Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Uyuyamıyorum Lütfen yardımcı olun Kızım 3,5 yaşında atipik otizm tanısı kondu Bu forumdan internetten okudukça sorularım artıyor Özel eğitime başladık bu hafta Ama diğer yöntemlerde denenmeli mi bilemiyorum Kafama takılıyor Ağır metal testi yaptırmak istiyorum Kızımı uyutmakta hep zorlandık biz halada öyledir Bir keresinde evde cam termometre vardı eski tip Kızım krize girdi uyumayacağım diye Eşimin kucağındaydı kızım oturma odasında sallayarak uyutmaya çalışıyordu Elinde kalem var sanmıştım Birden fırlattı peşinden bakamadım ne fırlattı diye Meğer kızım bakmak istemiş termometreye eşimde vermiş hırçınlaşmasın diye Ama benim haberim yok Kızım ve ben yatak odasında uyuyoruz Sabah kızım oturma odasına geçti peşine ben Bir süre sonra Anne top dedi Yerde metal bilye zannettiğim şeyler vardı Bir dokundum ki sıvı halde ve ele gelmiyor Sonra masanın altında termometre parçalarını görünce civa olabileceğini anladım Çıldırdım diyebilirim Kızımı uzak tutmaya çabaladım odadan Eşimde evdeydi Beni pek ciddiye almadı saolsun Ben bütün camları açtım Tek tek toplamaya çalıştım bütün dağılan top gibi birleşen civaları Topladığımdan emin oluncaya kadar Eşime açıkladım civa zararlı bir şey olursa diye doktora soralım vs. Eşim ben burda uyudum bütün gece bana bir şey olmadı ne gereği var abartıyorsun gibi şeyler dedi Annem hemşire emeklisi termometreyi annem getirmişti Onu aradım Anlattım Bir şey olmaz dedi Bizim başımıza hep gelirdi bir şey olmadı bize dedi Ben netten araştırdım bir şeyler ama eşimi ikna edemedim bir türlü Saçmalama dedi Üzerinden çok zaman geçti ama Şimdi kafama takılıyor Otizm tanısı konan çocuklara ağır metal testi önerenler var Eşime söylüyorum Yine ikna olmuyor İlaç mı verdireceksin çocuğa diyor Bentonit kili ile ilgili bir şeylerde gördüm nette Gerçi onada ikna olmaz herhalde Netten araştırıyorsun inanma her şeye vs diyor hemen Biorezonans diye bir şey okudum Onuda düşünüyorum Hatta kandida hastalığından bile şüphelenir oldum Kafayı yiyeceğim Ama nereden nasıl başlayacağımı bilemiyorum Yardımcı olun lütfen 🙏 Nerelerde bu testleri yaptıttırabilirim İstanbul’da Yaptıran var mı Doktor önerisi vs de olur

Öncelikle geçmiş olsun. Dr önerisi ben gittiğim için yapabilirim. Prof. Dr. Özgür öner. Araştırın bi, tavsiye ederim. Biz çok faydasını gördük

Merhabalar anneler,
Benim oğlum 36 aylık oldu. Bize gecikmiş konuşma teşhisi koyuldu. oğlum 9,5 aylık erken yürüdü, oldukça erkenin de üstünde yürüdü. 15 aylıkken kendi suyunu pompalayarak almaya başladı. bize ihtiyaç duymuyordu. gece su pompası sesine uyanırdık kapıyı kitlemeye başladık bizden istesin diye. her ihtiyacını kendi karşılıyor. annemler konuşamıyor diye çok takıyorlardı. 25,5 aylık tuvalet eğitimi verdik. (konuşmuyor diye ben öğretmeyecektim annem konuşamıyor diye çişini kakasını söylemeyemez diye bir şey yok dedi ve 3 günde tuvaletini söylemeyi öğrendi ıh ıh diyerek)
Biz de 25 aylık olduğunda nörolojiye götürdük. Doktor ile koridorda görüştük ve kapıyı çalın kapıyı ben açacağım bakalım içeri nasıl girecek kesinlikle hiç müdahele etmek yok diye konuşma yaptı. biz kapıyı çaldık o açtı. hoş geldiniz dedi ve oğlum hemen bacaklarımızın arasına girip doktora baktı ufuf dedi (iğne sanıyor) doktor aferin aferin dedi ve yerine oturdu. bir sürü komut verdi. hadi sandalyeyi çek ve ellerini yıka bakalım dedi bize bakıp bakışlarıyla izin aldı tamam annem git yıka doktor üzülmesin hadi dedim gitti komutu yerine getirdi. hadi şimdi camdan dışarı bak dedi cama gitti aa aa dedi ellerinin içini açarak (bakamıyorum ki çok yüksek) demek istiyor. doktor aferin tamam hadi gel çantandan su şişesini çıkar ver susadım dedi çantasını aldı doktora verdi çok güldük. siyah beyaz kartlar açtı hayvanlar ve astronot vardı. hani kedi nerde dedi. bu deyip kartı verdi. bütün hayvanları buldu fareyi istedi bulamadı çünkü bilmiyor dedim hiç fare kartımız yok göstermedikte açıkçası sorun değil dedi. astronotu sordu. onu da bilemedi. astronot kartımız olmadı dedim. hiç sıkıntı değil dedi. renklerin olduğu kartları açtı bütün renkleri bu diyerek verdi. sonra aaaaa annenin oturduğu sandalyenin altında ayakkabı mı var dedi eğildi benim ayağım tutup bu dedi. doktor bu çocukta ne gördünüz de geldiniz dedi. ikimizde o kadar sıkıntı içindeydik ki en ufak tepkide kavgaya tutaşacak gibiydik. doktor çocuğunuzda hiç bir sıkıntı yok gecikmiş konuşmaya benziyor. otizm değil dedi. tek önerim kreş olacaktır. kreşe başlayınca açılır ama hemen beklemeyin 1 yılı bulan var dedi.
27 aylık kreşe başladık. 30 aylıkken bizi il sağlık müdürlüğünden arayıp psikolog görüşmesine çağırdılar ne oldu dedik kaldık öyle. meğer aile hekimi konuşamadığı için bizi yönlendirmiş sağolsun. gittik sorular sordular. oğluma sorular sordular herşeye vücut diliyle cevap verdi. denver 2 testi yapıldı. sadece bisiklet sürmede kaldık ayaklarını kullanıyor pedallara ayakalarını koy dedi doktor nonono dedi. yok hala bisikletin pedallarını çevirmiyor. denver 2 testini de geçtik sonuçta gecikmiş konuşma geriliği yazıyor. Bize 4 yaşına kadar bekleyin konuşmaz ise konuşma terapistine gideceksiniz dediler. Şu anda 36 aylık 30 kelimesi var. ( anne al anne ye anne gel dışında birleştirdiği cümlesi yok. anne baba dede babaanne teyze vs bunları değiştirip gerisi aynı kelime ile cümle kuruyor.)
okuldan o kadar memnunum ki anlatamam her şeyi arayarak aktarıyorlar. öğretmenlerine anlattığımızda çocukta hiç bir problem yok otizmle alakası yok dediler. gayet akıllı her şeyi anlayan çocuk tek farkı konuşamaması dediler. okuldaki tüm etkinlikleri yapıyor. resim, çizimler, yıl sonu gösterisi yaptı dans etti.
Buradaki anneleri o kadar iyi anlıyorum ki allah herkese yardım etsin. şu anda 4 yaşı bekliyoruz yüksek ihtimalle dil terapistine gideceğiz. 30 kelime dışında kelimesi yok, alfabeyi ezbere bilip söylüyor "araba" de diyoruz aysba diyo" kağıda araba yazıyorum oku diyorum harf harf hepsini düzgün okuyor. tüm harfleri okurken çıkarabiliyor ama gel gelelim konuşmada harflerin seslerini birleştiremiyor. bol bol sakız çiğnetin demişti psikolog her gün sakız vermeye çalışıyoruz o günden beri. sormak istediğiniz bir şey olursa memnuniyetle cevap veririm çok sağolun buradaki yazıları okuyarak daha çok bilinçlendim.

Hatta ilk sayfa açtığımda umudumvar17 nin oğlu ile aynı diye bütün sayfalarda onun geçmişini aradım fakat bulamadım . Özelden mesaj attım ulaşamadım . Sizi çok iyi anlıyorum yeğenim otizm miniği çünki. Ama çok acımasız eleştiriyorsunuz ! Bi okusanız tekrar hangi normal çocuk kodlama yapıyor hangi çocuk krize giriyor ezber yapıyor hangi çocuk hep huzursuz her daim ? Konuşma bozukluğu dahil ... bence beni de biraz anlayın lütfen
Merhabalar öncelikle, çok eski bir konuşma 2018 yılına ait. sadece paylaşmak istedim. buradaki tüm anneler çocukları için çok güzel çabalarda bulunmuşlar. Fakat şu yazdığınız her şey gayet sağlıklı bir çocukta da olağan şeylerdir. dünyanın neresinde olursa olsun her çocuk bu yaşlarda ağlama krizleri geçirir, inatlaşır, taklit eder, kodlama yapar ezber yapar vs vs. bunları yapmayan pasif bir şekilde duran bir çocukta problemler vardır. Çocuklar taklit ede ede öğrenir.benim oğlum 36 aylık bizde de aynı şekilde bu şeylerin hepsi mevcut, 30 aylıkken psikolog görüşmelerine nörolojiye gittiğimizde siz çocukta ne gördünüz de geldiniz dediler. sırf inatlaşıyor diye ağlama krizleri geçiriyor diye çocuğunuzu zamanında çok üzmüşsünüz, kendinizi de. şimdi 2019 yılındayız umarım böyle devam etmemişsinizdir. Çocuğunuz çok zeki maşallah. Benim oğlumda yazdıklarınızın hepsini yapar. bize "gecikmiş konuşma" teşhisi koydular. 4 yaşına kadar beklememizi daha sonra dil terapistine gitmemizi söylediler. Ben de çok üzgün ve bazı araştırmalar yaparak psikologa ve nörolojiye gitmiştim acaba otizm mi diye. konuşamıyor ama sokakta ya da televizyonda yazan yazıların harflerini tek tek okuyor. ingilizce biliyor. her şeyi böyle kafaya takarak çocuklarda problem arayan insanlar olduk. Allah herkese yardım etsin tüm melekler tez zamanda iyileşsin inşallah.

Merhabalar öncelikle, çok eski bir konuşma 2018 yılına ait. sadece paylaşmak istedim. buradaki tüm anneler çocukları için çok güzel çabalarda bulunmuşlar. Fakat şu yazdığınız her şey gayet sağlıklı bir çocukta da olağan şeylerdir. dünyanın neresinde olursa olsun her çocuk bu yaşlarda ağlama krizleri geçirir, inatlaşır, taklit eder, kodlama yapar ezber yapar vs vs. bunları yapmayan pasif bir şekilde duran bir çocukta problemler vardır. Çocuklar taklit ede ede öğrenir.benim oğlum 36 aylık bizde de aynı şekilde bu şeylerin hepsi mevcut, 30 aylıkken psikolog görüşmelerine nörolojiye gittiğimizde siz çocukta ne gördünüz de geldiniz dediler. sırf inatlaşıyor diye ağlama krizleri geçiriyor diye çocuğunuzu zamanında çok üzmüşsünüz, kendinizi de. şimdi 2019 yılındayız umarım böyle devam etmemişsinizdir. Çocuğunuz çok zeki maşallah. Benim oğlumda yazdıklarınızın hepsini yapar. bize "gecikmiş konuşma" teşhisi koydular. 4 yaşına kadar beklememizi daha sonra dil terapistine gitmemizi söylediler. Ben de çok üzgün ve bazı araştırmalar yaparak psikologa ve nörolojiye gitmiştim acaba otizm mi diye. konuşamıyor ama sokakta ya da televizyonda yazan yazıların harflerini tek tek okuyor. ingilizce biliyor. her şeyi böyle kafaya takarak çocuklarda problem arayan insanlar olduk. Allah herkese yardım etsin tüm melekler tez zamanda iyileşsin inşallah.
Bizde ayni durumu yasadik yasiyoruz oglumda tek kelime yokken 2.5 yas alfabeyi ogrendi once sonra ingilizce turkce sayilar renkler geldi anne demeyen cocuk bunlari soyleyebiliyordu acikcasi otizm de var bu durum beni dahada endiselendirdi ve psikologa gittik cok detayli bir muayne oldu 55 dk otizm olmadigini konusma gecikmesinin oldugunu soyledi ayni sekilde 4 yasi bekleyin dedi ama benim icim hic rahat etmedi ki halen rahat degil cunku oglumun normal oldugunu dusunmuyorum pediatirimiz cocgu rahat birakmami 6 yasi beklememi soyledi o kendi yolunu bulucak dedi su an 4 yas 3 aylik tam 4 oldugunda birden kelimeler geldi ikili uclu cumleler ilk sozu teyze gel ve bana ilk anne demesi yeni bir tishort giymistim bana bakti ve anne cok guzel dedi su an aninda ekoli var psikolog normal oldugunu soyledi konusma gecikmesinde bu durumu normal karsiliyoruz normalde 1.3 -3 yas cocuklarda gorulebilir bu durum ama. Cocugun 4 yasinda kinustugunu dusunursek normal dedi . Bizde de kodlayarak okuma var bakalim bekliycez zaman ne gostericek yuce rabbim tum cocuklara saglik versin ins

Merhaba kodlayarak okumak ne demek merak ettim açıklayabilir misiniz
Mesela söyle bir ambalajın üstünde marka görüyor ve söylüyor atrafdakiler tabi aaa okuyomu diyor aslında tam olarak okumuyor harflerı bılıyor ama butun olarak okuyor kodluyor yanı normal da okumya başlarken hecelereyek başlanır bazen karışık soruyorum evet harflerın hepsını bılıyor ama baştan başlatınca tek tek hece hece gıtmesı gerekırken dırek söylüyor bıraz karışık anlatmasıda zor görsel kodlama denıyor buna

Bizde ayni durumu yasadik yasiyoruz oglumda tek kelime yokken 2.5 yas alfabeyi ogrendi once sonra ingilizce turkce sayilar renkler geldi anne demeyen cocuk bunlari soyleyebiliyordu acikcasi otizm de var bu durum beni dahada endiselendirdi ve psikologa gittik cok detayli bir muayne oldu 55 dk otizm olmadigini konusma gecikmesinin oldugunu soyledi ayni sekilde 4 yasi bekleyin dedi ama benim icim hic rahat etmedi ki halen rahat degil cunku oglumun normal oldugunu dusunmuyorum pediatirimiz cocgu rahat birakmami 6 yasi beklememi soyledi o kendi yolunu bulucak dedi su an 4 yas 3 aylik tam 4 oldugunda birden kelimeler geldi ikili uclu cumleler ilk sozu teyze gel ve bana ilk anne demesi yeni bir tishort giymistim bana bakti ve anne cok guzel dedi su an aninda ekoli var psikolog normal oldugunu soyledi konusma gecikmesinde bu durumu normal karsiliyoruz normalde 1.3 -3 yas cocuklarda gorulebilir bu durum ama. Cocugun 4 yasinda kinustugunu dusunursek normal dedi . Bizde de kodlayarak okuma var bakalim bekliycez zaman ne gostericek yuce rabbim tum cocuklara saglik versin ins
Benim de içim rahat etmedi. belki çok takıyoruz. Psikolog bizi sorunlu çıkardı görüşmelerde. oturup çocukta problem arayan birine döndüm. Bu aslında çevreden de kaynaklı. dışarıda konuşamadığını fark ettiklerinde diğer anneler saatlerce oğlumu parkta takip ediyorlar. Geçen gün parkta büyük çocuklar hadi saklambaç oynayalım dediler. oğlum da onların peşinde takılıyor tabi. saklambaç oynayalım mı lafını duyunca edet edet diye bağırdı (evet evet diyor) ama kimse kulak asmadı yavruma. onlar saklambaç oynamaya başladılar. yavrum da gitti kaydırak merdivenlerinin arkasına saklandı. 10 15 saniye sonra budaaa diye bağırdı. diğerleri çoktan başka yerlere koştu gitti. sonra hiç bişey olmamış gibi çıktı kaydı. oğlunuz 4 yaşında birden bir anda mı konuştu. Nasıl gelişim sağladı acaba. bizi de okul psikoloğu durduruyor. 4 yaşı bekleyin diyorlar. ince motor ve kalın motor gelişimi normal erkek çocuklarında olması gereken kadar dediler. bizde eksik olan şey denver 2 testinde de ondan kaldık (bisiklet pedalı çevirme) bir bunu yapamıyor şu anda. bu sayfa çok güzel bilinçli anneler ile dolu. Yeni takip etmeye başladım ve ilk sayfadan beri okuyorum çok bilinçlendim. bilmediğim şeyleri de öğrendim.

Uyuyamıyorum Lütfen yardımcı olun Kızım 3,5 yaşında atipik otizm tanısı kondu Bu forumdan internetten okudukça sorularım artıyor Özel eğitime başladık bu hafta Ama diğer yöntemlerde denenmeli mi bilemiyorum Kafama takılıyor Ağır metal testi yaptırmak istiyorum Kızımı uyutmakta hep zorlandık biz halada öyledir Bir keresinde evde cam termometre vardı eski tip Kızım krize girdi uyumayacağım diye Eşimin kucağındaydı kızım oturma odasında sallayarak uyutmaya çalışıyordu Elinde kalem var sanmıştım Birden fırlattı peşinden bakamadım ne fırlattı diye Meğer kızım bakmak istemiş termometreye eşimde vermiş hırçınlaşmasın diye Ama benim haberim yok Kızım ve ben yatak odasında uyuyoruz Sabah kızım oturma odasına geçti peşine ben Bir süre sonra Anne top dedi Yerde metal bilye zannettiğim şeyler vardı Bir dokundum ki sıvı halde ve ele gelmiyor Sonra masanın altında termometre parçalarını görünce civa olabileceğini anladım Çıldırdım diyebilirim Kızımı uzak tutmaya çabaladım odadan Eşimde evdeydi Beni pek ciddiye almadı saolsun Ben bütün camları açtım Tek tek toplamaya çalıştım bütün dağılan top gibi birleşen civaları Topladığımdan emin oluncaya kadar Eşime açıkladım civa zararlı bir şey olursa diye doktora soralım vs. Eşim ben burda uyudum bütün gece bana bir şey olmadı ne gereği var abartıyorsun gibi şeyler dedi Annem hemşire emeklisi termometreyi annem getirmişti Onu aradım Anlattım Bir şey olmaz dedi Bizim başımıza hep gelirdi bir şey olmadı bize dedi Ben netten araştırdım bir şeyler ama eşimi ikna edemedim bir türlü Saçmalama dedi Üzerinden çok zaman geçti ama Şimdi kafama takılıyor Otizm tanısı konan çocuklara ağır metal testi önerenler var Eşime söylüyorum Yine ikna olmuyor İlaç mı verdireceksin çocuğa diyor Bentonit kili ile ilgili bir şeylerde gördüm nette Gerçi onada ikna olmaz herhalde Netten araştırıyorsun inanma her şeye vs diyor hemen Biorezonans diye bir şey okudum Onuda düşünüyorum Hatta kandida hastalığından bile şüphelenir oldum Kafayı yiyeceğim Ama nereden nasıl başlayacağımı bilemiyorum Yardımcı olun lütfen 🙏 Nerelerde bu testleri yaptıttırabilirim İstanbul’da Yaptıran var mı Doktor önerisi vs de olur
Merhaba gecmis olsun insallah birseyi yoktur endise etiğin kadar. Prof.Dr.Cem Kinaci testleri de ingiltere de https://www.gdx.net/uk/ yaptira bilirsiniz bu sonuclar da belli olur hersey.
Istanbul da cok iyi cocuk norolojisi Prof. Dr. Burak Tatli ondan da cok memnunum allar tazi olsun oğlumun tehsisini o koydu otizm bulgaristanliyim buda koyamamislar di 5 yasin da inanin 3 ay icin de konusmiya basladi tabi ki diyetin etkisiylen glutensiz, kazayinsiz ve sekrsiz diyetteyiz artik uzun uzun cumleler kuruyor herseyin farkin da cok ilerleme kaydetik ve simdiki doktorumuz da Prof. Dr. Cek Kinaci sağolsun Bulgaristana geliyor her ay minnetarim her keze suan da oksijen tedavisine gidiyiruz insallah cocuklarim iyi olucaklar bizim sayemiz de pes etmek yok hanimlar Rabbim bu hastali vermisse demek ki caresi de var paylasicak cok seyim var da hangisini yazim bilemedim sizin somak istediğiniz birseyler varsa sorabilirsiniz yardima her zaman aciğim soz konusu cocuk olunca ben de bir cani yanmis anneyim hepinize gecmis olsun.

Merhaba gecmis olsun insallah birseyi yoktur endise etiğin kadar. Prof.Dr.Cem Kinaci testleri de ingiltere de https://www.gdx.net/uk/ yaptira bilirsiniz bu sonuclar da belli olur hersey.
Istanbul da cok iyi cocuk norolojisi Prof. Dr. Burak Tatli ondan da cok memnunum allar tazi olsun oğlumun tehsisini o koydu otizm bulgaristanliyim buda koyamamislar di 5 yasin da inanin 3 ay icin de konusmiya basladi tabi ki diyetin etkisiylen glutensiz, kazayinsiz ve sekrsiz diyetteyiz artik uzun uzun cumleler kuruyor herseyin farkin da cok ilerleme kaydetik ve simdiki doktorumuz da Prof. Dr. Cek Kinaci sağolsun Bulgaristana geliyor her ay minnetarim her keze suan da oksijen tedavisine gidiyiruz insallah cocuklarim iyi olucaklar bizim sayemiz de pes etmek yok hanimlar Rabbim bu hastali vermisse demek ki caresi de var paylasicak cok seyim var da hangisini yazim bilemedim sizin somak istediğiniz birseyler varsa sorabilirsiniz yardima her zaman aciğim soz konusu cocuk olunca ben de bir cani yanmis anneyim hepinize gecmis olsun.
Merhaba öncelikle geçmiş olsun. Rabbim şifa versin inşallah. Çocuğunuzun otizm olduğu nasıl anlaşıldı tam belirtilerini yazarmısınız lütfen

Benim de içim rahat etmedi. belki çok takıyoruz. Psikolog bizi sorunlu çıkardı görüşmelerde. oturup çocukta problem arayan birine döndüm. Bu aslında çevreden de kaynaklı. dışarıda konuşamadığını fark ettiklerinde diğer anneler saatlerce oğlumu parkta takip ediyorlar. Geçen gün parkta büyük çocuklar hadi saklambaç oynayalım dediler. oğlum da onların peşinde takılıyor tabi. saklambaç oynayalım mı lafını duyunca edet edet diye bağırdı (evet evet diyor) ama kimse kulak asmadı yavruma. onlar saklambaç oynamaya başladılar. yavrum da gitti kaydırak merdivenlerinin arkasına saklandı. 10 15 saniye sonra budaaa diye bağırdı. diğerleri çoktan başka yerlere koştu gitti. sonra hiç bişey olmamış gibi çıktı kaydı. oğlunuz 4 yaşında birden bir anda mı konuştu. Nasıl gelişim sağladı acaba. bizi de okul psikoloğu durduruyor. 4 yaşı bekleyin diyorlar. ince motor ve kalın motor gelişimi normal erkek çocuklarında olması gereken kadar dediler. bizde eksik olan şey denver 2 testinde de ondan kaldık (bisiklet pedalı çevirme) bir bunu yapamıyor şu anda. bu sayfa çok güzel bilinçli anneler ile dolu. Yeni takip etmeye başladım ve ilk sayfadan beri okuyorum çok bilinçlendim. bilmediğim şeyleri de öğrendim.
Malesef çevre özellikle çok yıpratıyor insanı bisiklet sürme sıkıntısı bizdede var yenı yenı başldı üç dört kez çevırebılıyor .konuşma birden oldu aslında önce kelimeler ve hemen ardından ikşli üçlü cümleler geldi şimdi ingılızce türkçe ve bulgarca şarkı soyluyor bende eşlik ediyorum tabı bağzı bölümlerde

Malesef çevre özellikle çok yıpratıyor insanı bisiklet sürme sıkıntısı bizdede var yenı yenı başldı üç dört kez çevırebılıyor .konuşma birden oldu aslında önce kelimeler ve hemen ardından ikşli üçlü cümleler geldi şimdi ingılızce türkçe ve bulgarca şarkı soyluyor bende eşlik ediyorum tabı bağzı bölümlerde
Biz de bulgaristanlıyız. İstanbul'da yaşıyoruz. Benim oğlum da ingilizceye düşkün. kreşte bir üst sınıfa geçti ingilizce ve almanca öğrenmeye başladılar geçen hafta. konuşamıyor diye bu dersleri görmesi engel değil dediler. okulun psikologu da katılmasını istedi. Evde anlamasın diye bulgarca konuşulduğunda hemen işaret parmağını sallayıp hıııı diyo gülerek. oğlum 36 aylık 30 falan kelimesi var sadece. İstediği zaman kullanıyor. Konuşturmak çok zor imkansız hatta. İkili cümleleri anne al anne ye vs. böyle çok basit cümleler. onu da şöyle kullanıyor. beni çağıracak mesela sadece anne diye sesleniyo. kapıdan sadece hiç ses çıkarmadan tip tip bakıyorum ve "hee anne gel tatam" (tamam) diyo. zorla ittire ittire. konuştuğunu hissedince sanki suç işlediğini sanıyor. konuşmanın yanlış bir şey olduğunu düşünüyor. köpüklü balon yapmamı istiyo üflememi mesela. anneeeee üf üf (eliyle o an işaret ve baş parmağıyla o harfi yapıyor yani delikli yerden balon çıkan şişeyi al demek istiyor) vücut dilini, el işaret dilini bir dilsiz gibi konuşmadan elleriyle şekiller yaparak izah ediyor. Dediğim gibi konuşturmak onu çok zor. Dün akşam aldım karşıma konuştum. oturdu yüzüme bakıyor gülerek neler söyleyeceğimi biliyor. anne konuşuyor mu edet, murat konuşuyor mu nonono. murat anneyi anlıyor mu edet, anne muratı anlıyor mu ııııııı ııııı kafa sallayarak cevap veriyor. hayır demek bu kadar zor mu diyorum edet diyo bana. daha konuşacaktım alnımdan öptü kalktı kucağımdan arabasını aldı kendi kendine oynadı :KK43:

Biz de bulgaristanlıyız. İstanbul'da yaşıyoruz. Benim oğlum da ingilizceye düşkün. kreşte bir üst sınıfa geçti ingilizce ve almanca öğrenmeye başladılar geçen hafta. konuşamıyor diye bu dersleri görmesi engel değil dediler. okulun psikologu da katılmasını istedi. Evde anlamasın diye bulgarca konuşulduğunda hemen işaret parmağını sallayıp hıııı diyo gülerek. oğlum 36 aylık 30 falan kelimesi var sadece. İstediği zaman kullanıyor. Konuşturmak çok zor imkansız hatta. İkili cümleleri anne al anne ye vs. böyle çok basit cümleler. onu da şöyle kullanıyor. beni çağıracak mesela sadece anne diye sesleniyo. kapıdan sadece hiç ses çıkarmadan tip tip bakıyorum ve "hee anne gel tatam" (tamam) diyo. zorla ittire ittire. konuştuğunu hissedince sanki suç işlediğini sanıyor. konuşmanın yanlış bir şey olduğunu düşünüyor. köpüklü balon yapmamı istiyo üflememi mesela. anneeeee üf üf (eliyle o an işaret ve baş parmağıyla o harfi yapıyor yani delikli yerden balon çıkan şişeyi al demek istiyor) vücut dilini, el işaret dilini bir dilsiz gibi konuşmadan elleriyle şekiller yaparak izah ediyor. Dediğim gibi konuşturmak onu çok zor. Dün akşam aldım karşıma konuştum. oturdu yüzüme bakıyor gülerek neler söyleyeceğimi biliyor. anne konuşuyor mu edet, murat konuşuyor mu nonono. murat anneyi anlıyor mu edet, anne muratı anlıyor mu ııııııı ııııı kafa sallayarak cevap veriyor. hayır demek bu kadar zor mu diyorum edet diyo bana. daha konuşacaktım alnımdan öptü kalktı kucağımdan arabasını aldı kendi kendine oynadı :KK43:
Sizin onu anlamıycanızı düşündüğü için konuşmuyo olabılır birde henuz ana dil e hakim olamayan bir çocuğun ek başka dil e mağruz kalması doğru değil bu çocuk için tam bir kaos ben sırf bu yüzden kreşe yollamadım bulgarca konuşuluyo diye

Arkadaşlar benim 32 aylık kızım var fazla oyuncak oynamasını sevmiyor. Oyuncaklarıyla en fazla 5 dakika oynuyor daha sonra sıkılıyor benim durumumda olan var mı acaba. Herşeyden çabuk sıkılan bi çocuk benim kızım

Hepinize uzun bir aradan sonra merhaba güzel anneler.
Benim minnak kızım 42aylık oldu
Biz bu yola sıfırdan başladık öyle çok gözyaşı döktümki anlatamam
Tek kelimemiz yoktu algısı kapalıydı
Yola Yen'i girmiş aileler asla umudunuz kaybetmeyin durumunuz çok ağır değilse elbet kuzunuz toparlayacak
Benim kızım şuan üç buçuk olacak bu ayın sonunda
Artık cümleler kuruyor 2.3 kelimeli
Her ihtiyacını anlatıyor
Otizmi işaret eden hiçbir belirtisi yok
Bilişseli el kasları çok iyi harf yazıyoruz artık
İletişimi çok güzel sokaktaki çocuklara gidelim diye abiiii ablaaa diyerek ağlıyor
Hiç inanmazdim bana anne diyebileceğine
Şuan başımda sürekli annee diye seslenir
Herkese seslenmeye başladı
Sorulana cevap veriyor birisi ona kızarsa gelip bana söylüyor
Evet hala eksik hala geri ama artık biliyorum bunlar olduysa gerisi gelecek
Ekolali asla yapmadı takıntı oluşturmadı şuan tam cadı cilveli bir koz çocuğu çokta mutlu bir çocuk oluverdi o benim donuk yavrum
Asla eğitimden doğru eğitimden vazgeçmeyin bütün kuzlara şifa diliyorum artık huzurlu bir anneyim eksiklerini kapamamız için önümüzde iki yılımız var Allah Kerim

Merhaba herkese

Oğlum 5 yaşında yılardır üzerinde düşünüp bu çocuk neden böyle diyip bi türlü anlayamadığım durumumuz nihayet netleşti.Çünkü otizm belirtileri gösterip çok kısa sürede de otizmden eser kalmayan ancak hala davranış problemi ve ince motor becerileri geriden gəlen,bazen çok normal davranışlar sergileyip bazen anormal gibi duran oğlumun zeka ile bir probleminin olabileceğini düşünüyordum....

Nitekim sezgilerimde kısmen de olsa haklı olduğum ortaya çıktı.stend bref testi uygulandı bir kaç gün önce (zeka testi)test sonucuna göre normalin sınırlarında zeka olduğu söylendi.Yani bir tık altı hafif zeka geriliği,bir tık yukarısı normal zeka yani donuk normal zeka olarak geçiyor

Böyle bir zeka sonucunun özel eğitim kapsamına girmediğini normal okulda yaşıtlarıyla okuyabikeceğini,ancak ilk yıllar olmasa bile ileriki yıllarda akademik çıta yükseldikçe öğrenmede zorlanacağını bunun için extra çaba harcamamız gerektiğini anlattı doktorumuz.
Ayrıca meslek sahibi olabileceğini bağımsız normal bir hayat yaşayacağını ama odtü bilgisayar mühendisi ardından doktora master gibi şeyler de beklemememizi söyledi.Ardından da biraz rahatlatmak amacıyla zaten herkes dr mühendis olmuyor parlak zeka olup sürünenleri de gördüm gibi şeyler söyledi.
Yani söylemek istediğim otizm gibi görünen şeylerin altında bazen başka sebeplerde yatabiliyormuş bu durum açıkçası biraz beni üzdü böylesi bir sonucu çok da beklemiyordum.Ama 6 yasında wisc r testi yapılacak bu daha kesin sonuç veriyormuş artık bu testten sonra kesin sonuç belli olacak ve hayatımıza buna göre yön vericez.Bir de aşırı dikkat eksikliği tespit edilmiş oğlumda bu yüzden psikolog testi bitirmeden sonuç yazmış ama devam etseydik daha farklı sonuç çıkabilirdi dedi.Ne kadar güvenilir bilemiyorum ama dr muz (profösör)zeka testi puanı değişmez dedi.Beklemekten başka çaremiz yok.

Son düzenleme:
Ayrıca konuşmamız iyi herşeyi konuşabiliyor bitmek bilmeyen soruları var.Dün bana
Anne balıklar öldüğünde neden gözleri kapalı değilde açık olur,yolda bana araba çarparsa şöföre ne yaprsın,mesela bi adam beni kaçırdı o adama ne yaparsın gibi sorular soruyor.Ama böyle bir test sonucu da bir gerçek. kadere razı gelmekten başka çaremiz yok.

Hic üzülmeyin... bu test sonuclari ne olursa olsun, o sizin caniniz, bu degismez.
Bir tik asagi bir tik yukari, kendini ifade edebiliyor, bunca detayli soru soruyor. Zamanla neler olur.
Benim oglum kanner otizmli ve 2.5 yasina kadar konustu, sonra sustu iki yil. Simdi tekrar konusmaya basliyor. Ama 7 yasinda bir cocuk sanki yeniden konusmasini ögreniyor.
Iki sene önce bunu hayal bile edemezdim.
Nickiniz gibi sabirli olun..hersey olur insallah!

Hic üzülmeyin... bu test sonuclari ne olursa olsun, o sizin caniniz, bu degismez.
Bir tik asagi bir tik yukari, kendini ifade edebiliyor, bunca detayli soru soruyor. Zamanla neler olur.
Benim oglum kanner otizmli ve 2.5 yasina kadar konustu, sonra sustu iki yil. Simdi tekrar konusmaya basliyor. Ama 7 yasinda bir cocuk sanki yeniden konusmasini ögreniyor.
Iki sene önce bunu hayal bile edemezdim.
Nickiniz gibi sabirli olun..hersey olur insallah!
Teşekkür ederim.
Valla açıkçası beklediğim bi sonuç değildi bazı konularda çok zeki buluyorum oğlumu.Kargaya yavrusu şahin görünürmüş ya benimkide o hesap işte.Zeka geliştirilebilen bişey ama bulunduğumuz sınırdan çıkamayacağımızı söyledi belki hafif oynamalar olur dedi.Yani tüm hayatımızı 20 dk lık bir test belirledi.
Sizin oğlunuzda inşallah daha iyi olur.

Teşekkür ederim.
Valla açıkçası beklediğim bi sonuç değildi bazı konularda çok zeki buluyorum oğlumu.Kargaya yavrusu şahin görünürmüş ya benimkide o hesap işte.Zeka geliştirilebilen bişey ama bulunduğumuz sınırdan çıkamayacağımızı söyledi belki hafif oynamalar olur dedi.Yani tüm hayatımızı 20 dk lık bir test belirledi.
Sizin oğlunuzda inşallah daha iyi olur.
Sabirli ol benden nefret ettigini kesinlikle gormek istemedigini biliyorum ama birseyi paylasmak istedim kizlar soruyorda bir kiz benim zekam kucukken 100 cikmis yani donuk zekaymisim ama bolum birincisiyim vs yazmis digerleride bence sen o testi yenile yanlis olabilir demis bunu size sirin gozukmek icin demiyorum kesinlikle birincisi o test gercekten duzgun yapildimi neden kisa kesildi ikincisi 6 yastan once zeka testlerinin dogru sonuc vermedigini duymustum.cunku cocugun gorsel zekasi kotudur ama sozel zeka iyidir her cocugun yetenegi farkli bunu gercekten olcebildiklerine eminmisiniz.

Sabirli ol benden nefret ettigini kesinlikle gormek istemedigini biliyorum ama birseyi paylasmak istedim kizlar soruyorda bir kiz benim zekam kucukken 100 cikmis yani donuk zekaymisim ama bolum birincisiyim vs yazmis digerleride bence sen o testi yenile yanlis olabilir demis bunu size sirin gozukmek icin demiyorum kesinlikle birincisi o test gercekten duzgun yapildimi neden kisa kesildi ikincisi 6 yastan once zeka testlerinin dogru sonuc vermedigini duymustum.cunku cocugun gorsel zekasi kotudur ama sozel zeka iyidir her cocugun yetenegi farkli bunu gercekten olcebildiklerine eminmisiniz.
Estağfurullah neden nefret edeyim seni tanımıyorum.

Sana olan tepkim aşırı derecede evhamlı olmandı.Biraz fazla tepki göstermişim sonradan düşündüm ve üzüldüm bunun için kusura bakma...

İnan çocuğunda bişey olsaydı şimdiye kadar çoktan fark edilirdi.Bende çok evhamlıyım ama yersiz değildi benimki.Oğluma 2.5 3 yaşlarında zeka testi yaptırsaydım belki orta derecede zihinsel gerilik çıkacaktı gerçekten hiç bişey bilmeyen tabiri caizse mağra adamı gibi bir çocuktu bugünlere gelmek bile benim için önemli...ben elimden geleni yaptım bundan sonrada yapıcam ama birazda oğlumun gayretine bağlı...

Ayrıca 90 110 arası normal zeka donuk değil.Bize puanı söylemediler etik değilmiş çünkü.Bende nette okudum dikkat eksikliği geç konuşma vs olan çocuklarda 2,3 test yaptırıp ortalamasını almak gerekiyormuş.Ama çok net konuştuğu için şimdilik kendimi bu duruma hazırladım

Şimdi ne söylesem boş herşey ilerleyen zamanlarda okul ile birlikte netleşecek öğrenme zorluğu,okuma yazmada gecikme,uyum sorunu vs gibi şeyler olurda ozaman ikna olucam.

X