Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Otizmde dalmalar 2 nedenle olur . Algısal ve epilepsi. Yakalayabilirseniz dalma anı videolarını çekin ve mutlaka çocuk nörolojisine gidin. MR ve en az 30 dakikalık eeg çekilmesi gerekiyor. Hatta bu eeg bir süre sonra tekrarlanbilir. Algısal dalmada bağırınca ya da çok acıtmadan çimdik ve saç çekme çocuğu kendine getirirken epilepside bu olmaz. 2 tip epilepsi oluyor. Birisi kısa süren ve çocuğun robot gibi donduğu absans nöbet.. Diğeri ise daha uzun süren, 1 dakikadan fazla, çocuğun hareket edebildiği bazen tekrarlayıcı hareketler yaptığı kompleks generalize nöbet.. Bu arada birçok kişi eeg temiz çıktı diyor. Epilepsi olup eeg temiz çıkabilir.. Ciddi şüphe var ve eeg temiz çıktı ise tüm gece çekilen uyku eeg si tavsiye ederim.. 30 dakikalık 2 ayrı eeg ve MR ı normal ama epilepsisi olan 2 çocuk biliyorum..2 sine de tanı konmadan şüphe ile ilaç başlandı ve çocukların dalmaları geçti ve gelişimleri normale döndü. Her nöbet yüzlerce nöronu öldürür..ve tedavi olmazsa yıllar içinde zeka geriliği kaçınılmazdır.

Tam tersi canım siz ilgilendikçe algıları açıldıkça daha iyi oluyorlar kim diyor daha kötü olur diye asla öyle düşünüp rapor falan çıksa
Çıkarmayın ..İnşallah herşey yoluna girer inşallah sabırla devam ediyoruz..
yok canim biz rapor almak icin gitmiyoruz.o ozel egitim kurumundan bagimsiz kendimiz bir de devlet hast. Randevu aldik bakalim ne diycek diye.ozel kac yere götürdük bide devlet görsün istiyoruZ. algisi cok acik dedi en son gittigimiz pedegog bakalim isallah hayirlisi olucak her sey icin.hepimiz icin

Benim annelere en büyük tavsiyem yaygın gelişimsel bozukluklar ile ilgili bulabildiğiniz kadar yazı okuyun. Düşmanınızı tanıyın. Tanıdıkça korkularınız azalacak artan bilinç ile çocuğunuza daha çok faydanız olacak. İnsan bilmediğinden korkar. Burada birçok annenin aşırı gerginliği ve korkusu bilgisizlikten. Korku ile sorulan birçok sorunun aslında cevabı internette var. Bunlar doktorların anlayacağı dilde yazılmış akademik yazılar değil normal ev hanımlarının anlayacağı dilde makaleler.

Ve unutmadan birşey söyleyim..otizm ya da gelişimsel bozukluklar konuşmamak değildir. Çok ağır otizmliler hariç işitme sorunu ve zeka geriliği olmayan her çocuk konuşur. Ne konuşmamasını çok dert edin ne de konuşuyor benim çocuğum normal deyin..otizm iletişim sorunudur..sosyal olabilme sorunudur.. Sohbet ve oyun başlatmayan, soru sormayan, karşıdakinin mimiklerini anlamayan,, akranlarını görünce aralarına kaynaşmayan, anne baba dışındakilerle sosyal iletişime geçmeyen çocuğun konuşması bişey ifade etmez. Aynı şekilde mimik anlayan, mimik yapan, taklitler yapan oyun başlatan ve başkası ile oynayan çevresi ile iletişime açık, bakışları ve hareketleri ile sizle konuşan çocuk sözel olarak konuşmuyor olsa bile sıkıntı sadece konuşma gecikmesidir ve fazla dert etmeyin. Umarım anlatabildim..

Ve unutmadan birşey söyleyim..otizm ya da gelişimsel bozukluklar konuşmamak değildir. Çok ağır otizmliler hariç işitme sorunu ve zeka geriliği olmayan her çocuk konuşur. Ne konuşmamasını çok dert edin ne de konuşuyor benim çocuğum normal deyin..otizm iletişim sorunudur..sosyal olabilme sorunudur.. Sohbet ve oyun başlatmayan, soru sormayan, karşıdakinin mimiklerini anlamayan,, akranlarını görünce aralarına kaynaşmayan, anne baba dışındakilerle sosyal iletişime geçmeyen çocuğun konuşması bişey ifade etmez. Aynı şekilde mimik anlayan, mimik yapan, taklitler yapan oyun başlatan ve başkası ile oynayan çevresi ile iletişime açık, bakışları ve hareketleri ile sizle konuşan çocuk sözel olarak konuşmuyor olsa bile sıkıntı sadece konuşma gecikmesidir ve fazla dert etmeyin. Umarım anlatabildim..
kendi adima paylasimlariniz icin cok tesekkur ederim .

Otizmde dalmalar 2 nedenle olur . Algısal ve epilepsi. Yakalayabilirseniz dalma anı videolarını çekin ve mutlaka çocuk nörolojisine gidin. MR ve en az 30 dakikalık eeg çekilmesi gerekiyor. Hatta bu eeg bir süre sonra tekrarlanbilir. Algısal dalmada bağırınca ya da çok acıtmadan çimdik ve saç çekme çocuğu kendine getirirken epilepside bu olmaz. 2 tip epilepsi oluyor. Birisi kısa süren ve çocuğun robot gibi donduğu absans nöbet.. Diğeri ise daha uzun süren, 1 dakikadan fazla, çocuğun hareket edebildiği bazen tekrarlayıcı hareketler yaptığı kompleks generalize nöbet.. Bu arada birçok kişi eeg temiz çıktı diyor. Epilepsi olup eeg temiz çıkabilir.. Ciddi şüphe var ve eeg temiz çıktı ise tüm gece çekilen uyku eeg si tavsiye ederim.. 30 dakikalık 2 ayrı eeg ve MR ı normal ama epilepsisi olan 2 çocuk biliyorum..2 sine de tanı konmadan şüphe ile ilaç başlandı ve çocukların dalmaları geçti ve gelişimleri normale döndü. Her nöbet yüzlerce nöronu öldürür..ve tedavi olmazsa yıllar içinde zeka geriliği kaçınılmazdır.
Bizde de dalma gün içinde ara ara oluyor eeg si temiz çıkmıştı ama bu dalmalardan çok rahatsız oluyordum bizde de olan biyere bakıp kalma şeklinde ama bi 30 an içinde normale döner buda mi bi nöbet sayılır acaba nöbet derken epilepsi olanlardami noronlar oluyormuş algisal olanlarda da böyle bir şey söz konusumu

Bizde de dalma gün içinde ara ara oluyor eeg si temiz çıkmıştı ama bu dalmalardan çok rahatsız oluyordum bizde de olan biyere bakıp kalma şeklinde ama bi 30 an içinde normale döner buda mi bi nöbet sayılır acaba nöbet derken epilepsi olanlardami noronlar oluyormuş algisal olanlarda da böyle bir şey söz konusumu

Bahsettiğiniz absans nöbet olabilir. Tedavisi kolay epilepsilerdendir ama mutlaka tedavi edilmeli tabi varsa. O yüzden şüpheniz varsa tekrar gidin. Eeg tek kriter değil. Lütfen video ile gidin doktora. Algısal dalmalarda beyin zarar görmez ama algı açısından çok zararlı . Çocuğun dalmasına asla izin vermeyin. Hemen müdahale edin

Otizme sıklıkla epilepsi eslik edebiliyormus diye okumustum uzun zamndir oglum gunde birkac kez boyle irkilir gibi titriyor birkac yerde cis yaparken irkilme mevzularini okuyup kendimi rahatlatmak istedim ama arada goz dalmalari oluyor daldiginda karsisinda gulumsuyorum tepki vermiyor bide gecen gece uykuda hickirir gibi boyle ic cekti goğsu kalkip indi yani pespese sesli bir sskilde tam tarif edemedim ama nobet oldugunu dusundum cok korktum esime anlatiyorum fakat sahit olmadigi icin sayiklamistir diyor iyice kotu oldum sizlerde epilepsi olan var mi yada bu durum epilepsi midir en kisa zamanda doktora gidicem gitmeden sormak fikir almak istedim hamd olsun ne diyeyim hic iyi degilim annelik cok zor annem nasilda uc tane yapmis diyorum ilk evladim birdaha dusunemiyorum cok guzel evet tarif edilemez ama diger yandan ...sizler beni anliyorsunuzdur eminim ama keske cevremde anlasa
Canim bence sen abartıyorsun evet erkek bebekler idrarını yapınca titriyor.cocuk uykusunda iç çekmiş olabilir.bence bi doktora götür bise çıkmazsa sen bi psikiyatriste gidebilirsin

Cok guzel ozetlemissiniz tesekkur ederim dediginiz gibi yapicam video cekeyim algisal olabilir ama cunku izin vermeyince kendine geliyo

Bir hekim olduğunuzu bildiğim için vakit ayırıp bilgi vermenizden ötürü ben de teşekkür ederim.Bizim 3 keli elik cümlelerimiz vardı şimdi parmağıyla gösterip "Anne o ne" diye sormaya başladı. Bazen de Baba nerde diyor. En çok da duygu durumlarını anlama noktasında zorlanıyor.Ağlayan bi çocuk gördüğünde üzgün, üzgün deyip susturmaya çalışıyor bazen dokunarak onu sarsarak. Duygu durumları için ben de duygu kartları çok işe yaradı. Ve kitaplardaki resimleri bıkmadan usanmadan yorumlamak. Size ve tüm diğer annelere sorum şu soru sorup merak etme durumu riskli çocuklarda ne zaman başlar bu Hiperleksiye daha yakın olduğumuzu mu gösterir acaba?

Duruveannesi
Havada zıplatılmayı sevmeyen cocuk var midir ? Bizimkisi sevmiyor dusmekten korkuyor diye dusunuyorum ama tam aksine koltuktan pervasizca iniyor yani pat diye dusebiliyor simdi size sormak istiyorum yine okudugum biryerden edindigim bilgiye gore normal cocuklar yetiskinler havaya atinca tutacagini bildigi icin mutlu olurlar yaziyordu yani tam olarak nasil isimlendirildigini bilmiyorum ama siz biliyorsunuzdur muhakkak cevap verirseniz cok nutlu olurum

Dalma kısa sürüyor ve fiziksel temas ile geçiyorsa algısaldır. Tersi ise eeg temiz olsa bile tekrar kontrole gidin
Sanırım algisal sizin çocuğunuzuan bir teşhis konuldumu birde kızımın çok fazla kendi kendine konuşması var gün içinde duyduğu söz öbeklerini tekrarlıyor bunu asamıyoruz bir türlü yerinde cevaplar ve sorular var örneğin baba nerdesin bu tarafa gidelim napiyosun gibi ama krese öğretmeninin sözcüklerini de tekrar edebiliyor yerli yersiz

Bir hekim olduğunuzu bildiğim için vakit ayırıp bilgi vermenizden ötürü ben de teşekkür ederim.Bizim 3 keli elik cümlelerimiz vardı şimdi parmağıyla gösterip "Anne o ne" diye sormaya başladı. Bazen de Baba nerde diyor. En çok da duygu durumlarını anlama noktasında zorlanıyor.Ağlayan bi çocuk gördüğünde üzgün, üzgün deyip susturmaya çalışıyor bazen dokunarak onu sarsarak. Duygu durumları için ben de duygu kartları çok işe yaradı. Ve kitaplardaki resimleri bıkmadan usanmadan yorumlamak. Size ve tüm diğer annelere sorum şu soru sorup merak etme durumu riskli çocuklarda ne zaman başlar bu Hiperleksiye daha yakın olduğumuzu mu gösterir acaba?

Soru ve merak etmenin hiperleksi ile alakası yok . 3 yaş öncesi okumanın başlaması sayı ve harflere aşırı ilgi ekolali gelişme geriliği vs gibi durumlar söz konusu olur

Duruveannesi
Havada zıplatılmayı sevmeyen cocuk var midir ? Bizimkisi sevmiyor dusmekten korkuyor diye dusunuyorum ama tam aksine koltuktan pervasizca iniyor yani pat diye dusebiliyor simdi size sormak istiyorum yine okudugum biryerden edindigim bilgiye gore normal cocuklar yetiskinler havaya atinca tutacagini bildigi icin mutlu olurlar yaziyordu yani tam olarak nasil isimlendirildigini bilmiyorum ama siz biliyorsunuzdur muhakkak cevap verirseniz cok nutlu olurum

Aşırı korku da Korkusuzluk da algısaldır ve davranışsal terapi ile düzeltilmelidir. Otizm spektrum bozukluğunda da olur diğer gelişimsel bozukluklarda da. Bu grupta ergoterapi faydalı olabilir. Onu korkutmadan yapmaya devam ederseniz korkmamayı öğrenecek emin olun

Sanırım algisal sizin çocuğunuzuan bir teşhis konuldumu birde kızımın çok fazla kendi kendine konuşması var gün içinde duyduğu söz öbeklerini tekrarlıyor bunu asamıyoruz bir türlü yerinde cevaplar ve sorular var örneğin baba nerdesin bu tarafa gidelim napiyosun gibi ama krese öğretmeninin sözcüklerini de tekrar edebiliyor yerli yersiz

Bize başta orta düzey otizm tanısı kondu ama 3 aylık takipten sonra tanının yanlış olduğu uyaran eksikliği olduğu ortaya çıktı..algısal dalmalarımız çoktu. ABA yöntemi ile çok ağlatarak bu dalmaları yendik. Aylardır dalmamız olmuyor.. Ekolali 2 tip olur..erken ve geç.. Geç tipi biraz daha sıkıntılıdır ama illa otizm göstergesi değildir . Erken tipi tamamen normal çocuklarda da olurken geç tipi gelişimsel bozukluklarda görülür

Bize başta orta düzey otizm tanısı kondu ama 3 aylık takipten sonra tanının yanlış olduğu uyaran eksikliği olduğu ortaya çıktı..algısal dalmalarımız çoktu. ABA yöntemi ile çok ağlatarak bu dalmaları yendik. Aylardır dalmamız olmuyor.. Ekolali 2 tip olur..erken ve geç.. Geç tipi biraz daha sıkıntılıdır ama illa otizm göstergesi değildir . Erken tipi tamamen normal çocuklarda da olurken geç tipi gelişimsel bozukluklarda görülür
Algisal dalmalara nasıl yontemler uygulandi izlediyseniz kisaca bahseder misiniz? Evde denenebilecek seylerse yapmak istiyorum.

Bazı ailelerin kabul etmeyeceği şeyler uygulandı.
Algisal dalmalara nasıl yontemler uygulandi izlediyseniz kisaca bahseder misiniz? Evde denenebilecek seylerse yapmak istiyorum.

Bazı ailelerin kabul etmeyeceği şeyler uygulandı. Çocuk her daldığında AAAA diye sert sesle bağrılıyor. Çocuk yine dalarsa hiç sevmediği birşey yapılıyor. Bizim çocuğumuz burun spreyinden nefret ederdi. Her daldığında burnuna sıktık. Çok ağladı. Ama 1 haftada azaldı 20 günde tamamen geçti. Zaten 4 5 gün sonra sadece spreyi göstermek yetiyordu. Biraz acımasız yöntemler ama çocuk psikolojisini bozmuyor ve çok etkili.

Açıkçası bir kez dr a gittik ve bir dahada randevu sıkıntısından gününde kontrolumuz olmadı şimdi teşhis konali 4 ay oldu değişim gösterdi kızım fakat hala konuşma işlevsel değil ve yaşıtlarına gidip oyun başlatmıyor ama kacmiyorda komşu çocuklarının adını biliyor sadece uzaktan izliyor onları birde gecikmiş ekolali var nispeten azalsada duymazdan gelme ismine bakmama devam ediyor ama bizden çok kopuk değil yine kendi işini kendi görme çabasında fakat istediğini almak için bizden yardım istiyor iki arada bu deredeyim bazen yaşıtlarından hiç bi farkı yok bazen de çok farklıymış gibi zamana bıraktık elimizden geleni yapiyoruz

X