Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
S ssedefff Kimse vermedi ben bu forumda bi kac kisi önerince denedim. Eylulden beri 3 gunde bir veriyorum. Ayni zamanlarda dil terapisinede basladim anaokuluda basladi. Ilerlemeler oldu ama yagdan mi yoksa buyudukce mi oldu bilemiyorum (5 yasinda). Ozellikle disarida cok durgundu hareketli olmasi. Kendine bi guven gelmesi. konusma yokken kelimelerin artmasi gibi seylerde ilerledik. Tabi dil terapisinin de etkisi cok buyuk.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kızlar ellerini bilekten çeviriyor derken bunu nasıl yapıyo iki elini kelepçeleyipte elleriyle oynar mışcasına mı
Hayır canim ayrı ayrı ellerini tel sarar gibi döndürüyor bebekken yas buyunce elleri aşağı sarkık şekilde heycanlandiginda bileklerini sallıyor gibi ama bebekken bilek kısmını döndürüyordu

Bu nasıl Bı hastalık boyle yaa ne umıtlerle oglum la oynamayı beklıodum suan 1bucuk yasında ben 8aydan sonra farkettım. Ama kucuk gelişim asamasında DİE Bısey yapmadık. Cok durgun sakın arkadas sevıyo komut almıyo ismine arada bakıo. Konusma işaret parmagı yok oyuncak oynamıyo beceremiyor ben oynarken bakıo takıp edıyo ona gelince yapamıyor ☹️norolojı yemi gturmem gerekio raporumu cıkması lazım cok moralim bozuk İstanbula oturuyoruz

Bu nasıl Bı hastalık boyle yaa ne umıtlerle oglum la oynamayı beklıodum suan 1bucuk yasında ben 8aydan sonra farkettım. Ama kucuk gelişim asamasında DİE Bısey yapmadık. Cok durgun sakın arkadas sevıyo komut almıyo ismine arada bakıo. Konusma işaret parmagı yok oyuncak oynamıyo beceremiyor ben oynarken bakıo takıp edıyo ona gelince yapamıyor ☹️norolojı yemi gturmem gerekio raporumu cıkması lazım cok moralim bozuk İstanbula oturuyoruz
Cocuk psikiyatrisine git. Orada durumuna bakip yönlendirirler seni canim. Her hastanede rapor alamiyorsun. Heyet kurulu olan hastaneleri sec. Egitim arastirma hastanelerinde oluyor genellikle.

Herkese merhaba uzun zamandir buraya yazmıyordum son durumumuz hakkında yazmak ailelere umut olmak istedim
Kizim artik 4 yas 2 aylik oldu.
Biz bu yola sifirdan basladik
Bütün belirtileri yasadik kizimda 2 senedir cok yogun egitim alıyor bir dakikasi bos gecmedi
Suan cok rahat cumleler kurabiliyor her derdini bana anlatabiliyor biz otizm belirtilerini geride biraktik yaşıtlarımıza cok yaklastik hala eksikleri var ama iletisimi sosyalligi arkadaslariyla cok iyi anne arkadaslara gidelim diyip çocuklar icin aglar bile
Suan tek sorunumuz sen ben bazen karisiyor ama cok guzel benim,i kullaniyor
Tamamen normal hayatimiza döndük artik cok umitliyim son hizla geride kalan bir kac eksigimizi tamamlamak icin kosacagiz.
Cok ama cok zor günler geçirdim cok göz yaşı döktüm artik cok daha iyiyim tek umudum okul caginda bu defteri tamamen kapamak biraz daha yolumuz var....

Herkese merhaba uzun zamandir buraya yazmıyordum son durumumuz hakkında yazmak ailelere umut olmak istedim
Bütün belirtileri yasadik kizimda 2 senedir cok yogun egitim alıyor bir dakikasi bos gecmedi
Suan cok rahat cumleler kurabiliyor her derdini bana anlatabiliyor biz otizm belirtilerini geride biraktik yaşıtlarımıza cok yaklastik hala eksikleri var ama iletisimi sosyalligi arkadaslariyla cok iyi anne arkadaslara gidelim diyip çocuklar icin aglar bile
Tamamen normal hayatimiza döndük artik cok umitliyim son hizla geride kalan bir kac eksigimizi tamamlamak icin kosacagiz.
Cok ama cok zor günler geçirdim cok göz yaşı döktüm artik cok daha iyiyim tek umudum okul caginda bu defteri tamamen kapamak biraz daha yolumuz var....
Nasıl yaptınız ababa kendi cabanızlamı egıtımlwmı

Merhabalar, cok uzun zaman gecmis ama sizinkiler ayni seyleri yasiyorum. Cok endiseliyim. Sizin endiselerinizin bosa oldugunu duymayi cok isterim

Merhabalar, cok uzun zaman gecmis ama sizinkiler ayni seyleri yasiyorum. Cok endiseliyim. Sizin endiselerinizin bosa oldugunu duymayi cok isterim
Kac yasinda cocugunuz?
Benim endiselerim bosa değildi yolunda gitmeyen onlarca sey vardi cok emek verdik dogru egitim ve zaman lazim benim cocugum artik 4 yasinda ve disardan bakıldığında anormal duran biseyi yok her derdini anlatir ama tabiki hala eksik oldugu konular var onlarida tamamlayacagindan suphe duymuyorum basladigimiz noktaya gore cok yol aldik ve bizim otizm belirtilerimiz artik yok denecek gibi

Kac yasinda cocugunuz?
Benim endiselerim bosa değildi yolunda gitmeyen onlarca sey vardi cok emek verdik dogru egitim ve zaman lazim benim cocugum artik 4 yasinda ve disardan bakıldığında anormal duran biseyi yok her derdini anlatir ama tabiki hala eksik oldugu konular var onlarida tamamlayacagindan suphe duymuyorum basladigimiz noktaya gore cok yol aldik ve bizim otizm belirtilerimiz artik yok denecek gibi
Benim

Benim ikiz kızlarım var. Daha çok küçükler ama insanın iki bebeği olunca ister istemez kıyaslama yapmaya başlıyor. Su an 3 aylık oldular. Biri tam olması gerektiği gibi bol bol göz teması kuran, jest ve mimikleri çok yoğun, cilveli bir bebek. Ancak diğer kızım Kayra, konuşurken çok fazla göz teması kurmuyor. Hiç kurmuyor diyemem ama az. Seslenince her zaman dönüp bakmıyor. Gülüş jest ve mimikleri daha az. Buda benim panik yaşamama neden oluyor. Birde dönencesini çok seviyor. Dönencesine bakarak 1 saat durabiliyor. Siz kızınızda ne zaman farkettiniz. Yada böyle belirtiler var mıydı?

Benim ikiz kızlarım var. Daha çok küçükler ama insanın iki bebeği olunca ister istemez kıyaslama yapmaya başlıyor. Su an 3 aylık oldular. Biri tam olması gerektiği gibi bol bol göz teması kuran, jest ve mimikleri çok yoğun, cilveli bir bebek. Ancak diğer kızım Kayra, konuşurken çok fazla göz teması kurmuyor. Hiç kurmuyor diyemem ama az. Seslenince her zaman dönüp bakmıyor. Gülüş jest ve mimikleri daha az. Buda benim panik yaşamama neden oluyor. Birde dönencesini çok seviyor. Dönencesine bakarak 1 saat durabiliyor. Siz kızınızda ne zaman farkettiniz. Yada böyle belirtiler var mıydı?

Merhabalar benim kızım 3 yaşında hafif atipik otizmli. 1 seneye yakındır özel eğitim ve duyu bütünleme alıyor. Konuşması ve kelimesi hala yok. Buraya yazmamın nedeni bir tavsiye olacak. Benim çocuğum doğduğundan beri uyku problemleri olan bir çocuk. Uykuya dalamıyor. Saatlerce pusette gezdirdiğimi ve kendi arabamızla dolaştırdığımı bilirim. uykuya daldı mı 4-5 saat uyuyup tekrar 2-3 saat dolanıp sonra tekrar uyuyan ya da uyumayan bir cocuk. Uykusu geldiği zaman biberonunu ve battaniyesini alır uyumaya çalışır. tabii ki uykuya dalamaz. Kalkar elimden tutar tüm odaları sayısızca dolaşırız, sonra yataktan yere zıplamaya başlar, oradan kanepeye zıplar ve 3-4 saat boyunca aşırı hareket eder. en sonunda ben kızınca ya da artık bir şekilde uyur. Gün içinde ne kadar yorulursa yorulsun bu böyledir. Ben çalışıyorum. Uyku nedir bilmiyorum. Bir şekilde oldukça zorlanarak idare ediyordum. Fakat eğitim seanslarına başlayınca seansa uykusuz girince ya da seansa yakın uykusu gelince o seansı ağlayarak geçiriyordu. Seanslar pahalı dahası ben tüm iş ve düzenimi o seansa göre ayarlıyorum. Seans iptal. Hiçbir şey öğrenemiyor. Uykusuzluğuna çözüm aramak için halihazırda görüştüğüm nörologa ve psikiyatriste gittim. Atarax veya diğer formüller etkili olmuyor denemiştim. Bir ilaç verildi ama yan etkileri fazla diye psikiyatrist yazmadı. Ben de çok gönüllü değildim. Özel eğitimciler ya da duyu bütünlemenin önerdiği davranışsal çözümler hiçbirşey işe yaramadı. Uyumuyor derken lütfen her çocuk uyumaz zaten falan demeyin. sadece sorunu uyku olsa keşke. Neyse ben en sonunda buna kendim çözüm buldum. Yabancı dilde yayınlanmış otizmli çocukların melatonin düzeninin düşük olduğu ve uyku sorunları olduğuna dair makaleler, çalışmalar. Çocuklar için likit melatonin kullanıldığını gördüm, nörologa ve psikiyatriste sordum konu üzerinde TR'de fazla çalışma olmadığını bir zararı olmadığını ve deneyebileceğimi söylediler ama çözüm olarak görmediler. Benim çocuğum uykuya yakın aşırı hareket ettiği için melatonin seviyesi düşüyor ve sonra uykuya dalamıyor. Neyse 4 aydır cocuğum geceleri uykuya dalıyor yine az uyuyor ama uyuyor seanslarda hiç edinemediğimiz ivmeyi kazanmaya başladık. Gün içerisinde ağlama krizleri ve uykuyla ilişkili huysuzlukları az. Fakat cocuk tam gelişmeye başladığı noktada corona bizi mahvetti. Özel eğitim yok, sosyalleşme yok. Bakalım. Şimdi yeme sorunu ile ilgileniyorum. Duyu bütünleme ile biraz daha yedikleri çeşitlenmeye başladı. Buradaki annelere sabır ve kısa zamanda istedikleri gelişmeleri alabilmelerini diliyorum. Allah hepimize kolaylık versin.

Yazdıklarınızı okudum hakikaten çok ümitsiz olduğum bir dönemde bana umut verdiniz. Umarım aynı gelişmeleri biz de gösterebiliriz. Kızınıza çok sevindim.

ben size yazmak istedim. Bebekleriniz çok küçük bu kadar küçükken bu sayfalara gelmisseniz sizi panikleten birşeyler var demek ki. Kendi kızım üzerinden konuşacağım bu kadar küçükken belirtileri anlamak çok zor benim kızımın 18 aylığa kadar bir sorunu yoktu mesela. Kızınızı iyi takip edin ama hergün endişelenerek diğer kızınızla karşılaştırarak veya diğer akranları çocuklarla karşılaştırarak kendinize dünyayı ve onunla geçireceğiniz anları zehir etmeyin. Belirtiler aslında çok net parmak ucunda yürümesi, ellerini bileklerinden kanat gibi çırpması, parmakla göstermemesi birşey göstermek istediğinde sizin elinizi o nesnenin üzerine koyması, göz temasının olmaması ya da kısıtlı göz teması. Ama yürümesine, hareketlenmesine çok var. Mesela benim kızım asla dönenceyle veya dönen şeylerle ilgilenmezdi ama atipik otizmli. Her sağlıklı çocuk nasıl farklıysa, her otizmli çocuk yukarıda saydıklarım belirgin olmakla beraber başka şeylerde ayrılır. Sadece doktor bana gelişimini sorarken sizinkisi kadar küçükken mesela kaldırdığınızda kafasını kendi dik tutabiliyor muydu diye sormuştu. Çocuğunuzu izleyin, kitaplardan motor gelişimine, eliyle nesneleri kavramasına bakın hala içinizde birşeyler varsa bir çocuk psikiyatristine ya da nörolaga muhakkak gidin ama bu kadar küçükken anlarlar mı emin değilim. Umarım gereksiz evham yapıyorsunuzdur. Sağlıklı günler diliyorum.

merhaba,
kızımın atipik otizm teşhisi aldığını daha önce paylaşmıştım. ekim başından beri kreşe gidiyor. göz teması normale döndü. sosyal problemimiz de çok azaldı. dil gelişimi ve bilişsel gelişimi bir yaş geri. konuşma az olduğundan ağlama durumu çok fazla. özel eğitim ve kreş devam ediyor. dualarınıza bizi de katın lütfen. sizlerden ricam İstanbul içinde memnun olduğunuz psikiyatrist, psikolog, konuşma terapisti ve pedegog isimlerini paylaşır mısınız? selamlar...
Merhabalar, yazdıklarınızı okudum. Benim kızım 3 yaşında. 1 seneye yakındır özel eğitim ve duyu bütünleme alıyor. Konuşması hiç yok yani kelimesi hiç yok. Siz kreşin bir faydasını görebildiniz mi? İsterseniz özelden size gittiğim yerdeki dil terapistini önerebilirim. Daha dil terapistine geçemedi hazırlıyorlar ama gördüğüm çocuklar çok fazla gelişim gösterdi.

X