Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Anladigim kadar iletisime bakacak cunku bana otizimliler ya kendin den buyuklerle yada kucuklerle oynarlar dedi
Bence yanlış bir değerlendirme. Madem otizm bir iletişim ve sosyalleşme sorunu, küçük-büyük fark etmez, insanlarla iletişim kurması önemli. Kendinden küçük veya büyüklerle oynamayı seven bir sürü çocuk var..

Bizim doktorumuzda kendinden büyüklerle iletişim kuruyorsa tepkisel bağlanma bozukluğu diyor benim oğlum yetişkin erkekleri çok sever nekadar doğru bilmiyorum

10 Ocak 2018

Ben sanırım hala kabullenemeyen bir anneyim onu anladım. Arkadaşlarımın oğlumla yaşıt çocukları var kuzenleri var ez az 20 ye yakın, eş dost akraba çocuğu tanıyorum hepsi yaşıtı ve bıcır bıcır konuşuyorlar,, hatta oturup sohbet ediyorlar benimle. Tabi çok ileri olanlarda var 20 çocuktan ikisi 3 yaşından önce okumayı öğrendi kimse öğretmediği halde gerisi normal Çocuklar.

yabancılar seslenince oğlum bakmaz genelde, kendi kendine takılır sebepsiz Güler ya da durmadan koşar. Arada bir anne der o kadar. Zorda kalınca anlamlı şeyler de söyler. Sorduğum nesnenin ismini biliyorsa on defa sorduktan sonra yanıt verir ama “anne gel”gibi basit cümleyi bile kullanmaz. Onların yanında kendimi çok kötü hissediyorum elimde değil. Toparlanmak gerekir farkındayım ama ben de insanım oluyor işte....

Tam bir yıl geçmiş üstteki mesajı yazdığımdan beri. Bir senede pek yol kat edemedik bana göre. Komut alma tam yaşıtları gibi değil çok eksiği var. İkili cümleleri aktif kullanıyor eskiden sadece canı isterse kullanırdı. Ezber konuşma aslında hep bildiği şeyler. Anne hadi gel, su dolduralım, dışarı çıkalım arabaya binelim gibi gibi. Hep bildiği cümleler özgün konuşma hala yok. Soru cevap yok en önemlisi. Mesela yemek yiyelim mi dersem yiyelim der ya da hayır der. Basit sorulara cevap veriyor sadece. Birde bu aralar hayırı aktif kullanıyor tahmin edeceğiniz gibi her şeye hayır diyor. Yemek yedirmek, giydirmek, banyo yaptırmak işkence oldu. Hayır istemiyorum diyor. Kendi kendine söylenmesi ve hiperaktivitesi hiç azalmadı maalesef. 4 yaş 2 aylık

10 Ocak 2018

Ben sanırım hala kabullenemeyen bir anneyim onu anladım. Arkadaşlarımın oğlumla yaşıt çocukları var kuzenleri var ez az 20 ye yakın, eş dost akraba çocuğu tanıyorum hepsi yaşıtı ve bıcır bıcır konuşuyorlar,, hatta oturup sohbet ediyorlar benimle. Tabi çok ileri olanlarda var 20 çocuktan ikisi 3 yaşından önce okumayı öğrendi kimse öğretmediği halde gerisi normal Çocuklar.

yabancılar seslenince oğlum bakmaz genelde, kendi kendine takılır sebepsiz Güler ya da durmadan koşar. Arada bir anne der o kadar. Zorda kalınca anlamlı şeyler de söyler. Sorduğum nesnenin ismini biliyorsa on defa sorduktan sonra yanıt verir ama “anne gel”gibi basit cümleyi bile kullanmaz. Onların yanında kendimi çok kötü hissediyorum elimde değil. Toparlanmak gerekir farkındayım ama ben de insanım oluyor işte....

Tam bir yıl geçmiş üstteki mesajı yazdığımdan beri. Bir senede pek yol kat edemedik bana göre. Komut alma tam yaşıtları gibi değil çok eksiği var. İkili cümleleri aktif kullanıyor eskiden sadece canı isterse kullanırdı. Ezber konuşma aslında hep bildiği şeyler. Anne hadi gel, su dolduralım, dışarı çıkalım arabaya binelim gibi gibi. Hep bildiği cümleler özgün konuşma hala yok. Soru cevap yok en önemlisi. Mesela yemek yiyelim mi dersem yiyelim der ya da hayır der. Basit sorulara cevap veriyor sadece. Birde bu aralar hayırı aktif kullanıyor tahmin edeceğiniz gibi her şeye hayır diyor. Yemek yedirmek, giydirmek, banyo yaptırmak işkence oldu. Hayır istemiyorum diyor. Kendi kendine söylenmesi ve hiperaktivitesi hiç azalmadı maalesef. 4 yaş 2 aylık
Aynı benim oğlum biliyormusun ben yazsam aynı cümleleri yazardım herhalde bir yığın sorun var ve hala doğru düzgün ilerleyemedik konuşmamak sosyalleşmemek için adeta direniyor ve buna artı ciddi bir uyku sorunu var 3 saat kesintisiz uyumuş değilim daha uykusuz olunca hiç bir fayda sağlayamıyoruz neler denedim neler bitkisel hatta medikal çözümlere bile razıydım artık ama yok fayda etmiyor nefret ettim bu yıldan benim için hiç bir güzel yanı yoktu umarım yeniyıl herkese yeni umutlar getirir

Bizden 13 ay küçüksünüz. Bizde aktif olarak anne diye seslenip beni çağırması 6 ay oldu. tek ümidim bu yavaşta olsa ilerliyoruz. Göz temasınız var mı ve biri bakınca oda bakıp gülümser mi. Bizim takıntılarımız çok fazla nesne sallama ve sebepsiz koşma. Yeni eğitimcisi hiperaktivite ve dikkat eksikliği ağır basıyor dedi. Sabretmekten başka çare yok

Son düzenleme:
Bizden 13 ay küçüksünüz. Bizde aktif olarak anne diye seslenip beni çağırması 6 ay oldu. tek ümidim bu yavaşta olsa ilerliyoruz. Göz temasınız var mı ve biri bakınca oda bakıp gülümser mi. Bizim takıntılarımız çok fazla nesne sallama ve sebepsiz koşma. Yeni eğitimcisi hiperaktivite ve dikkat eksikliği ağır basıyor dedi. Sabretmekten başka çare yok
Göz teması var artık anlamlı şekilde bakıyor önceleri yoktu biri onu sevdiğinde bakar Gülümser ama biraz seçici insanlar konusunda özellikle sevdiği kişilerle iyi kapıda görünce gülümseyip elinden tutup içeri çekiyor kreşte hep bireysel kendi gidip katılmaz uzaktan izler ikizinden nefret ediyor sanki bilmiyorum artık yapılacak herşeyi yapıyorum eğitim oyun terapisi spor kreş evde ilgi ana o istediği kadar bizi dünyasına alıyor

Merhaba, daha biz durumumuzu farkedeli 3.5 ay oldu ama ben fena yıprandım. Oğlumla bas basa vakit gecirmekten korkuyorum her an tuhaf bisi yapacak diye surekli gozum ustunde ve oyun kurmakta zorlandigimiz icin ne yapacagimizi sasiriyoruZ. Babasi daha iyi bu konuda bana gore. Egitime baslayali 2.5 ay oldu. Bir kere odev aldik henuz. Psikologumuz yeni odevleri vermedi neden bilmiyorum verileb odevlerinde cogunu artiladik. Evladim otizm degilde uyaran esikligi olsun diye surekli dua halindeyim. Gelismelerimiz ise şöyle, Komutlar: bekle, elimi tut, koş, coraplarini cikar, montunu cikar, kollarini kaldir, ayagini kaldir, al, ver, babana annene gotur ver vs, otur, kalk, yat ( cani isterse ), çöpe at, agzini sil, havluyu gosterip ellerini kurula, gel, cik disari, ac, kapat, gostererek isigi ac veya kapa. Kelimeler: bitti, aç ( ata ata seklinde), hadi, muz ( tek sordugumuzda soyledigi nesne), anne-baba ( cok nadiren bizden ayrilma korkusu yasadiginda), al ( nadiren ), sayilar ( bizin anlayacagimiz sekilde), kalk ( nadiren ), su ( vuf gibi bir sey diyor bazen emin degiliz ), koy ve cikart biz soylerken taklit ediyor, 2-3 kez traktor, birerkez ses taklidi olarak asansor, patates, salca, okul, ozel egitimde yılan demis hamurla oynarken biz duymadik, disini goster dedigimizde gösterirken dis diyor. Diger seyler: bay bay yapma, agzini buzmeden opucuk atma, opebilirmiyim dedigimde yanagini uzatip opturme, sende op dedigimizde dudaklarini degdirme, burun, kulak, baş ve diş gosterme, kulagi karistiriyor ilk once burnu olmadi dedigimizde kulagini gosteriyor, bazen birini goster dedigimizde hepsini sirayla gosteriyor, eliyle ver yapma. Davranis sorunlari: acili bakis ( hafifledi ), silindir veya top gibi seyleri bir ileri bir geri yuvarlama tam gaz devam ediyor. Onun olmayan eline sigabilecek ondan alinma korkusu yasadigi seyleri genellikle bu top oluyor surekli elinde tasima devam ediyor. Anladigi konusmalar: bizim degil, mama yicez ve komutlar.
Bilmiyorum 2.5 ay icin iyi mi bu gelismeler sizce yoksa degil mi uyaran eksikligi bakimindan soruyorum.Bu arada anne baba farkindaligi artti bu yuzden eskiden herkese guler yuzle yaklasirken simdi istemiyor. Biz calistigimiz icin birakip gidicez korkusu yasiyor bu ara. Biz gittikten sonrada bir kisa bir sure aglayip sakinlesince bakicisina baglaniyor bu seferde. Babasi aksamlari soguk falan demeden disari cikarip gezdiriyor bulundugumuz yerde ki butun dukkanlarin maskotu olmus. Yolda yuruken insanlarin bacaklarina vuruyor bazen. Bu arada 27. Ayimiz bitti.

Bu arada goz temasi onceden daha iyiydi sanki. Simdi mutlu oldugunda ya da bizi sevmek icin sarilmak istediginde bakiyor ya da bizden bir sey istiyorsa. İsaret ettigimiz yere onceden bakmazdi simdi bu konuda daha iyi ama disardayken cok uyaranli yerlerde ozellikle yukariya baktirmakta sorunumuz var. Oyun kurmakta ayri bir eziyet cok sevdigi birsey var ise oyun oynar bizle sadece ya da mutlu ise. Cocuklarla iletisim konusunda pek birsey diyemiyorum cunku cocuk gormuyor pek. Ancak cokta ilgili degil ama yasitlarindan bazilarina bakiyorum cogu iyi degil bu konuda ama bazilari ise direk arkadas canlisi ne olacak bilmiyorum ileride kres hayati baslayinca. Gecen parkte kendinden kucuk bir kiz cocugunun agzina kus yemi vermeye calismis. Ama misafirlige gittigimizde cocuklarla ilgilenmiyor ama bakiyorum onlarda oglumla ilgilenmiyir hepsi ayri bir dunyada ya da buyuklerle iletisim halindeler. Bazen oyuncak kavgasi yapabiliyor oglum ya da diger cocugun elinde yiyecek varsa gidip onu istiyor. Bir kerede kizin biri oyuncak toplayip kutuya atiyordu ogluma baktim kiza bakip onu taklit edip oyuncaklari odaya kutuya atti. Kafam karman corman bu konuda. Hepimize sabir ve cocuklarimiza sifa diliyorum.

Merhaba, daha biz durumumuzu farkedeli 3.5 ay oldu ama ben fena yıprandım. Oğlumla bas basa vakit gecirmekten korkuyorum her an tuhaf bisi yapacak diye surekli gozum ustunde ve oyun kurmakta zorlandigimiz icin ne yapacagimizi sasiriyoruZ. Babasi daha iyi bu konuda bana gore. Egitime baslayali 2.5 ay oldu. Bir kere odev aldik henuz. Psikologumuz yeni odevleri vermedi neden bilmiyorum verileb odevlerinde cogunu artiladik. Evladim otizm degilde uyaran esikligi olsun diye surekli dua halindeyim. Gelismelerimiz ise şöyle, Komutlar: bekle, elimi tut, koş, coraplarini cikar, montunu cikar, kollarini kaldir, ayagini kaldir, al, ver, babana annene gotur ver vs, otur, kalk, yat ( cani isterse ), çöpe at, agzini sil, havluyu gosterip ellerini kurula, gel, cik disari, ac, kapat, gostererek isigi ac veya kapa. Kelimeler: bitti, aç ( ata ata seklinde), hadi, muz ( tek sordugumuzda soyledigi nesne), anne-baba ( cok nadiren bizden ayrilma korkusu yasadiginda), al ( nadiren ), sayilar ( bizin anlayacagimiz sekilde), kalk ( nadiren ), su ( vuf gibi bir sey diyor bazen emin degiliz ), koy ve cikart biz soylerken taklit ediyor, 2-3 kez traktor, birerkez ses taklidi olarak asansor, patates, salca, okul, ozel egitimde yılan demis hamurla oynarken biz duymadik, disini goster dedigimizde gösterirken dis diyor. Diger seyler: bay bay yapma, agzini buzmeden opucuk atma, opebilirmiyim dedigimde yanagini uzatip opturme, sende op dedigimizde dudaklarini degdirme, burun, kulak, baş ve diş gosterme, kulagi karistiriyor ilk once burnu olmadi dedigimizde kulagini gosteriyor, bazen birini goster dedigimizde hepsini sirayla gosteriyor, eliyle ver yapma. Davranis sorunlari: acili bakis ( hafifledi ), silindir veya top gibi seyleri bir ileri bir geri yuvarlama tam gaz devam ediyor. Onun olmayan eline sigabilecek ondan alinma korkusu yasadigi seyleri genellikle bu top oluyor surekli elinde tasima devam ediyor. Anladigi konusmalar: bizim degil, mama yicez ve komutlar.
Bilmiyorum 2.5 ay icin iyi mi bu gelismeler sizce yoksa degil mi uyaran eksikligi bakimindan soruyorum.Bu arada anne baba farkindaligi artti bu yuzden eskiden herkese guler yuzle yaklasirken simdi istemiyor. Biz calistigimiz icin birakip gidicez korkusu yasiyor bu ara. Biz gittikten sonrada bir kisa bir sure aglayip sakinlesince bakicisina baglaniyor bu seferde. Babasi aksamlari soguk falan demeden disari cikarip gezdiriyor bulundugumuz yerde ki butun dukkanlarin maskotu olmus. Yolda yuruken insanlarin bacaklarina vuruyor bazen. Bu arada 27. Ayimiz bitti.
Merhaba! Geçen yılların en kötü yıllarımız olması ve yeni yılın tüm canlarımıza şifa getirmesi dileğiyle, tüm mücadeleci annelere güzel yıllar diliyorum!..
Sevgili Hiyamis, bazen insanların bacaklarına vurma(dokunma), sanki onların yürümesine devam etmesini istercesine itmek gibi hareketler benim oğlumda da var. Tedirgin olduğum davranışlarından biridir. Acaba onları, nesne, oyuncak ya da cansız birşeyler olarak mı görüyor diye endişeleniyorum. Elbet bu konuda bilgili olan tecrübeli anneler vardır..

Merhaba! Geçen yılların en kötü yıllarımız olması ve yeni yılın tüm canlarımıza şifa getirmesi dileğiyle, tüm mücadeleci annelere güzel yıllar diliyorum!..
Sevgili Hiyamis, bazen insanların bacaklarına vurma(dokunma), sanki onların yürümesine devam etmesini istercesine itmek gibi hareketler benim oğlumda da var. Tedirgin olduğum davranışlarından biridir. Acaba onları, nesne, oyuncak ya da cansız birşeyler olarak mı görüyor diye endişeleniyorum. Elbet bu konuda bilgili olan tecrübeli anneler vardır..
Yürürken insanları itme yok bizde. Daha çok kalabalik yerlerde önünden gidenlere degilde karşısindan gelenlere yapiyor. Beni endiselendirmedi öyle çok. Hatta iletişim mi kuruyor diye düşündüm. Zaten herseyi takıyorum bide bunu takmayayım:KK43:(

Yürürken insanları itme yok bizde. Daha çok kalabalik yerlerde önünden gidenlere degilde karşısindan gelenlere yapiyor. Beni endiselendirmedi öyle çok. Hatta iletişim mi kuruyor diye düşündüm. Zaten herseyi takıyorum bide bunu takmayayım:KK43:(
Sevgili Hiyamis, sizin oğlunuz oyun gibi yapıyor, yani biz bile bazen bir şeylere dokunup gideriz ya öyle sanırım. Zaten benim oğlumda endişelendiğim hateketi sanki "yürüyün dercesine" olan kısmı. Farklı yani durum, ben bu durumu bilenler olabilir niyetiyle yazmıştım. O nedenle lütfen takmayın kafanıza! O takma durumunu biliyorum çünkü, "her hateketten şüphelenmek!.." çok yıpratıcı bir durum. Bi fe ben etrafımdaki çocuklatı gözlemliyorum, inanın hepsi çeşit çeşit, bi bir kete şüphelendik ya en ufak hateket bşle bize batıyor
Ama, anlattığınız kadarıyla oğlunuz çok iyi ilerleme kaydetmiş. Otizmi olan bir çocuk o kadar çabuk ilerleme kaydedemez diye biliyorum. Benim oğlum sizinkiyle yaşıt, o dediğiniz birçok şeyi yapamıyor. Bizim handikapımız özel ders olmayışı. Şimdilik sadece kreşe devam ediyor, bi de ben elimden artık ne gelirse. Sizler daha şanslısınız, en azından birşeyler yapabiliyorsunuz, bizse bekliyoruz.Beklemek daha yorucu. Burada, 3 hatta 5-6 yaşına kadar (ağır durumda değilse çocuk) bekliyorlar. Şu an gözlem altındayız. Birşey demiyorlar bize, daha küçükmüş...umarım hep beraber en güzel şekilde bu durumları atlatırız....

Valla perişan ettim kendimi çocugu izlemekten. Birde bazı doktorlar insanı delirtiyor. Yahu ben zaten cocugumdaki eksikligi biliyorum onun farkinda olarak gelmisim sana 2 dakka da tanı yapıştırmak nedir ya. Gerçi onu da geçtim beni mahveden açılı bakış durumu asıl. Ondan izliyorum çocugu ha simdi yapacak durduğu yer tehlike sinyali veriyor onu ordan kaldırayım vs derken delirdim malesef özel eğitim evet cocugun dikkat suresini arrtiriyor sizin evde kendi basiniza basaramayacaginiz seylerde cocugun direncini kiriyorlar. Yapabilirseniz o psikolojideyseniz sizde yapabilirsiniz aslinda ben yapamiyorum direnc kirma isini. Ancak komutlarin hepsini ve bay bay, opme ve isaret parmagini ve uflemeyi ( ki ufleme boloncuk cikarma, corbaya ufleme ve pipete ufleme seklinde mum ufletemedik daha )biz ogrettik ogluma egitimde ogrenmedi. Egitimde ustune koymali yapboz, oyun hamuru vs gibi oyunlar ogrettiler henuz. Birde her oyundan sonra bitti dedikleri icin bitti algisi ve bitti yok kelimeleri geldi o kadar. Bizde raporlu degiliz almayida dusunmuyorum bu asamada ucretle egitim aliyoruz. Yurt disinda ucreti ile egitim veren yer veya egitmenler yokmu ? Varsa onlardan destek alabilirsiniz maddi imkanlariniz var ise.

Valla perişan ettim kendimi çocugu izlemekten. Birde bazı doktorlar insanı delirtiyor. Yahu ben zaten cocugumdaki eksikligi biliyorum onun farkinda olarak gelmisim sana 2 dakka da tanı yapıştırmak nedir ya. Gerçi onu da geçtim beni mahveden açılı bakış durumu asıl. Ondan izliyorum çocugu ha simdi yapacak durduğu yer tehlike sinyali veriyor onu ordan kaldırayım vs derken delirdim malesef özel eğitim evet cocugun dikkat suresini arrtiriyor sizin evde kendi basiniza basaramayacaginiz seylerde cocugun direncini kiriyorlar. Yapabilirseniz o psikolojideyseniz sizde yapabilirsiniz aslinda ben yapamiyorum direnc kirma isini. Ancak komutlarin hepsini ve bay bay, opme ve isaret parmagini ve uflemeyi ( ki ufleme boloncuk cikarma, corbaya ufleme ve pipete ufleme seklinde mum ufletemedik daha )biz ogrettik ogluma egitimde ogrenmedi. Egitimde ustune koymali yapboz, oyun hamuru vs gibi oyunlar ogrettiler henuz. Birde her oyundan sonra bitti dedikleri icin bitti algisi ve bitti yok kelimeleri geldi o kadar. Bizde raporlu degiliz almayida dusunmuyorum bu asamada ucretle egitim aliyoruz. Yurt disinda ucreti ile egitim veren yer veya egitmenler yokmu ? Varsa onlardan destek alabilirsiniz maddi imkanlariniz var ise.
Maalesef burada sistem her şeyi kendi kontrolü altına almış. Paranla istesende özel bir yer bulamıyorsun. Randevularını, takiplerini vs. her şeyi kendileri ayarlıyor. Benim korkum bir şeylere geç kalmak. Direnç kırma dediğiniz şey öğrenmeye karşı olan direnç, inat gibi durumlar mı? Onu nasıl yapabilirim ki? Benim oğlum aşırı inatçı, illaki istediğini yapacak, canı isterse tek tük birşeyler (bay bay, öpücük, alkış gibi) yapıyor. Ama genelde oyunla veya birşeylerle ilgili. Bu durumu "dikkat eksikliği, konsantrasyon sorunu" gibi şeyleri de aklıma getiriyor. Aşırı meraklı oluşu da cabası. Çok zor birşeyler öğretmem. Kreşte ne öğreniyorsa o olacak artık. Bi de benden ziyade başkaları daha rahat kontrol (elini tutma, hayır...)ediyor onu. Sanırım benden çok çekinmiyor. Gerçi birisi yeter ki "hayır" desin, yeni bebek gibi ağlayıp bana sığınıyor. Beni bir otorite olarak görmüyor, sanırım o da büyük bir sorun...

O doktorları bende anlamıyorum. Yıllarca çocuğu takibe alıp, gözlemleyip, heyetlerle karar vermeleri gerekirken, yarım saat gördükleri bir çocuğa pat diye teşhis koyuyorlar. Bu da aileleri perişan ediyor tabi. Empati kursalar can sıkmazlar öyle..
Sorun ettiğiniz "açılı bakış" ı bazı aileler tecrübe etmişti sanırım. Belli bir dönem sonra geçiyor diye okumuştum. Acaba göz rahatsızlığıyla ilgili bir şey mi? (Gerçi kesin göz muayenesi olmuştur oğlunuz. )O da bazı takıntılar gibi geçici olsa gerek.

O doktorları bende anlamıyorum. Yıllarca çocuğu takibe alıp, gözlemleyip, heyetlerle karar vermeleri gerekirken, yarım saat gördükleri bir çocuğa pat diye teşhis koyuyorlar. Bu da aileleri perişan ediyor tabi. Empati kursalar can sıkmazlar öyle..
Sorun ettiğiniz "açılı bakış" ı bazı aileler tecrübe etmişti sanırım. Belli bir dönem sonra geçiyor diye okumuştum. Acaba göz rahatsızlığıyla ilgili bir şey mi? (Gerçi kesin göz muayenesi olmuştur oğlunuz. )O da bazı takıntılar gibi geçici olsa gerek.
Burda da herşey sektör olmuş. Doktorlarla özel egitim kurumlari ve eve gelen ozel egitimciler birbirlerini taniyorlar yonlendiriyorlar ama size yalandan su kisi iyiymis ben bizzat tanimiyorum ama giden cocuklarim iyi gelisim gosteriyor gibi cumleler kuruyorlar. İsin icine girdikce hepsinin bir butun oldugunu anliyorsun. Cunku biz 4 doktora gittik 3 tanesi teshis koymadi. Bir tanesi sadece tam 2 dkda teshis koydu ve o doktora bizi yonlendiren gittigimiz egitimcinin kendisi. Ve biz o doktordan teshis aldiktan sonra ogluma otizim demeyen egitimci laf arasinda ogumla ilgili otizm laflari etmeye basladi ve bakiyorum oglum gelisim gosterdikce isleri yavastan almaya basladilar. Ama burda gelisim bakimindan ilerleme kaydettiren baska bir yerde yok. O yuzden devam ediyoruz. Tabi bu arada ustune biz biseyler koymaya calisiyoruz. Direnç kirma isi gercekten zor profesyoneller daha iyi yapiyor onu ama algi acildikca ve cocuk alistikca kendi de zaten yapmaya basliyor. Direnc kirma daha cok onundeki seyi yapmaya karsi olan inadini kirma mesala bisey yapmasi icin oglumun eline dokundurmasi gerekiyordu ama asla eline dokundurtmazdi onu kirdikar mesela.

Merhabalar ben siz deneyimli annelere sorularım olacaktı beni tedirgin eden. Oğlum şu an 4 aylık erken Doğum yaptım zamanında doğmuş olsaydı 3 aylık olacaktı. Oğlumdaki sıkıntılar şunlar: göz teması sınırlı hiç ağlamıyor istemediği ya da huzursuz olduğu bir durumda genzinden sesler çıkarıyor kucaktan çok hoşlanmıyor sürekli avize ya da televizyon ilgisini çekiyor sürekli kokulu şekilde ishal ve gaz sancısı çekiyor ama hiç bir sancıda ağlamadı normal bir bebek gibi acıktığında dahi nadir ağlaması acaba bu belirtiler otizm olabilir mi daha çok erken biliyorum ama içim içimi yiyor:KK43:

Merhabalar ben siz deneyimli annelere sorularım olacaktı beni tedirgin eden. Oğlum şu an 4 aylık erken Doğum yaptım zamanında doğmuş olsaydı 3 aylık olacaktı. Oğlumdaki sıkıntılar şunlar: göz teması sınırlı hiç ağlamıyor istemediği ya da huzursuz olduğu bir durumda genzinden sesler çıkarıyor kucaktan çok hoşlanmıyor sürekli avize ya da televizyon ilgisini çekiyor sürekli kokulu şekilde ishal ve gaz sancısı çekiyor ama hiç bir sancıda ağlamadı normal bir bebek gibi acıktığında dahi nadir ağlaması acaba bu belirtiler otizm olabilir mi daha çok erken biliyorum ama içim içimi yiyor:KK43:
Çocuk doktorunuzla konuşun muhakkak evet otizm tanısı bu aylarda konmuyor ama belirtilerde veriyor bebeklerin iletişim dili ağlamaktır isteklerini ağlayarak ifade ederler anne sütüyle besleniyorsa bu kadar koku ve ishal normal değil muhakkak araştırılmalı belki alerjik bir durumu vardır yanliş anlamayın şakın ama yazdıklarınız her bebekte görülen şeyler değil doktorunuza danışın ve lütfen bebeğinizin olduğu ortamlarda yapay uyaranları kapatın tv gibi

merhaba bebeğiniz o kadar küçük ki yazmadan edemedim içinizde ki otizm şüphesi bebeğinizi keyifle büyütmeye engel olmasın ne olur çünkü geçen zaman geri gelmiyor tanı ararken kendimizi yıpratıyoruz sadece halbuki yapılacaklar artık çok belli telefon tv tablet kesinlikle yasak bu bütün bebekler için geçerli norplay oyun teknikleri var öğrenin çok basit hayali oyunlar oynayın oyuncakları konuşturun masallar anlatın anlamıyor tepki vermiyor demeyin ne kadar küçük olursa olsun ne kadar tepkisiz kalırsa kalsın sürekli konuşun çocuk şarkıları söyleyin hareketlerinizle eşlik edin sürekli göz teması kurun biraz daha büyüyünce çoluk çocuk ortamına sokun ağlasa bile sosyalleştirin (avm ve market hariç) ve düzeni çok net olsun uyku saati beslenme saati otizm olsun olmasın bütün bebekler sever düzeni inek sütünü hayatınızdan çıkarın emiyorsa siz diyet yapacaksınız mama alıyorsa keçi sütü bazlı mamalar var onları kullanabilirsiniz hiç birşey kaybetmezsiniz
benim 3 yaşında otizmli bir çocuğum var ve daha bebekken anlamıştım kimseyi ikna edemedim ne allerjilerine ne farklılığına şimdi anlıyorum zaten kimseyi ikna etmek zorunda da değildim
umarım bebeğiniz her bakımdan sağlıklı bir şekilde büyür

Herkese merhaba güzel haberler vermek isterdim bugün psikaytr randevumuz vardı olumsuz yönde ilerlediğini söyledi epileptik olabilir dedi çok moralim bozuk hep dua ediyorum Allah hepimizin çocuğunu kurtarsın ben samsunda yasiyorum samsunda olup özel egitimlere götüren yada farklı etkinlikler yapıp faydasını gören yada hangi şehirde olursa olsun yaptığı uygulamalardan ilaç bitkisel yada oyun ne olursa fayda gören varmi

X