Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Asıl demek istedigim şu, fazla farkındalık can yakıyor. Yani siz oraya yemeğe gitmissiniz gelip biri bana ince ince çocuğumu süzüp çocuğunuzda problemmi var önlemini alın eğitime götürün falan dese çok canım sıkılır. Eminim ki kötü niyetli değildir ama genel olarak çok bilmislerden illallah ettik. Oyuzden diyorum. Doktorlar tanı koymak için zorlanırken maşallah herkes etiket için nefes alıyor
En iyisini anneler biliyor yani icgudulerimiz hassasiyetimiz insan kendi çocuğuna bir anne olarak daha yakın daha yardımcı birini bulamıyor çocuk sosyallesisosyallesin istiyorum konuykonuya komşuya gideyim istiyorum bir bakıyorum bütün çocuklar kapıları kapatmış kızım koridorda yalnız başına parka çıkıyoruz büyükler gelip sorular soruyor kızım hiç cevap vermiyor hatta duymazdan geliyor insan o an soğuk terler döküyor kaldi ki dediğiniz gibi bir yemek dede insanlara açıklama yapmak zorunda kalmak insanın içini açıtıyor. Yinede bin şükür. . Rabbim hepimixin dualarını kabul etsin inşallah şu mübarek gunde

esrade , kizinda kelime, cumle kurma akici konusma ne zaman baslamisti. birde ogluna ozel eğitim de neler yaptiriyorlar paylasirsan sevinirim canim.

esrade , kizinda kelime, cumle kurma akici konusma ne zaman baslamisti. birde ogluna ozel eğitim de neler yaptiriyorlar paylasirsan sevinirim canim.
mrb cnm kızımı ilk olarak 28 aylıkken pedagoga götürdük çünkü kızım 1,5 yaşlarında söylediği kelimeleri birden kesti geriledi resmen çok tedirgin olduk tv ye tlf a aşırı düşkünleşti o yüzden yalancı otizm dedi pedagog tv tlf yasakladı tamamen kesemesekte baya azalttık parklara gittik bol bol arkadaş ortamına soktuk 2 ay sonra kelimeler tekrar başladı 3-3,5 yaşlarında baya derdini anlatıyordu büyük wc yi de söylemeye başladı 3,5 yaşlarında. kızımın göz teması çok iyiydi algısıda daha açıktı ismine daha fazla bakardı. oğlum daha geri maselef. oğluma özel eğitimde öncelikle dur otur kalk vs bunları öğretmekle başladılar komut almayı öğretiyorlar göz temasını arttırmaya çalışıyorlar resimli kartları gösteriyor hocası bildiklerim bunlar çok fazla izleyemiyorum zaten kamera müdürün odasında herzaman giremiyoruz malesef.

cevabin icin tesekkur ederim daha oncede yazmistim oglumu kizina benzetiyorum diye onun sordum rabbim butun çocuklara yardim etsin

cevabin icin tesekkur ederim daha oncede yazmistim oglumu kizina benzetiyorum diye onun sordum rabbim butun çocuklara yardim etsin
kizin o dönemlerde komut aliyormuydu , konusulani anliyormuydu
rica ederim cnm evet kızım komut alıyordu sadece konuşmuyordu oğlum komut almaya yeni başladı inşallah konuşmayada başlar yakında. sizde şuan durum nasıl?

bizde de tek sikinti konusmama kelimeler 40 kadar var. gerci gittigimiz psikiyatrist 2 yasinda sadece baba demesi yeter demisti baska sorund olmadığı icin ama insan daha cabuk birseyler olsun diye bekliyor etraf zaten malum biz 27 aylik olduk bugun.konusacak hepsi insallah

İş yoğunluğu nedeniyle bazı dm lere dönemedim çok özür dilerim ...

Gelen sorulara toplu cevap

20180408_205357.png

Konuşma çok önemli ama algı taklit göz teması isme bakma sosyallik çok daha önemli.

Bunlar varsa zeka geriliği yoksa işitme engeli yoksa konuşma mutlaka gelir. 3 yaş sonrasına kalırsa terapi alırsınız.. Benim kızımın ilk kelimeleri 26 aylıkken geldi ve konuşma gecikmesi dışında tanısı kalmadı. İçinizi ferah tutun

taklit baslayinca konusmada artiyor biz bu ara taklitleri artirdik ses ve hareket , kelimelerde artıyor burdaki annelerde yazmışlardi .
taklit baslayinca konusmada artiyor biz bu ara taklitleri artirdik ses ve hareket , kelimelerde artıyor burdaki annelerde yazmışlardi .

Konuşma taklittir. Taklit yapmayan çocuk konuşamaz. Ses taklitleri öncesi kaba motor iyi gelişmeli. Ardından ince motor ve dil kasları. Güzel çiğnemek dondurma yalamak ve üflemek . Dudak dil ve Yanak kasları çalışın..müzikle basit dans koreografileri uydurun..bunlar konuşmayı çok hızlandırır

İyi akşamlar ses takliti başlayınca konuşma geliyormu ses takliti derken nasıl bir şey açıklarsanız çok sevinirim teşekkürler cevap verirseniz çok sevinirim

İyi akşamlar ses takliti başlayınca konuşma geliyormu ses takliti derken nasıl bir şey açıklarsanız çok sevinirim teşekkürler cevap verirseniz çok sevinirim
Hayvan sesleri mesela benim oğlum ilk önce hayvan sesleri çıkardı mesela ali inek olmuş diyince möö möö diyordu bunun gibi taklit yani

Ya taklit etmiyorsa bir turlu. Ugrasiyorsaniz defalarca.sarkilarla oynayarak kac defa denedik ama yapmiyor. Su an sadece harfleri seslendiriyor. Yapmazsa ne yapacagiz. Zaten yapiyorsa bence o cocuk otizm degildir zaten. Bana oyle geliyor yasadigim durumla ilgili. Ya da cok inatci bir cocugum var. Ya da yavas ilerliyor bilmiyorum. Ama ne kadar ugrastimsa su hayvan seslerini cikartamadim. Bakip guluyor ama yapmiyor. Ya da hic umursamiyor.
Diyet zaten tek basina tedavi olarak adlandirilmiyor yardimci bir guc olarak veriliyor. Ustune basa basa ozel egitime devam etmemiz gerektigi soylendi. Eger ise yaramazsa cocukta biraktiriliyor zaten. Biz de bu konuda ise yaradi o donem bayagi yol aldik derslerinde ogrenmesinde.

Dil terapistleri hayvan sesi cikartmazsa agzini burnunu gostermezse baslamiyorlarmis terapiye diye bilgi aldik o zamandan beri ugrasiyorum yapmiyor bir turlu. Ceviz adam sarkisini ogrettim biliyorda yerlerini onu yapti. Ama sorunca kaciyor. Cok ta ustune gitmiyorum oyunlarin icinde yapiyorum aslinda sikmiyorum bazen burnun burasi diye kulagini tutuyorum guluyor biliyor orasi degil. Ama is gostermeye gelince kaciyor.

Ya taklit etmiyorsa bir turlu. Ugrasiyorsaniz defalarca.sarkilarla oynayarak kac defa denedik ama yapmiyor. Su an sadece harfleri seslendiriyor. Yapmazsa ne yapacagiz. Zaten yapiyorsa bence o cocuk otizm degildir zaten. Bana oyle geliyor yasadigim durumla ilgili. Ya da cok inatci bir cocugum var. Ya da yavas ilerliyor bilmiyorum. Ama ne kadar ugrastimsa su hayvan seslerini cikartamadim. Bakip guluyor ama yapmiyor. Ya da hic umursamiyor.
Diyet zaten tek basina tedavi olarak adlandirilmiyor yardimci bir guc olarak veriliyor. Ustune basa basa ozel egitime devam etmemiz gerektigi soylendi. Eger ise yaramazsa cocukta biraktiriliyor zaten. Biz de bu konuda ise yaradi o donem bayagi yol aldik derslerinde ogrenmesinde.
Benim oğlumu anlatmışsın sanki çok inatçı biliyorum biliyor ağzını burnunu gözünü ama canı isterse gösterir ben inek nasıl yapıyor desem yapmaz ama hayvanlarla oynarken bazen bakıyorum mööö diyor valla bazen çok umutsuzum bu inatla çok yavaş ilerleyeceğiz sanırım

Benim oğlumu anlatmışsın sanki çok inatçı biliyorum biliyor ağzını burnunu gözünü ama canı isterse gösterir ben inek nasıl yapıyor desem yapmaz ama hayvanlarla oynarken bazen bakıyorum mööö diyor valla bazen çok umutsuzum bu inatla çok yavaş ilerleyeceğiz sanırım
Bi kere kopek gorunce hav dese ya da kedi gorunce miyav dese hic bana soylemiyo diye uzulmicem 40 aylik oldu yapmadi bunu. Ama harflere ilgisi var onu yapiyor mesela. Ya da sayilari cizsem hemen oturuyor bakiyor. Yani ilgisi olmazsa aslinda bisey ogretmek cok zor onemli olan bu ilgisini nasil arttirabilmemiz bu konuda caresiz kaliyoruz herhalde biz yapicaz yapicaz o bilecek ama yapmayacak bir gun gelip te acilma donemi olunca yapmak isterse zaten bildigi icin yapiverecek oyle dusunuyorum oyle teselli ediyorum artik kendimi ne yapayim.

Bi kere kopek gorunce hav dese ya da kedi gorunce miyav dese hic bana soylemiyo diye uzulmicem 40 aylik oldu yapmadi bunu. Ama harflere ilgisi var onu yapiyor mesela. Ya da sayilari cizsem hemen oturuyor bakiyor. Yani ilgisi olmazsa aslinda bisey ogretmek cok zor onemli olan bu ilgisini nasil arttirabilmemiz bu konuda caresiz kaliyoruz herhalde biz yapicaz yapicaz o bilecek ama yapmayacak bir gun gelip te acilma donemi olunca yapmak isterse zaten bildigi icin yapiverecek oyle dusunuyorum oyle teselli ediyorum artik kendimi ne yapayim.
Ali babanin ciftligini fln izlettiniz mi?
ABA yontemleri isinize yarayabilir belki

Dil terapistleri hayvan sesi cikartmazsa agzini burnunu gostermezse baslamiyorlarmis terapiye diye bilgi aldik o zamandan beri ugrasiyorum yapmiyor bir turlu. Ceviz adam sarkisini ogrettim biliyorda yerlerini onu yapti. Ama sorunca kaciyor. Cok ta ustune gitmiyorum oyunlarin icinde yapiyorum aslinda sikmiyorum bazen burnun burasi diye kulagini tutuyorum guluyor biliyor orasi degil. Ama is gostermeye gelince kaciyor.

Evet dil terapisi için taklit ve komut alma şart Zaten pahalı bir eğitim Boşa zaman ve para kaybı olur.. Ben 24 aylıkken istemiştim Takliti olmadığı için fayda göremezsiniz dediler. Kızım çok inatçı. En sevdiği şeyi bile benden isterken söyle vereceğim dediğimde söylememek için ondan vazgeçer giderdi. Önemli olan pes etmemek.. Hayvan taklidi de öyle.. Başlarda ben sorunca kaçardı..Sonra bıraktım şarkılara kendi eşlik etti. Kitapta tavuk görünce gıdgıdgıdak demeye başladı sonrası geldi..Konuşması için hayatı ona zorlaştırdık. Anne dedirtmek için ben kimim demedim..isteğinde yüzüne bakmadım..baktıki anne diyince işi görülecek anne demeye başladı.sonra 2. Kademeye geçtim..diyelim yukarıdan oyuncak alacak İlk kademede anne diyince yaptım Sonra ise anne diyince sadece baktım..Bu sefer gel demeyi Öğrendi.. Sonra yukarıdan alması için kucak demeyi Sonra da ver demeyi. Bir zaman geldi kendisi anne gel kucak ver demeye başladı.. Çünkü çocuk görüyorki bunları söyleyince işi kolaylaşıyor.. Tabi bunlar hemen olmuyor..başlarda dememek için çoğu sefer isteğinden vazgeçti. Sonraki hedef ikili kelimeler olacak. Tek seferde anne gel. Sonra 3 lüler. Sonra ise soru cevaplar. Mümkün oldukça inatlaşmayın. Sadece hayatı ona zorlaştırın.

Bende özellikle konuşma konusunda bizde çok işe yarayan birşey söyleyeyim. Biz her çikardiği seste, her söylediği kelimede, cümlede, soruda vs abartılı bir şekilde tebrik ettik. Bravoo sana ne kadar güzel söyledin. Çakk yaptik, söylediğin için çok mutlu oldum falan dedik. Çocuklar başarilarinin takdir edilmesinden çok mutlu oluyorlar. Biz yaptiği her olumlu davranişta abartarak sevinç gösterisinde bulunmayi pekiştireç olarak kullandık. Zamanla söylediği şeyleri genelledikçe abartisiz bir şekilde aferin çok güzel söyledin diyip geçtik yeni her cümlesinde yine sevincimizi coşkulu bir şekilde ifade ettik.

Benim oğlumda çok inatçi bir çocuk, olumlu cümlelerde isteklerini ifade etmekte artik pek sorunumuz kalmasada hala istemediği birşey olduğunda konuşmak yerine ağlamayı tercih ediyor. Bunun içinde o ağladiğinda sessiz ve ifadesiz kalıp sustuğu an istemiyorum demek istedin galiba diyorum. Hadi sende söyle istemiyorum.. söylediği an, o anda yaptirmak istediğimiz her ne ise tamam diyip birakiyorum. Böylece ağlamanin değil, istemiyorum demenin işe yaradığını öğrenmesini istiyorum.

X