Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Nörolojik bir sıkıntı epilepsiye veya bizim bilmediğimiz başka şeylerle ilgili mi diye nörologa götürülüyor en başında, biz Cerrahpaşa’da EEG çektirmiştik uykuda.
Cok yoruldum artık bu durumdan büyüdük e dahada zorlasıyo bebek gibi herseyiyle ilgileniyorum hiç anlamıyo beni şarkı söylediğimde güldürdüğüm de bana bakıo sadece :KK43:büyüdükçe çok zor bu dert

Sevgili günbatimi,
Seni cok iyi anliyorum, cok yorucu ve yildirici bir sürecten geciyorsun.
Sana sunu demek istedim: Sakin pes etme, yilma, devam et!
Sen onun hic bisey anlamadigini sanma, beyninin bir kösesine kaydedip hic ummadigin bir anda sana geri dönüyor.
tepki vermesede anlat , konus..
Inan emegin bosa degil.

Su an dusunuyorumda bir iki sene oncede sesini duymaya hasrettim. Hic sesi cikmazdi sadece himmm himmm yapardi. En azindan simdi biseyler dediginde sesini duyuyoruz. Bir yasinda konusan cocuk 2 yasinda sustu. Buraya gel derdi teyze ya da babasi gel derdi. Hala nasil olduguna anlam veremiyorum. Bu nasil bisey.
[/QUOT iyi akşamlar evladıniz inşallah dahada ilerler Allah büyük

Cok yoruldum artık bu durumdan büyüdük e dahada zorlasıyo bebek gibi herseyiyle ilgileniyorum hiç anlamıyo beni şarkı söylediğimde güldürdüğüm de bana bakıo sadece :KK43:büyüdükçe çok zor bu dert
Ben de aynı sizin gibi beni hiç anlamadığını düşünürdüm aşırı hareketlerime tepki verirdi sadece, Anlıyor diyenlerinde beni anlamadığını düşünürdüm, fakat gerçekten anlıyor sadece geç tepki verecek. Bu süreçler zor normal bir çocuğun 10 katı kadar ilgilenmek gerekiyor sabır da bir şekilde zamanla geliyor, bizlere çokkkkk kolay gelsin

Ben de aynı sizin gibi beni hiç anlamadığını düşünürdüm aşırı hareketlerime tepki verirdi sadece, Anlıyor diyenlerinde beni anlamadığını düşünürdüm, fakat gerçekten anlıyor sadece geç tepki verecek. Bu süreçler zor normal bir çocuğun 10 katı kadar ilgilenmek gerekiyor sabır da bir şekilde zamanla geliyor, bizlere çokkkkk kolay gelsin
Mesela bezini değiştircem altını acarken kafasını yana ceviriyo bana hiç bakmıyo. Batırmaya calışıorum yok ancak güldürdüğüm de gözüme bakıo:KK43:

Kizlar merhaba, 30 aylık oğlumu gecikmiş konuşma sorunu nedeni ile çocuk psikiyatrisine götürdüm. 2 ayrı doktorda riskli olarak gördü. Tam olarak ne otizmli ne de otizmli değil diyebiliyorlar.
Denver gelişim testi yaptırdık, ince kaba motor yaşında ama konuşma 7 ay, bilişsel gelişim ise 6 ay geriden geliyor. 1 seans ergoterapi ve 1 seans floortime 201 aldık. Doktor değerlendirmesinde haftalik 1 saat ergoterapi, 2 saat floortime 201 seansı önerildi. 3 ay sonra da tekrardan kontrole gideceğiz.( Haftasonu çocuk nöroloğuna muayene olacağız ve ayrıca henüz yaptiramadiğimiz Bera testini halledeceğiz.)

Oğlumda göz teması var fakat istenilen kadar uzun sureli değil, parmakla gösterme vs yok. Komutlari anlaması ve uygulaması gayet yerinde. Diğer çocuklarla ve kişilerle etkileşimi güzel fakat iletişimi yetersiz. Ergoterapiste göre otizmden ziyade gelişim geriliği olma ihtimali yüksek.

Kafamı kariştiran konuya gelirsek;
1 er seans ergoterapi ve floortime 201 aldığımız kurumda mi devam etsek (eğitimi psikologlar veriyor), yoksa evimize daha yakın özel eğitim öğretmenlerinin ders verdiği, aba ve floortime karışımı ayrı bir teknik uyguladıkları kuruma mi? ( İkiside doktorların tavsiye ettiği kurumlar).

Özel eğitime verirken ve eğitim sürecinde nelere dikkat ettiniz? Evde ne gibi etkinlikler yaptınız? Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler, inşallah tüm kuzular tez vakitte şifa bulur.
Merhaba gittiniz mi norolojiye sonucu merak ettim

Merhaba gittiniz mi norolojiye sonucu merak ettim
Merhaba, kusura bakmayın ancak cevap yazabildim. Dün Nörolojiye muayene olduk. Doktor öncelikle oğlumun hareketlerini gözlemledi; Mesela odadaki oyuncaklar ile nasıl oynuyor, odadaki kişilere nasıl yaklaşıyor, göz teması var mı vb. Gibi. Daha sonra fiziksel muayenesi yapıldı. En son olarakta psikiyatri doktorumuzla gidip görüştü. Oğlumun otizm davranışları göstermediğini, daha çok uyaran eksikliği olabileceğini söyledi. Cuma günü eeg çekimimiz var, sonucuna göre gerekirse ilaç kullanacagiz.Özel eğitim ve kreş önerdi. (415 TL muayene ücreti ödedim, eeg fiyatını bilmiyorum ama BERA testi gibi uyutularak yapılıyormuş. BERA 750 TL idi, bu da ona yakındır sanırım.)

Cuma günü de bahsettiğim özel eğitim merkezine gittim, 1,5 saat kadar görüştük. Öğretmen oğlumla oyunlar oynadı, hareketlerini gözlemledi. Oda daha çok uyaran eksikliği yada reaktif bağlanma bozukluğu olabilir dedi. Otizm olduğunu düşünmüyor.

Sonuç olarak haftada 4 saat özel eğitime başlıyoruz. Sonrasında da yarım gün kreşe başlayacak inşallah. Çabuk toparlayacagini düşünüyorlar, inşallah öyle de olur...

Rapor konusunu sordum. Tam teşekküllü hastaneden rapor alınması ve RAM a başvurulması gerekliymiş fakat bize önermedi. Eğer otizm yazılırsa, ileri de bunu saglikliya dondurmeniz gerekir, bu da olmaz dedi. Biz kendi imkanlarımız ile devam etmeye karar verdik. Seans başına 200 TL, aylık olarak 3200 TL ödeyeceğiz.

İnşallah sizin evladinizdan da güzel haberler alırız.

Merhaba, kusura bakmayın ancak cevap yazabildim. Dün Nörolojiye muayene olduk. Doktor öncelikle oğlumun hareketlerini gözlemledi; Mesela odadaki oyuncaklar ile nasıl oynuyor, odadaki kişilere nasıl yaklaşıyor, göz teması var mı vb. Gibi. Daha sonra fiziksel muayenesi yapıldı. En son olarakta psikiyatri doktorumuzla gidip görüştü. Oğlumun otizm davranışları göstermediğini, daha çok uyaran eksikliği olabileceğini söyledi. Cuma günü eeg çekimimiz var, sonucuna göre gerekirse ilaç kullanacagiz.Özel eğitim ve kreş önerdi. (415 TL muayene ücreti ödedim, eeg fiyatını bilmiyorum ama BERA testi gibi uyutularak yapılıyormuş. BERA 750 TL idi, bu da ona yakındır sanırım.)

Cuma günü de bahsettiğim özel eğitim merkezine gittim, 1,5 saat kadar görüştük. Öğretmen oğlumla oyunlar oynadı, hareketlerini gözlemledi. Oda daha çok uyaran eksikliği yada reaktif bağlanma bozukluğu olabilir dedi. Otizm olduğunu düşünmüyor.

Sonuç olarak haftada 4 saat özel eğitime başlıyoruz. Sonrasında da yarım gün kreşe başlayacak inşallah. Çabuk toparlayacagini düşünüyorlar, inşallah öyle de olur...

Rapor konusunu sordum. Tam teşekküllü hastaneden rapor alınması ve RAM a başvurulması gerekliymiş fakat bize önermedi. Eğer otizm yazılırsa, ileri de bunu saglikliya dondurmeniz gerekir, bu da olmaz dedi. Biz kendi imkanlarımız ile devam etmeye karar verdik. Seans başına 200 TL, aylık olarak 3200 TL ödeyeceğiz.

İnşallah sizin evladinizdan da güzel haberler alırız.
Hangi özel eğitime basvurdunuz evet rapor olayı öyle. Rapor cıkartmak Bi sorun çıkarmasak ücretli

Hangi özel eğitime basvurdunuz evet rapor olayı öyle. Rapor cıkartmak Bi sorun çıkarmasak ücretli
Ailem Gebze'de yaşadığı için biz Gebze'de bir merkeze başvurduk. Haftada 4 gün 1 er saat gideceğiz. Annemle babam destek olacaklar. Size uygun olursa mesaj ile detayları paylaşırım.

Ailem Gebze'de yaşadığı için biz Gebze'de bir merkeze başvurduk. Haftada 4 gün 1 er saat gideceğiz. Annemle babam destek olacaklar. Size uygun olursa mesaj ile detayları paylaşırım.
Olur tabiki çok detekkür ederim bilgi sahibi oldum bu konuda sayenizde. 4gün çok vermişler. Genelde özel eğitimler 2gün diolar DİE duymustum

Mesela bezini değiştircem altını acarken kafasını yana ceviriyo bana hiç bakmıyo. Batırmaya calışıorum yok ancak güldürdüğüm de gözüme bakıo:KK43:
Anneyle olan göz temasını daha doğrusu bakım verenle olan göz temasını psikologlar Önemli bulmakla beraber başkalarıyla olanı da gözlemlemem gerektiğini söylemiştiler. Ben o yüzden herkese sana baktı mı diye soruyordum.Siz henüz çocuğunuzu bir uzmana göstermemişsiniz anladığım kadarıyla. Otizm her çocukta farklı seyretmesine rağmen bazı şeyler çok belirgin. İşaret parmağını kullanmaması, sizin elinizi alıp her nesneye O şekilde götürmesi, göz teması yokluğu, İsmine bakmaması, el çırpma hareketi, oyuncaklarla işlevine uygun oynamaması, hatta oyuncaklarla hiç ilgilenmemesi, Kendini oyalamamalı, dikkatini çekmek için aşırı hareketler yapılması vs. Biz de hepsi vardı bir de Üstüne konuşması yoktu. Başka şeyler de tabii. İşaret parmağını kullanması için oyun hamuruna işaret parmağını ben tutup bastırıyordum, baloncukları işaret parmağıyla patlatmasını sağlıyorduk, bir şeyi istediğinde ben işaret parmağını kıvırıp o nesneye işaret etmesini sağlıyordum. Göz teması için ise onun göz hizasına inip iki kelimeden fazla olmayan cümleler kuruyordum. İsmine Bakması için pekiştireç kullandım ama yemeğe zaten düşkün bir çocuk değildi. Bu şeyler artı eğitimle düzeldi. Bana evde yapmam için bir sürü ödev verildi benim kzıım beni sürekli reddetti. İnşallah Evladınız sizinle işbirliği Yapar. Kızım 24 aylıkken bu çocuk bir gün beni sevdiğini gösterecek mi? Sarılacak mi? Diye çok düşünmüştüm inanın eğitimle o donukluk gidiyor. Şimdi istenilen seviyeye gelmemiş olsa bile beni anlıyor, sarılıyor yani iletişimdeyiz. Siz bu süreçte şunları gözlemleyin dokunmaktan korktuğu şeyler var mi? Kum, köpük vs. Yemede seçici mi? Uyku düzeni nasıl? Seslere tepkisi nasıl? Banyo yapmaktan, tırnaklarını kestirmekten mesela hoşlanmıyor mu? Ergoterapist bunları sorup sorunları ona göre halletmeye çalışacak. Top atamıyor demişsiniz mesela biz de top sektirme vs çok sorun değildi ama bir psikolog hergün aynı saatte bacaklarınızı açın karşılıklı top atın demişti. Benim kızım motor becerilerde yaşıtlarından da ilerideydi fakat sosyal becerileri yoktu. Her çocuk farklı ama yukarıda yazdıklarım varsa bir uzman sizi yönlendirecektir.

Anneyle olan göz temasını daha doğrusu bakım verenle olan göz temasını psikologlar Önemli bulmakla beraber başkalarıyla olanı da gözlemlemem gerektiğini söylemiştiler. Ben o yüzden herkese sana baktı mı diye soruyordum.Siz henüz çocuğunuzu bir uzmana göstermemişsiniz anladığım kadarıyla. Otizm her çocukta farklı seyretmesine rağmen bazı şeyler çok belirgin. İşaret parmağını kullanmaması, sizin elinizi alıp her nesneye O şekilde götürmesi, göz teması yokluğu, İsmine bakmaması, el çırpma hareketi, oyuncaklarla işlevine uygun oynamaması, hatta oyuncaklarla hiç ilgilenmemesi, Kendini oyalamamalı, dikkatini çekmek için aşırı hareketler yapılması vs. Biz de hepsi vardı bir de Üstüne konuşması yoktu. Başka şeyler de tabii. İşaret parmağını kullanması için oyun hamuruna işaret parmağını ben tutup bastırıyordum, baloncukları işaret parmağıyla patlatmasını sağlıyorduk, bir şeyi istediğinde ben işaret parmağını kıvırıp o nesneye işaret etmesini sağlıyordum. Göz teması için ise onun göz hizasına inip iki kelimeden fazla olmayan cümleler kuruyordum. İsmine Bakması için pekiştireç kullandım ama yemeğe zaten düşkün bir çocuk değildi. Bu şeyler artı eğitimle düzeldi. Bana evde yapmam için bir sürü ödev verildi benim kzıım beni sürekli reddetti. İnşallah Evladınız sizinle işbirliği Yapar. Kızım 24 aylıkken bu çocuk bir gün beni sevdiğini gösterecek mi? Sarılacak mi? Diye çok düşünmüştüm inanın eğitimle o donukluk gidiyor. Şimdi istenilen seviyeye gelmemiş olsa bile beni anlıyor, sarılıyor yani iletişimdeyiz. Siz bu süreçte şunları gözlemleyin dokunmaktan korktuğu şeyler var mi? Kum, köpük vs. Yemede seçici mi? Uyku düzeni nasıl? Seslere tepkisi nasıl? Banyo yapmaktan, tırnaklarını kestirmekten mesela hoşlanmıyor mu? Ergoterapist bunları sorup sorunları ona göre halletmeye çalışacak. Top atamıyor demişsiniz mesela biz de top sektirme vs çok sorun değildi ama bir psikolog hergün aynı saatte bacaklarınızı açın karşılıklı top atın demişti. Benim kızım motor becerilerde yaşıtlarından da ilerideydi fakat sosyal becerileri yoktu. Her çocuk farklı ama yukarıda yazdıklarım varsa bir uzman sizi yönlendirecektir.
Evet canım var hepsi korku olarakda var biyerde düşsün kafası acısın aglamıyo gtürcem tabi eğiğrpnsiz benimde psikolojim bozılıyo

Evet canım var hepsi korku olarakda var biyerde düşsün kafası acısın aglamıyo gtürcem tabi eğiğrpnsiz benimde psikolojim bozılıyo
Umarım sizin her şey yolunda gider. Lütfen canınızı sıkmayın, Kolay değil hiç değil, anlamıyor mu bizi dediğimiz Çocuklarımız maalesef en çok bu kaygılı halimizi, psikolojimizin bozuk olduğunu Herşeyden daha fazla anlıyor. Benim kötü olduğum günler kızım benden bin kat daha kötü oluyor

Sevgili esra yazina sonuna kadar katiliyorum bende bir kac yil oncesine kadar burdaki endiseli anneler gibi cok uzuldum ve bu yuzden yazmak istedim dedigin gibi eskilerden bir cogu yazmiyor artik bircogu iyi durumda , malesef son zamanlarda ufacik bir gelisim geriliginde uyaran eksikliginde hemen atipik yada ygb tanisi konuveriyor tabi aileler neyle karsi karsiya hic bir bilgisi yok uzmanlarin soyledikleriyle dahada bir endise hali oluyor otizm duzelmez yasam boyu devam eder gibi evet gercekten otizm varsa haklilar ama ne kezadir bir cok atipik ygb li cocuk bir zaman sonra birden duzeliveriyor neymis egitimle egitimle diyetle gercek otiZm duzelmez sadece hayata topluma ayak uydurabillesi acisindan fayda saglayabilir siz sevgili annelere yazmak istiyorum gecmis yazilarimda da mevcuttur . Oglumda cok tv ye magruz kaldi 1.5 yas oldu tek kelime yok 10 aylik doruk kac yasinda dedigimde bir isaretiyle gosteriyordu halbuki tabi 1.5 yasini gecti baktim isaret etmiyor bu arada adina bakar goz temasi var ama cok fazla eksik vardi hepinizin yaptigi gibi bende google yazdim pat otizm cikti karsima delirmek uzereyim saskinim yurt disindayiz 2 yas oldu bir baktim butun alfabeyi ogrenmis 20 ye kadar sayiyor turkce ingiliCe renkleri ogrenmis ama anne dahi demiyor yuksek islevli otizmde gorulen bir durummus bu ben daha bir panik tabi 2.5 yas baktim korkunun ecele faydasi yok kendimi perisan ediyorum en buyuk egitmen evde annedir dedim basladim once isaret etmeyi ogrettim ters bay bay yapiyodu buda bir belirti o zamanlar goturmus olsam kesinlikle otizm denirdi , nesnelerin adini bilmiyodu surekli kinustum gosterdim mesafeli komutlarda sikinti vardi rol model olarak yaptik orn: doruk kazagini al banyoya gotur baktim yapiyor sonrasinda daha karmasik yaptim , doruk yesil corabini cekmeceden al banyoda camisr makinesi at gibi zamanlq cok ise yaradi nerdeyse tum gun egitim gibi oldu hayati ogrenerek eZber kodlayarak egitime hep karsi oldum ben kupu yerine koy hangisi kus bunlar daha gorsel ezber seyler disari ciktik bak bu kus bu kedi bu kopek seslerini cikardim baya ilerlwdik 1 sene surdu 3.5 yas hala kinusma yok kabus gibi olmuycak herhalde dedim bir psikologla dan gorus alayim tanidik araciliyla cok iyi bir psikologa gotirdum 40 dk bakti bu cocukda otiZm yok dedi bir sene oncesini gorse ilk 10. Dk koyardi teshisi icim biraz daha rahat 4 yasina 1 ay var bir subat ayi disari ciktik isaret parmagini kullanarak oraya gidelim dedi parka anlatamam sizlere yuce rabbim hepinize nasip etsin bu duyguyu snrasinda nette konusurken teyze gel dedi ve zincirleme geldi dil terapistine baslaidk tabi bulgarca baktim iki dil zorlanicak biraktim krese vericem dedim az az bulgarca kinusmaya basldim bulgarca komutlarida yerine getirmeye basladi krese verdim kresin psikologu var haftada iki saat aliyor bulgarca calisiyolardi gecen sene tavi pandemi dolayasiyla kapndi bu yil basladik iki hafta once 8 ay evde tum gun konustuk ogretmeni ve paikolog inanamamislar gecen gun ogretmenini azarlamis :) su an karsilikli soru cevap var gecmis zaman anlatiyor tum sulalenin isimlerini bilir kresteki 28 arkadasin ismini soyler hatta son zamanlrda surekli tartisiyoruz hep bir olumsuzluk halinde aklima gelmezdi bu gunler anne demiyordu size nacizane tavsiyem evde anne en buyuk rol babada oyle normal gorun normal davranin konusmuyor diye susmayin inanin hepsini geri aliyorsunuz birde mutlaka cis egitimini verin konusmuyor anlmiyor demeyin isaretle gostersin sonrasinda cis diyorlar zaten ve ilk iletisim ihtiyac icinde olsa boyle baslamis oluyor bulundugunuz umutsuzlugun endisenizi anliyorum ama kendinizi salmayin evladiniza yardim edebilecwk olan sizssiniz onu en cok seven sizssiniz cok guzel saglikli gunler yarinlar diliyorum evlatlariniza
Yazinizi okudukça meraklandim konustumu diye ve benim oğlum konuşmuş gibi sevindim inşallah birgün oğlum icinde sevinirim. Görme engelli oğlum var atipik otizm dendi. Nurologa götürdük. Tam diyemem dedi eğilim var ama dedi. Eeg de baktik birsey çıkmadı. İlac önermedi eğitim dedi duyu bütünleme aliyordu bıraktı şimdi baska aliyor. Ama uygulamak istemiyor mesela sirada oturmuyor hep ayakta esrafi merak ediyor. Ben otizm ile karsilastiramiyor görmediği için göz teması yok işaret yok. İstedigi yere gidiyoruz kendi bulup alıyor bulamazsa ben veriyorum. Yazimi okuyan herkesten yardim istiyorum.

Merhaba anneler uzun süredir bakiyorum. Ve kaç gündür okuyorum yazilarinizi. Bende yardim istiyorum. Banada söyleyin biseyler, kabul etmediğimden mi gerçekten otizmlimiyiz. Şuan oğlum 5 yaşında ve görme engelli 14 aylikken kaybetti görmeyi. Zor bir tedavi gecirdi hala ediyor. Defalarca kemoterapi aldi. Şimdi cok şükür halimize. Ve çok tablet dinledi hastanedeki surece. Üniversite nin psikiyatrisine götürdük. Atipik dendi ama oğlum görmüyor o göz önünde bulundurulmadi yani. Nurolojiye gittik. Eeg çekti. Sorun gormedi. Otizmli diyemem dedi eğilimi varmış sanki dedi. Görme engelli çocuklarda otizmli gibi davranabilir karistiriliyor dedi. Eğitim alirsa sosyallesir dedi. Kesinlikle ilaç önermedi. Duyu bütünleme dersi aldik bir süre bıraktık öğretmenini istemedi sonra. Şimdi görme üzerine egitim aliyor ama masada oturmuyor. Öğretmeni bu şekilde zor diyor. Dil terapisti masada oturup dinlemesi gerek diyor. Seslenince tepki verir gelir. Çişini biliyor klozete götürür. Acıktı mutfaga. Uyku düzeni göz tomuru kuculunce duzene bindi. Yemesi güzel.Kaşığı catali zor kullaniyoruz. Bazi durumlarda gormemesi engel oluyor tabi. Ama hiç konusma yok.hic ses cikarmazdi. Simdi basi sesleri cikariyor. Çiş diyor. Bazen anne baba diyor. Sesler çıkarıyor. Önceleri bulasik çamaşır makinasini severdi bazen dinlerdi ama şimdi cok korkuyor ağlıyor. El cirpma yok ama bazen oynarken parmaklarini acip kapatiyor. Kendi etrafinda dönmez. Ama rüzgarda dönüyor. Oyuncaklarini sever. Takintisi yok. Eskiden bulamadığı icin sevdigi oyuncağı birakmazdi. Artik sorun etmiyor. Duyu bütünleme hocasi otizmli degil dedi. Öğrencilerim var yani dedi. İlk gören oğlumu otizm diyor ama biraz tanidimi degil diyor. Ben cok zordayim hem göz kanseri hem böyle durum Allaha yalvarıyorum birinden olsun kurtulalim konussun diye. Cok uzun oldu ama lütfen okuyun yazin.(birde otizmli cocuklarda leke oluyormus bunu biliyormusunuz nasil bir leke.)

Son düzenleme:
Merhaba anneler uzun süredir bakiyorum. Ve kaç gündür okuyorum yazilarinizi. Bende yardim istiyorum. Banada söyleyin biseyler, kabul etmediğimden mi gerçekten otizmlimiyiz. Şuan oğlum 5 yaşında ve görme engelli 14 aylikken kaybetti görmeyi. Zor bir tedavi gecirdi hala ediyor. Defalarca kemoterapi aldi. Şimdi cok şükür halimize. Ve çok tablet dinledi hastanedeki surece. Üniversite nin psikiyatrisine götürdük. Atipik dendi ama oğlum görmüyor o göz önünde bulundurulmadi yani. Nurolojiye gittik. Eeg çekti. Sorun gormedi. Otizmli diyemem dedi eğilimi varmış sanki dedi. Görme engelli çocuklarda otizmli gibi davranabilir karistiriliyor dedi. Eğitim alirsa sosyallesir dedi. Kesinlikle ilaç önermedi. Duyu bütünleme dersi aldik bir süre bıraktık öğretmenini istemedi sonra. Şimdi görme üzerine egitim aliyor ama masada oturmuyor. Öğretmeni bu şekilde zor diyor. Dil terapisti masada oturup dinlemesi gerek diyor. Seslenince tepki verir gelir. Çişini biliyor klozete götürür. Acıktı mutfaga. Uyku düzeni göz tomuru kuculunce duzene bindi. Yemesi güzel.Kaşığı catali zor kullaniyoruz. Bazi durumlarda gormemesi engel oluyor tabi. Ama hiç konusma yok.hic ses cikarmazdi. Simdi basi sesleri cikariyor. Çiş diyor. Bazen anne baba diyor. Sesler çıkarıyor. Önceleri bulasik çamaşır makinasini severdi bazen dinlerdi ama şimdi cok korkuyor ağlıyor. El cirpma yok ama bazen oynarken parmaklarini acip kapatiyor. Kendi etrafinda dönmez. Ama rüzgarda dönüyor. Oyuncaklarini sever. Takintisi yok. Eskiden bulamadığı icin sevdigi oyuncağı birakmazdi. Artik sorun etmiyor. Duyu bütünleme hocasi otizmli degil dedi. Öğrencilerim var yani dedi. İlk gören oğlumu otizm diyor ama biraz tanidimi degil diyor. Ben cok zordayim hem göz kanseri hem böyle durum Allaha yalvarıyorum birinden olsun kurtulalim konussun diye. Cok uzun oldu ama lütfen okuyun yazin.(birde otizmli cocuklarda leke oluyormus bunu biliyormusunuz nasil bir leke.)
Allah size kolaylık versin, inşallah tüm zorlu süreçleri arkanızda bırakmışsınızdır, inşallah oğlunuzUn hastalığı şifa bulmuştur. Uzun süre görme engellilere sesli kitap okumuştum, kütüphanedeki görevli bizi yönlendirmek için Görme engellliler konusunda eğitim almıştı sonradan kaybı olanın adaptasyonunun zor olduğunu doğuştan görme engeli olanların ise zaten bilmedikleri için doğallıkla davrandıklarını söylemişti. Yazdıklarınızı okuyunca oğlunuz bir süre de olsa görmüş belki adaptasyonu daha zor oluyordur diye aklıma geldi. Dünyaya görme donanımıyla geldi. Sonra kaybetti. Buna alışması kolay değil. Zor bir hastalık ve tedavi süreci geçirmiş ben uzman değilim sadece atipik otizmli bir kızın annesiyim ama acaba tüm bu yaşananlar nasıl etki etti o nasıl bilinebilir? İnstagramda müzisyenanne var onun oğlu da kalp ameliyatı geçirmişti ve gelişimsel geriliği olduğunu söylemişti. Otizm de olabilir demişti. Onun da öyleydi. o kadar ilaç tedavi bizlerin bile kaldıramayacağı zorluklar... bazı kanser türlerinÜn tedavisi sonucunda bile kişilik değişimi oluyormuş. Lütfen kendinizi otizmli diye üzmeyin bu da başıma geldi diye kahretmeyin. Lekeyi siz yazınca hatırladım gittiğim nörolog ve psikiyatristler hep Doğum lekeDi ya da vücudunda lekemsi birşey var mi diye sordular. Ben üzerinde durmadım doğuştan beni vardı onu gösterdim. Tamam dediler üzerinde durmadılar. Birşey Sormak isterseniz yazın lütfen.

Allah size kolaylık versin, inşallah tüm zorlu süreçleri arkanızda bırakmışsınızdır, inşallah oğlunuzUn hastalığı şifa bulmuştur. Uzun süre görme engellilere sesli kitap okumuştum, kütüphanedeki görevli bizi yönlendirmek için Görme engellliler konusunda eğitim almıştı sonradan kaybı olanın adaptasyonunun zor olduğunu doğuştan görme engeli olanların ise zaten bilmedikleri için doğallıkla davrandıklarını söylemişti. Yazdıklarınızı okuyunca oğlunuz bir süre de olsa görmüş belki adaptasyonu daha zor oluyordur diye aklıma geldi. Dünyaya görme donanımıyla geldi. Sonra kaybetti. Buna alışması kolay değil. Zor bir hastalık ve tedavi süreci geçirmiş ben uzman değilim sadece atipik otizmli bir kızın annesiyim ama acaba tüm bu yaşananlar nasıl etki etti o nasıl bilinebilir? İnstagramda müzisyenanne var onun oğlu da kalp ameliyatı geçirmişti ve gelişimsel geriliği olduğunu söylemişti. Otizm de olabilir demişti. Onun da öyleydi. o kadar ilaç tedavi bizlerin bile kaldıramayacağı zorluklar... bazı kanser türlerinÜn tedavisi sonucunda bile kişilik değişimi oluyormuş. Lütfen kendinizi otizmli diye üzmeyin bu da başıma geldi diye kahretmeyin. Lekeyi siz yazınca hatırladım gittiğim nörolog ve psikiyatristler hep Doğum lekeDi ya da vücudunda lekemsi birşey var mi diye sordular. Ben üzerinde durmadım doğuştan beni vardı onu gösterdim. Tamam dediler üzerinde durmadılar. Birşey Sormak isterseniz yazın lütfen.
Yazdiklariniz için cok tsk ederim. Sizin kiziniz hangi egitimleri aliyor. Evde neler yapiyorsunuz bende cok uğraşıyorum ama konuşmuyor. Otizm belirtileri süreklimi oluyor mesela bazen cok nadir oldugu zamandami otizm oluyor. Küçükken cizgifilm izlemisti görmeyi kaybedince hep dinledi. O yüzden hastanede hicbiseye ihtiyac duymazdi. O da etkilemis olabilir dendi. Görmemesi cok zorlastiriyor. Anlayamiyorum ki bay bayi bilmez mesela ama nasi bilmeli ki.

X