Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

Otizmin genetik kökeni olduğunu kesin olarak biliyoruz o konuda şüphe yok. Net olmayan genetik yanında başka faktörler de var mı ve genetik ise hangi gende hangi sorun var. Bilinmeyen bu. Yoksa otizmli bir annenin sonraki doğumda otizm riski normalden daha fazladır..

Evet okuyunca yazdığım yorumda yanlış ifade kullandığımı farkettim tam olarak hangi genin yazmak doğru olanı sağol düzeltme için D duruveannesi

H HiYaMiS kac dr a gitmisiniz hepsi farkli tani nerdeyse 2. Dr du galba adammis gercekten para tuzagi olmus iyice bu is saka gibi ya burdaki annelere soruluyo otizmmi diye ee ne desin anneler yok degilde denmiyo ki hic kimse risk akmk istemez galba dr larda boyle bi tahlili yok ki bu hastaligin annenin anlattigi cocukta gordugunu ee dr da napsin oda risk almiyo kimse demesin bana o uzman anlar diye.. Eskilerde psikiyatrinin tani koymasi icin 6 aydir gorulmesi gerekirmisti.. Simdi masaya vurdu tiktik cocuk bakmadi otizm bilmiyorum asla ama asla mantik akil kabul etmiyo bu durumu.. Cocugun hic isi olmaz gormez farketmez teker cevirir durur buna okey bunada bi 6 ay sure ver malum sehir hayati eskisi gibi degil komsulik yok tv tablet tel. Cok 2 senedir dunyada olan bi cocuk ogretilmrmis bisey gormemis iletisim kurulmamiski ogrensin bilmiyorum bilemiyorum surda hepimiz anneyiz yaniyo yureklerimiz Rabbim yardimcimiz olsun

Göz doktoruna gittiniz mi hiç. Kuzenim küçükken televizyona gözünü kaydırıp bakardı. Teşhis neydi hatırlamıyorum. Şimdi koca adam oldu hiç bir sıkıntısı yok.

Merhaba canım. Dilerim korktuğun gibi değildir çabucak toparlar. Açılı bakış ve göz hizasında oyuncakla oynamak hiç olmadı bizde. başka şeyler var oğlumda sallama bazen kanat çırpmak falan. Aynı sorunu Yaşayan anneler birbirine yardımcı oluyor sayfada

E Eceemrem Merhabalar, şimdi eski mesajlarınızı da okudum. Evet - hayır’ı kullanan bir çocuğa nasıl %40 tipik demişler pek anlamadım. İnanın bence sizin çocuğunuzun durumu iyi. Biz de ben - sen kavramını oturtmaya odaklandık şu an, bu sabah “bu kitap benim, bu kalem de benim diye anlatıyordu elindekileri” çok mutlu oldum. çok nadir evet - hayır diyebiliyor, ben- sen’den sonra evet - hayır’a odaklanacağım. Fakat sorularımıza cevap verir, ikili konuşmayı artık kısmen yapabiliyoruz. Arada yine kendi kafasındakileri anlatsa da, sorulara cevap veriyor. Fakat dediğim gibi anında söylediklerimizi tekrar eder, ama eğer babanın bir cümlesini tekrar ediyorsa "dedi baba” diye bir ekleme yapar. Henüz kızım tekrar etme demiyorum, ters tepmesinden korkuyorum. Siz dediğinizde ters bişey olmamış galiba değil mi?

Canim ocakta roporumuz bitiyor bu ayin sonunda doktora tamam mi devam mi diye roporumu soracam bize roparu veren profosor cok siklikla tekrarlama derken gulerek incitmeden ben oyle yaptim bir an dusunup durdu yavas yavas arttirdim kendi cumleleri olustukca yapma oglum diyip guluyordum sonra tamam tekrarlamiyorum konusuyorum dedi evet hayir konusma baslayinca oldu ama ke diliginden demedi ogrettim canim 1 yil onceye cok zor donemler gecirdik simdi daha iyi bu aralar kendi kendine konusuyor kresdeki rehberlik monolog yapiyor dedi su an 38 aylik olduk allah herkesin yardimcisi olsun

Benim oglumdada vardi 1.5 yaslarindaydi hatta ben ona kucuk emrah gibi derdim benim annem 1.5 yasina kadar bakti dizinde sorun vardi ayaga kalkamazdi kucagina alip tv karsisinda otururdu sen elleme ben bakarim buyunce sen bakarsin ayni evin icinde bebegime bakamadim annem bilmeden bana en buyuk kotuligu yapmis 2.5 yasindaken ekolali yapmaya baslayinca teshis altik algilar acilinca zamanla bazi ozellikler geciyor

Bizde de gecikmiş ekolali var fakat anlamlı şeyler bugün babasi da bende çok kızdım heryeri kalemle cizdik babası bundan sonra sana gezmeye yok çikolata yok dedi. Girmiş odasında iclenerek aynı cümleyi tekrar ediyor. Eskiden dahada alakasız yapardı. Halada okulda öğretmeninin söylediklerini eve gelince bize yada oyuncaklarını sıraya dizip oyuncoyuncaklarına yapıyordu. Tek sıkıntı bunu yaparken çok takılması başka bir konuya geçememesi ve ilgisini çekmemek. Yani eğer herhangi birşey anlatacaksa ki biz genelde anlayamıyoruz daha önce yaşadığı olayları canlandırma şeklinde yapıyor çünkü. Illa onu yapıyor. Yapma deyince strese giriyor. Burda arkadaşların yok falan deyince miziklayip lafını kestiğimiz için bağırıyor. Bu konuda biraz çaresiz kalıyor insan . Ama büyüdükçe geçiyor sanırım kızım dört yaşıni 3 ay sonra dolduracak. Geçen yıl daha belirgindi ekolalisi.

Degerli anneler oglum 38 aylik 3 gundur bisi fark ettim sebzelik sebeti 4 katli olanlardan onun icine bir kac oyuncagini koyuyor bir kac parcada örtü gereksiz esyalari biriktiriyor beni korkuttu hangi odaya gitsek onlari da getiriyor yanindan ayirmiyor birde surekli kagit peceteyle dislerini temizliyor peceteleri domuruyor bu durumu yasayan varmi tecrubelerinizi paylasirmisiniz lutfennn(

Kısıtlı ilgi oluşur ve bazı şeyler takıntı haline gelirse, özelikle amacı dışında oyuncak kullanımı olursa müdahale edin . Gerekirse saklayın. Dikkatini dağıtın. Seveceği bir Aktivite yapın. Bu yaptığı illa bir sorun demek değil ama yılanın başını ufakken ezmek lazım.

Canim tesekkur ederim sim di uyuyor hemen sakladim biliyorum uyaninca isticek dikkatini dagitacam sagol canim

Eğer ağladığında verirseniz ağlaması pekişir. Biliyorum zor şeyler ama inanın hepimiz bu yollardan geçtik. Biz de çok ağladık ama şükür hiçbir sorun kalmadı. İlk başta anne olarak bana zor geliyordu ama annem '' kızım ilerde hepimiz ağlayacağımıza bırak bugün o ağlasın demişti '' elbette onun da psikolojisine zarar vermeden yaptık.

Sevgili hiyamis, sizi okuyunca cevap veremeden duramadim. Benim oğlumun tıpatıp aynısı oğlunuz. Lütfen geçmiş yazılarımı okuyun, yan bakma ve göz hizasında araba sürmeden nekadar yakindigimi görün. Yüreğinizi ferah tutun ve arabali, dönen nesnelerin hepsini kaldırın. Gozunuzun önünden ayirmayin imkaniniz varsa ve göz olayına başlayınca net bir ses tonuyla uyarın. Dikkatini çeken çok sevdihi birşey ( oyuncak, diyet yoksa bisküvi, çikolata) dikkatini mutlaka çekin. Ne yapıyorsanız yanınızda olsun. Anlasada anlamasada aşırı konuşun. En önemlisi çocuk olun, hoplayin, ziplayin. Gülüşünü kaybetmesine izin vermeyin. Çokta guzrl asarsiniz herşeyi. 45 dakikada size kimse görmeyi ogretemez. Siz onun 5 duyu organı olun. 21 aylık masada oturttum, çok ağladı. Sonradan ben ağlayacağıma şimdi sen ağla dedim. Tabiri caizse acıma sakin. Ödevleri mutlaka yap, önüne su, un koy bırak pisletsin. Görmesin gözün, gelmesin misafir falan. Ama arabalı kitap dahi alma. Aldığın kitabi, kıyafeti bile incele. Üstünde araba resmi olan tişörtü bile varsa kaldır. Herşeyi incelerdim, kitap alırken surasina takılabilir, burası tehlikeli gibi. Çok detayli anlatınca gozinde büyür ama inan çok kolay. Beraber banyo yapın, senle temasta olsun. Renkli topları at banyoya, yıkanırken renk çalışın. Açın suyu, ördek yüzdürun, balık yüzdürun. Yüzdürürken öğret, balık suda yasar hepsini kaydedecek, dili açılınca hepsini o anlatacak. Sana istedigini hemen vermeyecek, o isteyince verecek. Zaman gelince sonuctan memnun kalicaksin. Sevgiler.

Sizlerinde kuzulari uyurken sık sık uykuda sıcrıyormu sanki korkar gibi inleme yapiyormu gözleri yari acik uyuma dudak kurulugu varmi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…