Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
merhaba cevabınız için teşekkürler bende etrafımda atipik otizm olduğunu öğrendiğim çocuklar görüyorum hatta bilmesem normal gelişim gösteren çocuklardan ayıramam ama okadar çok okudum ki bu artık etrafta baktığımda bizim çocuklarımız gibi atipik belirtileri olan anne ve babnın hiç bir şeyin farkında olmadığı çocuklarını zor yaramaz diye tanımlayan insanlarda var tabiki en iyisi farkında olup doğru yolda ilerlemek bu hem çocuklarımız hem bizim için daha kolay yasama olanağı sağlayacaktır. kreşe hemen verme fikri işimiz dolayısı ile farklı bir şehirde yasıyoruz ve maalesef çok sosyal alan yaratamıyorum parka denize hatta oyun klüplerine gittik ancak düzenli arkadaş ortamı sağlayamadım oyun klübündede sürekli çocukalr değiştiği için oğlum adapte olamadı belki işinin ehli bir öğretmenle özel ilgiyle sosyal bir alan yaratabilirim diye düşündüm. bir taraftanda yine uyum sağlayamaz kreşe devam edemeyiz diyede korkuyorum:KK43:

Otizm spektrum bozuklukları gibi psikonörojenik hastalıkların tanısı için laboratuvar testleri yoktur. Bazı tanı kriterleri vardır ama bunlar subjektiftir. Birisi için takıntıdır diğeri için değildir.. Birisi için sosyal mizaçtır diğeri için göze bakmamadır. Bu yüzden de farklı uzmanlardan farklı tanılar alınır ama aldığınız 3 tanı da otizm spektrum bozukluğu içinde yani sonuçta değişen birşey yok yapılacaklar açısından.

Bir kere otizm spektrum bozukluklarında kesin tanı 3 yaşından önce konulamaz. Ağır bir tablo olmadıkça 3 yaşından sonra ve 2 defa 3 er aylık takipler ile gelişimleri takip edildikten sonra konulur. Başta konulması gereken sadece ön tanıdır.

Uzmana gidilir ön tanı alınır ondan sonra hemen eğitime başlanır.. Eğitim ile beraber ilgi çok önemlidir. Gerekli alt yapı oluşunca da kreş ve benzeri sosyalleşme çalışmalarına başlanır..

Ondan sonra zaman içinde de otizm mi atipik mi dikkat eksikliği mi bağlanma bozukluğu mu anlaşılır..

Çocuğunuzda bir sorun olduğu 3 uzman tarafından onaylanmış. Adının ne olduğunu boşverin. Eğitimden sakın kaçmayın.. Alabildiği kadar eğitim alsın tabi doğru insanlardan.. Uyanık olduğu her an yakın ilgi ve bol konuşma yapın.. Önceliğiniz göz teması olsun.. Ses ve hareket taklitlerine yoğunlaşın. Sosyalleşme ve davranış problemleri ondan sonraki en büyük hedef olsun.. Konuşmaya elbette teşvik edin ama 4 yaşına kadar önceliğiniz konuşma olmasın emin olun zaten konuşacak.
Otizm spektrum bozuklukları gibi psikonörojenik hastalıkların tanısı için laboratuvar testleri yoktur. Bazı tanı kriterleri vardır ama bunlar subjektiftir. Birisi için takıntıdır diğeri için değildir.. Birisi için sosyal mizaçtır diğeri için göze bakmamadır. Bu yüzden de farklı uzmanlardan farklı tanılar alınır ama aldığınız 3 tanı da otizm spektrum bozukluğu içinde yani sonuçta değişen birşey yok yapılacaklar açısından.

Bir kere otizm spektrum bozukluklarında kesin tanı 3 yaşından önce konulamaz. Ağır bir tablo olmadıkça 3 yaşından sonra ve 2 defa 3 er aylık takipler ile gelişimleri takip edildikten sonra konulur. Başta konulması gereken sadece ön tanıdır.

Uzmana gidilir ön tanı alınır ondan sonra hemen eğitime başlanır.. Eğitim ile beraber ilgi çok önemlidir. Gerekli alt yapı oluşunca da kreş ve benzeri sosyalleşme çalışmalarına başlanır..

Ondan sonra zaman içinde de otizm mi atipik mi dikkat eksikliği mi bağlanma bozukluğu mu anlaşılır..

Çocuğunuzda bir sorun olduğu 3 uzman tarafından onaylanmış. Adının ne olduğunu boşverin. Eğitimden sakın kaçmayın.. Alabildiği kadar eğitim alsın tabi doğru insanlardan.. Uyanık olduğu her an yakın ilgi ve bol konuşma yapın.. Önceliğiniz göz teması olsun.. Ses ve hareket taklitlerine yoğunlaşın. Sosyalleşme ve davranış problemleri ondan sonraki en büyük hedef olsun.. Konuşmaya elbette teşvik edin ama 4 yaşına kadar önceliğiniz konuşma olmasın emin olun zaten konuşacak.
Merhaba cevabınız için çok teşekkürler D duruveannesi doğru eğitim hakkında bilgi için size bir mesaj attım cevap verebilirseniz çok sevinirim şu an aklıma takılan her sorunun cevabını bulduğum tek alan burası.
kendi başımıza bu işin altından kalkamayacağımız ortada sinirler bukadar yıpranmış ve hassalaşmışken her hareketini bir belirtiye yormaya başladık. bu yüzden hızlıca yoğun bir eğitime başlayacağız geri dönüşünüzü bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Sevgili M Motherhood1 . Öncelikle sakin olun, doktorlar zaten önlerine gelene otizm tanısı koyuyorlar. Oglum 24 aylık. 22 aylıkken götürdüğüm psikiyatrist %20 atipik otizm dedi. Geçen ay bir pskologa götürdüm 5 dakika baktı oğluma orta düzey tipik otizm tanısı koydu 23 aylık çocuga..Hatta rapor almak isterseniz 5 dakikada verirler dedi yani o kadar kötü diyor durum.. Bir aydır kendime gelemiyorum. Sizin çocugunuzun komut alması çok güzel bir şey, çünkü otizm olduğunda genelde komut almıyorlar, özel eğitimle öğreniyorlar. Agzını burnunu göster dediğinde yapabiliyor mu? İşaret parmağını kullanır mı, yoksa sizin parmagınızı mı kullanır? Bir oyuncakla oynarken veya dikkatini çeken birşey olduğunda size gösterir mi veya dönüp size de bakar mı, yoksa sadece nesneye mi bakar? Aslında çocuğunuzu en iyi gözlemleyen sizlersiniz, gördüğünüz sıkıntıları anlatmışsınız. Yoğun eğitimle çözülecektir diye düşünüyorum. Sevgiler.
merhaba B Bluelagoonn bende şu an etrafımda kim varsa otizm hikayesi olan tanıdık tanımadık bilgi almaya çalışıyorum pek çok kişiye atipik teşhis konuluyor çünki hekim davranışlarda herhangi bir belirti görünce direkt yaygın gelişimsel bozukluk diyor tabiki doğru birsey yapıyor aslında yani hiç birseyi yok alın çocuğunuzu evinize gidin cevabını hepimiz duymak istiyoruz ama hekiminde bizimde gördüğümüz bağzı farklılıklar var ve geç kalmamak için hekim hemen eğitim öneriyor anladığım kadarı ile ama asıl kaos orda başlıyor bu iş resmen ticarete dönmüş türkiye de doğru eğitimci doğru pedagog bulmak asıl mesele sanırım. dediğiniz gibi çocukları en iyi gözlemleyen bizleriz ve benim içime sinmeyen birseyler var mesela bir arkadaşımın tanıdığı benzer hikaye yasamıs atipik tanı konmuş onlar inanmayıp sadece kreşe yollmışlar evet çocuk konuşmaya başlamış uyumda sağlamış başka belirtiler nekadar sıfırlandı bilemiyorum ama burada tamamen tanı yanlışmıydı yoksa çocukta hala onarılmayan bır yerler var bu sonradan bir yerlerde yine açığa çıkacakmı onuda bilemeyiz.

benim oğlum işaret parmağını kullanır dikkatini çeken şeyleri gösterir bende bakıyım diye seste çıkarıyor şaşırıyor mesela
ama ben ona bir sey göstermek için seslendiğimde hemen bakmaz , diğer çocuklar gibi kafasını kaldırıp insanların yüzlerini incelemiyor hatta kafası genelde önde geziyor bir seyini kaybetmiş gibi minimum 3 sefer seslendiğimde döner bakar ama bunu al çöpe at dediğimde atıyor bunu babana ver dediğimde veriyor. ağzını burnunu gösteriyor göz kontağı az bunu geliştirmek için gözümüze bakmadan hiç bir istediğini yapmıyoruz. dönmeleri var kendi etrafında dönen şeylere ilgisi var sosyallesmeside sınırlı mesela dün bayramdı bütün aile bireyleriyle çocuklarla oynadı ama bir yada iki saat sonra iç dünyasına geri döndü arabasıyla kendi kendine oynamaya başladı ben sesleniyorum hiç bakmıyor başkaları sesleniyor bakmıyor sanki kapattı kendini bir anda:KK43: mesela parkta çocuklar top oynuyor o izliyor peşlerine düşüp top oynamıyor benimde kafamda oturtamadığım iyi ve kötü yönler var sanki küsmüş bir anda depresyona girmiş yada özellikle bunları yapıyormuş gibi bile düşünüyorum bazen sizde de bu gibi şeyler varmı?

merhabalar
bir takım sorularım olacak yine sizlere bizim hayatımızı ciddi anlamda zora sokmaya başlayan bir zorluk oğlum bir yere gideceğimiz zaman tüm ev halkını götürmek istiyor evden topluca ancak çıkabilir hale geldik arabadayız mesela biri indi bır kıyamet kopuyor bırde gittiği biryeri hiç unutmuyor parkın önünden geçtik diyelim bağırmalar kıyamet kopuyor bu gibi durumlarda ne yapıyorsunuz tmm hadi oraya gidelim yapılmıyor tabiki her zaman ????
birde bugün D duruveannesi nin yazılarından okuduğum bir tekniği uyguladım bizde işe yaradı :eek:ğlum top oynamayı öğrensin diye babasıyla eğlenerek top oynuyoruz o bizi izliyor sadece gel sende oyna dedik kalktı dönmeye başladı etrafında bende döndüm babası bana kızdı bağırdı bende ağlarmış gibi yaptım hatta o kadar dolmuşumki ağladım bir anda koştu geldi bana sarıldı ilk defa böyle bir tepki verdi bize sanırım bu bir aba tekniği bununla ilgili araştırmalar yapmaya başladım şimdi yoksa çocuğa dur dönme demek falan çok saçma ve amaçsız hatta dönme dedikçe bence özellikle yapmaya başladı oğlumuz:KK43:

Sevgili D duruveannesi bugun birpsikiyatr ile telefonda konuştuk kendisi yurt dışında çalışıyor oğlumu anlattığımda uyaran eksikliği daha baskın dedi maalesef görmeden tabiki bişey söyleyemiyor uzunca bir süre yurt dışında olacakmış biz yine doktor aramaya devam edeceğiz sizinde tanınız atipik otizmden uyaran eksikliğine dönmüştü bu iki durumu birbirinden nasıl ayırabiliyoruz ve tedavi protokolü iki durum içinde aynımıdır? bu arada benim içinde çocuğumun sosyal olması lisede arkadaşları ile okuldan kaçması ilk kız arkadaşını öptüğü anı unutmaması sevilen ve mutlu bir çocuk olması önemli olan su anki sitemde sanırım çocuğumuzu üniversiteden mezun edebilecek gücümüz var şükür varsın mutlu olsun akademik kariyeri olmasın zekasıyla ilgili bir şüphem yok ama akranlarıyla özellikle hiç iletişim kurmaması beni çok üzüyor mazlesef:KK43:

çok teşekkürler hepinizin yorumları için

Sevgili M Motherhood1 , benim oğlum ismine hiç bakmaz, bir ara baloncukla falan baktırıyordum, şimdilerde yine bakmıyor. Evet kendi dünyasına benim oğlumda giriyor bazen, buna izin vermemek lazım ama insan 24 saat başında olamıyor malesef. Biz yurtdışındayız teşhisimiz olmadığı için eğitim aldıramıyoruz henüz, kendim evde bişeyler yapmaya çalışıyorum ama ne kadar yeterli olduğu şüpheli. Bugün bana defalarca baba dedi mesela.. Asla komut almaz ağzımızdan çıkan herhangi bir kelimeyi anlamadığına adım gibi eminim. Sizin oğlunuzun yaptığı gibi elimizden tutup sabahtan akşama kadar bir yerlere sürükler. Acıkırsa mutfaga, oyuncak isterse oyuncağın olduğu yere.. Sizinki uyaran eksikliği gibi duruyor çünkü çocuğunuz sizi anlıyor. Ben kısa sürede eğitimle toparlayacağını düşünüyorum..

Sevgili M Motherhood1 , benim oğlum ismine hiç bakmaz, bir ara baloncukla falan baktırıyordum, şimdilerde yine bakmıyor. Evet kendi dünyasına benim oğlumda giriyor bazen, buna izin vermemek lazım ama insan 24 saat başında olamıyor malesef. Biz yurtdışındayız teşhisimiz olmadığı için eğitim aldıramıyoruz henüz, kendim evde bişeyler yapmaya çalışıyorum ama ne kadar yeterli olduğu şüpheli. Bugün bana defalarca baba dedi mesela.. Asla komut almaz ağzımızdan çıkan herhangi bir kelimeyi anlamadığına adım gibi eminim. Sizin oğlunuzun yaptığı gibi elimizden tutup sabahtan akşama kadar bir yerlere sürükler. Acıkırsa mutfaga, oyuncak isterse oyuncağın olduğu yere.. Sizinki uyaran eksikliği gibi duruyor çünkü çocuğunuz sizi anlıyor. Ben kısa sürede eğitimle toparlayacağını düşünüyorum..
Cok tesekkürler cevabınız için nezaman basladı oğlunuzun bu hali?

merhabalar
D duruveannesi nin yazılarından okuduğum bir tekniği uyguladım bizde işe yaradı :eek:ğlum top oynamayı öğrensin diye babasıyla eğlenerek top oynuyoruz o bizi izliyor sadece gel sende oyna dedik kalktı dönmeye başladı etrafında bende döndüm babası bana kızdı bağırdı bende ağlarmış gibi yaptım hatta o kadar dolmuşumki ağladım bir anda koştu geldi bana sarıldı ilk defa böyle bir tepki verdi bize sanırım bu bir aba tekniği bununla ilgili araştırmalar yapmaya başladım şimdi yoksa çocuğa dur dönme demek falan çok saçma ve amaçsız hatta dönme dedikçe bence özellikle yapmaya başladı oğlumuz:KK43:

Sevgili D duruveannesi bugun birpsikiyatr ile telefonda konuştuk kendisi yurt dışında çalışıyor oğlumu anlattığımda uyaran eksikliği daha baskın dedi maalesef görmeden tabiki bişey söyleyemiyor uzunca bir süre yurt dışında olacakmış biz yine doktor aramaya devam edeceğiz sizinde tanınız atipik otizmden uyaran eksikliğine dönmüştü bu iki durumu birbirinden nasıl ayırabiliyoruz ve tedavi protokolü iki durum içinde aynımıdır? bu arada benim içinde çocuğumun sosyal olması lisede arkadaşları ile okuldan kaçması ilk kız arkadaşını öptüğü anı unutmaması sevilen ve mutlu bir çocuk olması önemli olan su anki sitemde sanırım çocuğumuzu üniversiteden mezun edebilecek gücümüz var şükür varsın mutlu olsun akademik kariyeri olmasın zekasıyla ilgili bir şüphem yok ama akranlarıyla özellikle hiç iletişim kurmaması beni çok üzüyor mazlesef:KK43:

çok teşekkürler hepinizin yorumları için

Bizim ilk tanımız atipik değildi Orta düzey otizm idi. Şu an bu konuları iyi bilen birisi olarak evet o gün kızım orta düzey otizm bulguları sergiliyordu diyebilirim ama yine de doktorumuz bizi takibe almadan tanı koymamalı idi. Tamam 3 ay sonra yanlış tanı dedi özür diledi ama 3 ay bize hayatı zindan etti .
O yüzden kesinlikle tek doktor ile takılı kalmayın ve asla size 1 muayene ile tanı koyana güvenmeyin. En az 3 er aylık ara ile 2 muayene yapılmalı. Yani bir doktor toplamda 3 kere görmüş olmalı tanı için..

Uyaran eksikliği atipik otizmdem daha iyi bir tablo ama ismi ne olursa olsun izlenecek yol.aynı. Aile olarak siz sorun görüyorsanız tanıları boşverin işe koyulun. Zaten zamanla gerçek tanınız ortaya çıkacak .

Herkese iyi bayramlar

Merhaba öncelikle herkese iyi bayramlar
Bayram gunu gecenın bır yarısı sonunda portala uye olup mesaj yazmayı becerebildim. Öncelikle allah nerde bir yureği cız etmiş anne varsa evladına acil şifa versin inanın tanımadan hepiniz için geceleri dua eder oldum:KK43:
26 aylık bır oğlum var bıraz fazla hareketli ve cok bakıcı değiştirmemizden kaynaklı olduğunu düşündüğüm bana karsı asırı düşkünlüğü var bu sebeple 10 gun once bır pedagog a gotırdum kadın bızı bır oyun odasına aldı 10 dk sonra pat dıye otıstık bulgular var hemen cocuk psikiyatrıye gidin benım alanım değil dedı dünya nasıl basıma yıkıldı anlatmama gerek yok sanırım daha önce aklımın ucundan gecirmediğim birseydi sadece halası daha önce bızımle neden göz kontağı kurmuyor demişti
Ardından hemen okumaya başladım bu arada normalde istanbulda yasamıyorum ama ailemin yanında olduğum için istanbulda bır yard doc tan ertesi gune apar topar randevu aldım adam benimşe konustu oğlumu gözlemledi bır ıkı video baktı ve atıpık otizm dedi yogun egıtım bır oyun ablası ve yogun ilgi göstericeksiniz dedi belirtileri tam karsılamadığını soylesemde o benı atıpık olduğuna ikna ettti:KK43: yankı yazganın ismini buldum sonra internette ama randevu alamadım bır tavsıyeyle doç bır doktora gıttık ona atıpık teshıs konduğunu soylemedim oda inceledi bu sefer dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısı aldık tabı bu içimi daha rahatlattı hatta kadın mizaçta olabilir dedi ama duyu butunleme terapısını onerırım dedi. Bıraz rahatlamış olarak evımıze döndük tableti tv yı hemen kestık tabı ben sürekli cocugu izliyoruö içim tahat etmiyor yazıyorum her gorduğum davranısını sonra duyu butınleme için özel eğitim öğretmenı geldi 1 saat çok guzel vakit geçirdiler gercekten bu cocuga kim otizm dedi hiper aktıvıtede yok realtıf bağlanma bozukluğu dedi yanı 10 gunde 3 fatklı tanı almış olduk kafam iyice karısmış durumda herseyı okuyorum arastırıyorum ve inanın buradakınden daha faydalı bilgi bulamadım sızlerin tecrubeleri doktorlardan daha koymetli bence hekimler bizi sadece tanı koyup bilinmezliğe bırakıyor bır yol harıtası göstermiyor özel eğitimi en iyi kimden alırım hangı metod daha uygun mesela aba yı burda okudum ilk neyse sonuc olarak tanıdan çok ben çocuğumda yolunda gıtmeyen bırseyler olduğunun farkındayım ve ne yapmamkonusında bir yol harıtam yok kimisi özel eğitim cocugu robotlastırır bol bol sosyallestır dıyor kımısı yasıtlarıyla arasındakı fark acıkır ozel eğitimi en yoğun sekilde alması lazım diyor
Bu arada oğlum adını soyledığımızde hemen bakmaz en az 3 sefer soylerım donen seylere ilgimiz var ama oyuncaklarıyla amacına uygun olarakta oynar yanı oturup tum gun tekerlek cevırmez ama dışarda klima motoru vantılator gorunce mutlaka durup bakar (5 sanıye kadar) göz kontağı ben babası ve bakıcı ablamızla var tanıdıgı sevdığı kısılerlede var hatta onlara özellikle sordum ama tanımadığı ınsanlara yok gıbı davranır hıc yuzune bakmaz hatta. diğer çocuklarla ilgilenir parkta kovalar yanlarına gıder kaydıraktan kayar salıncakta sallanır hayali oyun oynar komutların hepsini alıyor bızımle oynarken guler gıdıklama oyununu cok sever sarılır anlamlı 12 kadar kelimesi var ama sık kullanmaz yanı sorarsan soyler anne baba dede annane abla gibi seslenmeleri doğru yapar bunların dışında en cok canımı sıkan bır gıttığımız yeri unutmaz onunden gecsek kıyametı koparır yuruyorsak hemen oraya kosar izin vermezsek ağlar bırde bu aralar korkmaları basladı karanlıktan bağzı seslerden birde eskiden etrafında müzikle dönerdi simdi müzik olmadan da döndüğü oluyor ben engellemeye calıştıkcada oyun sandı bana inat yapar gıbı donuyor su anda evdeki tum geresiz oyuncagı kaldırdık karşılıklı oyun oynuyoruz sosyal ortamlara sokuyorum evde olduğundan daha iyi olduğunu gözlemledim dısardayken dönmesi falan hiç yok dısarda finger family satkısını çok sevıyordu elini sürekli gözünün dibine sokup inceliypr gibi yapıyor sallıyor bu bir takıntımı sarkımı söylüyor içinden bilemiyorum ama sık yapar oldu duyu terapisini 1 seans aldık eğitmen çok yoğumus bıze nezaman 2 seans vereceğini söylemedi bile arıycak bakalım simdi arkadaslar lütfen tecrubelerinizle bana ne yapmam getektığını yazın sankı suan cocugum için bir sey ypamıyprum bosa zaman geciyormus gibi hissediyorum hangi doktora gıtmeliyim nerden doğru eğitim aşabilirim krese baslatsam aynı zamanda fayda gorurmuyum ???
Şimdiden çok teşekkürler

Benim ilk tanıyı aldıgım zamanlara çok benzettim durumunuzu ama sonu iyi olur çocugun durumu iyi gibi görünüyor . Hocalar biraz acımasız size patt diye söylüyorlar ama sizin psikolojinizi hiç düşünmüyorlar . Benim oglum 2,5 yaşındayken kelime yoktu şu an nerdeyse 4 olacak ve herşeyi konuşup bizi soru yagmuruna tutuyor.

Uzun zamandir yazilanlari okuyorum ama yazmaya vaktim pek olmuyor. Tüm arkadaşların dediğine tam olarak katılıyorum. Yalnız eklemek istediğim şu, her istedigini yapmayın. Çocuğunuza hayır diyin, yavrumun sorunları var vay anam her istedigi olsun moduna girerseniz, otizmden yırttigi zaman daha buyuk davranış bozuklukları elinizde kalır ve emin olun bozuk birşeyi duzrltmek, yeni birşey öğretmekten daha zor. Ayrıca kim ne derse desin. Cocigunuzun duyusal problemleri varmı yokmu tespit edin. Farklı dokulara yaklaşımı nasıl? Kuma, çimene, buza yada slime gibi şeylere dokunabiliyormu? Yada korkuları varmı? Sesten,ışıktan rahatsız olurmu? Bunların hicbiri yoksa nacizane tavsiyem duyu bütünleme gereksiz. Onun yerine eve bir trambolin, kapı arasına takılan barfiks cubugu alıp spor yaptırın. Hatta en önemlisi tırmanma bol bol merdiven çalışın. Kaba motor çalıştıkça dili açılacak. Kafa meşgul oldukca stereotipik hareketlere hali kalmayacak. Bir eksiklik tespit edilmiş adı ne olursa olsun. Hemen bir merkezde veya evde öncelikle maddi gücünüzün dayandığı kadar özel eğitim aldırın. Çocuklara azda olsa ilgisi varsa, eve yakın bir yarım gün kreş sizede onada iyi gelir. Bunuda zamanla tespit edersiniz. Ama 1 hafta değil en az 3 ay zaman tanıyın. Egitimcilerin verdiği egitimi evdede uygulayın ama en çokta onunla çocuk olun. Sımarin. Yatakta zıplayin. Suyla oynayın. Hasta olur diye hiçbir aktiviteden mahrum etmeyin. Pahalı eğitimlere kanmayin. İsmi çok duyulmuş diye paranızı kaptırmayin. Onun yerine alın çocuğunuzu bol bol gezi planları yapın, bundan daha iyi sosyallik olamaz. Dışarda anlarlar diye tedirgin olmayın. İnsanların yanına gidip rahatsız etsin, zamanla doğruyu çözecek ama fırsat verin. Bunu sifir komut ve saatlerce tekerlek çeviren 4 yaşına 3 ayı kalmış ama çok şükür soru yagmurundan gözünü seviym sus noktasına gelmiş bir anne olarak yazıyorum. Zaman değerli. Doktordan doktora savrulmayin, yeni bir güne başlayın ve kafanızı boşaltıp bir eğitimciyle yola revan olun. Egitimcilerin verdiği egitimi bende yaparım diye eğitimin yetersiz geldiğini düşünebilirsiniz ama yabancı biri cocuklar üzerinde daha rahat otorite kurar ve öğretir. Sizin 1 haftada ogrettiginiz eğitimci belko bir derste başarabilir. Bol bol not alın. Bunu yapıyor yapamıyor. Önce bunu ogreticem gibi. Biryandan WC konusuna eğilin. Yapamaz diye düşündüğünüz herşey aslında çok kolay yapiyotlar. Sevgiler..

Uzun zamandir yazilanlari okuyorum ama yazmaya vaktim pek olmuyor. Tüm arkadaşların dediğine tam olarak katılıyorum. Yalnız eklemek istediğim şu, her istedigini yapmayın. Çocuğunuza hayır diyin, yavrumun sorunları var vay anam her istedigi olsun moduna girerseniz, otizmden yırttigi zaman daha buyuk davranış bozuklukları elinizde kalır ve emin olun bozuk birşeyi duzrltmek, yeni birşey öğretmekten daha zor. Ayrıca kim ne derse desin. Cocigunuzun duyusal problemleri varmı yokmu tespit edin. Farklı dokulara yaklaşımı nasıl? Kuma, çimene, buza yada slime gibi şeylere dokunabiliyormu? Yada korkuları varmı? Sesten,ışıktan rahatsız olurmu? Bunların hicbiri yoksa nacizane tavsiyem duyu bütünleme gereksiz. Onun yerine eve bir trambolin, kapı arasına takılan barfiks cubugu alıp spor yaptırın. Hatta en önemlisi tırmanma bol bol merdiven çalışın. Kaba motor çalıştıkça dili açılacak. Kafa meşgul oldukca stereotipik hareketlere hali kalmayacak. Bir eksiklik tespit edilmiş adı ne olursa olsun. Hemen bir merkezde veya evde öncelikle maddi gücünüzün dayandığı kadar özel eğitim aldırın. Çocuklara azda olsa ilgisi varsa, eve yakın bir yarım gün kreş sizede onada iyi gelir. Bunuda zamanla tespit edersiniz. Ama 1 hafta değil en az 3 ay zaman tanıyın. Egitimcilerin verdiği egitimi evdede uygulayın ama en çokta onunla çocuk olun. Sımarin. Yatakta zıplayin. Suyla oynayın. Hasta olur diye hiçbir aktiviteden mahrum etmeyin. Pahalı eğitimlere kanmayin. İsmi çok duyulmuş diye paranızı kaptırmayin. Onun yerine alın çocuğunuzu bol bol gezi planları yapın, bundan daha iyi sosyallik olamaz. Dışarda anlarlar diye tedirgin olmayın. İnsanların yanına gidip rahatsız etsin, zamanla doğruyu çözecek ama fırsat verin. Bunu sifir komut ve saatlerce tekerlek çeviren 4 yaşına 3 ayı kalmış ama çok şükür soru yagmurundan gözünü seviym sus noktasına gelmiş bir anne olarak yazıyorum. Zaman değerli. Doktordan doktora savrulmayin, yeni bir güne başlayın ve kafanızı boşaltıp bir eğitimciyle yola revan olun. Egitimcilerin verdiği egitimi bende yaparım diye eğitimin yetersiz geldiğini düşünebilirsiniz ama yabancı biri cocuklar üzerinde daha rahat otorite kurar ve öğretir. Sizin 1 haftada ogrettiginiz eğitimci belko bir derste başarabilir. Bol bol not alın. Bunu yapıyor yapamıyor. Önce bunu ogreticem gibi. Biryandan WC konusuna eğilin. Yapamaz diye düşündüğünüz herşey aslında çok kolay yapiyotlar. Sevgiler..
Merhabalar acıklayıcı cevabınız için çok teşekkür ederim D demiriko oğlumun farklı dokularda temas sorunu yok toprak kum çamur su slime saç jölesi yemekler herseyı eller korkuları eskiden yoktu şimdi sanki karanlıktan korkuyor birde birkaç gündür değişik seslerde kulaklarını kapattıgını görüyorum dalga sesi yüksek seste müzik gibi bunu neden yaptığını anlamadım doğrusu:KK43: duyu butunlemenın bizim için mesafe kat edebileceğimiz bir yontem olmadıgını da üzülerek fark ettık yasadığımız yerde malesef egitim alabiliceğimiz uzmanlıkta bırını bulamadık şu anda bırebır özel evde eğitim alabileceğimiz bizimle birlikte yaşayacak bir eğitmen arayısındayız bulamazsak ta biz eğitim için farklı bır yerlere taşınıcazbu gidişle... dediğiniz gibi bir kaç gündür hayır demiyorduk aman yapsın demiştik ama bu seferde inatlaşmalar hatta stereotipik davranıslar arttı iki yas sendromu hareketli ve inatcı bır cocuk olusu zaten bizi zorluyor birde otoriteyı bırakırsak sanırım dediğiniz gibi ipleri elimize tekrar almamız zor olur. Fiziksel aktıvıteleri bol bol yapıyoruz ama önerilerinizi de mutlaka uygılıycam cocuklara ile iletişim bazen iyi genelde yakınlaşıyor ama sansımıza karsımızdakı cocuklar sıkılıp kaçıveriyor ozaman üzülüyor hemen iletişimi kesiyor kendi dünyasına dönüyor kreşle ilgili korkum orda stereotipik davranıslarını yaptıgında biz müdahale ediyoruz onlarda ederlermi birde bana çok düşkün daha önce bir oyun klübüne gittik ama bensız katılım göstemedi diğer cocuklarla etkileşimi vardı aslında öğretmenlerınıde sevmişti ama sanırım o dönem bu tıp belirtilerimiz çok daha azdı zaten son bir iki ayda alevlenmiş olduğunu düşünüyorum ben siz ne gibi bir eğitim alıyorsunuz bu arada teknik olarak geri dönüş yapabilirseniz sevinirim tesekkürler şimdiden wc konusunada ilk fırsatta el atıcam sinyalleri vermeye basladı konusmasada hareketlerinden ben anlıyorum tuvaletı geldigini

Herkese Merhaba.Çok uzun zamandır yazmamıştım buraya.2,5 yaşında oğluma atipik otizm teşhisi konulmuştu.Oğlum şu an 6,5 yaşında.Geçen dört senede işaret parmağı kullanımı, seslere olan takıntı, adına bakmama ve az göz teması, konuşma gibi sorunların tamamını aştık çok şükür.Oğlum şu an herşeyi anlıyor ve düzgün bir şekilde cevap veriyor.Elektrik süpürgesi ve fön makinesine karşı aşırı tepkisi vardı artık kendisi kullanıyor.Hayali oyun kuruyor, oyuncakları ile amacına uygun oynuyor.Atipik otizm ile ilgili sorunlarımızı çok şükür aşmış olsakta ilkokul kaydı için sorunlarımız başladı.Yaşıtlarına göre fazla hareketli ve fazla meraklı olduğu için ilk görüştüğüm özel okul almak istemediğine dair mesajı verdi.Eylül ayında RAM e özel eğitim için rapor yenilemeye gideceğiz.En son RAM görüşmemde kaynaştırma eğitimine sıcak bakmadıklarını, hareketli olmasının sınıfı olumsuz etkileyeceğini söylemişlerdi.dört kişilik özel eğitim sınıflarının daha uygun olduğunu söylediler.Ben oğlumun normal sınıfta olmasını istiyorum çünkü birçok sıkıntıyı aşmamızda gittiğimiz kreşin çok faydasını gördük.Önümüzdeki hafta wisc r testi yapılacak ayrıca oğlumda dehb var mı diye tekrar çocuk psikiyatristine götüreceğim.Gelişmelerimiz çok şükür olumlu yönde de olsa okula kayıt konusu sıkıntılı geçiyor:KK43:

Herkese Merhaba.Çok uzun zamandır yazmamıştım buraya.2,5 yaşında oğluma atipik otizm teşhisi konulmuştu.Oğlum şu an 6,5 yaşında.Geçen dört senede işaret parmağı kullanımı, seslere olan takıntı, adına bakmama ve az göz teması, konuşma gibi sorunların tamamını aştık çok şükür.Oğlum şu an herşeyi anlıyor ve düzgün bir şekilde cevap veriyor.Elektrik süpürgesi ve fön makinesine karşı aşırı tepkisi vardı artık kendisi kullanıyor.Hayali oyun kuruyor, oyuncakları ile amacına uygun oynuyor.Atipik otizm ile ilgili sorunlarımızı çok şükür aşmış olsakta ilkokul kaydı için sorunlarımız başladı.Yaşıtlarına göre fazla hareketli ve fazla meraklı olduğu için ilk görüştüğüm özel okul almak istemediğine dair mesajı verdi.Eylül ayında RAM e özel eğitim için rapor yenilemeye gideceğiz.En son RAM görüşmemde kaynaştırma eğitimine sıcak bakmadıklarını, hareketli olmasının sınıfı olumsuz etkileyeceğini söylemişlerdi.dört kişilik özel eğitim sınıflarının daha uygun olduğunu söylediler.Ben oğlumun normal sınıfta olmasını istiyorum çünkü birçok sıkıntıyı aşmamızda gittiğimiz kreşin çok faydasını gördük.Önümüzdeki hafta wisc r testi yapılacak ayrıca oğlumda dehb var mı diye tekrar çocuk psikiyatristine götüreceğim.Gelişmelerimiz çok şükür olumlu yönde de olsa okula kayıt konusu sıkıntılı geçiyor:KK43:
Wisc r zeka testi insallah iyi gecer. Ben kaynastirma olarak yazacaklarini umuyorum. Cunku sadece hareketli diye normal okula gidememesi cok sacma olur. Tabi okullarin kabul etmesi biraz zor olacaktir. Hiperaktif bir cocuk taniyordum ozel egitimde. annesi okula yazdirmak icin sikayet etmedigi yer kalmamisti. Hareketli diye almak istemedi bir cok okul. Evet biraz ugrastiracak ama eninde sonunda kabul edecek bir okul cikacaktir karsisina. En azindan kaynastirma olarak bir kere denenmeli. Kreste yapabildiyse okula da uyum saglayacaktir. Hareketliliginden oturu hic ilac vermislermiydi size.

Wisc r zeka testi insallah iyi gecer. Ben kaynastirma olarak yazacaklarini umuyorum. Cunku sadece hareketli diye normal okula gidememesi cok sacma olur. Tabi okullarin kabul etmesi biraz zor olacaktir. Hiperaktif bir cocuk taniyordum ozel egitimde. annesi okula yazdirmak icin sikayet etmedigi yer kalmamisti. Hareketli diye almak istemedi bir cok okul. Evet biraz ugrastiracak ama eninde sonunda kabul edecek bir okul cikacaktir karsisina. En azindan kaynastirma olarak bir kere denenmeli. Kreste yapabildiyse okula da uyum saglayacaktir. Hareketliliginden oturu hic ilac vermislermiydi size.
Merhaba, tek isteğim normal ilkokula başlasın.Ben bu zamana kadar atipik otizme yoğunlaştığım için hiperaktif kısmıyla pek ilgilenmedim.Bu zamana kadar hiç ilaç kullanmadık.Çocuk psikiyatristine tekrar götüreceğim, ritalin isimli ilacı da soracağım.

Merhaba, tek isteğim normal ilkokula başlasın.Ben bu zamana kadar atipik otizme yoğunlaştığım için hiperaktif kısmıyla pek ilgilenmedim.Bu zamana kadar hiç ilaç kullanmadık.Çocuk psikiyatristine tekrar götüreceğim, ritalin isimli ilacı da soracağım.
Benim oglumda cok usluydu son iki aydir inanilmaz hareketli. Evdeki herseyi kaldirdim sadece oyuncaklari bisey bulamazsa haliyi topluyo. Bir seyi duzeltirken otekini bozuyo. O yuzden sordum sanirim biz de de hiperaktiflik basliyo.su an 4 yasina 3 ay kaldi. Konusma yok ama hic susmuyo kendi dilinde konusmalar var.

Benim oglumda cok usluydu son iki aydir inanilmaz hareketli. Evdeki herseyi kaldirdim sadece oyuncaklari bisey bulamazsa haliyi topluyo. Bir seyi duzeltirken otekini bozuyo. O yuzden sordum sanirim biz de de hiperaktiflik basliyo.su an 4 yasina 3 ay kaldi. Konusma yok ama hic susmuyo kendi dilinde konusmalar var.

Konuşma yok derken hiç mi konuşma yok? Zorlama ile mi konuşma var ? Kelime var cümle mi yok ? İhtiyaçlarını da mı söylemiyor? Biraz daha açar mısınız.

Konuşma yok derken hiç mi konuşma yok? Zorlama ile mi konuşma var ? Kelime var cümle mi yok ? İhtiyaçlarını da mı söylemiyor? Biraz daha açar mısınız.
Oyun oynarken ya da gun icerisinde bir suru anlamsiz sesler cikariyo.cince gibi biseyler anlatiyor. Cani istediginde anlamli sozleri var. Ornegin babaannesinden giderken donup hoscakal dedi. Ucak gecerken ucak dedi. Ya da cay ice tea filan diyor gordugunde. Ama biz sordugumuzda zorladigimda soylemiyor. Hala derdini anlatmada konusmayi kullanmak istemiyor. Bi kac kere tuvaleti geldiginde çiş dedi ama hala tam anlamiyla her zaman soylemiyor. O yuzden konusma yok diyorum. Ornegin burnun nerde diye sorsam gostermez gulumseyip kaciyor ama burnunu bildigimden adim gibi eminim. Anlamasi hic yoktu artik her komutumu anliyor. Anlamasada anlamaya calisiyor. Yolda motorsiklet her gordugunde osiosi diyor. Bi kere motorsiklet demistim. Aslinda cogu seyi soyluyorum ama motorsikletle ilgilendi galiba onu tekrar ediyor. Korktugu zamanlar kaygi duydugunda çeçeçe ya da dudey dudey diyor. Mutluyken çapıt çapıt. Boyle kendi kelimeleri de var.Sabırla bekliyoruz bakalim anne aciktim desin. Ya da tuvaletini soylesin. Hala hareketlerinden cozuyorum anlamamis gibi de yaptim ama bir yere kadar sonunda o kazaniyor. Soylemezsen vermem diyorum anliyor istemekten vazgeciyor ya da kendi yapmaya calisiyor. 4 yasina geldi az kaldi bazen endiseleniyorum. Ama ogretmenleri de doktorlarda hep konusamayacak cocuk degil konusur diyolar. Aslinda hep bir adim yaklasiyomus gibi konusmaya. Bekliyoruz iste.

Son düzenleme:
Su an dusunuyorumda bir iki sene oncede sesini duymaya hasrettim. Hic sesi cikmazdi sadece himmm himmm yapardi. En azindan simdi biseyler dediginde sesini duyuyoruz. Bir yasinda konusan cocuk 2 yasinda sustu. Buraya gel derdi teyze ya da babasi gel derdi. Hala nasil olduguna anlam veremiyorum. Bu nasil bisey.

Ne güzel pek çok şeyi aşmış çocuğunuz.Kızımla aynı yaştalar.Biz bu sene göndermeyecegiz.Zaten göndersek de almazlar.İletişim amaçlı konuşma yok.Çok da hareketli.Şimdi iyice umutsuzluğa düştüm.Siz atipik otizmden kurtulduğunuz halde okul niye sıkıntı çıkarıyor.Sırf hareketli diye okula almamak ne demek.Ben de öğretmenim çoğu çocuk hareketli.Okulda kuralları öğrenecekler sonuçta.Ne öğrenciler okuttuk.Bu çok hareketli diye hiç normal sınıfta okuyamaz demedik.

Merhaba bayanlar antalya da özel eğitim merkezi özel hoca tavsıyesı olanlar varmı birde çocuk nörolojıye götürücez eeg için doktor tavsıyesı olan varsa sevınırım şimdiden tesekkürler (oglum 26 aylık ygb )

X