Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Bende kendi oglumdan korkuyorum benim oglumunda kendi etrafinda donup yana dogru gozunu kaydirmasi biseye sevindiginde ziplayip cirpinmasi ve kulagina vurmasi canimi sıkıyor onun disinda hersey normal ilerliyor.suan 22 aylik doktora da goturdm doktor ben bu hareketlerden daha cok iletisimine bakarim bak suan utaniyor benim yabanci oldugumun farkinda bu cok guzel ve o hareketleri suan yapmiyor dedi evt bu ara yapmiyor ama ara ara cikiyor endiselenmekten kendimi hala alamiyorum bi doktora daha mi gotursem diyorum.ara ara bide baska cocuklara vurma ve sac cekme gibi bi huyu var
Yana dogtu göz kaydırma bızdede basladı doktor en dirençli hale gelebilecek stereotipin bu olduğunu söyledi bunun için tek göze bant korsan bandı gıbı bir materyali oyun yapın bununla bir süre oynayın dedi ve asla yapmasına hayır demeyın hemen dikkatını dağıtın dedi kulağını arada kaptması yıne aynı bizdeki bulgular ama tabı bunları normal gelişim gösteren cocuklarda yapabiliyormus... sizin tanınız nedir nasıl bşr eğitim alıyorsunuz

Yana dogtu göz kaydırma bızdede basladı doktor en dirençli hale gelebilecek stereotipin bu olduğunu söyledi bunun için tek göze bant korsan bandı gıbı bir materyali oyun yapın bununla bir süre oynayın dedi ve asla yapmasına hayır demeyın hemen dikkatını dağıtın dedi kulağını arada kaptması yıne aynı bizdeki bulgular ama tabı bunları normal gelişim gösteren cocuklarda yapabiliyormus... sizin tanınız nedir nasıl bşr eğitim alıyorsunuz
Hayir bizim tanimiz yok benim oglumun ikili bazen de uclu kelimeleri var isaret parmagini kullanir cocuklarin pesine kosar hayali oyunda oynar donen nesne ilgisini ceker izlemez anne bak kila der kilima demek ister gozunu yana kaydirmasini genelde bi munzurluk yapacagi zaman uyguluyor yuksek sesten korkar bana sarilir ama dugunde falan ilk 5 dakika oturur sonra kalkar oynar dolasir

Hayir bizim tanimiz yok benim oglumun ikili bazen de uclu kelimeleri var isaret parmagini kullanir cocuklarin pesine kosar hayali oyunda oynar donen nesne ilgisini ceker izlemez anne bak kila der kilima demek ister gozunu yana kaydirmasini genelde bi munzurluk yapacagi zaman uyguluyor yuksek sesten korkar bana sarilir ama dugunde falan ilk 5 dakika oturur sonra kalkar oynar dolasir
Masallah oğlumuza siz hep kafasını mesgul edin tv tablet acmayın bence nacızane tavsıyem bol bol sevın oynayın

Merhaba anneler,
Oncelikle bu siteyi buldum cok sevindim, ben henuz 24 yasindayim, genc bir anneyim, cok cocuk bilgim yok, oglumu doktora goturmek istiyorum ama onceden baska annelerin de fikrini almak istedim.
oglum oglumun uc yasina basmasina 4 ay kaldi. su ana kadar hic tek kelime etmiyor, agu gugu gibi ses de cikarmiyor, hic cikarmadi bebekken de bebek sesleri cikarmadi takmadim kafama, ama simdi neredeyse uc yasina giriyor, hani baba, anne, hayvan seslerini taklit etse, soylese onu da soylemiyor, ses cikariyor ama aglama seklinde, ya da bagiriyor normal cocuklar sikildigi zaman yaptigi gibi.
kulaklarini kontrol ettirdik normal, tv de cocuk sarkilari cikinca sesler cikariyor, ama hic bir hayvan sesi ya da bir kelime seklinde degil.
ismini cagirdigimda, ya da baskalari ismini cagirdiginda bakmiyor hemen,israrla cagiriyoruz yanibasinda hic bakmiyor sanki kendi ismi degilmis gibi, cok uzuluyorum boyle olunca, sanki kulaklari duymuyor gibi ama baktirdik da saglam dedi doktor.
oglum bir de hicbirseyi parmagiyla gostermiyor hic, birsey isterken hic bilemiyorum neyi istiyor, parmagiyla isaret etmiyor hicbirseyi, acikti mi susadi mi hep tahmin etmek zorundayim. ancak agliyor, o zaman anliyorum birsey istedigini. boyle anlasiyoruz. ama cok zorlaniyorum boyle olunca.
parklarda da hic baska cocuklarla oynamiyor onlarin ne yaptigina hic bakmiyor, ilgilenmiyor, obur cocuklar ilgili bisey yapmak istiyorlar oglum hic tepki vermiyor.
aslinda hic tepki vermiyor hicbiseye, 6 ay gormedigimiz komsumuzun oglu geldi, hic bakmadi bile yuzune, oysa oynamistilar cok guzel.
bilemiyorum, doktora gitmekten de korkuyorum ama gecikmekten de korkuyorum... teselli ariyorum aslinda:KK43:(

Evet bazı benzerlikleri var.Kreşe benim kızım da alışamadı bir türlü.Sosyalligine fayda sağlamadı.Bazen de çok mutlu giriyordu sınıfına.Ama konuşmaya ve sosyalliğine birşey katmadí.Her sene bu aylar açılacak mış hissine kapılıyordum.Ama sene boyunca hiç ilerleme olmuyor diyebilirim.Mesela geçen sene bu zamanlar anne kalk su ver anne kalk örtümú düzelt anne kalk Pepe evi oyna gibi.4 5 kelimelik cümleler başlamıştı.Yani 5 yaş 3 aylık gibi yine heveslendim konuşma artacak devamlı konuşacak diye olmadı.Bu sene zaten ben ne yazık ki çok kötü durumdayım.Artık heveslenip heveslenip hayal kırıklığına uğramaktan yoruldum.Mesela 4 buçuk yaş gibi nerde diye sormaya başlamıştı.Sorular başlayacak dedim başlamadı.hatta nerde diye sormuyor da artık.Arada çok merak ederse bu ne diyor.Öpme yapma gibi olumsuzu kullanmaya başlamıştı seviniyorum devamı gelmiyor.Yine arada doğal ifadeler çıkıyor ağzından yapamadığı şeyleri sen yaptır ya da sen de gel gibi ifadeler kullanıyor.Onun haricinde bu yıl annecigim açar mısın yapar mısın kalkar mısın gibi ifadeler kullanmaya başladı ama yine sosyallik soru cevap yok hareketli oyuncaklarını diziyor bazen güzel dediğimi yapıyor hadi bebeğini salla ninni şöyle kıyafetini katla gibi.Ama çoğu zaman sıkılıp kaçıyor.Cok disiplin isteyen bir çocuk.Onu da ne yazık ki saglayamadım davranış bozuklukları başıma dert oldu.Mücadeleyi bırakmamam lazım ama bir o kadar da tükenmişim.

İnanın burada yazan her anneyle sanki aynı Sevinç ve üzüntüyü paylaşıyorum. Buradaki çoğu anne dürüstçe her yaşadığını paylaşıyor. Ben de çok umutsuzluğa kapılıyorum son zamanlarda, kızınızdaki gelişmeleri oğluma hatta kendi çocukluğuma benzetiyorum.
İtiraf etmek gerekirse ben de üç yaşına kadar yürüyemeyip dört yaşında konuşmaya başlayan bir çocukluk geçirmişim. İlk okulda çok büyük zorluklar yaşadım öğretmen annemle konuşup bu çocuğu Okuldan alın bile demiş. İsmine bakmayan sorulara cevap vermeyen ve ortaokula kadar hiç arkadaş edinmeyen biriydim. Hiç unutmam annem bir gün bana “ yanındaki tepsiyi bana ver” demişti ve ben onu beşincide duymuştum ve söylediğini yapmadan kalkıp gitmiştim. Bunu yaptığımda ilkokul üçüncü sınıftaydım. Tabi annem çok ağlamıştı bu kızın neyi var demiş içinden. Otizm ve psikoloji matematik gibi değil anlam vermek çok zor. Oğlumun bana tıpatıp benzediğini söyler annem hep, oğlumla tek farkımız ben hiperaktif değilmişim. Şimdi de pek sosyal biri sayılmam fakat evlendim bir çocuğum var yıllarca iş deneyimi yaşadım üstelik üniversite sınavında iyi derece aldım. Ben özel eğitim almadım ve kreşe gitmedim fakat kalabalık bir ailede doğayla iç içe büyüdüm. Otizm belirtilerinin neredeyse yüzde doksanını karşılayan bir yapıdaydım. Biz şimdi biraz şanslıyız çünkü çocuklarımıza eğitim aldırabiliyoruz. Çocuğun kapasitesi ve zaman da en büyük ilaçlardan biri sanırım. Çok özel şeyler olabilir yazdıklarım fakat umutsuzluk en kötü senaryo üstelik çocuklarımız bizim hislerimizi hemen farkediyor. Eğer ağır otizm ve ciddi zeka geriliği yoksa her çocuk normal hayatın içine karışır,buna gönülden inanıyorum.

Merhaba anneler,
Oncelikle bu siteyi buldum cok sevindim, ben henuz 24 yasindayim, genc bir anneyim, cok cocuk bilgim yok, oglumu doktora goturmek istiyorum ama onceden baska annelerin de fikrini almak istedim.
oglum oglumun uc yasina basmasina 4 ay kaldi. su ana kadar hic tek kelime etmiyor, agu gugu gibi ses de cikarmiyor, hic cikarmadi bebekken de bebek sesleri cikarmadi takmadim kafama, ama simdi neredeyse uc yasina giriyor, hani baba, anne, hayvan seslerini taklit etse, soylese onu da soylemiyor, ses cikariyor ama aglama seklinde, ya da bagiriyor normal cocuklar sikildigi zaman yaptigi gibi.
kulaklarini kontrol ettirdik normal, tv de cocuk sarkilari cikinca sesler cikariyor, ama hic bir hayvan sesi ya da bir kelime seklinde degil.
ismini cagirdigimda, ya da baskalari ismini cagirdiginda bakmiyor hemen,israrla cagiriyoruz yanibasinda hic bakmiyor sanki kendi ismi degilmis gibi, cok uzuluyorum boyle olunca, sanki kulaklari duymuyor gibi ama baktirdik da saglam dedi doktor.
oglum bir de hicbirseyi parmagiyla gostermiyor hic, birsey isterken hic bilemiyorum neyi istiyor, parmagiyla isaret etmiyor hicbirseyi, acikti mi susadi mi hep tahmin etmek zorundayim. ancak agliyor, o zaman anliyorum birsey istedigini. boyle anlasiyoruz. ama cok zorlaniyorum boyle olunca.
parklarda da hic baska cocuklarla oynamiyor onlarin ne yaptigina hic bakmiyor, ilgilenmiyor, obur cocuklar ilgili bisey yapmak istiyorlar oglum hic tepki vermiyor.
aslinda hic tepki vermiyor hicbiseye, 6 ay gormedigimiz komsumuzun oglu geldi, hic bakmadi bile yuzune, oysa oynamistilar cok guzel.
bilemiyorum, doktora gitmekten de korkuyorum ama gecikmekten de korkuyorum... teselli ariyorum aslinda:KK43:(
Canım cocuk psikiyatrisine gitmen gerekiyor. Ciddi belirtiler mevcut. Gec olmadan özel egitime baslasin. Maalesef gececek diye beklemek kabullenmemek çozum degil. Ben 15 aylikken biseyler yakaladim ama 20 aylikken tani aldik. 5 ay beklemeseydim diye cok uzuldum. He ay her gecen gun egitim cok onemli. Keske daha cok egitim verse devlet. Evde yapilanlar bir yere kadar cunku hocalardan daha verimli sonuclar aliniyor. O yuzden ozel egitime baslamasi cok onemli. Korkma guclu ol bu kadar otizm belirtilerini yenen cocuk var onlari ornek al. Sen neden yapamayacaksin. Otizmi yenip su an turkiye siralamasinda ilk yuzde olan cok guzel bir kiz ile tanistim. Bizimkiler niye olmasin degil mi. Sadece egitim ile yendik dedi annesi. Evet cok uzuluyorsun ozellikle ilk tani aldigin zaman hepimiz yasadik ama zamanla gelismeler oldukca daha rahat olcaksiniz.

Merhaba anneler,
Doktora hemen gitmenizde fayda var adı ne olursa olsun bir çok sorun yazmışsınız evladinizda gordugunuz
Forumu okuyun ve düzelen aileleri gorun bir çoğu aşmış bir durmda atipik otizm eğitime cevap veren bir durum

Merhaba anneler,
Merhabalar B berrin97 . Lütfen teselli aramayın çözüm arayın. En yakın zamanda yakın zamanda oğlunuzu bir psikiyatriste götürün. Oğlunuzda ciddi bulgular var, özellikle ses çıkartmaması çok büyük problem. Doktora götürmediğiniz her gün oğlunuza kötülük yapıyorsunuz, hayatından çalıyorsunuz lütfen böyle düşünün. Yaşadığınız yer neresi? Özellikle istanbul ise forumda otizm konusunda bir çok psikiyatrist, psikolog tavsiyesi bulabilirsiniz. Sevgiler.

Canım cocuk psikiyatrisine gitmen gerekiyor. Ciddi belirtiler mevcut. Gec olmadan özel egitime baslasin. Maalesef gececek diye beklemek kabullenmemek çozum degil. Ben 15 aylikken biseyler yakaladim ama 20 aylikken tani aldik. 5 ay beklemeseydim diye cok uzuldum. He ay her gecen gun egitim cok onemli. Keske daha cok egitim verse devlet. Evde yapilanlar bir yere kadar cunku hocalardan daha verimli sonuclar aliniyor. O yuzden ozel egitime baslamasi cok onemli. Korkma guclu ol bu kadar otizm belirtilerini yenen cocuk var onlari ornek al. Sen neden yapamayacaksin. Otizmi yenip su an turkiye siralamasinda ilk yuzde olan cok guzel bir kiz ile tanistim. Bizimkiler niye olmasin degil mi. Sadece egitim ile yendik dedi annesi. Evet cok uzuluyorsun ozellikle ilk tani aldigin zaman hepimiz yasadik ama zamanla gelismeler oldukca daha rahat olcaksiniz.
Oglum zeki, su anda bile 20 parca yapbozlari yapiyor ezbere, ama dediginiz gibi bir psikiyatriste gitmemiz gerek. oglum krese de gidiyor, cok guzel, ablalari cok egitimli, onlar birsey demediler hic hatta cok seviyorlar oglumu, hep soyluyorlar. ben biraz da kendi aklimca, birsey olsaydi anormal, bana soylerlerdi diye dusundum. belki bazi cocuklar boyledir, gec konusur diye dusunuyordum taa ki hic kelime, hece, harf bile soylememesine kadar.

Merhabalar B berrin97 . Lütfen teselli aramayın çözüm arayın. En yakın zamanda yakın zamanda oğlunuzu bir psikiyatriste götürün. Oğlunuzda ciddi bulgular var, özellikle ses çıkartmaması çok büyük problem. Doktora götürmediğiniz her gün oğlunuza kötülük yapıyorsunuz, hayatından çalıyorsunuz lütfen böyle düşünün. Yaşadığınız yer neresi? Özellikle istanbul ise forumda otizm konusunda bir çok psikiyatrist, psikolog tavsiyesi bulabilirsiniz. Sevgiler.
Cok sagol buluelagon, goturecegim karar verdim hem de en kisa zamanda, Mugla da yasiyoruz, burada psikayatristler var, hatta mesajla da yolladilar sagolsunlar, ama ben ankara ya goturmek istiyorum hacettepeye. Hemen eylul de insallah, ankara da dayimizin yanina gidicegiz.

mrb acil yardım lütfen canım çok sıkılıyor oğlum aylık baba dede ve anlamsız birkeç kelime sölüyor bunun dışında konuşmuyor ismine tepki vermediği için bugün gata ya götürdüm dr psikoloğa yolladı psikologta otizm bulguları olduğunu söledi ne yapacağımı şaşırdım sadece ismine tepki vermiyor kafası çalışıyor çok hareketli çok güleryüzlü tos diyoruz kafamıza tos yapıyor çak deyince elimize çakıyor al deyince alıyor ama seslendiğimizde bakmıyor çocuk kanalını seyrediyor reklemler başlayınca nerde olursa olsun duyup koşarak geliyor bana birileri yardım etsin ne yapacağımı şaşırdım lütfen
ben de otizmliyim, üniye birinci girdim, zekasını fonksiyonu nasıl olacak henüz bilinebilecek bir yaşta mı?
otizmin berbat bir şey olduğu zihniyeti hayatımı zorlaştırıyor
bazen kötü olabilir ama otizm bir spektrumdur her kişide aynı olmaz

ben de otizmliyim, üniye birinci girdim, zekasını fonksiyonu nasıl olacak henüz bilinebilecek bir yaşta mı?
otizmin berbat bir şey olduğu zihniyeti hayatımı zorlaştırıyor
bazen kötü olabilir ama otizm bir spektrumdur her kişide aynı olmaz
Nasil bise otizm valla ben kendimden bile suphelenmeye basladim.ben kucukken cok icime kapanikmisim ama diger gelisim asamalarim normalmis kendi kendime kosmam haricinde.11 yasindan beri de okb var.okulda sosyal degildim ama komsularin cocuklariyla cok sosyaldim.ergenlikten sonra daha cok acildm inanilmaz bi cevrem vardir marasta.yalniz suan benim de streotipik hareketlerim var ayaklarimi sallamak gibi mesela belki bu takinti hastaligimdandir bilmiyorum.

Oglum zeki, su anda bile 20 parca yapbozlari yapiyor ezbere, ama dediginiz gibi bir psikiyatriste gitmemiz gerek. oglum krese de gidiyor, cok guzel, ablalari cok egitimli, onlar birsey demediler hic hatta cok seviyorlar oglumu, hep soyluyorlar. ben biraz da kendi aklimca, birsey olsaydi anormal, bana soylerlerdi diye dusundum. belki bazi cocuklar boyledir, gec konusur diye dusunuyordum taa ki hic kelime, hece, harf bile soylememesine kadar.

Günaydın #berrin97
Çocuğunuz çok zeki olabilir fakat otizmde bu bir kriter değil. İsterse on haneli sayıları Zihni’nde saniye içinde çözsün bu önemli değil. Sınıfta, sokakta, parkta, bir alışveriş merkezinde insanlarla iç içe karışacak. Nasıl davrandığı sizi ve onun hayatını etkileyecektir, dahi olması değil. Yazdıklarım size acımasızca gelmesin sakın, hepimiz aynı sorunları yaşayıp inkar etme yoluna girdik. Dilerim hafif bir tablodur ve eğitimle hemen aşılır. Beklemeden bir uzmana başvurun. İyi günler

İnanın burada yazan her anneyle sanki aynı Sevinç ve üzüntüyü paylaşıyorum. Buradaki çoğu anne dürüstçe her yaşadığını paylaşıyor. Ben de çok umutsuzluğa kapılıyorum son zamanlarda, kızınızdaki gelişmeleri oğluma hatta kendi çocukluğuma benzetiyorum.
İtiraf etmek gerekirse ben de üç yaşına kadar yürüyemeyip dört yaşında konuşmaya başlayan bir çocukluk geçirmişim. İlk okulda çok büyük zorluklar yaşadım öğretmen annemle konuşup bu çocuğu Okuldan alın bile demiş. İsmine bakmayan sorulara cevap vermeyen ve ortaokula kadar hiç arkadaş edinmeyen biriydim. Hiç unutmam annem bir gün bana “ yanındaki tepsiyi bana ver” demişti ve ben onu beşincide duymuştum ve söylediğini yapmadan kalkıp gitmiştim. Bunu yaptığımda ilkokul üçüncü sınıftaydım. Tabi annem çok ağlamıştı bu kızın neyi var demiş içinden. Otizm ve psikoloji matematik gibi değil anlam vermek çok zor. Oğlumun bana tıpatıp benzediğini söyler annem hep, oğlumla tek farkımız ben hiperaktif değilmişim. Şimdi de pek sosyal biri sayılmam fakat evlendim bir çocuğum var yıllarca iş deneyimi yaşadım üstelik üniversite sınavında iyi derece aldım. Ben özel eğitim almadım ve kreşe gitmedim fakat kalabalık bir ailede doğayla iç içe büyüdüm. Otizm belirtilerinin neredeyse yüzde doksanını karşılayan bir yapıdaydım. Biz şimdi biraz şanslıyız çünkü çocuklarımıza eğitim aldırabiliyoruz. Çocuğun kapasitesi ve zaman da en büyük ilaçlardan biri sanırım. Çok özel şeyler olabilir yazdıklarım fakat umutsuzluk en kötü senaryo üstelik çocuklarımız bizim hislerimizi hemen farkediyor. Eğer ağır otizm ve ciddi zeka geriliği yoksa her çocuk normal hayatın içine karışır,buna gönülden inanıyorum.[/QUOTE
Ben de kendimden şúphelenmiyor değilim.Normal zamanda yürüyüp konuşmama rağmen içine kapanık kendi kendine oynayan bir çocuktum.İçimden konuşup çok hayal kurardım.Bir misafirliğe gitsek canìm çok sıkılırdı annemi rahatsız ederdim yaşıtım çocuklar bize gelsin hiç istemezdim onlarla konuşmak ilgilenmek zorunda kalacağım diye.Ama sizin gibi ben de hiperaktif değildim.İlkokulda başarílıydım ama hiç gitmek istemezdim.Öğretmen açılayım diye görevler verirdi onu da hiç istemezdim kendi dünyamda mutluydum aslında.Kıyafet katlama takıntım vardı.Sosyal olmama ragmen karşı komşumuzun evine gidip bebeğinin kıyafetlerini katlamak için can atardım.1.sınıfta öğretmenin yediğinden istiyorum diye ağlarmışım.Okuldan dönerken sinirlendiğimde çantamı filan firlatirdim.Sizin gibi ortaokul da daha çok okulu sevmeye başladım.Derslerime çalıştım ama hep sorumlulugumu bildim saatlerce kafama girsin diye çalışırdım kızım kalem bile tutmak istemiyor çok hareketli hiç sorumluluklarını bilmeyecek mı diye korkuyorum.Belki de erkenden okul hayatı başladı daha olumsuz etkiledi kendimden biliyorum hiç gitmek istemezdim

Öncelikle merhaba. Nacizane fikrim çocuğunuzda birçok bulgular olduğu yönünde. Konuşma en önemli kriter olduğu gibi diğeri ise sosyallik. Birlikte oyun oynamasa bile en azından birileri izliyor olmalı yani paralel oyun kurmalı. 3 yaşından sonra da karşılıklı oyunlar başlıyor vs. İşaret etmesi çok önemli hem birşey isterken hem de dikkatini birşey çektiğinde size gösterirken. Bunlar da sosyalliktir. Çocuk ilk olarak böyle iletişim kurmaya başlar sonra konuşma gelir zaten. Umarım en kısa zamanda çok yol alırsınız. Sevgiler

Öncelikle merhaba. Nacizane fikrim çocuğunuzda birçok bulgular olduğu yönünde. Konuşma en önemli kriter olduğu gibi diğeri ise sosyallik. Birlikte oyun oynamasa bile en azından birileri izliyor olmalı yani paralel oyun kurmalı. 3 yaşından sonra da karşılıklı oyunlar başlıyor vs. İşaret etmesi çok önemli hem birşey isterken hem de dikkatini birşey çektiğinde size gösterirken. Bunlar da sosyalliktir. Çocuk ilk olarak böyle iletişim kurmaya başlar sonra konuşma gelir zaten. Umarım en kısa zamanda çok yol alırsınız. Sevgiler
Cok tesekkurler Baharbahar, sanirim cook yol almamiz gerekecek...uc yasindan sonra karsilikli oyun basliyor demissiniz dikkatimi cekti, acaba sonradan acilir mi, tabii ki doktora gidecegiz en kisa zamanda, doktoru da bulduk, randevu alacagim pazartesi. oglum henuz 3 yasina girmedi 6 ayimiz var, acaba 3 yasindan sonra oynamaya, iletisim kurmaya baslar mi, bu arada unuttum, yeni yeni evden gidenlere bay bay yapmaya basladi, hizli hizli yapiyor ama yapiyor, yapmiyordu onceden. sanki biraz ogrenmeye basliyor akranlarinin gerisinde ama yavas yavas ogrenecek sanirim.

Cok tesekkurler Baharbahar, sanirim cook yol almamiz gerekecek...uc yasindan sonra karsilikli oyun basliyor demissiniz dikkatimi cekti, acaba sonradan acilir mi, tabii ki doktora gidecegiz en kisa zamanda, doktoru da bulduk, randevu alacagim pazartesi. oglum henuz 3 yasina girmedi 6 ayimiz var, acaba 3 yasindan sonra oynamaya, iletisim kurmaya baslar mi, bu arada unuttum, yeni yeni evden gidenlere bay bay yapmaya basladi, hizli hizli yapiyor ama yapiyor, yapmiyordu onceden. sanki biraz ogrenmeye basliyor akranlarinin gerisinde ama yavas yavas ogrenecek sanirim.

Herşey olabilir allahtan ümit kesilmez Geride olup açığı da kapatabilir. En büyük sorun bence kelime olmaması. Dr size söyleyecektir fakat size tavsiyem isteklerini hemen yapmayın söyletmeye çalışın. İşaret etmeyi öğretmeye çalışın. Karşılıklı oyundan önce paralel oyunu öğrenmesi lazım yani başkalarını izlemesi ve merak etmesi lazım. Karşılıklı oyun sonra başlıyor. Bizi haberdar edin dr dan sonra. Sevgiler

Sevgili anneler

Yaz dönemi bitiyor .Kendinizi dışarı atabileceğiniz en fazla 2 ay var Hatta bazı bölgeler için belki son 1 ay. Lütfen bu zamanı doğru geçirin.. Dışardaki zararlı uyaranlardan uzak kalacak şekilde özellikle ışıklı gürültülü avm gibi yerlerdeki oyun alanlarından uzak kalacak şekilde az ama doğru uyaran olan yerlerde bol bol zaman geçirin. Tahmin edeceğinizden çok daha fazla faydasını göreceksiniz..

Sevgili anneler bir konuda fikrinize ihtiyacım var
Kızım 31 aylık çok sık hastalaniyor ateşleniyor ve halsiz bitkin oluyor ayda bir antibiyotik kullanmak zorunda kalıyorum hasta olmasi genel gelişimini çok etkiliyor hasta olunca halsiz içine kapanan donuk bir çocuk oluyor
Kaldığım şehirde metabolizma doktoru yok istanbula getirsemmi diye düşünüyorum
Bagasiklik sistemi zayıf Dr hasan Önal giden varmı memnunmusunuz diyet yapan anneler yazarsa sevinirim

X