Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Tecrübeli annelere danışmak istediğim bişey var. Herşey yolunda gidiyor derken bi hareket çıktı elini yukarı kaldırıp parmaklarını oynatıyor düşünürken ya da çok heyecanlanma yapıyor 3 gündür.Danışman öğretmenlerimiz kışın çocuklar evde kaldığı için enerjiyi atamıyor ve bu gibi dürtüsel hareketler meydana geliyor yorulmasını ve bolca hareket etmesini sağlayın 2 hafta gözlemleyip üzerinde durursak kaybolur dediler. Var mı konuyla ilgili tecrübesi olan anne?

Canim tani aldiginizda ekolali yaptimi konusmaya baslayinca hic oldumu

Parmaklarini bir yukari asagi basparmakla isaret parmagini birlestirip mi yapiyor

Benim oğlum çok yapıyordu el hareketini parmaklarını oynatıyordu genelde birşey isterken yapıyordu sonra sürekli yapmaya başladı üç ay filan sürdü sonra bıraktı dönmeye başladı ama donmeyide çoğu zaman beni mutfaktan odaya çeke çeke getiriyor koltuğa oturtup onu izlememi istiyor bu iyi bişey mi acaba

Parmaklarini bir yukari asagi basparmakla isaret parmagini birlestirip mi yapiyor
Konuşmaya başlamadan önce gecikmiş ekolali denen şey vardı geçmişten kayıt edilen bişey anlamsız zamanlarda tekrarlamak gibi. Parmaklarını sırasıyla oynatıyor yukarı aşağı gibi ve bunu yaparken dalıyor sanki bişey düşünüyor gibi çok endişelendirdi beni Psikoloğu muz yakın zamanda antibiyotik falan kullandı mı dedi evet 10 gün önce 10 günlük bir antibiyotik tedavisi uygulandı aylarca direnmiştik ama öksürük bitmedi balgam sökülmedi mecbur kaldık tam bu zamana denk gelmesi bu davranışın tesadüf mü? Umarım 1 haftada geçer yoksa bi nöroloğa görünmemiz gerekecek sanırım

Benim oglmda yapiyor parmak larini birlestirip bir yukari bir asagi indiriyor ne yspiyon diyorum kus ucuyor diyor ama bence tik doktorda video izledi onun icin ilac verdi bende kullanmadim subat 20 de baska bir doktor gorsun istedim neden noroloji gideceksiniz duzenli gitti diktoru varsa onada sorabilirsiiz

Benim oglmda yapiyor parmak larini birlestirip bir yukari bir asagi indiriyor ne yspiyon diyorum kus ucuyor diyor ama bence tik doktorda video izledi onun icin ilac verdi bende kullanmadim subat 20 de baska bir doktor gorsun istedim neden noroloji gideceksiniz duzenli gitti diktoru varsa onada sorabilirsiiz

Eyer bu tur hareketleri norolojibakiyorsa bende gitmek isterim gidersenizde burda paylasirmisiniz

Arkadaslar bisi sorcam degerli annelere aylar once duydu seyi gun icinde tekrar edermi mesela okulumun onunde geciyordum ogluma bak burasi benim okulum dedim simdi bana alakasiz yerlerde senin okulun nerde die soruyor sanki takilmis gibi aradan 3 gun geciyor yine senin okulun nerde yani bu gecikmis ekolalimi yoksa takintimi

Canim dikkatini cekmeye calisiyor senle bisi paylasmak istiyor ama yaptigi yanlis izin verme dikkatini dagit asla donmesine izin verme unuttur

Yurt disindan bi tanidik geldi isvecde otizim uzerine egitim almis ama daha cok anne baba ayri cocuklar icin ilgileniyormus ablamin cocugu rahatsizdi o zamablar otizim neydi bilmiorduk 20 yil once baska hastaliklar cikti gecende kardesime dedimki otizimi o kadar cok arastirdimki artik anlaya biliorum bence bizim yegende otizimdi dedim oda yok ya baska hastalik dedi gecende misafit yegenimi gormus otistik dedi ustune baska hasraliklar binmis bende oglumu gosterdim sordum a tipikler 5 yasindan once anlasilmaz zekasinda bisi yoksa iyi onemli olan zeka dedi ya baska hastalik binerse ozamanda allaha kalmis dedi peki ne gozlemledin dedim tek basina bisi deyemem baska bir cocukda olasi lazim dedi farklilik ozaman belli olur suan tek basina oynuyor konusuyor gozume bakiyor birde cocukla gormem lazim dedi bu tarz cocuklar 5 yasindan onece bisi denmiyor anlasilan eksiklerini tamamla birde bol bol yurusun dedi takintilari azalirmis

Yani o cocukla olan iletisimine mi bakacak yoksa hareketlerinimi kiyaslayacak anlamadim simdi siz otizmi cok okudunuz ya cocugunuzun en ufak hareketini otizme yoruyorsunuz gibi hissettim ben bide atipik otizmde isaret parmagi kullanimi ve konusma zamaninda olurmu mesela 16 aylikken bilincli anne baba kelimeleri falan

Bence bunun ekolali ile ilgisi yok, kısmen takılmış olabilir ama soru sorması çok çok iyi birşey, siz ona okulunuzu göstermişsiniz, o da ara ara merak ediyor. Siz ona gerçek cevapları verin, 3 gün sonra okulun nerede dediğinde gerçek yerini anlatın, onun merakını giderin, çocuğunuz da şu anda kreş’e gidiyorsa, peki senin okulun nerede gibi onu bol bol konuşturacak, ikili iletişiminizi arttıracak sorular sorun, ben hep bu şekilde yapmaya çalışıyorum.

Evet cunku otizim konusmakdan cok sosyallik onenli dedi su an baska bir cocuk olsaydi yasiti bir fikrim olurdu takintilari var dedim yani oglum ekolali yaparak konustu ama konusmus olmasi otizim degil diyemem isvecde otizimli bir cocukla ilgileniyormus bir sure sonra babasiyla tanismis babasida otistik oldugunu anlamis hareketleei konusmasi ayni oglu gibi bana ilerde evlenebilir tek basina hayatini devam ettirebilir dedi tabi bu atipikler icin insallah rabbim bizim cocuklarimizada nasip eder

Butun cocuklar ekolali yaparak konusuyor.cocuklarla iletisimi nasil siz bilirsiniz zaten ben kendimden de supheleniyorum otizmmiyim diye ama cok sosyal bi insanim kucukken ocime kapanikmisim ama cocuklarla kolay iletisim kurardim annemin arkadasinin kizi elimi tutmadi diye aglamisim 2 yasindayken bu da otizm degilim demekki dedittiriyor kafayi yedim artik :))

:))

Anladigim kadar iletisime bakacak cunku bana otizimliler ya kendin den buyuklerle yada kucuklerle oynarlar dedi

Anladigim kadar iletisime bakacak cunku bana otizimliler ya kendin den buyuklerle yada kucuklerle oynarlar dedi
Bence herseye otizm diyorlar sıktılar artik gercekten daha dun bi anneyle konustum cocugu gec konusmus takintilari yok atipik demisler suan 12 yasinda tek sorun birz saf iyi niyetli olmasi derslerinde basarili bir cocukmus arkadaslari onu sevsin istiyormus kavga etmiyormus onlarla hakkini savunamiyormus annesi oglum atipik otizmli cogu seyi astik diyor Allah askina birz saf diye atipik otizmmi denir ne sacma otizm iletisim sorunudur.belki cocukta uyaran eksikligi vardi belki baska bise doktorlarda cocuklari bosuna etiketliyor abarttilar artik gercekten otizm bence bu yuzden artti onune gelene teshis koyuyorlar

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…