Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

Lütfen kreş hikayelerine inanmayın. Onlar uyaran eksikliği olan çocuklar için. Otizm türleri için değil.

Kreş için doğru yaş yok doğru zaman vardır. Çocuğun algısı açılmadan temel komutları öğrenmeden ortak dikkat olmadan kreş sadece zaman kaybıdır. Öncelik sadece eğitim.. Asla kreş ile başlanmaz. Bazı şeyler yerine oturunca mümkünse gölge abla ile (biz öyle yaptık) değilse öğrenci sayısı çok az olan bir kreşle başlayın. Önce 2 3 gün oyun saati Sonra yarım günler sonra tam günler şeklinde.

Kreş ve avm ler bu tür çocuklar için başta zararlıdır..Her tür zararlı uyaran çocukta yan bakış gibi davranış sorunlarına yol açar.. Bizde park avm kreş yasaktı.. Birçok oyuncak yasaktı..zamanla hazır oldukça yavaş yavaş verildi bunlar. Maalesef çoğu eğitmen bunları bilmiyor Park pazar avm gezdirin kreşe verin diyorlar..çok acıyorum o çocuklara Evet bunların hepsi yapılacak ama zamanı gelince..bizim hapis hayatı 3 ay sürdü. Kafeste yaşadık. Şimdi ise çok şükür herşey yoluna girdi.. Zararlı uyaran konusunu bilen bir eğitmen bıkmak çok önemli..

Bende size bunu sorcaktim konu acilmisken sorim zararli uyaran nedir ve kimler dikkat etmeli

Bende size bunu sorcaktim konu acilmisken sorim zararli uyaran nedir ve kimler dikkat etmeli

Tv tablet takıntı yaptığı cisimler parlak ışıklar dönen cisimler avm ve özelikle içindeki oyun havuzları sade olmayan oyuncaklar Dalmasına neden olacak ayna ve parlak yüzeyler.

Bu işi iyi bilen eğitmen hemen anlıyor zararlı uyaranı. Biz bu işi bilmeden önce eğitmenimiz Bu bugün Duru yu iyi görmedim derdi ve gerçekten bir gün önce park avm gitmiş çok hoplamış zıplamış olurduk..

Bakın şuan söyleyeceğim şeyi Türkiye'de çok az insan biliyor ben Amerika'da öğrendim.. DAVRANIŞ SORUNU OLAN ÇOCUKLARIN EN BÜYÜK DÜŞMANI ADRENALİNDİR. adrenalin davranış sorunları yaratır.. Bu çocuklar algı açılana kadar bundan uzak durmalı.. Bize 3 ay park avm sokak evde hoplama zıplama yasaktı. Hatta hoplama zıplama yaparsa kızmamız (dozunda) istendi.. Oturma çalışmaları yapıldı.. Otururken komut alan çocuk ayakta alamazdı.. Bunların hepsini işi bilen eğitimcimiz tespit etti. 3 ayda herşey bitip tamamen normal olduk. Tamam biz otizm içinde değildik ama içinde olan çok çocuk vardı.. Aklınıza gelen en kötü davranış sorunları bu sayede düzeliyordu. Ama tabi kritik 3.5 yaş çok önemli. Daha sonra kademeli olarak başarı şansı azalıyor.. Ama 10 yaşında bile olsa çocuk yine de etkili bu zararlı uyaran olayı

Biz bu ara devamli avm ye goturuyoruz ve kizim hic durmadan hoplayip zipliyo.. Gercekten avmler kresler cok renkli oluyo.. Benim kizimin algilari acik ama davranis sorunlari var mesela babasi gelince cok sevinmesine ragmaen nasil tepki verecegini bilemiyo.. Sakin ev gezmeleri, benim kizim icin kresten ve avmden daha faydali olabilir diye dusundum sizin bu yazinizdan sonra cok sagolun.. Siz her zaman biseyler yazin lutfen :)

Arkadaslar canim cok sikkin sifremi unuttum die giremedim eceemrem diye uyedim bu hafta prof doktora gittim odada doktorum dediklerini yapti evde video cektim kresde konusurken hali kartlar gosterdi bildi gel dedi geldi otur dedi oturdu video izledi arkadaslariyla oynamiyor sadece taklit ediyor dedi biraz da ekolali yapti bu kadar taklit etmesi normal degil beni rahatsiz etti ve elimdeki dosyayi almak istedi surekli bu takinti dedi bunun icin ilac yazdi eger ilaci vermeyeceksen birdaha gelme dedi bende ropar cikarmak icin degilde baktinizda ogluma yuzde kac verirsiniz dedim yuzde 20 dedi 5 yasina kadar egitime gitsin dedi madem yuzde 20 ise neden ilac verecem cok kararsiz kakdim devletin doktoruna goturdum herseyi yapti baska bir zaman gun verdi video cek getir dedi durumu nasil dedim gelisim uzmanina normal sehir degistirme ba aba ilgilensin dedi tepkisel baglanma bozuklugu olabilir dedi özel deki prof kendi kendine konusmasi sikinti iyi bisi degilmis

Yazinizi saskinlik icerisinde okudum oncelikle ilaci ne amacla verdi cocugunuz hiperaktifmi genelde bu tur durumlarda ilac verilir ki cocuk sakinlessin ve birseyler ogrenebilsin diye , kresde arkadaslarini taklit ediyormus normal cocuklar zaten taklit ederek izleyerek ogrenir ( otizmdr taklit yetenegi kisitlidir ve baslica sorunlardandir ) elindeki dosyayi israrla istemis olmasini nasil bir takintiya baglamid hayretler icindeyim etrafda birsey isteyen tutturan kendini yerlere atan cocuklar goruyoruz , yeni konusmaya baslayan cogu cocukda ekoli gorulur zaten ozellikle kinusma gecikmesi olan durumlarda bizimde var su an ve psikologumuz gayet normal dedi zamanla biticek dedi konusma gecikmesine bagli durum diye belirtti kesinlikle baska bir doktora daha goturun sagikli gunler diliyorum yavrunuza

Hareketli bir cocuk degil hic de ogle olmadi sakin kresde ki ogretmedine söz dinliyor ilac verme dedi adanadaki en iyi doktor prof gecen sene taniyi koyan ropar veren doktor buyuk umutla gittim iyi bisi diyecek diye taklit yapmasi bu kadar iyi bisi degil kendi kendine konusuyor bazen konusurkende kendi soruyor kendi cevap veriyor ilcida bu taklitler icin verdi nu taklit degil tik dedi

çocugunuz kaç yaşında ben şahsi fikrim olarak belli yaşın altında gerekmedikçe ilaç verilmemesi gerektiğine inanıyorum.

İlaç konusu ailenin tercihine bırakılıyor bize öyle söyledi doktorlar. Yalnız taklit ve kopyalama hareketler çok farklı doktor eğer kopyaladığını görmüşse? Taklit daha özgündür birebir olmaz. Taklitte Çocuk gördüğünü yapmaya çalışır kopyalama daha çok kasete almış gibidir. Fakat ilacın buna etkisi ne olacak bilemiyorum

Kendi kendine söylenmesine gelince bizde de çok fazla. Hala soru-cevap yok bolca gecikmiş ekolali var. Bizimle %10 iletişim amaçlı konuşurken kendi kendine %90 konuşur. Normal gelişim gösteren çocuklarla kıyaslayamam eğer her çocuk zaten kendi kendine konuşuyor dersem kendimi kandırmış olurum pollyannacılık oynarım. Tamam normal çocuklarda yapıyor fakat onlar günün yüzde 10 kısmında kendi kendine konuşuyor biz günün neredeyse tamamını öyle geçiriyoruz 4 yaş 2 aylığız

çocugunuz kaç yaşında ben şahsi fikrim olarak belli yaşın altında gerekmedikçe ilaç verilmemesi gerektiğine inanıyorum.
38 aylik bende anlamadim ilerde baska bisi cikmasin diyenler oldu ver die ama hareketli bir cocuk degil acaba kendi kendine konusuyor diyemi bunlara tik diyor asiri taklit yapiyor tekli cocuklarla oynayabiliyor ama coklu cocuk olunca anlamiyor taklit edior dedi

Oglum 38 aylik konusuyor cevap da veriyor bazen kendi kendine konusuyor kendine soru soruyor sonra cevap veriyor mesela tavsani alalimmi suraya koyalim yemek yesin mi yok yok yemesin bura koy tamam tama oldumu yok olmadi diyor kendine

Oglum 38 aylik konusuyor cevap da veriyor bazen kendi kendine konusuyor kendine soru soruyor sonra cevap veriyor mesela tavsani alalimmi suraya koyalim yemek yesin mi yok yok yemesin bura koy tamam tama oldumu yok olmadi diyor kendine
Bana normal geldi yazdıklarınız. 1 yaş küçüksünüz bizden. Bir sorun olarak algılayamadım sizin durumunuzu.

E ecekralice ben bu yazdığınız cümlede ne problem var hiç anlamadım, benim kızım da 37 aylık ve aynı şekilde kendi kendine oyun oynuyor, bu bir hayali oyun değil mi?? 34 aylıkken hiç hayali oyun yoktu, sadece okuduğumuz kitapları ezberden okurdu tüm gün boyunca, ya da şarkı söylerdi. tüm elektronikler kesildi, eğitim başladı, 1,5 ay önce yuvaya başladı. Şimdi geldiğimiz nokta biz soru sorduğumuzda cevap veriyor, ben - sen zamir kullanımı 3 ayda yeni düzeldi (çok yoğun bir eğitim verdik bunun için) , kısmen sorular başladı, evet - hayır’ı kullanmaya başladı, ama kendi kendine de oynarken aynı sizin oğlunuz gibi oynuyor ve doktor hayali oyun başladığı için büyük gelişme var dedi. Bir tane evi var, kız bebeklerini o evin kapısından sokmak istiyor “kız sen de eve girermisin, yok yok giremiyorsun, sığamıyorsun kapıdan, çünkü sen büyüksün,” “tavşan sen girermisin eve, evet girersin çünkü sen küçüksün” şeklinde oynuyor. Ben bu oyununda hiç bir problem görmüyorum, henüz 3 yaşında bir çocuktan ne beklememiz lazım. İlk yuvaya başladığında kendi kendine çok konuşurdu, şimdi gittikçe azaldı, ama halen var. henüz diğer çocuklar ile tam iletişime geçmese de sorularına cevap veriyor, biz eğitime, yuvaya, 7/24 ilgiye devam edelim. Hep daha iyiye gidecekler eminim.

inanın net bir bilgim yok ancak şöyle düşünüyorum birkaç doktora danışın derim. Bir de dikkatini dagıtarak yapmasını engellemeye çalısın.Eger devam ederse ilaca yönlenirsiniz. İlac kullanımına karsı değilim ama özellikle 5 yaş altında gerekmedikce çok iyi aratırılmadan kullanılmaması gerektiğine inanıyorum. yani iyi arastırın başka doktora danısın avantaj ve dezavantajlarını öğrenip kar zarar kararı vermelisiniz. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Bazen biriyle konusuyor kimle konusuyon diyom nusta abi diyor bundan da rahatsiz oldum acikcasi
Bence hemen baska drlara da gidin yasi kucuk olmasina ragmen gayet guzel konusuyo oglunuz.. Hem o dr a sizin yazinizi okuyunca gercekten cok kizdim birincisi ilac vermesine ikincisi dogru duzgun otizm belirtisi bile yok oglunuzda.. Her cocuk farkli ogrenebilir taklit veya kopyalamayla ogrenmeyi ogrenmis olabilir.. Biraz unutturmaya calissaniz dikkatini dagitip hem cok kucuk ya oglunuz bence kesinlikle baska dr a da gidin..

Cevabin icin cok sagol biraz da olsun rahatladim acaba doktor hayali oyunu baska bisimi sandi bazen oyun oynamza da kendi kendine konusuyor bilmuyorum hayali oyun oynasin isterdim acaba hayalu oyun degilde baska bisiden mi suphendi bilemedim

Canim siz kopyalama demissiniz diyince farketti evet hareketleri kopyalama gibi ayni kopyalama.hakkinda bilginiz varmi rica etsem biraz anlatirmisiniz

Ayrica doktora oyuncaklarini bir yerde topluyor oymamiyor sedece biriktiriyor. Dedim oda istifleme yapiyor dedi sizinkilerde de bu varmi oyuncak esya biriktirme bir yere toplama bazende sakliyor

Kendine kendine konuşma soru cevap ve gecikmiş ekolali normal kabul edilemez.. Ama oyuncak konuşturuyor ise bu kötü değil aksine çok iyi bir şey.. Oyuncakları konuşturarak hayali oyunlar oynayan çocuk için otizm asla akla bile gelmez.. Ama çocuk kendi kendine soru cevap yapıyor alakasız anlarda alakasız şeyler söylüyorsa ki bu gecikmiş ekolali olabilir lütfen uzmana danışın..

Oyuncakları ile doğru oynuyor ise istifleme sorun olmaz.. Hiç oynamayıp sadece istifliyorsa ona rol model olup doğruyu gösterin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…