Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
böyle anlamsız anlamsız sesler çıkarıyor. Baba dede gibi hiçbirşey yok. Ama gıdıkladığımda gıdık gıdık gibi birşey diyor. O anlamsız sesler belirli bir nesneye ya da kişiye yönelik değil. Tam 3 yaşında. Hiç ama hiç konuşmaya niyeti yok. Evet maalesef bizimkinin uyumama, yemekte seçiçilik, şimdilerde kafayı vurma, önceden herşeyi fırlatması vardı. Bunalr böyle her çocuk yapar türünde olan şeyler değil maalesef. En takıntılı ve en aşırılı. Aşırı hareketlilik maalesef benim kızımda da var. Benim kızım ona ne öğretmeye çalışırsam reddediyor, benimle oynamıyor, sadece beni yanında istiyor. 1 sene oldu hala vücudunun bölgelerini göstermiyor. Bir ara gösterdi bir daha asla. Zaten sorunu bu bir şeyi bir kere yapsa bile sonrasında yapmıyor. Bu da çözülmesi gereken sorunlarından biri.
konuşma taklit ile başlar çocuğunuz bay bay yapıyor mu sizin hareketlerinizi taklit ediyor mu. Yüz taklidi, mimiklerinizi taklit ediyor mu dilinizi çıkardığınızda o da çıkarıyor mu. ses taklidi yapıyor mu a deyince a ya benzer bir ses çıkarıyor mu

konuşma taklit ile başlar çocuğunuz bay bay yapıyor mu sizin hareketlerinizi taklit ediyor mu. Yüz taklidi, mimiklerinizi taklit ediyor mu dilinizi çıkardığınızda o da çıkarıyor mu. ses taklidi yapıyor mu a deyince a ya benzer bir ses çıkarıyor mu
Çok fazla taklidi yok zaten çevresiyle ilgisiz maalesef. Dili çıkartıyordu bir ara, her türlü taklidi yapıyordu ama sonra bir geri çekilme oldu. Bazen yapıyor bazen yapmıyor. Psikolog da çok inişli çıkışlı düz bir çizgide ilerlemiyor diyor.

İstanbul Avrupa yakasindayim iyi rehabilitasyon merkezi arıyorum var mi tavsiyesi olan. Bide bu algı aba terapi merkezi var fikri olan var mı?

İstanbul Avrupa yakasindayim iyi rehabilitasyon merkezi arıyorum var mi tavsiyesi olan. Bide bu algı aba terapi merkezi var fikri olan var mı?
Ben orayla görüşmeye gitmiştim ama hali hazırda başka biryerde özel eğitim alıyordum, onların başka bir şubesi var algım 1-2 sokak ileride orada duyu bütünleme dersi alıyoruz 1 seneye yakın. Duyu bütünlemesini kesinlikle tavsiye ederim.

Ben orayla görüşmeye gitmiştim ama hali hazırda başka biryerde özel eğitim alıyordum, onların başka bir şubesi var algım 1-2 sokak ileride orada duyu bütünleme dersi alıyoruz 1 seneye yakın. Duyu bütünlemesini kesinlikle tavsiye ederim.
Teşekkür ederim cevabınız için. Peki eğitimleri nasıl bi fikriniz var mı bende duyu bütünleme istiyorum bi fark var mi çocuğunuzda duyu bütünlemeden sonra? Davranışa cocuga ne gibi bi katkisi oluyor cevap verirseniz mutlu olurum

Size özelden de yazdım ama genel olarak şöyle yazmak istiyorum. Benim kÜzüm takıntıları çok fazla olan biriydi. Mercimeği, suyu saatlerce bir kaptan diğerine boşaltırdı. Kendisine dokunulmasını istemezdi. Sarılmayı bilmezd. Bunları duyu bütünlemeye aştığını düşünüyorum. eğitimin çok yüksek faydasını gördüm. Ama şöyle birşey var benim kızım çok hareketli ve benden öğrenmiyor. Orada çok keyifli ve keyif aldığı için orada öğrendiklerini sosyal yaşamında davranış haline getiriyor.
Teşekkür ederim cevabınız için. Peki eğitimleri nasıl bi fikriniz var mı bende duyu bütünleme istiyorum bi fark var mi çocuğunuzda duyu bütünlemeden sonra? Davranışa cocuga ne gibi bi katkisi oluyor cevap verirseniz mutlu olurum

Kızım 21 aylik çok şükür her şeyi anlıyor getir götür sofra bezini getir yemek yicez diyorum çekmemeden alıp getiriyor. Hadi evi supurelim diyorum makineye koşuyor gel öpeyim diyorum anlıyor ok şükür ama konuşmada sıkıntı var. Baba mama meme dede düştü ac at bitti diyor hayvan seslerini çıkarıyor sadece ismiyle şenlenince problem olmuyor ama tv açıksa çok bakmıyor bana aslında her çocukta var gibi kaşık çatalla yemek yiyor dışarı çıkmak isterse montunu gösteriyor birşey isteyince işaret parmağını kullanıyor yani dil gelişimi uyaran eksikliğinden mi acaba evde ikimiz tekiz artik tv açmıyorum pepe elif diyor çizgi film mesela geçen gün sar sar makara öğrettim hareketleri yapıyor ama söylemiyor sizce otizm var mi yoksa sadece dil gelişimi mi geri. Göz teması var sarılmayı çok seviyor bebeğine yemek yedirir mutfak oyuncağı var caydanliktan çay döker gibi yapar yapınca fishes diye şeş çıkarır hayali arabayla oynarken dudddd der

Kızım 21 aylik çok şükür her şeyi anlıyor getir götür sofra bezini getir yemek yicez diyorum çekmemeden alıp getiriyor. Hadi evi supurelim diyorum makineye koşuyor gel öpeyim diyorum anlıyor ok şükür ama konuşmada sıkıntı var. Baba mama meme dede düştü ac at bitti diyor hayvan seslerini çıkarıyor sadece ismiyle şenlenince problem olmuyor ama tv açıksa çok bakmıyor bana aslında her çocukta var gibi kaşık çatalla yemek yiyor dışarı çıkmak isterse montunu gösteriyor birşey isteyince işaret parmağını kullanıyor yani dil gelişimi uyaran eksikliğinden mi acaba evde ikimiz tekiz artik tv açmıyorum pepe elif diyor çizgi film mesela geçen gün sar sar makara öğrettim hareketleri yapıyor ama söylemiyor sizce otizm var mi yoksa sadece dil gelişimi mi geri:dua:

çocuğunuzun otizmli olup olmadığına çocuk psikiyatrı ya da nöroloğu karar verir. Çocuğunuzla ilgili en ufak şüpheniz varsa hemen kontrole götürün

Kızım 21 aylik çok şükür her şeyi anlıyor getir götür sofra bezini getir yemek yicez diyorum çekmemeden alıp getiriyor. Hadi evi supurelim diyorum makineye koşuyor gel öpeyim diyorum anlıyor ok şükür ama konuşmada sıkıntı var. Baba mama meme dede düştü ac at bitti diyor hayvan seslerini çıkarıyor sadece ismiyle şenlenince problem olmuyor ama tv açıksa çok bakmıyor bana aslında her çocukta var gibi kaşık çatalla yemek yiyor dışarı çıkmak isterse montunu gösteriyor birşey isteyince işaret parmağını kullanıyor yani dil gelişimi uyaran eksikliğinden mi acaba evde ikimiz tekiz artik tv açmıyorum pepe elif diyor çizgi film mesela geçen gün sar sar makara öğrettim hareketleri yapıyor ama söylemiyor sizce otizm var mi yoksa sadece dil gelişimi mi geri:dua:
otizmle bi alakasini goremedim.

Merhaba adanada çocuk psikiyatrisi kimi önerirsiniz . daha önce eski mesajlarda adanada iyi bi doktor olduğunu okumuştum. Haftaya ne yazık ki zorunlu bir yolculuk yapacağız . Oğlumu da gitmişken muayene ettirmek istiyorum.

Canım bu söylediklerin benim için 21 aylık oglum hiçbirini yapmıyo yani senin suphelenmen yersiz konuşmasını geliştirmek lazım tabi daha küçük ama otizm falan cok uzak sana bence

Benim oglan yine kendi kendine konusmaya basladi tam bitti dedim simdi baska biri cikti bunun adi da cocuk bazen korkuyor bak goruyormusun orda diyor bende orda kimse yok var var diyor az evvelde ayagimda sallarken hava soguk kapiyi kapatim dedim kapat kapat cocuk girmesin bak kapaida bakiyor diyor sinir oluyorum artik cocugun adi varmi var dedi adu ne dedim musba dedi daha oncekinun adida nusta abi di ondan kurtuldum bu cikti simdi bisi farkettim banasinin adina benzer isim ler (mustafa) suan 40 aylik olduk asiri derecede inadi var bi yazi okudum patolojik inat die bisi varmis cunku ne desem.tersini soyluyor konustugu cocukla sinirli konusuyor ona kisiyor tersliyor babayla ayri sehirlerdegizi babada olmayinca zorlaniyorum alllah tum.annelerin yardimcisi olsun
Canim bazı çocuklar da gerçekten hayal dunyasi çok geniş olabiliyor. Brnim kızım da ara ara azaliyo ara ara da çoğalıyor bunda sosyal ortamın etkisi çok fazla. Normal yetisipte hayali arkadaşı olan çocuklar epey fazla. Bı de konuyla alakalı değil ama küçük yerde doğup buyuduyseniz ben gibi hep tipik aynı çocuklar görmeye aliskiniz. Şimdi ben büyük şehir de olunca her çocuğun farklı olduğunu yeni öğrendim.. küçük yerde çocuklar hep aynı cocuklarla küçüklükten beri oynaması aynı normal davranışları gösteriyorlar. İlk asperger tanılama zamanın da çok enteresan köy de yetişen tek tip davranışları olan hayal dünyası zayıf olan çocuklara verilmiş asperger tanisi.. şu an ne doğru ne yanlış bilemeyiz ama artık ben emin oldum ki her çocuk birbirinden farklı olabiliyor sosyal ortamlar çocuklara çok iyi geliyor

mrb acil yardım lütfen canım çok sıkılıyor oğlum aylık baba dede ve anlamsız birkeç kelime sölüyor bunun dışında konuşmuyor ismine tepki vermediği için bugün gata ya götürdüm dr psikoloğa yolladı psikologta otizm bulguları olduğunu söledi ne yapacağımı şaşırdım sadece ismine tepki vermiyor kafası çalışıyor çok hareketli çok güleryüzlü tos diyoruz kafamıza tos yapıyor çak deyince elimize çakıyor al deyince alıyor ama seslendiğimizde bakmıyor çocuk kanalını seyrediyor reklemler başlayınca nerde olursa olsun duyup koşarak geliyor bana birileri yardım etsin ne yapacağımı şaşırdım lütfen
otizmli cocuklarin zekasinda herhangi bir gerilik gorulmez zaten aksine savant sendromluysa cok zeki olurlar evet dogru ismine tepki vermemesi bir otizm bulgusu ya da herhangi bir oyuncagina cok takintili olmasi. endise etmeyin erken teshisle yasitlarina uyum saglar.

Maalesef otizmli cocuklarda,heleki benim oglum gibi kanner sendromlularda zeka geriligi cok. Cok ciddi sekilde üstün zekalilarda oldukca az...

Son düzenleme:
Merhaba,
Yiğenim 28 aylık, 3 4 kelime dışında bir şey söylemiyor. Kapıya takıntısı var. Inanılmaz hareketli. Ismini söylediğimde bakıyor. Ama sürekli evde koşturuyor. Oyun oynamak istediğimde sanki oyun kuramıyor ya da dedigimi anlamıyor. Ver dediğimde vermiyor. Ama bir şey yaptigimda tekrarlıyordu. Arabaları sürdüğünde o da sürüyor örneğin.
Bir sorun olabilir diye düşünüyorum. Daha önce konuşmama ve aşırı hareketlilik nedeniyle doktordan randevu almak istemiştim kardeşim istemediğinden götüremedim.
Ama içim içimi yiyor.

Şimdi aklıma geldikçe belirtileri söyleyeyim. Şunu göster bunu göster dediğimde göstermiyordu. Renkleri söyleyip söylediğim rengi bulmasını istediğimde bulmuyordu. Renklerine göre ayırma oyununu benle oynamayıp dağıtıyordu. Zaten 3 4 kelime kullanıyordu. Bir saniye bile durmuyor çok çok hareketli. Oda kapısına aşırı duyarlı hemen kapıyı kapatıyor.
Çok bakıcı değiştirdi, çok fazla tv ve telefona maruz kaldı. Ondan olabilir mi acaba? Bir de ne yapılması gerekiyor? Sizin önereceğiniz bir çocuk psikoloğu var mı?

X