimim dediğinde ba diyor. Aslanı sorunca a uçagi sorunca u diyor. Sesli harfleri tekrarlıyor a e i o gibi ama sessiz harfi ba ve ge disinda yok. Ce oyununu seviyor gülüyor. Konuşmasının yaşıtlarından geri olması ve istediği şeyler için işaret veya ses kullanmaması beni suphelendiriyor. 14 aylikken neredeyse hiç taklidi de yoktu doktora götürdük ortak dikkati ve göz teması var otizm olduğunu düşünmüyorum 18 aylıktan tekrar getirin dedi. Bu sırada bazı taklitler yapmaya başladı. Bay bay yapmıyor hala. Sizce şüphe var mı? Allah tüm ailelerin yardımcısı olsun.

İyi akşamlar anneler. Ben artık senede bir yazıyorum, sırf yeni tanı almış annelere gelişim sürecimizi bildirmek için.
Biz tam 6 yaş olduk sayılır. hala geçen seneki konuşmalarıyla yola devam ediyoruz. Konuşmada gelişme yok fakat davranışta aşırı iniş çıkışlar başladı. İki defa kendisine zarar verme davranışı sergiledi kısa sürdü fakat benim ömrümden ömür gitti. Algısı çok arttı çoğu komutu alıyor.
Gecikmiş ekolalimiz hep vardı zaten, son iki Aydır anında ekolaliyi çoğalttı. Biri bitip ikisi üçü ekleniyor üstüne. Seneye nasıl okula başlayacak hiç aklım almıyor.
Sorulara ısrarla cevap vermiyor ya da ekolali yapıyor 3-5 sormadan sonra canı isterse tek kelimelik cevaplar verir.
Sadece istekleri için cümleler kuruyor. “Hadi kalk ayağa makarna pişir” gibi uzun cümle kurar ama ezber bir kaç cümle dışında cümlesi yok
Akademi eğitimine başladık üç ay önce hala 1den -5 e kadar bile öğrenemedi. Görseli normalde çok iyi tanıyor fakat tanımlama yapamıyor hala. Disleksiden şüpheleniyor öğretmeni, bir o eksikti oda eklense tam olacak.
kısacası bir ileri iki geri gidiyoruz bazen üç ileri bir geri gidiyoruz. Sonuç olarak milimetrik olsa da ilerliyoruz. Sabretmek bu işin tek anahtarı, 40 ımda sabretmeyi öğretti oğlum bana

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…