Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
internette çok fazla bilgi var. bir çok şey birbirine benziyor. İnanın ben de çok şey düşünüyorum. Ama sonra çevremdeki çocuklara bakıyorum. Birçoğu aynı şeyleri yapabiliyor. bence içinizi karartmayın. Kuzenimin çocugu otizm şüphesi yok. Geçen gün kafasını ileri geri sallıyordu. Bir diğer tanıdığımın çocugu etrafında dönüyordu. Hiç tuhaf gelmemişti. Ama şuan benim oğlum yapsa hemen endişelenrim. Çünkü artık aramaya başladık. Normal davranışları bile kurcalar olduk malesef. Bunun nedeni de bilinmezlik. Ne olduğunu bilmiyoruz. Teşhisimiz yok henüz. Uyaran mı atipik mi tipik mi bilmiyoruz. Belki hiçbir şeyi yok belki var. Sonuçta o benim masum dünya tatlısı yavrm için elimden geleni yapacagım. Yeri geliyor tükendim diyorum mesela dün akşam aşırı hırcındı. Kendini sağa sola atmalar vs. Hemen neler oluyor dedim. Aslında bunu normal çocuklar da yapıyor. Söylemek istediğim iyisini düşünüyorum artık. Hallederiz, aşarız, çabalayalım yeter ki diyorum.
Aynı şekilde, çocukların her yaptıklarına kafamızı takar olduk. Geçen hafta kızımı yuvadan almaya gittim, o sırada bir sınıf arkadaşını da annesi almaya gelmişti, çocuk gayet normal, bir sıkıntıları yok. Fakat çocuk okuldan çıkana kadar bütün bahçeyi parmak ucunda yürüyerek gitti, hatta sonra da öyle devam etti. Bu şekilde benim kızım yürüse hemen büyük endişelere kapılırdım. Tabiki dikkatli olalım ama bazen kendimizi çok fazla üzüyoruz.

Aynı şekilde, çocukların her yaptıklarına kafamızı takar olduk. Geçen hafta kızımı yuvadan almaya gittim, o sırada bir sınıf arkadaşını da annesi almaya gelmişti, çocuk gayet normal, bir sıkıntıları yok. Fakat çocuk okuldan çıkana kadar bütün bahçeyi parmak ucunda yürüyerek gitti, hatta sonra da öyle devam etti. Bu şekilde benim kızım yürüse hemen büyük endişelere kapılırdım. Tabiki dikkatli olalım ama bazen kendimizi çok fazla üzüyoruz.

Evet öyle. Malesef ister istemez hepimiz düşünüyoruz. Tedbiri elden bırakmadan sakince yaklaşmak en doğrusu sanırım.

Cevabınız için çok teşekkürler. Evet - hayır’ı biliyor ama nadir kullanıyor. Hayır’ı dediğiniz gibi daha iyi biliyor, hatta bazen sorularıma kafasını sallayarak yoooo diyebiliyor. Kızım açıktın mı diye soruyorum, acıkmadım diyor, tam nasıl söylemen gerekirdi diyorum, o zaman “hayır, acıkmadım” diyebiliyor. Fakat kendiliğinde evet - hayır’ı kullanması nadir. Doktorumuz da sizin gibi ekmek 1,5 lira diyaloğuna ekolali değil diyor. Çok ciddi kitap ekolalisi vardı, alakasız yerde kitaplarını tekrarlardı, 36. ay itibari ile nerdeyse bitti gibi. Bu durum beni çok umutlandırdı. Ben - sen kısmen oturdu, hala yanlış söylediği durumlar var ama biraz daha düşünüp kullanmaya çalışıyor. Ben ve yuvadaki öğretmeni ben - sen çalışmasını çok yoğun yapıyoruz 2 aydır. Halen kısmen ezber cümleleri var ama kendi de cümlelerini kurmaya çalışıyor. Bu durum beni umutlandırıyor. Fakat tabiki yabancılar ile konuşma hiç yok.

Evet hayır ı dediğiniz gibi yapıyorsanız bence yanlış yapıyorsunuz. Normal yaşamda bir çok insan ben dahil acıktın mı dendiğinde hayır acıkmadım demez acıkmadım der. Cevabı net hayır evet olan şeyler sorun.. Bu kırmızı mı bu top mu bu annenin mi gibi bu bardak mı vs

Evet hayır ı dediğiniz gibi yapıyorsanız bence yanlış yapıyorsunuz. Normal yaşamda bir çok insan ben dahil acıktın mı dendiğinde hayır acıkmadım demez acıkmadım der. Cevabı net hayır evet olan şeyler sorun.. Bu kırmızı mı bu top mu bu annenin mi gibi bu bardak mı vs
Tamamdır mutlaka o şekilde soracağım, bakalım ne cevaplar verecek. çok teşekkürler :)) Sevgiler

Çoğu vak’aya “şizofreni” teşhisinden önce “Dikkat Bozukluğu veya Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu” teşhisi konur. Depresif belirtiler ve davranış sorunları da öncül belirtiler arasında bildirilmiştir. Hastalık ortaya çıkmadan önce akademik sorunlara da sık olarak rastlanmaktadır. Şizofrenik çocukların %50’nin temel psikotik belirtiler ortaya çıkmasından önce en az bir sene sınıf tekrarladıkları, %65’nin ise özel eğitime yönlendirilmiş olduğu bildirilmiştir.
Bâzı çocuklarda Yaygın Gelişimsel Bozukluğa benzer şekilde, söylenen kelimelerin tekrar edilmesi (ekolali), el çırpma ve iletişim sorunları görülebilir.
Genel olarak şizofrenik çocukların hastalıktan önceki dönemlerinde akran ilişkileri, okul performansı, okul uyumu ve ilgi sahalarında daha fazla sorun yaşadığını söyleyebiliriz.
Eskiden yani otizm tabiri yokken otizm belirtileri olan çocuklara tani olarak çocukluk şizofrenisi denirmis. Yani davranış olarak şizofrenik davranışlar örneğin kendi kendine konuşma gibi sergilediklerinden. Yani bu tur cocuklar sizofreni sanilirmis. Daha sonra otizm denmeye başlanmış. Size ne kadar arastaraştırmayı n desemde araştırmaya devam edeceğimizi biliyorum. Çünkü bilmediğimiz şeyler biz anneleri daha çok korkutuyor. Ama korkmayın çocuklarımız deli yada şizofren değil. Belli bir yasa gelmeden de ne durumda olacaklarinida tahmin edemiyoruz. Ama umudunuzu kaybetmeyin . Süreç çok zorlu ve uzun olabilir . Elinizden geleni yapmaya çalışın..

Merhaba benimki de oyuncaklarını rafa koyuyor sonra tekrar alıyor yine koyuyor arada bu takıntı mıdır bilemiyorum.
Benim oglumun gelisimi normal ilerliyor ama bu hareketi benim oglumda yapiyordu bir nesneyi koyuyor eline aliyor tekrar koyuyor bu takintimi acaba bide cekmece acip kapatiyor ya da elektirikli supurgeyi arabanin tekerini ama eskisi kadar yapmiyor doktor merak ettigi icin olabilir ama takintiya donusmesini engelle dedi acaba bunlar bi sorunmu

Eskiden yani otizm tabiri yokken otizm belirtileri olan çocuklara tani olarak çocukluk şizofrenisi denirmis. Yani davranış olarak şizofrenik davranışlar örneğin kendi kendine konuşma gibi sergilediklerinden. Yani bu tur cocuklar sizofreni sanilirmis. Daha sonra otizm denmeye başlanmış. Size ne kadar arastaraştırmayı n desemde araştırmaya devam edeceğimizi biliyorum. Çünkü bilmediğimiz şeyler biz anneleri daha çok korkutuyor. Ama korkmayın çocuklarımız deli yada şizofren değil. Belli bir yasa gelmeden de ne durumda olacaklarinida tahmin edemiyoruz. Ama umudunuzu kaybetmeyin . Süreç çok zorlu ve uzun olabilir . Elinizden geleni yapmaya çalışın..
Canim ablamin cocugunda manik atak ardi onda da takinti vardi artik her yaptigi hareketi ona benzetiyorum

Allahim uyuyim dedim yine arastirdim duramadim dsimdide bu yaziyi okudum ne yapacam sasirdim sabir ver rabbim
Benim oglumun gelisimi normal ilerliyor ama bu hareketi benim oglumda yapiyordu bir nesneyi koyuyor eline aliyor tekrar koyuyor bu takintimi acaba bide cekmece acip kapatiyor ya da elektirikli supurgeyi arabanin tekerini ama eskisi kadar yapmiyor doktor merak ettigi icin olabilir ama takintiya donusmesini engelle dedi acaba bunlar bi sorunmu

inanın takıntı mı oyun mu yapıyor ben de bilmiyorum ama ne olur ne olmaz diye engellemeye çalışıyorum.

inanın takıntı mı oyun mu yapıyor ben de bilmiyorum ama ne olur ne olmaz diye engellemeye çalışıyorum.
Sorun canim ilgisini baska yöne cek bu takintilar yüzunden oyun oynayamiyorlar güc bela eve cocuk yetiriorum cocukla oynasin diye abuk sabuk takintilari yuzunden cocukla iltisime gecmedi takinlar gelisimini engelliyor kafayi oraya kitliyor butun gun bitiyor yarin hoop baska bise asla izin vermemek lazim

Merhabalar.aylardir yazmıyorum eskiler hatırlar.oglum 5yasini doldurdu 2ay geçti.3yasindan beri 1yil kreş . 2yildir da anaokuluna devam ediyor şuan.gelecegi göremiyor durumu büyüyünce nasik olacak diye merak ediyordu.simdi az çok biliyorum.bu arada raporu yeniledik.ozel eğitime de devam ediyor.ojulda da sorunlarınız var.akadenik olarak degil.davranis sorunları var.beni korkutanda bu.. asla siz dinlemiyor komit almıyor.assiri inatçı.beni çok yoruyor.saglam bi sinir sistemi lazım.bu inadını kırmak yapma dediğimize tamam demesi için nasıl davranmam lazım acaba.ne iyilikten nen kötülükten alıyor.anlama algı da sorun yok.konusmada ifade etmede de yok denecek kadar az.okumayi falan su gibi kendi soktu

Merhabalar.aylardir yazmıyorum eskiler hatırlar.oglum 5yasini doldurdu 2ay geçti.3yasindan beri 1yil kreş . 2yildir da anaokuluna devam ediyor şuan.gelecegi göremiyor durumu büyüyünce nasik olacak diye merak ediyordu.simdi az çok biliyorum.bu arada raporu yeniledik.ozel eğitime de devam ediyor.ojulda da sorunlarınız var.akadenik olarak degil.davranis sorunları var.beni korkutanda bu.. asla siz dinlemiyor komit almıyor.assiri inatçı.beni çok yoruyor.saglam bi sinir sistemi lazım.bu inadını kırmak yapma dediğimize tamam demesi için nasıl davranmam lazım acaba.ne iyilikten nen kötülükten alıyor.anlama algı da sorun yok.konusmada ifade etmede de yok denecek kadar az.okumayi falan su gibi kendi soktu

UDA bunun için var. Bulunduğunuz yerde uzun süredir bunu yapan uzman bulmanızı öneririm. Yalnız lütfen dikkat edin çok fazla bu işi yaptığını iddia eden var.. Ya da 2 3 haftalık kurslarla sertifika alanlar var.. Cidden bunun eğitimini almış ve uzun süredir deneyimi olmasına dikkat edin..

Çocukta zeka geriliği ve algılama sorunu yoksa UDA çok ama çok etkili.. Tabi bilimsel yayınlar etkinin en çok 3 3.5 yaşa kadar olduğunu daha sonra kademeli olarak başarının azaldığını söylüyor ama inanın 17 yaşında birçok olumsuz davranışından kurtulan çocuklar tanıyorum..

Ama bir dip not düşmem lazım. Anneler olarak kıyamıyoruz çocuklarımıza ama eğer ciddi davranış sorunları varsa bu iş sadece sevgi ile çözülmüyor maalesef.. Elbette dozunu aşmamak kaydı ile cezalar oluyor ve bir dönem epey ağlamalı geçiyor..

Size şunu söyleyim dürüstçe.. Ben 1 2 ay kızımı çok ağlattım. Çok tepki gördüm.. Bu iş ağlatarak olmaz sevgi ile çözülür dediler.. Doktor olmam nedeni ile bu yolu seçtim bilimsel davrandım duygusal değil. 1 yıl önce beraber bu yolda gittiğimiz aileler şimdi çok pişman. Keşke biz de snein gibi yapsaydık diyorlar
Kızımda maşallah tek bir davranış sorunu yok inat yok.. Evde ben ne dersem oluyor ve hemen uyum sağlıyor. Eskiden kıyamet kopardı.. Şuan bana kızan arkadaşlarımın çocuklarını görüyorum durumları daha vahim oldu. Elbet önce sevgi ile çözmeye çalışın ama olmuyorsa ilerde ağlamamak için bugün çocuğunuzu ağlatacaksınız. Üzgünüm ama gerçek bu.

D duruveannesi benim kizimda 15 aylikken komut almiyodu biliyodu ama cok nadir yapiyodu. Bende siz Gibi davrandim bebegini bana verceksin dedim yok duymadi bile en sonunda ciddi sekilde kizarak getir dedim o gun bugundur komut almada iyi.. Anneler sert davranamiyo cocuklara bu dogru bisey ama cocuklar simarma dozunu cok rahat artiriyolar. Arkadadimin kizi var inanin cok simarik otistik faln da degil annesi asla kizmiyo her gittigi yerde kiziliyo cocuga.. Bence dogru seylerde aferin demek kotu seylerdede hafif yollu kizmak hatta anlamiyosa biraz daha kizmak lazim.. Bu cok gaddarca gelebilir ama degil baskalarini kalbini kirmasindan iyi.. Hepimiz canimizi veririz iyi olmalari icin.. Bi de siz D duruveannesi eski msjinizda konusmasi icin aglattim yazmissiniz simdi onu yapmaya basladim ama mesela su istiyo aglayarak elimden.. Ben su diceksin diyorum ben o sira su dememem mi lazim kendim hatrlatiyorum cunku

Bu arada 300 u askin kelime var cumlede var anne bak bak araba vs ama suyu gormeden hic istemiyo cok nadir susarsa bardagi getirp su diyo suyu gormezse istemicek gibi.. Mama da istemez hic gorunce ister istahli bi cocukta degil zaten. Telefinu Gorunce ver ver diye bagiriyor. Yani gorunce qklina geliyo gibi bu durum icin ne dersiniz

UDA bunun için var. Bulunduğunuz yerde uzun süredir bunu yapan uzman bulmanızı öneririm. Yalnız lütfen dikkat edin çok fazla bu işi yaptığını iddia eden var.. Ya da 2 3 haftalık kurslarla sertifika alanlar var.. Cidden bunun eğitimini almış ve uzun süredir deneyimi olmasına dikkat edin..

Çocukta zeka geriliği ve algılama sorunu yoksa UDA çok ama çok etkili.. Tabi bilimsel yayınlar etkinin en çok 3 3.5 yaşa kadar olduğunu daha sonra kademeli olarak başarının azaldığını söylüyor ama inanın 17 yaşında birçok olumsuz davranışından kurtulan çocuklar tanıyorum..

Ama bir dip not düşmem lazım. Anneler olarak kıyamıyoruz çocuklarımıza ama eğer ciddi davranış sorunları varsa bu iş sadece sevgi ile çözülmüyor maalesef.. Elbette dozunu aşmamak kaydı ile cezalar oluyor ve bir dönem epey ağlamalı geçiyor..

Size şunu söyleyim dürüstçe.. Ben 1 2 ay kızımı çok ağlattım. Çok tepki gördüm.. Bu iş ağlatarak olmaz sevgi ile çözülür dediler.. Doktor olmam nedeni ile bu yolu seçtim bilimsel davrandım duygusal değil. 1 yıl önce beraber bu yolda gittiğimiz aileler şimdi çok pişman. Keşke biz de snein gibi yapsaydık diyorlar
Kızımda maşallah tek bir davranış sorunu yok inat yok.. Evde ben ne dersem oluyor ve hemen uyum sağlıyor. Eskiden kıyamet kopardı.. Şuan bana kızan arkadaşlarımın çocuklarını görüyorum durumları daha vahim oldu. Elbet önce sevgi ile çözmeye çalışın ama olmuyorsa ilerde ağlamamak için bugün çocuğunuzu ağlatacaksınız. Üzgünüm ama

Bu arada 300 u askin kelime var cumlede var anne bak bak araba vs ama suyu gormeden hic istemiyo cok nadir susarsa bardagi getirp su diyo suyu gormezse istemicek gibi.. Mama da istemez hic gorunce ister istahli bi cocukta degil zaten. Telefinu Gorunce ver ver diye bagiriyor. Yani gorunce qklina geliyo gibi bu durum icin ne dersiniz

Sorunuzu tam anlayamadım

Umarım öyledir. Ancak dediğim gibi bu bir şeyleri göz hizasına getirip kafasını yana kaydırarak yan bakma durumu beni çok şüphelendiriyor. Amerika da ki ailelerin bloklarına bakmış eşim aynı bizim oğlan gibi bu hareketi yapan çocuklarda 3 yaşından sonra bu hareketin çoğunda geçtiği yazıyor elbet bizde de geçecektir bir gün inş. Şişe benzeri şeyleri aslında araba gibi sürmek değilde bir o tarafa bir bu tarafa zemin üzerinde ittiriyor. Artık eline yuvarlayabileceğini düşündüğü bütün nesneleri alıp bu hareketi yapmak istiyor. Ben ona bu konuda müdahale ettim, düt düt diye ses çıkararak sür oğlum dedim, arada bir dönmeyen nesneleri yüzüme bakıp düt düt yapıp ittirmeye çalışıyor. Benim endişelerim daha az iken birde bu çıkınca iyice telaş yaptım malesef.

Evet malesef hangisine inanacağımı şaşırdım. Hepsi ayrı ayrı şeyler söyledi. Bu iş gerçekten sektör olmuş, tabi benim oğluma eğitim gerekiyor o besbelli. Ben bir şey öğretmedim ki nasıl yapacağımı da bilmiyorum. Üstüne birde çalışmak zorundayım. Eğitimi alsın giden param olsun önemli değil artık.

Göz doktoruna gitmedim ama gideceğim. Bizim ki sadece tv ye değil ki araba ile başlayıp devam eden süreçte artık her nesneye göz kaydırıyor, mandala, havaya bile yaptığını gördüm :KK43:

İnş saol canım. Umarım iyileşir yavrularımız.

Sizde ne kadar sürede geçti acaba bu durum ? Malesef bu tv biz büyükleri bile iletişimden koparıp hayal dünyası içerisine sevk ediyor. Dünyaya yeni gelmiş bir bebeğe ne yapmasın ki :KK43:

Demiriko mümkün ise sizinle görüşmek isterim. Sizde ne kadar sürdü bu nesnelere yan bakma durumu ve ne zaman geçti vs konularında ve de aynısı mı yapıyorlar acaba diye merakım olduğundan lütfen telefonda da olsa görüşelim. Perişan ettim kendimi, hiç iyi değilim, sanırım benimde psikolojik destek almam gerekiyor. Çocuğumla yalnız kalma korkusu yaşıyorum :KK43: Sürekli endişe içerisindeyim ya daha başka şeyler daha çıkarsa ya ilerlemez ise vs diye, yaşıtlarını gördükçe endişelerim çok daha artıyor. Bu arada bu hafta birde öyle hareketlendi ki yerinde sabit hiç durmuyor buna bile takmış durumdayım. Acaba diyorum 3 yaşına doğru bir şeyler yoluna girmeye başlar mı diye sürekli kendimi avutmaya çalışıyorum.
Bu arada oğlum alkış yaparken alkış demeye başladı, tabi net olmasa da anlaşıyor işte. 1 ay önce bir kitaptan hayvanları gösteriyordum. Ancak sürekli yazılarına bakıyor diye çok çıkarmıyordum o kitabı, geçen gün çıkardım oğlumun kitap elinde aslan ne yapar oğlum dedim. Aslan sesi çıkardı benim daha önceden yaptığım gibi eli ile pençe hareketi yaparmışcasına.
Birde dediğim gibi oğlum resimlerden çok yazılarla ilgileniyor. Bu durum olabilir mi normal mi bilmiyorum. Bu konuda da fikirlerinizi almak isterim. 1 Haftadır da burnunun yerini öğretmeye çalıyorum ama yok olmuyor. Kendisinin ver demesini öğretmeye çalıştım, kelime olarak söylemedi ama ver gibi hareket yapmaya başladı. Bilmiyorum nasıl olacak inş dediğini gibi bizde bir yerde patlama yaşarız. Keşke bir gelse o günler:KK43:
Hiyamis sana özelden mesaj attım. Hiç kafana takma, eğer maalesef biraz sert bir anne olursan herşey yoluna giriyor. Kim size çocuğun huyuna giderek, sadece sevgiyle bu işin içinden çıkarsınız derse oradan kaçın.

Maalesef davranış problemleri bizde de çok. Kelimeler cümleler bu ara daha aktif kullanıyor. Anne hadi babaanneye gidelim arabaya binelim diyor. Ezber konuşmaları biraz daha aşıp yenileri ekliyor son birkaç haftadır. Asıl sorunumuz tabiki davranış bozukluğu
Burada aba eğitimi almış annelerin bahsettiği eğitimciye oğlumun videolarını yolladım sağolsun cevap verdi düzelme şansı çok yüksek yazmış. Kendisi aslında otizmlilerle çalışmadığını ve yaptığı eğitimin aslında aba olmadığını daha çok kendi yöntemlerini kullandığını söyledi çok ilgilendi telefonla görüşmemizde.
Bizde başladık Abaya bu arada Başka bir kurumda. Eğitmen oğlumdaki stereotiplerin içsel olduğunu yanı kendisini uyarmak için değilde rahatlamak için bunları yaptığını söyledi. Bu hareketleri sönse bile yerine başka türlü takıntılar koyabileceğini söyledi. Stresle baş etmek için yapıyor. zaten bildiğim şeylerdi birde eğitimciden duyduk. En az 6 ay denemek istedim yine de, bakalım sonuçları paylaşıcam buradan. Son çare olarak 5 yaşı bekleyip ilaca başlarım çünkü yerinde duramıyor bu sebeple odaklanıp bir şey yaptıramıyorum. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ağır basıyor bizde. 49 aylık

Maalesef davranış problemleri bizde de çok. Kelimeler cümleler bu ara daha aktif kullanıyor. Anne hadi babaanneye gidelim arabaya binelim diyor. Ezber konuşmaları biraz daha aşıp yenileri ekliyor son birkaç haftadır. Asıl sorunumuz tabiki davranış bozukluğu
Burada aba eğitimi almış annelerin bahsettiği eğitimciye oğlumun videolarını yolladım sağolsun cevap verdi düzelme şansı çok yüksek yazmış. Kendisi aslında otizmlilerle çalışmadığını ve yaptığı eğitimin aslında aba olmadığını daha çok kendi yöntemlerini kullandığını söyledi çok ilgilendi telefonla görüşmemizde.
Bizde başladık Abaya bu arada Başka bir kurumda. Eğitmen oğlumdaki stereotiplerin içsel olduğunu yanı kendisini uyarmak için değilde rahatlamak için bunları yaptığını söyledi. Bu hareketleri sönse bile yerine başka türlü takıntılar koyabileceğini söyledi. Stresle baş etmek için yapıyor. zaten bildiğim şeylerdi birde eğitimciden duyduk. En az 6 ay denemek istedim yine de, bakalım sonuçları paylaşıcam buradan. Son çare olarak 5 yaşı bekleyip ilaca başlarım çünkü yerinde duramıyor bu sebeple odaklanıp bir şey yaptıramıyorum. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ağır basıyor bizde. 49 aylık

Evet stereotipler kendini uyarmaktan çok rahatlamak için. Ve dediğiniz gibi birisi biter birisi başlar. Ama iyi bir davranış terapisti ve ısrarlı yoğun eğitim ile üstesinden geliniyor. Zamanla da yaşla beraber de yok oluyor. Çok ağır atipikler hariç hepsi bunlardan kurtuluyor.

X