Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Sevgili Kuntay, ne eğitimi alırsanız alın, öncelik sizsiniz. Stereotipik hareketler dikkat çekilince zamanla bitiyor. Ve yaptığı anı gözlemleyin, ne zaman ne yapıyor? Çocuğu çok iyi tahlil edin. Dikkatini dağıtın, banyodami yapmiyor, başladığı an hadi gel banyo yapalım diyin, ne zaman başlarsa bu çok önemli? Neye nasıl tepki verdiğini bilmek lazım. Bizim stereotipik olarak ağır bir şekilde yan bakma ve göz hizasında araba sürme vardı, yapınca düzgün oyna oğlum öyle oynanmaz arabayla diyordum ve göster, doğruyu öğret, zamanla bir bakmjssin geçip gidiyor. Yerine başkasini koymasına müsade etme. Maddi imkanın varsa eve çok şey al. Misal trambolin enerji atamayan çocukta stereotipik hareketler kaçınılmazdır. Evi spor merkezine çevir pilates topu bile olsun. Üstüne uzat, sensory integration therapy( duyu butunleme terapisi) videolarını izle youtubedan, ne gerekiyorsa al ve evde uygula. Ama işin ozu, kendi başına takılmasına izin verme. Yaptığı an uyar, rahatsız ediyor beni yapma de, anlamaz sanma anlıyor. Bir nevi surekli göz hapsinde olsun. Emin ol asacaksiniz.

arkadaşlar merhaba daha öncede yazmıştım biz dil konuşma terapisine başladık iki ayrı hocadan biri eve geliyor diğerine biz götürüyoruz aklım karıştı iyice ikiside oğlumda otizim olmadığını tek sorununun dil konuşma geriliği olduğu birde şiddetli bir 2 yaş sendromu yaşadığını sölediler bende umarım öledir ama ben tedbirimi alayım dedim ne bilim yaa evet çok gelişim gösterdi şuanda tek eksik dil gibi ben yinede üzerinde duracağım allah hepimizin yardımcısı olsun birde bişey sormak istiyorum mesela bana bir kutu getiriyor bende açmamımı istiyorsun anne aç anne aç aç diye tekrarlayıp sende söyleyebilirsin diye üstelediğimde çok sinirleniyor ağlıyor bazen anlamamazlıktan geliyorum ne istediğini sölesin diye yine acayip sinirleniyor naplıyım acaba

Özel eğitime hiçbir zaman itirazım olmadı ama 26 aylık bir çocuğa üstelik 2 ayrı hocadan dil terapisini kim önerdi. Dil terapisi için önerilen yaş 3.5

Biz ilk kelimeniz olan babayı 26 aylıkken söyledik. Ona rağmen bize kesinlikle dil terapisi aldırmamız söylendi. Uyaran eksikliği ve buna bağlı konuşma gecikmesi olduğu ve ilgi kreş ile normale döneceği söylendi. 28 ayken kelimeler 30 aylıkken 2 li cümleler başladı.. Şimdi maşallah 5 6 lı cümleler var. Eğer otizm yoksa zaten asla 26 aylık çocuğa konuşma terapisi bana mantıklı gelmiyor hekim olarak. Otizmse bile şimdilik alacağı eğitim bence konuşma terapisi değil özel eğitim olmalı. Hatta şöyle diyim yine de emin olmak için ben meşhur bir dil terapistine gittim. Sırf para almak için eğitim vermediğini 3.5 yaşı beklememiz gerektiğini söyledi.. Maalesef güzel bir para kapısı bu ve aileler kortularak sömürülüyor. Tabi sizin durumunuzu tam bilemem. Sizin vasıtanızla genele yazdım..

Ben bununla ilgili en son gittiğim doktorun söylediklerini aynen yazmak istiyorum. Ben doktora oğlumun dil terapistine gitmediğini söyledim o da bana “otizm ve gelişim geriliğinde dil terapisi verilmez, dil terapisi daha çok kaslarda zayıflık serebral palsi, epilepsiye bağlı dil anlatım bozukluğu veya sadece dil gelişiminde artükülasyon bozukluğu varsa önerilir. OtiZmde ise, çocuğun algısı açıksa tüm yönergeleri yerine getirip ses taklitleri yapmaya başladığında önerilebilir, oysa zaman ve para kaybı” dedi profesör. Diğer annler için de fikir olabilir diye yazdım araştırsınlar.

Kesinlikle aynı düşünüyorum. Zaten yeteri kadar algı, dikkat süresi ve taklit becerisi yoksa dil terapisi fayda vermeyecek.

ÖNEMLİ NOT : Yazım hatası yapmışım. Bize kesinlikle dil terapisi aldırmamız söylendi yazmışım. Aksine ALDIRMAMAMIZ söylendi. Konuşmaz ya da artikülasyon sorunu olursa 3.5 yaş sonrası aldırırsınız dendi

arkadaşlar kusura bakmayın ben biraz yanlış ifade ettim ben hep dil terapisi diyorum bilinçaltında çok takılı kaldım sanırım aldığı eğitim aslında özel eğitim yani herhangi bir kas dil çalışması değil oyun eşliğinde verilen özel eğitimler zaten psikiyatrisimiz dil terapisi değil oyun terapisi yani çocuğun hem alıcı hem verici dilinin motorsal algısal gelişimininde gelişmesini sağlıyacak şekilde bir terapiyi olabilir dedi bunun yanında eğitmen arkadaşlarda zaten belli değerlendirmeler yapıp çocuğun ihtiyacına yönelik bir eğitim planı çizicekler ama beni yıpratan biri eşime demişki annenin çocuğa teşhis koyma çabasını bırakması gerekiyor yahu ben delimiyim neden oğluma illa bir teşhis koydurayım hem teşhis için erken diyorlar hemde erken teşhiş önemli diyorlar. şimdi hocamsizde bir hekimsiniz ben bazı belirtileri olan çocuğum için endişelenip tedbir almak istiyorsam keşke demek istemiyorsam yanlış mı yapıyorum ben sadece evhamlı bir anne değilim ben 10 yıllık bakanlık müfettişiyim biz çok ayrıntıcıyız belki ama hiçbir olasılığı gözardı edemeyiz bende oğlumla ilgili olasılıkta olsa üstüne gitmek zorundayım. yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum bişey sormak istiyorum siz davranış problemlerini yendik diyorsunuz ya gerektiğindede ağlattım diyorsunuz bunu biraz ayrıntılı yazarmısınız cevap yazan herkese teşekkürler

bu arada iki ayrı hocayla başlama nedenimiz ikiside tavsiyeydi bende seçi,m şansım olsun istedim ikisiyle başladım ancak geçen hafta birinde karar verdik haftanın iki günü tek hocayla devam ediyoruz sizlerde biliyorsunuz piyasa sömürüye açık birde üstüne sadece çok iyi olması yetmiyor çocuğun sevip iletişim kurmasıda önemli bizde oğlumun tercihinide gözeterk birini seçtik

Evet dikkat süresini yazmayı da unutmuşum. Biz de taklit var, yönergeler tam olmasa da çoğu zaman var fakat dikkat süresi Yok denecek kadar az. O yüzden gittiğimiz dil terapisti oğlumun hazır olmadığını önce dikkat süresini gelişmesini söyledi (Dilkomda yüksek lisans yapmış) Bunu yazma sebebim sırf para kazanmak için çocuğun ihtiyacı olmadığı halde dil terapisi alın diyen tecrübesiz hocalar.
Biz de hemen spora başlattık ve çok fayda görüyoruz.

Hem haklılar hem haksızlar.

Çocuğunuza tanı koydurmaya çalışıyorsanız bu büyük hata. Erken tanı dediğimiz erken tedbir.. Mesela benim çocuğum otizmli değil ama özel eğitim aldı.. Özel eğitimden asla zarar gelmez. En fazla paranız boşa gider o da çocuklarımıza feda olsun.

Ama bir anne çocuğunda sorun hissediyorsa kimseyi dinlemesin.. Para tuzaklarına düşmesin elbet ama zamana bırakma önemsememe hatasına da düşmesin. Burda okuduğum en büyük pişmanlıklar zamanında sorun olduğunu anlayıp çevrenin yok demesi ile eğitimde geç kalan anneler.

Yaklaşık 1.5 sene önce tam da sizin ayda (26.ay) tam da sizin durumunuzdaydık ve dağılmıştık. Açılı bakış koşarken açılı arkaya bakma vs. ne ararsanız vardı. Teşhisi kendimizce koymuştuk ve tam 1 hafta yemek yemediğimi hatırlıyorum. Hayatta kendimi çaresiz hissettiğim günlerdi. Kendimi toparlamaya çalışıyordum ki çocuğuma faydam dokunabilsin. Bir profa gittik uyaran eksikliği gibi dedi. İkinci bir prof iki ay sonra net konuşabilirim dedi. Sonuç olarak apar topar kreşe verdik. Evde çokça televizyona maruz kalmış ve biz de sizin gibi herşeyi kendisi öğrenecek diye düşünmüş hiçbir şey öğretmemiştik. Bebek gibi bakmaya devam ediyorduk. Ne zaman durumu farkedip televizyon ve teknolojiyle bağını tamamen kestik toparlamaya başladı. Önce kelimeler sonra cümleler gelmeye başladı. Bahsettiğiniz açılı bakış ve araba sürerken başını yere eğmesi tamamen televizyonun etkisi olduğunu düşünüyorum. Şuan iyi olduğumuzu düşünüyorum. Her istediğimizi yapar. Bir şey sorarsak cevap verir. Uzun cümleler de gelmeye başladı. Tek sorunum yabancı birisi bir şey sorduğu zaman cevap vermez. Evde oldu mu zamanla iletişime geçiyor. Utangaçlık mı yoksa bu durumlarla mı ilgili bilemiyorum. Doktoru bıraktık bizim yaptığımız tek şey durumu farkettiğimizden beri kendimiz de dahil hiç tv açmadık sürekli konuştuk. Yazın sürekli parklarda dolaştık. Önümüze ne geliyorsa anlasın anlamasın anlattık. Çok yıpratıcı bir süreç ne yazık ki bazı çocuklar hiç ilgilenilmediği halde etkilenmezken bazı çocuklarda sürekli ilgi isteyebiliyor. Sonuç olarak çok evham yaptığınız açılı bakış 1 seneye kadar teknolojiyle tamamen bağını kestiğiniz zaman geçecektir. Farkettiğimizde böyle bir yazı çok bulmaya çalıştım fakat bulamadım. Umarım sizi biraz rahatlatabilmişimdir. Biz de şuan 3.5 yaşındayız ve yabancılara cevap vermeme konusu dışında pek birşey kalmadığını düşünüyorum. Sadece kaba motor bazı çocukların süperken biz daha ağırız onu da yapısına vermeye başladım. Çok ağır bir çocuk babası da öyle zaten. Şu da var kızlarla karşılaştırdığımda arada çok fark var algı olarak ama sınıfındaki erkeklere baktığımda daha kötü olanlar da var. Öğretmenimiz herşeyin normal olduğunu akranlarından bir eksiğinin olmadığını söylüyor. Fark ettğimizde parkta kaydıraktan kaymak istediğinde arkasından bir çocuk geldiğinde ağlarken şimdi parkta arkadaşlarını istiyor. Mümkün olduğunca sosyal ortam ve konuşma bir de en önemlisi kreş hakkınızda hayırlısı olsun içinizi ferah tutun benim yaptığım gibi kendinizi yıpratmayın lütfen. Tüm çocuklarımıza acil şifalar diliyorum. Bu forumdaki her çocuk er yada geç toparlayacaktır. Yazılanları okuyorum ağır bir vaka yok gibi en ağırı bile toparlayacaktır. Her çocuk farklı kimisi 1 yıl kimisi 3 yıl sonra kendine gelecektir. Biraz uzun oldu kusura bakmayın tüm annelere de sabır diliyorum.

Yeni
Yaklaşık 1.5 sene önce tam da sizin ayda (26.ay) tam da sizin durumunuzdaydık ve dağılmıştık. Açılı bakış koşarken açılı arkaya bakma vs. ne ararsanız vardı. Teşhisi kendimizce koymuştuk ve tam 1 hafta yemek yemediğimi hatırlıyorum. Hayatta kendimi çaresiz hissettiğim günlerdi. Kendimi toparlamaya çalışıyordum ki çocuğuma faydam dokunabilsin. Bir profa gittik uyaran eksikliği gibi dedi. İkinci bir prof iki ay sonra net konuşabilirim dedi. Sonuç olarak apar topar kreşe verdik. Evde çokça televizyona maruz kalmış ve biz de sizin gibi herşeyi kendisi öğrenecek diye düşünmüş hiçbir şey öğretmemiştik. Bebek gibi bakmaya devam ediyorduk. Ne zaman durumu farkedip televizyon ve teknolojiyle bağını tamamen kestik toparlamaya başladı. Önce kelimeler sonra cümleler gelmeye başladı. Bahsettiğiniz açılı bakış ve araba sürerken başını yere eğmesi tamamen televizyonun etkisi olduğunu düşünüyorum. Şuan iyi olduğumuzu düşünüyorum. Her istediğimizi yapar. Bir şey sorarsak cevap verir. Uzun cümleler de gelmeye başladı. Tek sorunum yabancı birisi bir şey sorduğu zaman cevap vermez. Evde oldu mu zamanla iletişime geçiyor. Utangaçlık mı yoksa bu durumlarla mı ilgili bilemiyorum. Doktoru bıraktık bizim yaptığımız tek şey durumu farkettiğimizden beri kendimiz de dahil hiç tv açmadık sürekli konuştuk. Yazın sürekli parklarda dolaştık. Önümüze ne geliyorsa anlasın anlamasın anlattık. Çok yıpratıcı bir süreç ne yazık ki bazı çocuklar hiç ilgilenilmediği halde etkilenmezken bazı çocuklarda sürekli ilgi isteyebiliyor. Sonuç olarak çok evham yaptığınız açılı bakış 1 seneye kadar teknolojiyle tamamen bağını kestiğiniz zaman geçecektir. Farkettiğimizde böyle bir yazı çok bulmaya çalıştım fakat bulamadım. Umarım sizi biraz rahatlatabilmişimdir. Biz de şuan 3.5 yaşındayız ve yabancılara cevap vermeme konusu dışında pek birşey kalmadığını düşünüyorum. Sadece kaba motor bazı çocukların süperken biz daha ağırız onu da yapısına vermeye başladım. Çok ağır bir çocuk babası da öyle zaten. Şu da var kızlarla karşılaştırdığımda arada çok fark var algı olarak ama sınıfındaki erkeklere baktığımda daha kötü olanlar da var. Öğretmenimiz herşeyin normal olduğunu akranlarından bir eksiğinin olmadığını söylüyor. Fark ettğimizde parkta kaydıraktan kaymak istediğinde arkasından bir çocuk geldiğinde ağlarken şimdi parkta arkadaşlarını istiyor. Mümkün olduğunca sosyal ortam ve konuşma bir de en önemlisi kreş hakkınızda hayırlısı olsun içinizi ferah tutun benim yaptığım gibi kendinizi yıpratmayın lütfen. Tüm çocuklarımıza acil şifalar diliyorum. Bu forumdaki her çocuk er yada geç toparlayacaktır. Yazılanları okuyorum ağır bir vaka yok gibi en ağırı bile toparlayacaktır. Her çocuk farklı kimisi 1 yıl kimisi 3 yıl sonra kendine gelecektir. Biraz uzun oldu kusura bakmayın tüm annelere de sabır diliyorum.

Bizde aynı yollardan geçtin şu an 4 yaşındayız tanı kalktı. Gelir gelir kapısı yapılmış bu alan dikkat etmek lazım

Merhaba bana cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bizde tv eylül ayında kapandı. Bu arada oğlumda komutlar arttı şuanda al, ver, elimi tut, bekle, hayır, gel ( canı istemezse gelmiyor yalnız ), montunu çıkart ( aynında bir hareket yaparsak anlıyor bunu ) vs gibi komutları yapıyor ağır aksak. Ancak uzak mesafe komut henüz yok ( içerden topu getir gibi ) ancak bunu için nesneleri önce tanıması gerekiyor herhalde.
Ancak bu açılı yan bakma durumu geçen hafta çok hafiflemişti bizde bitiyor galiba diye çok sevinmiştik. Ancak cumartesi gününden beri yine günde en az 10 kez yaparken görüyorum. Ama çok ani bir şekilde yaptığı için çok müdehale şansımız olmuyor malesef. Siz nasıl müdehale ettiniz bu duruma ? Birde bir zaman hafifleyip tekrar arttırdığı oldu mu acaba bu durum normal mi, yine moralim çok bozuk Allah hepimizin çocuğuna şifa versin inş.
Dün bende oğlumdan 2 ay büyük kız çocukları olan bir arkadaşın evine gittik aradaki fark bildiğiniz uçurum (

Bizde aynı yollardan geçtin şu an 4 yaşındayız tanı kalktı. Gelir gelir kapısı yapılmış bu alan dikkat etmek lazım
Aynen öyle malesef. İnş Bizim de tanımız kalkar ne mutlu size Maşallah oğlunuza :))

D duruveannesi merhaba,

Sizin eski mesajlarınızı daha önce okuduğumda hyper super map vitaminden bahsettiğinizi görmüştüm. Bunun üzerine bir doktora danıştım kendisi bana vitamin fazlası da çocuğa zarar verir bu nedenle size öneririm veya önermem gibi bir cümle kurmuştu.
Ondan sonra oğlum gibi açılı bakış yapan ve 6 ayda bu durumun üstesinden gelen ve kendisi de bir aile hekimi olan S sheetan bana özel mesajla sizden okuduğu bu vitamini oğlunda kullandığını söyledi. Bunun üzerine bende gözümü kararttım cuma gününden beri oğluma bu vitamini veriyorum. Kutunun üzerinde 4 yaş için 10 ml yazıyor benim oğlum şuan 27. ayın içerisinde sizce ne kadar dozda vermeyelim? Siz ne kadar vermiştiniz. Bu arada oğlumun bütün kan testlerini yaptırdım. Demir ve D vitaminin de biraz eksiklik çıktı. ( A vitamini ve B6 normalmiş, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında birşey olmadığını söylediler ) Doktor ferro sonol verdi her gün 5 ml içiyor. D vitamini de 3 ay boyunca ayda bir kez bir şişe şeklinde yazdı. Şuanda ilk şişeyi içtik daha.

Ancak size bir sorum daha olacak oğlum geçen hafta bu açılı bakış yan bakış durumunu baya hafifletmişti bizde bitiyor galiba diye sevindik. Ancak cumartesi gününden itibaren yine arttırdı bu durumu. Vitamini ilk cuma günü vermiştim. Sanmıyorum ama Sizce vitaminin bu bakışı arttırmasında etkisi var mıdır ? Ya da bu hafifleyip tekrar arttırma durumu normal midir dalgalanma mı geçiriyor demeliyim ne dersiniz? Birde aynı şekilde aslan ne yapar diye sorduğumda geçen hafta ses taklidini yapıyordu veya muz demeye çalışıyordu ya da ben ona fış fış kayıkçı şarkısını söylerken sonunda ki huu sesini o çıkarıyordu ama şuanda 3 gündür bunları da yapmıyor. Ne dersiniz acaba ?

Cevaplarsanız çok sevinirim..

Demir ve d vitamini çok önemli aman dikkat edin Özelikle demir beyin gelişimi ve zeka ile direk ilişkili. Onu mutlaka düzeltin.

Vitamine gelince ben bunu türkiyeden 3 amerikadan 2 profesöre danışıp kullandım.. Eşim amerikada okuduğu için orayla bağlantısı çok iyi. 3 yaşına kadar yarım Ölçek sonrasında tam ölçek kullandık. Benim bu takviyeyi kullanma nedenim tamamen içindeki kolin ve inositol. Vitamin amaçlı değil. Kolin ve inositolün beyin gelişimi ve dikkat eksikliği üzerine etkisi bilimsel olarak ispat edildi. Yalnız biz de davranış problemi hiç yoktu. O yüzden davranış sorunlarına üzerine olumsuz etkisi var mı bilemem. Şuan 38 aylığız.

Evet malesef demir eksikliği konsantrasyon bozukluğuna ve konuşma gecikmesine neden oluyormuş ve bir çok daha hastalığa. Ferro sonol iyi herhalde değil mi? Bu arada demir takviyesi oğlumun bembeyaz dişlerini siyahlatmaya başladı malesef Ama olsun ilacı bıraktığımızda oda geçer diye düşünüyorum.

Şimdi ben oğluma öneriniz üzere hyper super map'i günde sabahları 5 ml olarak vereyim 3 yaşına kadar sonrada 10 ml olarak devam ederim. Peki bu vitamini ne kadar süre kullanmak gerekir ?

Bu arada Bluelagoon adlı arkadaşımız bu açılı bakışla ilgili hafta sonu çok uyaranın olduğu avm tarzı biryere götürdü iseniz o arttırmış olabilir diye yazmış bana ve gerçekten biz cumartesi günü açık alan olan bir avm'ye gittik orada kitap bakmak için bir mağazaya girdik ve orada bir sürü araba gördü ve hemen yapıştı tabi onlara. Sanırım buda tetiklemiş olabilir. Daha dikkatli olacağım artık böyle yerler konusunda.

Arkadaşlar bu arada bazı şeyler kafamı çok karıştırıyor. Tanıdığımız bir kreş öğretmeni bize kreşlerine yaklaşık 2.5 ay önce Ege üniversitesinden otizm tanısı almış bir çocuğun başladığını, ailenin maddi durumları iyi olmadığı için özel eğitime gönderemediklerini ancak çocuğun 2.5 ayda değişip konuşmaya yavaş yavaş başladığını ve diğer çocuklarla iletişim kurduğunu şuanda ailenin rapor almak için hastaneye başvuracaklarını ancak kendilerinin engel olacağını söyledi. ( Çocuğa gereksiz rapor çıkmasın diye )

Bende bu tarz kreş hikayelerini duyunca acaba mı acaba diyorum. Zira bizim psikoloğumuz ve gittiğimiz bir doktor henüz kreş için erken olduğunu ve biraz birşeyler öğrensin ondan sonra gitmesinin daha doğru olacağını söylediler. Aynı zamanda acilen oyun ablası bulun günde 3 saat ödevlerini yaptırsın ve oyun terapisi versin dediler. Şimdi oğluma oyun ablası bulma telaşı içindeyiz ancak oyun ablası sabahları 3 saat gelecek ( psikoloğumuz özellikle sabah saatleri algıları daha açık olduğu için bu saatlerde istiyor ) ondan sonra 1 saat psikoloğa eğitime gidecek sonra gelecek uyuyacak ve akşam olacak zaten. Bu durumda kreşe vakit kalmıyor ve ben kreşe göndermiyorum diye şuanda içim içimi yiyor. Ama çıkış yoluda bulamıyorum. Sizler nasıl yaptınız önce eğitim sonra kreş mi dersiniz ?

Çözüm kreş+ sosyal hayat +ilgi birazda egitim . Her akşam dışarı çıkın misafirlige gidin gelin , komşu akraba . diger şeyler zaten kendiliginden gelişecek.

Çocuğunuz 26 aylık galiba değil mi? Bence kreşe göndermiyorum diye endişe yapılacak bir yaş içerisinde değil. Önce kendisini biraz ifade etmesini sağlayabilecek eğitimler ile desteklerseniz daha iyi olur. Ben olsam 30 aylık verirdim, zaten kızımı 35 aylık iken verdim, biraz biraz konuşuyordu (ezber ağırlıklı), henüz 2 ay olmadı, konuşmasında ciddi gelişme oldu, özgün cümleler gelmeye başladı, öğretmenleri ile ikili karşılıklı konuşuyor, ekolali kısmen bitti. Ama 26 aylık, henüz tam konuşamayan bir çocuk için biraz erken geliyor bana. Zaten bu dönem aldıracağınız özel eğitimler ile 4-5 ay içerisinde farkı görüp, kreşe içiniz sinerek yollayacaksınız.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…