Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Ekolali kimisine göre var kimisine göre yok bizde yaşadığı olayları geçmişte olanları yerli yersiz hatırlayıp olayı aynı tonlamada canlandırma yapıyor replikleri tekrar ediyo bu durum bir egitimcimize göre ekolali birine göre değil. Her söylediğinizi tekrar ederse bu ekolalidir diyor birisi.
Velhasıl gecikmiş dedikleri ekolaliye pek bir çözüm bulduğumuzu soyleyemem kendiliginkendiliğinden geçmesini bekliyoruz. Nispeten azaldi. Ilacida öneriyorlar fakat erteleyebildigimiz kadar erteleyecegiz.
Şimdilik uygulamalarım soyle: beni sürükleyip bir yere götürdü örneğin oyuncak istiyor. Ona bakıyorum boş boş anlamadığını ifade ederek. Sonra aynen şu cumleyi kuruyorum " himm anladım oyuncak istiyorsun" sonra kısaca tercih yapmaya yöneltiyoruz "ayı? Köpek?" Tabiiki hiç birine cevap vermiyor başta sonra tercih ettiği şeye bakınca " ayı . Tamam .al" gayet kısa net onun dilinden . Ne istiyorsun deyince ayı istediğini genelde ayının yanına gidince siz ne istiyorsun diyorsunuz ya oda ayiyi istemeyi " ne istiyorsun" yahut "ayı mi istiyorsun" olarak beynine kodluyor. Sizin arkanızdan hemen tekrar ediyor . Buda ekolaliyi pekiştiriyor. Mümkün olduğunca duygularını seslendirin size geldi vurdu. " bana kizdin". Eliyle birseyi itti" anladimmmm istemedin" birseyi israrla ellemeye calisti " elma istedin" bunlar zamanla istemiyorum. Elma istedim. Kızdım. Sevmedim. Ötekini ver gibisinden cümlelere dönüşüyor.
Kısaca birşey daha belirbelirtmek isterim şimdi niye bu kadin bu kadar akıl veriyor paylaşıma giriyor. Neresinden uyduruyor bunları diye düşünebilirsiniz nitekim haklisinizda. Doktor değilim özel egitimcide değilim fakat kızımı götürdüğüm her egitimci her terapistten resmen bilgi edinmek daha fazla ne yapabilirim sorusunun cevabını naçizane bulmak için çok çaba harcıyorum. Ve öğrendiğim herşeyi bu derdi olan her anneye aktarmak istiyorum. Zamanında yani kızım hep miyiklayarak ve sürükleyerek iletişim kurmaya çalıştığı zamanlarda çok çaresiz kaldım. Her bilgi benim için denenmeye değerdi. Sürekli okudum araştırdım. Eğitimcilere bu çocuk bunu niye yapıyor. Şunu neden yapıyor diye basının etini yedim. Hepimizin çocuğu iyi olsun istiyorum hemde bir an evvel. Onları kızımın kardeşleri gibi görüyorum inanın. Ve hepsi büyüdüğünde çok iyi yerlere gelecgelecekler. EmeklerimiEmeklerimizin karşılığını alacağız. Rabbim sifasini verecek. Inşallah herbirimizin ...

Birşeyi başka birşeyle iliskilendiriyormu mesela siz balik dan bahsederiken o kırmızı balik golde şarkısını söylermi. Ayakkabıda n bahsedince uzaktan da olsa ilişkili birşey söylüyorum.
İlişkilendirme olayı ne açıdan önemli biraz anlatırmısımız benim oğlum geçenlerde kartlara bakarken masa resmî olan kartın yanına hemen sandalye alan kartı koydu oysa ben hiç böyle bir çalışma yapmadım onunla ya da meyve sebze oyuncaklarıyla oynarken hemen pazara gidelim şarkısını söylüyor konuşma ile ilgili yazdıklarınız çok faydalı bizimde sorunumuz bu herşeyin ismini biliyor ama isterken söylemiyor iletişim amaçlı konuşmuyor

İlişkilendirme olayı ne açıdan önemli biraz anlatırmısımız benim oğlum geçenlerde kartlara bakarken masa resmî olan kartın yanına hemen sandalye alan kartı koydu oysa ben hiç böyle bir çalışma yapmadım onunla ya da meyve sebze oyuncaklarıyla oynarken hemen pazara gidelim şarkısını söylüyor konuşma ile ilgili yazdıklarınız çok faydalı bizimde sorunumuz bu herşeyin ismini biliyor ama isterken söylemiyor iletişim amaçlı konuşmuyor
Anlatmak istediklerini her halde dile getiriyorlar yada zihinlerinde o anda hatirladıklarını belli ediyorlar. Resimlere bakarken meyve sebzeyi görünce size meyve sebze pazarda olur yada bunlar pazarda gördüklerinden gibisinden birşeyler söylemek istiyor yapamadığı için en iyi bildiği şeyi yapiyor :) yani ezberlediklerini tekrar ediyor bir ara kızında kendini niloya sanıyordu. Yani bütün tepkiler niloyaydi. Ne zaman uzulse keçiikeçi nerdesin derdi. Tv yi yedi aydır hiç izlemiyor. Simdi de okulda gördüklerini tekrar ediyor. Ama ne demek istediğini anlayabiliyorum hemen sen okulda şunu mi yaptın öğretmenin bunumu dedi gibisinden olayı sözel ozetliyorum. Anlaşıldığını hissedince yüzüme bakıyor ve dinliyor. Konuşma su sekildeoldu bizde önce nesnelerin isimlerini tek tek biliyor ve söylüyor. Eylemleri de biliyordu. Güne sorusuna cevap veriyordu. Şarkılarla türkülerle ekolaliyle bazen ilgili bazen ilgisiz şeyler konuşuyordu. Sonra daha önce anlattığım gibi her hareketimizi önce ona söylemesi için bekleyip y
Soylemeyince hemen seslendirip soyletmeyisoyletmeyi başardık. Aç elma isterim ann e gel . Gibi kısa net şimdi isteklerini söyleyebiliyor. Anne gelir misin montumu giydirirmisin. Yapamadım diyebiliyor. Ilk adım istek belirtmek. Bunu yapabyapabiliyor artık . Simdi ikinci adım bilgi aktarma hani şu hepimizin hayalini kurduğu okulda neler yaptığını aktarma olayi:KK66: bunu arkadaşım acitti şeklinde söylemeye ilgisini çeken şeyleri anne bak ... şeklinde iletmeye kendiliğinden başladı . Silahından elbise giyip topuklu ayakkabı giyip anne bak ben prenses oldum diyor. Buda normal cocuklarda olan sosyal paylaşıma girdiği bilgi aktarmaya başladığı anlamına geliyor. Bundan sonra diyaloglu konuşma en zor kısımda bu ne zaman gerçekleşir bilmiyorum . Önemli olan çocukların ezbere düşmesini engellemek. Çünkü çok yatkinlar. Sürekli aynı cevaplar vermekten sakınmak gerekiyor. Oyuncaklar hep farklı varyasyonlarla oynanması gerekiyormuş. Aynilıkların kırılması gerekiyormuş.

Iliskilendirme derken bir örnek daha vermek istiyorum bazen iliskilendirme yaptıklarını fark bile edemiyorsunuz. Ben bir defasında halasına giderken minibusle göturmüştüm. Marketin önündeydik ve beni markete sürüklemeye çalıştı. Bende hala çikolata verecek girmeyelim dedim. hemen minibüse atladik. Ogün bugündür ne zaman o marketin önünden gecsek; ne zaman minibüse binsek; halasıyla ilgili bir konuşma duyduğunda hatta sadece o ani hatırladığında hatırlamak istediğinde o cümleyi kurdu. Hal ada ara ara söyler. Yani size iliskilendirdigi şeyler saçma gelebilir yada ilişki kuramayabilirsiniz. Fakat çocuğunuzun yaptığı şeyler genelde anlamsız değildir.

Sanırım en son karşılıklı konuşma başlıyor bilmiyorum ki bu süreci atlayanlar ne kadar sürede atlattı.
Berobeybi merhaba, benim oğlum 5 yaşında olacak çok yakında.. Şöyle söyleyebilirim gelişim basamaklarımız çok benziyor ama sizin gelişiminiz bizden 1 yıl önce gitmiş. Benimkisi 3 yaşında ilk kez 2 kelimelik çok basit cümle kurmaya başladı. Uzun bir dönem ekolaliyle uğraştık, uzun bir dönem karşılıklı soru cevap diyoloğu bekledim. Şöyle söyleyim sizin 3 yaşında yaptıklarınızı biz 4 yaşında yapmaya başladık. Hergün yılmadan bıkmadan kreşten aldığımda bugün ne yaptınız derdim. Hergün ezber bişekilde oynadım derdi. Hergün ne yediniz derdim yedik derdi.. Son 6-7 aydır bu tür diyologları kurabiliyorum mesela bugün kreşte emine teyze tatlı yaptı diyor eve gidince listeye bakıyorum gerçekten tatlı var.. Yada bugün okulda ne oldu diyorum şu düştü bu oldu şu oldu anlatıyor.. Siz bize göre çok önden gidiyorsunuz her çocuk farklıdır tabi ama yakında sorunlarınız azalacaktır.
Birde anneler burda okuduğum yazılarda elma yermisin dediğinizde elma yerim diyorsa bu ekolali değil bunu ekolali olarak yorumlamayın bu sadece bizim gibi çocuklar evet kelimesini çok geç öğreniyorlar bundan kaynaklanıyor. Biz evet i çok güzel bi şekilde yine 6-7 aydır kullanıyoruz. Hayırı hemen öğreniyorlar ama evet yerine cümleyi tekrar ediyorlar. Onlara bol bol evet repliği verin benim tecrübem çok zor öğrettik.
Sosyalliği ve takıntıları aşamıyoruz şuan.. Aslında aşırı bir iletişim isteği var çok sıcak çocuklara bakarken gözlerinin içi gülüyor ama iletişimi yapamıyor. Bu konuda da benim yardıma ihtiyacım var.. ve tabi bundan sonraki eğitim süreçlerimiz ne olacak kafamdaki büyük soru işareti

Iliskilendirme derken bir örnek daha vermek istiyorum bazen iliskilendirme yaptıklarını fark bile edemiyorsunuz. Ben bir defasında halasına giderken minibusle göturmüştüm. Marketin önündeydik ve beni markete sürüklemeye çalıştı. Bende hala çikolata verecek girmeyelim dedim. hemen minibüse atladik. Ogün bugündür ne zaman o marketin önünden gecsek; ne zaman minibüse binsek; halasıyla ilgili bir konuşma duyduğunda hatta sadece o ani hatırladığında hatırlamak istediğinde o cümleyi kurdu. Hal ada ara ara söyler. Yani size iliskilendirdigi şeyler saçma gelebilir yada ilişki kuramayabilirsiniz. Fakat çocuğunuzun yaptığı şeyler genelde anlamsız değildir.
Aynen varya sizi okudukça çocukları çok benzetiyorum

Benim kızında aynı şekilde iliskilendirme yöntemi görsel isitsel ezber söylenen şeyleri unutmaz mesela ben araba kullanırken on koltuğa geçmek istedi babası amca şeker alacak arkamızdan geliyor sakin olursan verecek dedi ne zaman ordan gecsek amca şeker alacak diyor. Buna karşılık ifade edici dili geri atipik otizm teşhisi koyuldu. Buradaki anneleri gayet iyi anlıyorum fakat ısrarla cocuk da birşey varmı yokmu araştırmasına girilmesi varsa inkar edilmesi yada en iyi ihtimalinin düşünülmesi gecikmenize yol açacaktır. Biz dr a gittiğimizde yok bu çocuğun birşeyi alın gidin diyecekler umuduyla gitmiştik otizm kelimesini duyunca yıkıldık başta belki fakat kendinize gelmemizi sağladı o gunden beri herşey her yer eğitim oyun yeri oldu şu an oldukça farketti daha sakin umutluyuz. Ve gittiğimiz merkezlerdede şunu öğrendim nasıl normal çocukların gelişimi belli bir çerçeve ve ayniliktaysa bizimkilerde öyle farklı uzun dolambaclida olsa yolun bir noktasında aynı yere çıkacaklar bu süreci durmadan cabalayarak geçirecek olan bizlere Allah kolaylık versin en kısa sürede dr a gidin ve korkmayın çocuğunuz bir ucube yada insanüstü bir yaratık değil sadece bir cocuk:) sağlıcakla kalın
Merhaba siz rapor aldınız mu peki

Bugün eşimle kreşte pedagog görüşmesine gittim
Öncelikle çok iyi görsel hafızası olduğunu söyledi herşeyi ilişkişendiriyor dedi unutmuyotmuş fotoğrafik hafıza bende de var bir yere bakınca seneler önce gördüğüm bir başka manzara aklıma gelir asla hiçbir detayı unutmam çok benziyoruz

Isırma huyu bitmiş yapmıyor dedi zaten duygu ifade edemediii için ısırıyormuş

Parmak ucunda kreşte yürüyormuş arkadaşları da yürüyormuş ona bakıp o an bilinçsiz yapıyor dedi oyun gibi değil galiba o an kafa gidiyor oğlumda ortepedi uzmanı ile görüşecez büyük ihtimal

Tekrar etmesi bitti gibi birşey dedi önceden sorulan soruya da soru ile karşılık verirdi o tekrarlar vardı evet aöa bitti dedi konuşmayı öğreniyor sonuçta bunlar olabilir dedi

Sadece bu kimin dediğinde kendi adını da söylüyor benim de diyor ama ona kendi adını bu sana ait senin diyerek unutturun artok ismi ile bahsetmesin

Bu bizim suçumuz sürekli ona birşey derken bu kimin derken ismi ile dedik senin demedik çocuk çok haklı bu kardeşin bu babanın annenin diyor gerçi kimin neyi varabiliyor

Herşeyi çabuk kapıyor öğreniyor dikkat süresi kısa ama çok çabuk öğreniyor dedi

Yaş grubunda tek kendi başına yemek yiyen ve bezsiz olan o dedi buna tabi sebindik

Geldiii 1 senede şu an çok güzel konuşuyor bana göre dedi

Göz temasl süresini uzatalım bazen soru soruyorum soruyu dinliyor duvara dönüp cevap veriyor p an dikkat çekmeye çalışınca bana bakıyor dedi bunu bende yaşıyorum bende kal diyorum ona o an

Arkadaşlarına sarılıyor gördüm ama kimse istemiyor oğlum omlara sarılamayacağonı bilemiyor ifade etmeyi nasıl öğrenecek oğlum çok cana yakın çocuk üzülecek diye çok korkuyorum

Bir anne olarak endişelerim var açıkçası pedagog da söyledi şu an 4 yaşa kadar çocuklar herşeyi yapar 4 yaştan sonra ne olacağı belli olur dedi

Bilmiyorum birşeyi olsun olmazın o benim oğlum yanında olacam allah dermansız dert vermesin inşallah yavrularımız hep iyi olur

Oğlumu gözlemlediğim için belki böyle evham gelebilir herkese ama korkularım var kreşe göndermek en iyisi onun için bugün yeni kreş araştırdık oğluma devletten pilot bir kreş baktık en olmadı Eylül gibi oraya vericez

Berobeybi merhaba, benim oğlum 5 yaşında olacak çok yakında.. Şöyle söyleyebilirim gelişim basamaklarımız çok benziyor ama sizin gelişiminiz bizden 1 yıl önce gitmiş. Benimkisi 3 yaşında ilk kez 2 kelimelik çok basit cümle kurmaya başladı. Uzun bir dönem ekolaliyle uğraştık, uzun bir dönem karşılıklı soru cevap diyoloğu bekledim. Şöyle söyleyim sizin 3 yaşında yaptıklarınızı biz 4 yaşında yapmaya başladık. Hergün yılmadan bıkmadan kreşten aldığımda bugün ne yaptınız derdim. Hergün ezber bişekilde oynadım derdi. Hergün ne yediniz derdim yedik derdi.. Son 6-7 aydır bu tür diyologları kurabiliyorum mesela bugün kreşte emine teyze tatlı yaptı diyor eve gidince listeye bakıyorum gerçekten tatlı var.. Yada bugün okulda ne oldu diyorum şu düştü bu oldu şu oldu anlatıyor.. Siz bize göre çok önden gidiyorsunuz her çocuk farklıdır tabi ama yakında sorunlarınız azalacaktır.
Birde anneler burda okuduğum yazılarda elma yermisin dediğinizde elma yerim diyorsa bu ekolali değil bunu ekolali olarak yorumlamayın bu sadece bizim gibi çocuklar evet kelimesini çok geç öğreniyorlar bundan kaynaklanıyor. Biz evet i çok güzel bi şekilde yine 6-7 aydır kullanıyoruz. Hayırı hemen öğreniyorlar ama evet yerine cümleyi tekrar ediyorlar. Onlara bol bol evet repliği verin benim tecrübem çok zor öğrettik.
Sosyalliği ve takıntıları aşamıyoruz şuan.. Aslında aşırı bir iletişim isteği var çok sıcak çocuklara bakarken gözlerinin içi gülüyor ama iletişimi yapamıyor. Bu konuda da benim yardıma ihtiyacım var.. ve tabi bundan sonraki eğitim süreçlerimiz ne olacak kafamdaki büyük soru işareti
Dün doğum gününe gittik on u geçik çocuk içinden biriyle bile oynamadı nereye gitse beni de götürdü kendinden az kısa çocukları bebek diye seviyor yanaklarını sıkıyor çocuğun biri sıkıldı tokat bile attı kızıma ağlayarak kaçtı ondan kızım şaşkın şaşkın baktı arkasından. Cok üzüldüm sosyallik oluşmadı birturlu. 2 kelimelik cümleleri var. Görsel hafıza çok iyi öğrenmede öyle. Çocuklardan birini daha önce bir kez görmüştü hemen bana bakıp doruk alimii diye sordu. Birde tonlaması bir garip seslendirme yapar gibi konuşuyor. Bazen doğaçlama normal Bazen de tonlarken taklid edercesine:)

Ayrida aksam eğitimde öğretmeninin kurduğu cümleleri kuruyor dr risperdal verdi ama henüz baslamadim korkuyorum bisey olur diye
Bizde de çok yoğundu hocamız bir soru soruyordu ve tekrarlarsa anında ağzını kapatıp cevabı söylüyordu oğlumda cevabı tekrar ediyordu biz de aynısını evde yaptık . Çok işe yaradı . Mesela nasılsın diyip oğlum nasılsın demeden ağzını kapatıyordu söyle iyiyim diyordu oğlumda iyiyim diyordu. Böyle böyle geçti çok şükür . Her tekrarda dudağını eliyle kapattı. Sonra tekrar etmeyince çok güzel ağzın kapalı duruyor deyip çikolata veriyordu pekiştireç olarak yaklaşık 2 ay da bitti ekolali. İnşallah siz de atlatırsınız

Bugün eşimle kreşte pedagog görüşmesine gittim
Öncelikle çok iyi görsel hafızası olduğunu söyledi herşeyi ilişkişendiriyor dedi unutmuyotmuş fotoğrafik hafıza bende de var bir yere bakınca seneler önce gördüğüm bir başka manzara aklıma gelir asla hiçbir detayı unutmam çok benziyoruz

Isırma huyu bitmiş yapmıyor dedi zaten duygu ifade edemediii için ısırıyormuş

Parmak ucunda kreşte yürüyormuş arkadaşları da yürüyormuş ona bakıp o an bilinçsiz yapıyor dedi oyun gibi değil galiba o an kafa gidiyor oğlumda ortepedi uzmanı ile görüşecez büyük ihtimal

Tekrar etmesi bitti gibi birşey dedi önceden sorulan soruya da soru ile karşılık verirdi o tekrarlar vardı evet aöa bitti dedi konuşmayı öğreniyor sonuçta bunlar olabilir dedi

Sadece bu kimin dediğinde kendi adını da söylüyor benim de diyor ama ona kendi adını bu sana ait senin diyerek unutturun artok ismi ile bahsetmesin

Bu bizim suçumuz sürekli ona birşey derken bu kimin derken ismi ile dedik senin demedik çocuk çok haklı bu kardeşin bu babanın annenin diyor gerçi kimin neyi varabiliyor

Herşeyi çabuk kapıyor öğreniyor dikkat süresi kısa ama çok çabuk öğreniyor dedi

Yaş grubunda tek kendi başına yemek yiyen ve bezsiz olan o dedi buna tabi sebindik

Geldiii 1 senede şu an çok güzel konuşuyor bana göre dedi

Göz temasl süresini uzatalım bazen soru soruyorum soruyu dinliyor duvara dönüp cevap veriyor p an dikkat çekmeye çalışınca bana bakıyor dedi bunu bende yaşıyorum bende kal diyorum ona o an

Arkadaşlarına sarılıyor gördüm ama kimse istemiyor oğlum omlara sarılamayacağonı bilemiyor ifade etmeyi nasıl öğrenecek oğlum çok cana yakın çocuk üzülecek diye çok korkuyorum

Bir anne olarak endişelerim var açıkçası pedagog da söyledi şu an 4 yaşa kadar çocuklar herşeyi yapar 4 yaştan sonra ne olacağı belli olur dedi

Bilmiyorum birşeyi olsun olmazın o benim oğlum yanında olacam allah dermansız dert vermesin inşallah yavrularımız hep iyi olur

Oğlumu gözlemlediğim için belki böyle evham gelebilir herkese ama korkularım var kreşe göndermek en iyisi onun için bugün yeni kreş araştırdık oğluma devletten pilot bir kreş baktık en olmadı Eylül gibi oraya vericez

Kaç gündür moralim çok bozuk fakat buradaki yazıları okuyunca biraz kendime geldim. Oğlumda hiçbir şekilde soru cevap yok, takıntılar devam ediyor. Nesne sallama, garip el hareketleri,özellikle tek eliyle kanat çırpma ve bu ara kirpikleryle oynamaya başladı :KK43:
İlişkilendirme olayı bizde var gibi. mesela son günlerde saklanbaç oynamayı çok seviyor, yorganın altına saklanıyor. Babası ve ben yanında olmalıyız illede hemen çağırır. Yorganı üstüne kapatınca karanlık oldu diye “güneş battı” dedi.

Okolali veya başka konuda Her eğitimci farklı bakıyor olaya. Bana sorarsanız ciddi ekolali sorunumuz var fakat eğitimcilerden ikisi çok hafif ekolali olduğunu söylüyor. Bizde daha çok gecikmiş ekolali var. Ne istersin dediğimde cevap vermez. Ama “Su mu istiyorsun” diye sorunca “suyu”diyor. Cevap vermesi için onun yerine ben cevaplıyorum. Parka gidelim deyince çok seviniyor fakat evet demiyor. “Gidelim de”deyince “gidelim” diyor. EVET kelimesi bizim çocuklar için zor bir kelime. Bir uzmandan duymuştum. Evet iletişim ve işbirliği kelimesi, zaten bizim çocuklar iletişime ve işbirliğine kapalı olduğu için evet demek istemiyorlarmış.

Ben oğlumla daha bir kafeye ya da bir yere gidip sandalyede oturduğumu hatırlamıyorum. Anneler gününde kahvaltıya gittik sözde fakat ördek kovalamaktan ve amaçsızca çimlerde koşmaktan yerime oturamadım. Herkesin tuhaf bakışları üstüne tuz biber oluyor zaten. Umudumvar berobeybi sizdeki görsel hafıza bizde de var. Kinetik kum aldım ikş hafta önce. Dolabın sağ üst rafına koydum hatta nereye koyduğumu bile unutmuştum. Dün o rafı gösterip “kiks gum” ver dedi. Fakat konuşma sizlerde daha ileri. 42 ay bitmek üzere bizde. Eskiden kitaplara ve yazılara karşı sıradışı bir ilgisi vardı üç yaşından sonra bunlar kayboldu. Üç yaş sonrası beyindeki nöronlar farklı bağlantı yolları oluşturuyormuş gibi şeyler okudum fakat bunlar tıbbi konular pek anlamam. İki yaşındayken bir gittiği yeri eliyle koymuş gibi gider bulurdu isterse ilk defa gittiği şehir dışındaki bir mekan olsun farketmiyordu. şimdi karıştırıyor yolları. Yani kötü değil gayet normal çocuklar kadar işte, olması gereken gibi ilerliyor şu an.

Sdtp arkadaşım dilerim biz de aşarız bunları çok üzülüyoruz ailece. Sürekli rüyalarına giriyor ailedeki herkesin. Tabi rüyalarında oğlumun konuştuğunu görüyor aile bireyleri, düşünün ne kadar kafaya taktıklarını Okuldan geldiğinde yaşadığı şeyleri anlatmasını bizde duyarız umarım...

arkadaşlar kitap tavsiyesi istiyorum belki bizde de hata var doğru iletişim üzerinde

Biz oğluma hep ismi ile vurguladık senin yada senin mi yerine isim kullandık yine çocuk benim de dedi kendi ismini de söyledi yüzde elli yüzde elli diyelim ama dün gerçekten isim olayına son verdik

Bunu sana aldık bu senin bu benim gibi gibi kelimeler kullandık eşyalarını gösterip bu kimin diye sorgu sual yaptık gerçi birden böylr yapmak çok yanlış geldi oda oyun sandı

Kitap okuyan anneler varsa tavsiye istiyorum nasıl davranacaz çocuğumuzu nasıl anlayacaz krizleri nasıl azaltacaz

Kaç gündür moralim çok bozuk fakat buradaki yazıları okuyunca biraz kendime geldim. Oğlumda hiçbir şekilde soru cevap yok, takıntılar devam ediyor. Nesne sallama, garip el hareketleri,özellikle tek eliyle kanat çırpma ve bu ara kirpikleryle oynamaya başladı :KK43:
İlişkilendirme olayı bizde var gibi. mesela son günlerde saklanbaç oynamayı çok seviyor, yorganın altına saklanıyor. Babası ve ben yanında olmalıyız illede hemen çağırır. Yorganı üstüne kapatınca karanlık oldu diye “güneş battı” dedi.

Okolali veya başka konuda Her eğitimci farklı bakıyor olaya. Bana sorarsanız ciddi ekolali sorunumuz var fakat eğitimcilerden ikisi çok hafif ekolali olduğunu söylüyor. Bizde daha çok gecikmiş ekolali var. Ne istersin dediğimde cevap vermez. Ama “Su mu istiyorsun” diye sorunca “suyu”diyor. Cevap vermesi için onun yerine ben cevaplıyorum. Parka gidelim deyince çok seviniyor fakat evet demiyor. “Gidelim de”deyince “gidelim” diyor. EVET kelimesi bizim çocuklar için zor bir kelime. Bir uzmandan duymuştum. Evet iletişim ve işbirliği kelimesi, zaten bizim çocuklar iletişime ve işbirliğine kapalı olduğu için evet demek istemiyorlarmış.

Ben oğlumla daha bir kafeye ya da bir yere gidip sandalyede oturduğumu hatırlamıyorum. Anneler gününde kahvaltıya gittik sözde fakat ördek kovalamaktan ve amaçsızca çimlerde koşmaktan yerime oturamadım. Herkesin tuhaf bakışları üstüne tuz biber oluyor zaten. Umudumvar berobeybi sizdeki görsel hafıza bizde de var. Kinetik kum aldım ikş hafta önce. Dolabın sağ üst rafına koydum hatta nereye koyduğumu bile unutmuştum. Dün o rafı gösterip “kiks gum” ver dedi. Fakat konuşma sizlerde daha ileri. 42 ay bitmek üzere bizde. Eskiden kitaplara ve yazılara karşı sıradışı bir ilgisi vardı üç yaşından sonra bunlar kayboldu. Üç yaş sonrası beyindeki nöronlar farklı bağlantı yolları oluşturuyormuş gibi şeyler okudum fakat bunlar tıbbi konular pek anlamam. İki yaşındayken bir gittiği yeri eliyle koymuş gibi gider bulurdu isterse ilk defa gittiği şehir dışındaki bir mekan olsun farketmiyordu. şimdi karıştırıyor yolları. Yani kötü değil gayet normal çocuklar kadar işte, olması gereken gibi ilerliyor şu an.

Sdtp arkadaşım dilerim biz de aşarız bunları çok üzülüyoruz ailece. Sürekli rüyalarına giriyor ailedeki herkesin. Tabi rüyalarında oğlumun konuştuğunu görüyor aile bireyleri, düşünün ne kadar kafaya taktıklarını Okuldan geldiğinde yaşadığı şeyleri anlatmasını bizde duyarız umarım...
Canim biseyi merak ettim oglun bir ihtiyaci oldugun da gelip sana anne şunu istiyorum veya bunu yap diye isteklerini belirtiyor mu? Yani merak ettigim zorda kalinca konusuyor mu

Dün doğum gününe gittik on u geçik çocuk içinden biriyle bile oynamadı nereye gitse beni de götürdü kendinden az kısa çocukları bebek diye seviyor yanaklarını sıkıyor çocuğun biri sıkıldı tokat bile attı kızıma ağlayarak kaçtı ondan kızım şaşkın şaşkın baktı arkasından. Cok üzüldüm sosyallik oluşmadı birturlu. 2 kelimelik cümleleri var. Görsel hafıza çok iyi öğrenmede öyle. Çocuklardan birini daha önce bir kez görmüştü hemen bana bakıp doruk alimii diye sordu. Birde tonlaması bir garip seslendirme yapar gibi konuşuyor. Bazen doğaçlama normal Bazen de tonlarken taklid edercesine:)
Ahhh berobeybi bu kadarmı benziyor gelişimimiz.. İstersen eski yazılarıma bak.. Hep bende kurduğu cümlelerde ezberlenilmiş hissi olurdu. Kendi kendime derdim bu çocuk herşeyi nasıl ezberleyerek öğrenecek derdim.. Aynı farklı ses tonu hissi bendede vardı.. Geçicek sabret.. Şuan doğaçlama cümle kurabiliyor bazen takıldığı oluyor cümleyi baştan alıp doğru söylemeye çalışıyor. Ama hep replikle benim cümlelrimle öğrendiği için bende ona dikkatli doğru öğretmeye çalıştığım için mesela normalde çocuklar bazen su içiçem der bazen su verirmisin der bazen susadım der ama bizimki genelde kuralı bozmaz tam bir beyfendi gibi :) anne biraz su içebilirmiyim der.. ama ezberlenilmiş hissine bende çok takılıyordum seni çok iyi anlıyorum.. Mesela geçende ayağı tökezledi, düşüyodum valla dedi.. Normal çocukları olan anneler için sıradan bir cümle iken burdaki valla kelimesi benim için çok önemli yani hem hiç öğretmediğim bir kelime, ama yerinde kullanmış, doğaçlama bişeyler öğrenmiş.. Şimdi bu aşamada ben bu tip ekleri, edat gibi bağlaç gibi şeyleri duyduğumda çok seviniyorum.. Bu arada bizde küçük çocuklara bayılıyoruz ve hala bebek diye sıkı sıkı sarılıyoruz çocuklar bir şaşırıyor annelerde bir şaşırıyor ama asla zarar vermiyor sadece karşı taraf birden bu sevgi gösterisi karşısında şaşırıryor :)Sabredin

arkadaşlar kitap tavsiyesi istiyorum belki bizde de hata var doğru iletişim üzerinde

Biz oğluma hep ismi ile vurguladık senin yada senin mi yerine isim kullandık yine çocuk benim de dedi kendi ismini de söyledi yüzde elli yüzde elli diyelim ama dün gerçekten isim olayına son verdik

Bunu sana aldık bu senin bu benim gibi gibi kelimeler kullandık eşyalarını gösterip bu kimin diye sorgu sual yaptık gerçi birden böylr yapmak çok yanlış geldi oda oyun sandı

Kitap okuyan anneler varsa tavsiye istiyorum nasıl davranacaz çocuğumuzu nasıl anlayacaz krizleri nasıl azaltacaz
Duy işit dinle kavra bende bir annenin tavsiyesiyle almıştım..

Canim biseyi merak ettim oglun bir ihtiyaci oldugun da gelip sana anne şunu istiyorum veya bunu yap diye isteklerini belirtiyor mu? Yani merak ettigim zorda kalinca konusuyor mu

Yok hayatım ne istemesi. sadece gördüğü zaman söyler. Mesela masada elma görür ve eli yetişmezse anne elma der. Ver demez. Ver de diyorum öyle ver diyor. Bazen şaşırtıyor tabi. Kinetik kum vardı rafta görünmüyordu. Üst dolabı gösterip kiks gum dedi. Hala çişini ve acıktığını söylemez. Çişini tutuyor acıkınca dolabı açıp sevdiği şeyleri çıkarıp önüne koyup yiyor. Çok kelimesi de var ama kullanmıyor. Zorda kalınca kullandığı kalıp kellmeler var. kapıyı aç, anne gel, hadi yukarı çıkart(kucak isteyince). Kendi isteğiyle kullandığı en aktif cümlemiz”hadi hoşçakalın” çok net olarak söyler bunu. Ama Sorsam yüze yakın hayvan, meyve,sebze ismi söyler. Ev eşyalarını tanır ismini sorsam söyler O kadar

Yok hayatım ne istemesi. sadece gördüğü zaman söyler. Mesela masada elma görür ve eli yetişmezse anne elma der. Ver demez. Ver de diyorum öyle ver diyor. Bazen şaşırtıyor tabi. Kinetik kum vardı rafta görünmüyordu. Üst dolabı gösterip kiks gum dedi. Hala çişini ve acıktığını söylemez. Çişini tutuyor acıkınca dolabı açıp sevdiği şeyleri çıkarıp önüne koyup yiyor. Çok kelimesi de var ama kullanmıyor. Zorda kalınca kullandığı kalıp kellmeler var. kapıyı aç, anne gel, hadi yukarı çıkart(kucak isteyince). Kendi isteğiyle kullandığı en aktif cümlemiz”hadi hoşçakalın” çok net olarak söyler bunu. Ama Sorsam yüze yakın hayvan, meyve,sebze ismi söyler. Ev eşyalarını tanır ismini sorsam söyler O kadar

Okulda ne yaptın? Yemek yiyelim mi? Parka gidelim mi? Su vereyim mi? Neren ağırıyor gibi basit sorulara yanıt veremez boş bakar. Bu ne o ne gibi basit soruları soramaz daha. Belki de biliyor diyorum. İneğe bakıp süt diyor, biraz köşeye sıkıştığını görse “kırmızı balık kaç kaç”der. Balık gibi tuzağa düştüğünü sanıyor.

X