Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Sözel ve nesnel pekiştireç zaten olmazsa olmaz. Ben onları her ailenin yaptığını farz ediyorum. Ama yapmayan varsa tabi onu da söyleyelim. Abartılı takdir dozu zamanla azaltılarak mutlaka yapılmalı.. Dediğiniz gibi her çocuk takdir edilmeyi sever.. Hatta başlarda alakasız bile olsa Aferin diyerek takdir edin..en azından ses çıkarmasını teşvik edersiniz.

Zaten bu yazdiklarinizin hepsi bizim evde yaptigimiz olagan seyler. Hatta bazen takdir edilmekten de hoslanmiyo aferin alkis yaptigimiz zaman yapmayalim diye tepki veriyo agliyo. Bazen de kendi de mutlu oluyo kendide alkisliyo. Neyse devam edicez bakalim. Cok kere duymamazliga geliyorum istedigi seyi soylemesi icin bazen adini soyle sunu istiyorum de diyorum. Bakiyo ki vermicem vazgeciyo istemekten de. Ama unutmuyo bir gelince onunla elde ediyo yine istedigini :)

Arkadaşlar merak ettiğim bir konu var acaba Doğumdan itibaren otistik belirtiler gösteren çocuklar mı çabuk toparlanıyor yoksa belli Aydan sonra bu belirtileri gösteren çocuklar mı daha çabuk toparlanıyor

Doğumdan itibaren olana progresif, sonradan olana ise, genelde 16-20 ay arası başlar, regresif otizm denir. Regresif tip daha iyi seyirli ve tedaviye daha iyi yanıtlıdır.

Doğumdan itibaren olana progresif, sonradan olana ise, genelde 16-20 ay arası başlar, regresif otizm denir. Regresif tip daha iyi seyirli ve tedaviye daha iyi yanıtlıdır.
cevap İçin teşekkür ederim bugün kafama takıldı oğlumun Doğumdan itibaren bütün Denver testlerinin sonuçlarına baktım acaba gözden kaçan birşey var mı diye iletişim becerileri 16 Aydan itibaren bozuluyor 24 ayda sınırın altına düşüyor

Bi kere kopek gorunce hav dese ya da kedi gorunce miyav dese hic bana soylemiyo diye uzulmicem 40 aylik oldu yapmadi bunu. Ama harflere ilgisi var onu yapiyor mesela. Ya da sayilari cizsem hemen oturuyor bakiyor. Yani ilgisi olmazsa aslinda bisey ogretmek cok zor onemli olan bu ilgisini nasil arttirabilmemiz bu konuda caresiz kaliyoruz herhalde biz yapicaz yapicaz o bilecek ama yapmayacak bir gun gelip te acilma donemi olunca yapmak isterse zaten bildigi icin yapiverecek oyle dusunuyorum oyle teselli ediyorum artik kendimi ne yapayim.
Zaten söylediğiniz gibi oluyor ben kendi kendine bize şunu oynayın bunu yapın dediklerinde güzel hoş da bu çocuk oynamıyor derdim geçikmeli de olsa aylar günler sonra dans etmeyi oyuncakların ne ise yaradığını nasıl oynandığını şaşırtıcı bir sekilde gösterdi kizim kelimeleri de yerli yerinde kullanmayi

Zaten söylediğiniz gibi oluyor ben kendi kendine bize şunu oynayın bunu yapın dediklerinde güzel hoş da bu çocuk oynamıyor derdim geçikmeli de olsa aylar günler sonra dans etmeyi oyuncakların ne ise yaradığını nasıl oynandığını şaşırtıcı bir sekilde gösterdi kizim kelimeleri de yerli yerinde kullanmayi
Evet cok seyleri bu sekilde ogrendi acilinca yapmaya basliyor mesala hep el sallattim sallamadi simdi sallamaya basladi kendi biliyodu yapmiyodu simdi biz gostermeden saliyor bi yerden giderken ya da misafirlere. Sabırlı olmak gerek.

Merhabalar bir sorum olcak bebeklikten başlayan bu rahatsızlık düzelir mi cevap larsaniz sevinirim teşekkürler
Duyu bütünleme terapisinde bir bayan çocuğunda doğuştan otizimli olduğunu söyledi yani yattığı yerde dönmeyi bile bilmiyordu doğduğunda n beri uyumuyor ve mutlu olmuyordu sürekli aglardi dedi hemşire olduğum için kim ne derse desin otizimli olduğunu bildiğimden 18 aylik tan beri eğitim alıyoruz dedi kizi 4 yaşındaymış çocukta gözle görülür birşey yoktu sadece konuşması biraz daha çocuksu geldi fakat kelimeler gayet durgundu sterotipi yoktu atipik otizmmis ... Zaten 7 8 yaşından önce durum ne olur belli olmuyor pek

Benim anladigim kadariyla su anda otizm olan kisiler ileride dahami kötü oluyor? Benim kizim 3.5 yasinda su anda sadece konusmamasi disinda ki isterse konuşuyor her söylediğimizi soyler ama disarida cocuklarla yada başkalarıyla konusmaz onun disinda baska bir seyi yok. Yavrum.ileride dahami kotu olucak yani. Ben rapor çıkarmak istemiyorum cunku yoksa aldirsam mi daha kotu olursa vs diye pişman olursam diye korkuyorum. Allahim yardim et bana:KK43:

Benim anladigim kadariyla su anda otizm olan kisiler ileride dahami kötü oluyor? Benim kizim 3.5 yasinda su anda sadece konusmamasi disinda ki isterse konuşuyor her söylediğimizi soyler ama disarida cocuklarla yada başkalarıyla konusmaz onun disinda baska bir seyi yok. Yavrum.ileride dahami kotu olucak yani. Ben rapor çıkarmak istemiyorum cunku yoksa aldirsam mi daha kotu olursa vs diye pişman olursam diye korkuyorum. Allahim yardim et bana:KK43:
Daha kotu olmasi daha cok diger akranlariyla arasindaki farkin acilmasi durumu.
2 yasta fark cok azken 3 yasta acilmaya basliyor
5 yasta ise akranlarindan tamamen geride kaliyorlar.

Özel eğitim alıyormusunuz?

Daha önceki mesajlarınıza baktım.Etrafın çocukta bişey yok demelerine kulak asmayın lütfen.siz yolunda gitmeyen bişeyler hissediyorsanız bir an önce eğitime başlayın.Vaktiyle bana da çok söylendi bu laflar.Çocuğunuzun yaşı büyümeden önlemini almanızı tavsiye ederim.Ayrıca daha kötüye gider mi bilmem ama çocuğa göre değişir.Farkı kapatıp yaşıtlarına yaklaşanlarda var,açılanlarda var.

Daha kotu olmasi daha cok diger akranlariyla arasindaki farkin acilmasi durumu.
2 yasta fark cok azken 3 yasta acilmaya basliyor
5 yasta ise akranlarindan tamamen geride kaliyorlar.
Hay allahim ya napcam ben
Özel eğitim alıyormusunuz?
Hayır ozel egitim almiyoruz goturdugumuz pedegog 1 2 ay egitimli oyun ablasi alin dedi.alicilari cok acik dedi aonra yine gorusuruz dedi yeni bu hafta.

Daha önceki mesajlarınıza baktım.Etrafın çocukta bişey yok demelerine kulak asmayın lütfen.siz yolunda gitmeyen bişeyler hissediyorsanız bir an önce eğitime başlayın.Vaktiyle bana da çok söylendi bu laflar.Çocuğunuzun yaşı büyümeden önlemini almanızı tavsiye ederim.Ayrıca daha kötüye gider mi bilmem ama çocuğa göre değişir.Farkı kapatıp yaşıtlarına yaklaşanlarda var,açılanlarda var.
etraf yok diyor.gittigimiz psikolog psikiytari otizm deil diyor. Simdi devletten randevu aldik onu bekliyoruz. Bencede biraz geri ama iste bizim simartlarimiz danmi sikiya gelemiyor mu bilmiyorum. Gityigi anaokulu ozel egitim diyor.rapor dusunmuyorum kesinlikle. Ilerdede pisman olmak istemiyorum. Napcagimi bilmiyorum. Su an icin tek.sorun akici konusmamasi dedigim gibi. Bizimle normalde konusur ama ole cok akici deil her seyi tam soylemiyor yarim yamalak ama disarida ise hic konusmuyor.

Her anne konduramaz ya bende diyorum aacaba bir sey yok abartiolar.baska hic bir belirti yok diyorum.buyudukce acilir diyorum vs vs kendimce bahane mi buluyorum bilmiyorum :KK43:

Hay allahim ya napcam ben
Hayır ozel egitim almiyoruz goturdugumuz pedegog 1 2 ay egitimli oyun ablasi alin dedi.alicilari cok acik dedi aonra yine gorusuruz dedi yeni bu hafta.

etraf yok diyor.gittigimiz psikolog psikiytari otizm deil diyor. Simdi devletten randevu aldik onu bekliyoruz. Bencede biraz geri ama iste bizim simartlarimiz danmi sikiya gelemiyor mu bilmiyorum. Gityigi anaokulu ozel egitim diyor.rapor dusunmuyorum kesinlikle. Ilerdede pisman olmak istemiyorum. Napcagimi bilmiyorum. Su an icin tek.sorun akici konusmamasi dedigim gibi. Bizimle normalde konusur ama ole cok akici deil her seyi tam soylemiyor yarim yamalak ama disarida ise hic konusmuyor.

Her anne konduramaz ya bende diyorum aacaba bir sey yok abartiolar.baska hic bir belirti yok diyorum.buyudukce acilir diyorum vs vs kendimce bahane mi buluyorum bilmiyorum :KK43:
Otizm olmayabilir belki ama gelişimi geriyse yinede özel eğitim gerekiyor ayrıca rapor çıkarmadan da eğitim alabilirsiniz siz bilirsiniz yinede..

Benim oğlumda evde bizimle herşeyi konuşuyor ama dışarda kimseyle konuşmaz.Akranlarıyla da çok konuşmaz genelde kavga eder kreşede gittiği halde asosyalliğini bir türlü yenemedik.

Otizm olmayabilir belki ama gelişimi geriyse yinede özel eğitim gerekiyor ayrıca rapor çıkarmadan da eğitim alabilirsiniz siz bilirsiniz yinede..
Psikiyatrostin dedigi her seyi hazir alosmis diyor tembellik diyor sikiyi gormemis o yuzden isine geldigi gibi takiliyor diyor
Su devletten de bir goruselim isallah ona gore bir karar vericez işallah. Dediginiz gibi raporsuz bir seyler yapabilirsek ole yapicaz işallah
Benim oğlumda evde bizimle herşeyi konuşuyor ama dışarda kimseyle konuşmaz.Akranlarıyla da çok konuşmaz genelde kavga eder kreşede gittiği halde asosyalliğini bir türlü yenemedik.
benim kizimda krese gidiyordu ama 3 gun gidiyordu bu sezon ekimde 5 yarim gun oldu, yeni tam gune cevirdik. Sizinki ne guzel yine kavga ediyor bizimkisi ne kavga ediyor ne seviyor. Tam tersi birisi elinden tutup gitse cocuklarin hic bir sey demiyor gidiyor pesinden

Tam tersi canım siz ilgilendikçe algıları açıldıkça daha iyi oluyorlar kim diyor daha kötü olur diye asla öyle düşünüp rapor falan çıksa
Çıkarmayın ..İnşallah herşey yoluna girer inşallah sabırla devam ediyoruz..

Otizme sıklıkla epilepsi eslik edebiliyormus diye okumustum uzun zamndir oglum gunde birkac kez boyle irkilir gibi titriyor birkac yerde cis yaparken irkilme mevzularini okuyup kendimi rahatlatmak istedim ama arada goz dalmalari oluyor daldiginda karsisinda gulumsuyorum tepki vermiyor bide gecen gece uykuda hickirir gibi boyle ic cekti goğsu kalkip indi yani pespese sesli bir sskilde tam tarif edemedim ama nobet oldugunu dusundum cok korktum esime anlatiyorum fakat sahit olmadigi icin sayiklamistir diyor iyice kotu oldum sizlerde epilepsi olan var mi yada bu durum epilepsi midir en kisa zamanda doktora gidicem gitmeden sormak fikir almak istedim hamd olsun ne diyeyim hic iyi degilim annelik cok zor annem nasilda uc tane yapmis diyorum ilk evladim birdaha dusunemiyorum cok guzel evet tarif edilemez ama diger yandan ...sizler beni anliyorsunuzdur eminim ama keske cevremde anlasa

Birde burada otizmin ilerledigine dair yazilan anne yorumlari beni ve gordugum kadariyla benim gibileri daha da umitsizlige endiseye surukluyor her cocuk farklidir her otizmli cocukta farklidir diye dusunuyorum kendimizi bu sekilde teselli etmemiz gerekiyor genelleme yapmamak gerekiyor uzulmeyin lutfen umitsizlik yok Allahtan umit kesilmez iyi olacaklar dersek iyi olacaklardır aksini dusunmenin hicbir fayda saglayavagini dusunmuyorum

X