Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Tüm savaşçı annelere merhaba. Uzun zamandır takip ediyorum ama yazamıyorum. Bizim hikayemiz tam 1 yıl önce başlamıştı 3 farklı uzman doktor tarafından takip ediliyoruz ilk gittiğimiz profesöre gittik geçtiğimiz hafta yani 1 yıl sonra ilk defa gördü ve ne yaptıysanız aynen devam edin ya biz tanıda yanıldık ya da siz başardınız dedi. Muhtemelen yüksek işlevli otizm diye yola çıktığımız çocuk aslında sadece sosyal iletişim bozukluğu idi ve eğitimle düzeldi sadece bilen bir gözün anlayacağı kırıntılar var tam gaz devam edin ipin ucunu bırakmayın diye de ısrar etti. Her gün dua ediyorum buradaki tüm annelerin doktorun odasından böyle mutlu ve umutlu çıkacağı günler olsun diye. Merak edenler için biz neler yaptık inanın bana çok büyük savaş verdik. Ben 1 yıldır kocamla oturup 10 dk TV izlemedim, okuldaki bütün işlerimi okulda tenefüslerde yapıp eve geldiğimde ona planlı oyunlar kurdum. Çünkü okuduğum bir kitaptaki cümle hiç çıkmadı aklımdan bir şeyi yapmayı bırakmasını istiyorsanız ona daha iyisini verin! Onun ilgi alanlarından yola çıkıp dünyasına girmeye çalıştım oyunları ona göre kurdum. Özel eğitim hocalarıyla ve kreş öğretmenleriyle eşgüdümlü götürdük eğitimleri gördüğümüz davranış bozukluğuna yüklendik aynı hafta içinde. Eve gelecek bütün misafirleri oyunlarımıza ve ev kurallarımıza dahil ettik. İnanın bana en yakın arkadaşımın çocukları ona iyi gelmiyor akran zorbalığına maruz kalıyor diye çocuksuz görüştük bir yıl içinde. Asla güllük gülistanlık değil hiçbişey bi davranış bitti yenisi başladı çoğu zaman ama yılmadan üzerine gittik çünkü onları en iyi biz tanıyoruz zayıf yönlerini biliyoruz. Şimdi ne durumdayız? Konuşma iyi ben sen zamirler evet hayırlar yerinde kullanılıyor ucu açık sorulara çalışıyoruz. Ama arkadaşlarıyla iletişim kurarken hala beceremediği çok şey var. Ve en önemlisi dikkat süresini uzatmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Sürekli aynı oyunu oynama lüksünü ortadan kaldırmaya çalışıyoruz ki takıntı haline gelmesin. Bir de doktorumuz şunu itiraf etti bakın biz artık buluttan nem kapar olduk herşeyi her olumsuzluğu da buna bağlamadan arada normal çocuk davranışlarını da incelemek lazım ama en iyisini anneler biliyor ve değerlendiriyor her söyleneni kendi süzgecinizden geçirmeden kabul etmeyin. Bu arada ocakta 48 ay doluyor bizim

gelişmeleriniz çok sevindirici. Sizi şüpheye düşüren şey neydi? Paylaşır mısınız?

Kötü anlamda etkilendi derken nasıl mesela biraz açar mısınız, benim oğlumda kreşte videolarda resimlerde çok mutsuz gorunuyor
Şöyle söyliyeyim biz bulgarıstanda yaşıyoruz ve burda özel kreş yok sınıflar 30 kişilik tabi bu ortamda kaosu siz düşünün ağlayanlar bağıranlar ilk gün gittiğimde oğlum masada ağlıyodu ve bizim en önemli bırakma sebebimiz kreşde öğretmenlerın bulgarca konuşması zaten konuşmada sıkıntı var hepten kafası karışır diye bıraktırdım Diğer yazınızı okudum doktor oğlunuza neden risperdal gibi bir ilaç verdi ?

Canim benim de goturdugum doktot tepkisel baglanma 1 doktor atipik dendi konusmaya basladi

Merhaba anneler msjlar cok fazla oldugu icin msjlarinizin cogunu okuyamadim öncelikle hepinizi teprik ederim bilincli birer anne oldugunuz icin ve cocuklariniz cok sansli onlar icin cirpinan pes etmeyen muhtesem annleri var insallah en kisa zamanda hersey istediginiz gibi yoluna girer sizin bilgilerinize güvenerek oglum hakkinda sormak istiyorum fikirlerinizi söylerseniz sevinirim psikiyatriden randavum var 27 ocakta daha cok var icim icimi kemiriyor en azindan sizin tecrüberinize dayanarak sormak istiyorum fikirlerinizi söylerseniz cok mutlu olurum

Oglum tek cocuk 27 aylik ve konusmuyor tek tek kelimeleri var ama bir söyledigini bir daha söylemiyor gün icinde sürekli kullandigi kelimeler cak,iki,üc,gel ve gu yani gösterdigi istedigi herseye gu diyor bir ara bir kere ikili cümle bile kurdu ama yine söylemiyor yemek yaparken bak anne yemek yapiyor dedim oda ilk kez yemek yapiyoo dedi birdaha söylemedi sessiz bir cocuk degil sürekli birseyler konusur ama ben anlamiyorum mesala birsey dökünce kim döktü bunu diyorum el kol hareketi yaparak döktügü seye bakip bigimabigima gibi seyler söylüyor isaret parmagini kullaniyor onuda 1 aydir ben yapa yapa ögrettim seslenince bazen bakiyor bazen bakmiyor ama disarda olursak bakiyor bazen kendi etrafinda dönüyor hergün degil haftada bir ancak ve basini saga sola hizli hizli ceviriyor bir kac saniye..arada ayakta saga sola sallaniyor ayaklarini kaldirarak bir dakika kadar... lego puzzle yapiyor oyuncaklari amacina uygun oynuyor taklit yetenegi güzel böyle yap dersek aynisini yapar doktoru gecen ay bana 3 yasina kadar beklememi söyledi konusmasi icin bak kendi kendine mirildaniyor illaki konusur sizi anliyorsa sorun yok dedi ve ben yüzüne karsi icimin rahat olmadigini bir psikiyatriye götürecegimi söyledim bence sorun yok siz bilirsiniz dedi komutlari yapiyor mesela hadi ilacini ic dislerini fircalayalim diyorum cok seviyor fircalamayi 2.kez tekrar etmiyorum anladigini denemek icin ilacini zar zor ictikten sonra kosarak sandalyeyi alip lavobaya sürüklüyor dis fircalamak icin ve ilk fircaladigi zamanlar yeter gel dedigimde cok agliyordu ve ona ragmen tekrar götürmüyordum oyunla susturyordum birkac gündür fark ettim artik gel deyip aldigimda aglamiyor yani aglasada götürmeyecegimi bildigi icin aglayip sorun cikarmiyor suyu kapatip bitti hadi gel diye kucagima aldigimda bana sarilip öpüyor yani mutlu oldum der gibi corabini cikar dedigimde yapiyor aciktinmi masanin üzerinde pizza var hadi getir ye diyorum elimden tutup mutfaga götürüp biberonu isaret etti aciktim ama süt istiyorum der gibi bende hayir pizza ye dedim agladi aldim iceri geldim eline 1 dilim verdim bunu ye annem dedim sustu aldi yedi eve kücük bir kaydirak aldim eglenmesi icin kaydiraktan kay diye söyledigimde gidip kayiyor ama herseyi kokluyor ve cok huylaniyor köpük olsun cicek olsun oyun hamuru dokunamiyor yüzünü eksitiyor sarilmayi cok seviyor oynarken sürekli gelip beni öper herseyi benle yapmak istiyor kendi basina oynamaz boyama bile yapsa bir kalem de bana veriyor beraber yapalim diye göz temasi var disarida gördügü yada eve gelen kisiler konusunca yüzelerine bakar gülümser kendi kendine birseyler söyler kucagina alip severlerse kendi basina o kisiyi öper...birde merdiven cikiyor benim elimi tutarak ama cesret edip inemiyor kaydiragin dik merdivenini 4 basamakli tirmaniyor topa ayagiyla vurabiliyor bay bayi kolunu tamamen uzatarak yapiyor hayali oyun oynuyor size detayli yazdim cok ikilemdeyim sizce otizm olma olasiligi var mi yoksa basit bir konusma gecikmesimi

Bu arada yazmayi unuttum arada araba tekeri ceviriyor yani otizmin davranislari var ama siddetli degil

Merhaba

Çocuğunuz kaç aylık?

Tepkisel bağlanma bozukluğu ile uyaran eksikliği aynı şey değil. Uyaran eksikliği çok hafif bir gelişim bozukluğudur ve hiç iz bırakmadan düzelir. Tepkisel bağlanma bozukluğu ise psikolojik travmaları nedeniyle genelde ömür boyu sürer.

İlaç konusunda çok hassasım. Nootropilin algı konuşma ve hafıza konusunda etkisi ispatlı. Kısa bir dönem biz de kullandık.. Ama risperdal tarzı ilaca çok mesafeliyim. Böyle bir ilacı 3 ayrı doktora danışmadan kullanmam..

Bazı anneler ilaça kesin hayır diyor.. Bu yanlış. Gerekli ise kullanılmalı. Ama maalesef her öksürene antibiyotik yazılan bir ülkeyiz.. Meslektaşlarıma bu konuda güvenmiyorum. O yüzden 3 ayrı uzman görüşü alırdım ..
Tuvalet alışkanlığı için birşey söyleyemiyorum. Bilmediğim konuda konuşmak istemem.. Biz 3 günde hallettik özel bir şey yapmadık.. O yüzden bu konuda aramızdaki deneyimli anneler eminim yardımcı olacaktır

Oğlum 37 aylık doktor tam kesin tanıyı bidahaki girişiminde koyucak şimdilik tepkisel bağlanmaya benziyor dedi oda benim oğlum büyük özellikle erkeklerle daha iyi ilişki kurduğunu ve sevdiğini söyleyince tepkisel bağlanma bozukluğu dedi ama ben b inanmıyorum çünkü oğlum bize karşi çok ilgili sarılmayı çok sever çok fazla komut almaz al ver yapar bazen oyuncağını getir dediğim zaman getirir ama .Çoğu zaman yapmıyor tinlamiyormuş gibi davraniyor

İlk gittiğimizde dalmaları içe kapanmalari oluyordu artık olmuyor risperdalmi yaptı tv yi kapatmak mı yaradı bilmiyorum bide çok zor uyuyan bir çocuk gece bir iki gibi uyanıp bidaha uyumazdi sabaha kadar sallardik ilaçla düzeldi sık sık uyanıyor ama hiç değilse uykusu açılmıyor tekrar uyuyor duruveannesi siz hep adı ne olursa olsun özel eğitim alsindiyordunuz bizim dikdörtgen özel eğitime gerek yok diyor ilaçla duzelicekmiş ve kreş ama ben 4 aydır zaman kaybı yaşadığını düşünüyorum ve özel eğitime başlatmak istiyorum

Merhaba sevgili anneler! Hemem hemen tüm mesajlarınızı okudum. Yaşadığımız ortak sorunlardan dolayı sizleri kendime çok yakın hissediyorum. Yazdığınız deneyimlerden ve bilgilerden çok faydalanıyorum. Bunun için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum..
Benim 27 aylık bir oğlum var. Uzun süredir onunla ilgili endişelerim var. Yaklaşık 1,5 yaşından beri şüphelerim var. Tabi nette de biraz araştırınca insanın karşısına hop diye otizm çıkıyor. Gerçi artık nette çok araştırma yapmıyorum,canım sıkılıyor, çocuğumun her hareketini kafaya takıyorum. Artık sadece bu forumu ve sizleri takip ediyorum.
Biraz oğlumdan bahsedeyim. Oğlum çok meraklı ve hareketli. Gördüğü her şey ilgisini çekiyor. Yaklaşık 4 aydır yarım gün kreşe gidiyor. Kreşin oğlumun kontrolü açısından az biraz faydası olduğunu düşünüyorum. Başlarda oyuncakları vs. atıp dağıtırdı, agresifti biraz. Şimdi büyüdüğünden mi, kreşten mi bilmiyorum, biraz duruldu. Her şeyle oynar, oyuncak, tencere tava, ev aletleri..ara ara 'mış gibi' oyunlar da oynar. Konuşma yok daha bizde. İstediği şeyleri işaret parmağıyla, elini açıp kapatarak, ya da bazı (de, ee, ya vs gibi) heceler söyleyerek anlatmaya çalışıyor. Göz kontağı hep iyi,sosyal gülümsemesi var. İsme bakma başlarda iyi değildi ama şu aralar iyi sayılır. Önceleri dışarda onu kontrol etmem çok zordu, alıp başını koşardı, şimdi daha kontrollü, ama yine de istediği yere gitme çabası sürüyor. Komut alma çok iyi değil, al, ver, gel, bak..bu tarz komutları bazen yapıyor ama bir arkadaşın dediği gibi, bir şey söyleyince sanki tınlamıyor hiç, sanki beni anlamıyor, oyununa veya ilgilendiği şeye devam ediyor. Taklit fiziksel olarak hep iyiydi, bu aralar sözel ( hep hece ama, kelime mama , bebe, vs gibi anlamsız kelime taklidi)taklitte yapıyor.Takıntısı çok fazla yok, ara ara ilgilendiği şeyler değişiyor, bi ara elektrik direkleri, yüksek direkler, lambalar, saatler, kapı açma kapatma.. dönem dönem değişen ilgileri var. Beni en çok rahatsız eden hateketi her şeyi ağzına alması, bazende ısırıp iiiiiiii gibi bir ses çıkarması, sanki sinirleniyor gibi (Deneyimli annelerden bu konuda destek istiyorum, bu hareketini nasıl söndürebilirim?.)Öğretmeni ağzıyla tanımaya çalıştıgını söylüyor. Biz yurtdışındayız, burda prosedür farklı işliyor, takip ediliyor şu an. Yorum yapmıyorlar henüz, bu şekilde kreş vs. devam etsin diyorlar. Özel ders imkanı falan olmadığı için, bende endişeliyim haliyle, acaba geç mi kalıyoruz diye, kilit yaşlar çünkü. Kendi çapımda ilgileniyorum onunla. Sizin deneyim ve bilgilerinize güveniyorum. Genel bi durum değerlendirmesi yaparsanız sevinirim. Hepimize ve yavrularımıza kolaylıklar diliyorum..

Arkadaşım aynı yaşta oğlumuz var ben sadece anne olarak yazıyorum özel eğitime raporsuzda götürebilirsin eğer maddi imkanın varsa tanı zaten koyma yetkileri yok bir değerlendirme ve saat ücretini konuşursun ona göre durumu değerlendirirsin.

Merhaba sevgili anneler bu sayfayı 1yıldır takip ediyorum ilk defa yazıyorum benim oğlum şu an 3,5 yaşında 1 sene önce maalesef otizm teşhisi aldık özel eğitime başladık 3 aydır da kreşe gidiyoruz 6.ayın sonunda Dr atipik derim dedi , şuanki durumu tek bi kelimesi bile yok ama mırıdanmaları çok hocası çok yakında konuşmaya başlar diyor, göz teması güzel ama çevresiyle pek ilişkisi yok kardeşleriyle bile, sevinince kollarını çırpması var, ara sıra kendi etrafında dönüyor,ismine ara sıra dönüp bakıyor arkadaşlarımda dediği gibi biliyor ama tınlamıyor çoğu komutları anlıyor sakin bi çocuktur hırçınlığı hiç yok, dışarı çıkınca hiç arkasına bakmadan giderdi yeni yeni bekliyor beni, takıntılı olduğu hiç bir eşyası yok dönen şeylere merakı yok, bu arada oğlumun ikizide var o sağlıklı, onun kelimelerde yeni yeni çoğaldı cümle kurabiliyor ben onlara çok TV açtım kendimi suçlamaktan vazgeçemiyorum tecrübeli annelerden fikirlerini bekliyorum, bazen iyi olucak herşey geride kalıcak diyorum bazen ümitsizliğe kapılıyorum bizim gibi olupta iyileşen varmı

Son düzenleme:
Bizim gecikmiş konuşma dışında bir durumumuz yok ben tedbir amaçlı görüştüm 2kurumla hocalar değerlendirdi bizlik bir durumu yok dediler arkadaşım. Konuşma terapisti gördü daha küçük biraz daha bekleyelim dedi o zaman 2,5yaşındaydı bana yapmam gereken leri anlattı. Ama sen her zaman komut almıyor demişsin faydası olmasa da zararıda olmaz en fazla paran gider.

Cevabın için sağol canım oğlum çoğu zaman almaz komutları anlamiyormiş gibi geliyor bana çok üzülüyorum bu duruma 5 aydır fazla gelişme göremeyince korktum baya araştırıyorum hemen başlaticam inşallah faydasını görürüz ahh

İyileşmekten kastınız ne? Eğer tanınız doğru ise hayır otizmde tamamen iyileşme olmaz. Ama atipik olup erken ve yoğun eğitim ve aile ilgisi alan ağır durumda olmayan çocuklar normale yakın şekilde toplum içinde yaşar okur evlenir iş sahibi olur.. Espiri anlamada mecaz anlamada zorluk ve asosyal kalma gibi sıkıntılar kalabilir en kötüsü..

Burada kriter konuşma ve bunu iletişim amaçlı kullanmadır.

İyikeşmekten kastım, tam olarak iyileşmeyeceğini biliyorum ama kendi hayatını bana veya başka birine bağlı olmadan idare edebilecek duruma gelmesi tek ümidim, ikizlerde yaşıtlarına göre 1,5 yaş kadar geride gitme ihtimali varmış 6 yaşında arayı kapatırmış acabamı diyorum yanlış teşhis i diyorum ama belirtileride yok değil, dışardan gören hiç bişeyi yok sen abartıyorsun diyor, pedegogta zaten siz söylemezseniz kimse bilemez %20lik bi otistik durumu var kreşle toparlar dedi eğitim aldırmaya gerek yok ama aldırırsanız faydası olur zararı olmaz dedi

Yüzdeler çocuktaki engelin ve geriliğin derecesidir. %20 kanser olunur mu ? Ya kansersiniz ya da değilsiniz. Otizm de böyle. Ya otizmdir ya da değildir. Yüzdeleri boşverin, tanınıza güveniyorsanız eğitim ve ilgiyi kesintisiz devam ettirin.. Gerisi sadece beklemek..

Otizmde genetik yatkinlik nedir yani bu otizmin genetik yonu ailede ne varsa risk artiyor konusma gecikmesi varsami yada sosyal olmayan bir birey varsami sizin fikirleriniz neler.ya da bu konuda ne biliyorsunuz psikiyatriye gidince sordugu soru ailede psikiyatrik rahatsizlik varmi ama o da cok dusuk bir sebep diyor ben anlayamadim genetik yonunu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…