Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Bu gün sağlık kurulu için gittiğimiz psikiyatr diyet uygulamayın otizmin bağarsaklarla aşılarla ilgisi yok kanıtlandı diyor bu konuda bilgisi olan varmı

Böyle olmasını doktorunuz mu önerdi..Benim bilgim doğrultusunda bu çeşitleme önerilmiyor. Mesela duyu bütünleme ihtiyacı olduğuna doktorunuz mu karar verdi Birçok ygb li çocuğun ihtiyacı olmuyor buna, günümüzde bu iş ticarete düşmüş. Haftada 1 oyun terapisi de okuduğum kaynaklara göre faydalı olmayacak. Oyun terapisi blr tedavi yöntemi olup haftada 4 saat ve üstü öneriliyor..Eğer doktorunuz böyle önerdiyse bişey diyemem tabiki
7
Aslında soyleşöyle oldu çoğu kez bahsettim ya kısa bir özet bir kez daha geceyim 33 aylık plana kadar kızımın farklı bir çocuk olduğunun farkındayım fakat otizm aklımdan geçmezdi hoş otizm nedir onuda bildiğim söylenemez ya 2ila 2.5 yas arası çok hızlı hiperaktif bir çocuktu oyuncak oynamaz sürekli tv izler onlarca kelime bilir konuskonuşmazdı sonra birden durulup oyuncaklariyla oynamaya karar verdi fakat beceremiyordu kendi kendine konuşma ekolali gecikmiş ekolali şarkı türkü hayatı bu sekildeydi dr gittik ilk pedagog uyaran eksikligi olabilir zira bu durumda olup bu kadar kelimesi olan çocuğu ilk kez görüyorum dedi ( bu durumda derken sanırım otizmi kastetti biz o zaman anlamamistik) bizi psikoloğa yönlendirdi anlattiklarimiz atipik otizmi işaret ediyor dedi pedagog daha ilk görüşmede bizi direkt yakinen tanıdığı duyu butunlemeci fizyoterapist e yönlendirdi direkt başladık daha psik. Dr una görmemişti başladığımızda oda direkt rapor alın özel egitime başlayın kreş şart dedi kızım ertesi gün krese başladı yine aynı pedagog oyun terapistine yönlendirdi. Neden ordan oraya atılıp durdunuz diye sorduğunuz duyar gibiyim benim de burdaki çoğu anne gibi sorunum aynı çocuğumda diğer cocuklarda bulunan bilisbilissel ve motor potansiyel var fakat gel gorki dışarı çıkarmıyor kullanmıyor dili sadece mecbur olduğu zamanlarda istek belirtmek için kullanıyor. Buda çocuklarımızın normal çocuklara çok yakın olduğunu özel eğitimlik desem değil duyu sıkıntısı desem değil oyun terapisti zaten siz ve kreş olmadan 0 etki eder anlayacağınız nerden tutsak elinde kalıyor.. binlerce şükür yinede çocuklarımızın haline

Bu gün sağlık kurulu için gittiğimiz psikiyatr diyet uygulamayın otizmin bağarsaklarla aşılarla ilgisi yok kanıtlandı diyor bu konuda bilgisi olan varmı
Bunun da kesinleşmesi bu yani hangi bilgi doğru gerçekten çok merak ediyorum hep içimde bir soru işareti...

Siz de yanlis genelleme yapiyorsunuz, yurtdisindan bahsediyorsak ben de yurtdisindayim atipik tipik diye ayrilmadan herkese otizm spektrum bozuklugu tanisi konuluyor su an. Benim oglum da bu taniyi aldi 3.5 yasindayken. Gercek otizmli dediginiz surekli cirpinan aglayan bagiran kendini dunyaya kapatmis kisilerse yurtdisinda da yanlis konuluyor bu tanilar o zaman.
Oglumun sinifindakiler de asagi yukari oglum gibi ve hepsi otizm tanili.
otizmi yendik yazanlara ben de yanlis tani diyorum ama burada gercek otizmli yok iddiasina kayitsiz kalamadim.

Yazdıklarınıza katılıyorum ayrımı yapmak çok Zor, çünkü kısa süre önce bunu birebir yaşadım. 40 dakika gözlem yapıp bana sorular soran bir psikiyatri, üstelik profesör ünvanıyla, oğluma otizm,ygb dedikten sonra hiperaktivite üzerinde durduğunu söyledi son saniyelerde. Fakat D duruveannesi nin ne demek istediğini de anlıyorum. Belki tanı yanlış olabilir, ki çoğunluk öyle görünüyor. Fakat “Tipik Otizm” tanısı doğru konulmuş biri için biz bu hastalığı yendik demek yanlış. Duruveannesi hep bunu anlatmaya çalışıyor. Her şeyden önce bu bir hastalık değil. Tipik otizm i yenemeyiz şimdilik böyle bir şey mümkün değil zaman ne gösterir bilinmez. Eğitimle ilerleyebilir küçük desteklerle hayatını idame ettirebilir fakat tamamen ortadan kalkmaz.
Fakat otizm, illa konuşamayan, kendine ve çevreye Zarar veren, sürekli sterotipi hareketler gösteren kişilerden de oluşmuyor. Otizmli profesörler mühendisler de var birçok şeyin üstesinden gelmeyi başarmışlar. Fakat sosyallik, empati kurmakta zorluk, rutinlere sıkı sıkıya bağlılık, mecazi sözleri ve espri ile kinayeli konuşmayı ayırt etmede zorluk, gibi birçok basit olayı anlamakta zorluk yaşayabiliyorlar. Zor olan sosyal hayatları böylelikle içinden çıkılmaz hale dönüşüyor ve bu hayatlarının sonuna kadar böyle gidiyor.

Kusura bakmayın çok uzun yazıyorum birde şunları eklemek istedim:
Oyun terapiatimiz hacettepe cocuk gelişimi mezunu bir zamanlar ozel egitim kurumu idarecisiymis bana bu tur çocuklarla çalıştığını bir suru örneğini gördüğünü söyledi hiç konusmayanlari konusabilenleri dersleri çoğunlukla anlamakla geçen çocukları şu anda 6 yaşında 10 yaşında hatta lise düzeyindeki öğrencileri olduğunu çoğu raporsuz okula başlamış ve gayet normal yaşantıları varmış ailelerin numaralarını verebileceğini falan söyledi çocuğuma ilgili her söylediğim şeye bu gayet normal diye lafa başlıyor verdiği tahmini tarihler gercekten de çıkıyor örneğin ben ne zaman kızım mutfakta yanında oynarken ben bulasik yikayabilecehim diye tanınmış tim :) oda bana yaklaşık iki ay sonra demişti şimdi hatırlıyorum da gerçekten 2 ay civarı bir sürede kızımın beni artik çok yormadigini farkettim sihirli değnek gibi bir etkisi olmadı hiçbirinin fakat bana ne derlerse resmen kalem kalem kafama yazdım ve i çok zorlandım halada öyle...

Space Apps challenge Nasa yarışmasına katılan, kaynaştırma sınıfı öğrencilerinin konu edindiği filmi izlemenizi tavsiye ederim. Filmin tam adını hatırlayamadım bilen varsa paylaşabilir.

Gereksiz bir tartışmaya girmeyeceğim. Bunları tıp fakültesinde okudum üstelik Amerikada okudum fakülteyi, üstüne kızımdan dolayı seminerlere katıldım. Neyi nasıl kullandığımı biliyorum. Atipik otizm heryerde vardır ve adı da Pervasive Developmental Disorder-Not Otherwise Specified. PDD-NOS dur.Elbette ilk tanı otizm spektrum bozukluğu olarak konulur ki doğrusu da budur. Burada ciddi otizm bulgusu taşıyan görmedim Gözümden kaçmış olabilir. Gördüklerim uyaran eksikliği, hiperaktivite dikkat eksikliği ve atipik otizm ya da dünyadaki adı ile PDD NOS. Neyse asıl konumuz ergoterapi idi. Yabancı makalelere de bakarsanız bunun sadece ihtiyacı olan çocuklarda sadece duyu bütünleme konusunda işe yarayacağını otizm tablosu üzerine hiçbir etkisinin ispatlanmadığını görürsünüz.. Bunu açıklama nedenim ülkemiz ekonomik şartlarında paramızı gereksiz harcamamamız ve imkanlarımızı faydalı olacak şeyler için kullanmamız.. Birçok aile hiç ihtiyaç yokken başka çocuk fayda görmüş diye ergoterapi alıyor..Ve hiçbir merkez de gelen hastayı bu çocuğun ihtiyacı yok diye geri çevirmiyor.
Şı özel eğitim ve öerkezlerin aç gözlüşüğü hiç ihtiyaç yokken ailelerin bu merkezlere yönlendirilmeleri ve çocuğum ıyı olsun diye elinden geleni ayapan hatta fazlasını yapan ailelerin düştüğü durumlar sömürüşmeleri bu konuda keısnlıkle haklısını ama şişmaniyeye kayılıyorum ben bulgarıstanda yaşıyorum burda atıpık yok ygb de yok 15 dk maksımum 45 dk bır odanın içinde konulan tanılar yok tıpık var kı bu çocukların herşeyını devlet karşılıyor tanı 15 dk 45 dk da konulmuyor ailelerden günlük rutın yaşantıdan videolar istenıyor evde parkta kreşde buna göre değerlendirme yapılıyor bulgarıstanda öyle ufak tefek belirtiler varsa özel eğitim değil kreş öneriliyor gözlemler sonradı çocuk teşhıs alırsa çocuğun herşeyı ücretsız eğitiminden tutun anne baktığı için maaş bağlanıyor otıstık demıyorum tıpık otızmlı dahı olsa çünkü anne eğitimde yanında olmalı her an gözetmeli kural bu yoksa devlet çocuğu alıyor kendı himayesıne burda özel dil terapıstı oda çocuk psikaytrısı olmalı bu konu üzerinden eğitim görmüş olmalı öyle ders aldım uzmanım yok onuda devlet karşılıyor

Bu arada

Otizm ile otizm spektrum bozukluğu aynı değildir
Kötüden iyiye bu spektrum sıralaması şöyledir
Otizm -rett sendromu - atipik otizm - asperger - uyaran eksikliği - hiperaktivite ve dikkat eksikliği şeklindedir.

Yaygın gelişimsel bozukluk içinde otizm spektrumu yanında disleksi hiperleksi afazi ve motor nöron bozuklukları da bulunur
Dsm 5 ile bu tanilar kalkti. Artik sadece asd tanisi veriliyor. Icd 11 da bu sekilde olacak.
Yani dunya artik otizmi ayristirmayi birakiyor.

Merhaba anneler
Gelişmelerimiz pek iç açıcı değil. Oğlum üç yaşa kadar hiç konuşmadı, arada bir iki kereye mahsus tek kelimeler söyledi o kadar. Üç yaş sonrası kelimeler cümleler başladı birçok şeyin adını bilir evet-hayırı öğretemedim fakat yes-no demeyi bir şekilde öğrenmiş. Konuşma yok,sohbet yok, soru cevap yok. fakat zorlayıp bu ne diye sorduğum çoğu şeyin adını bilip söyler. Ekolali var fakat ciddi boyutta değil.
Bizim sorunlarımız daha çok fiziksel. Sterotip hareketlerde azalma yok aksine artıyor sanki. Babasının gözlüğünü almak için şirinlik bile yapıyor aklınca. Üçlü cümleler kullanır yerinde..tabi onu da canı isterse sadece istekleri doğrultusunda konuşur.

Diyete başladık sıfır şeker gluten yasak fakat enerjisi bitmek bilmiyor. Bir dakika oturmaz bıraksam saatlerce zıplar koşar arada kanat çırpma vb... çok üzülüyorum. Diyet in pek faydasını göremedim bu anlamda. Ama karın ağrısıyla acillere koşmuyoruz artık. Sanırım guluten ve süt ürünlerine hassasiyeti vardı onları bıraktık karın ağrısı neredeyse bitti. Davranış problemleri ciddi boyutta zaptedililmiyor ele avuca sığmıyor ne yapacağımızı şaşırdık.

Böyle bir genelleme yapmak çok yanlış olur. Ergoterapi öncesi mutlaka test yapılmalı ve gerekli ise yapılmalı. Mesela Benim çocuğumda gerekli görülmedi. Özel eğitim aldığımız merkezdeki 12 çocuktan sadece 3 üne gerekli görüldü. Diğer 9 çocuk ergoterapi almıyor. Tekrar söylüyorum böyle bir hassasiyet varsa doktor tarafından önerilirse tabiki yapılsın. Ama maalesef bizde sistem şu şekilde yürüyor. Ygb tanısı konan çocuğun ailesi otizm şüphesi ile korkutulup sonra da hemen özel eğitim ergoterapi oyun terapisi diye liste çıkarılıyor. Ondan sonra da internet, otizmi yendik hikayeleri ile doluyor. Yurt dışından birisi bunları okusa ne diyor bunlar falan der. Otizm yenilmez. Yendik diyenler bizim gibi başta yanlış tanı alanlar. Otizm ile yaşamak temel ihtiyaçlarını gidermek öğrenilir. ygb tanısı alan 1 milyon çocuktan sadece 30 bini gerçek otizm. Ben 1000 küsür sayfayı okudum eğer gözümden kaçmadı ise aramızda gerçek otizmli yok. En kötü atipik otizmliler var ve bunlar da erken ve doğru eğitim ile zaten nerdeyse normal çocuk oluyorlar. Belki birkaç kişilik özelliği sayılacak şeyler kalıyor..

Her ygb’li çocuğun demedim birçoğunun duyusal hasaaiyeti oldugunu söyledim. Ve evet bunun için ergo terapi kesinlikle çok faydalı. Yine en başinda söylediğim gibi burada asıl önemli olan işinin ehli uzman bir kişi olması. Biz en başindan beri özel eğitimide ergo terapiyide doktorumuzun önerisiyle ve tavsiye ettiği yerlerden kişilerden alıyoruz. Kreşe başlama zamanimizada yine hazır bulunuşluk seviyesine göre doktorumuz karar verdi de başladık. Hiçbir anneye gidip ergo terapi alın yada almayin demem bu benim uzmanlik alanım değil fakat doktorun çocuğun özel gereksinimlerini gözeterek özel eğitimin yanında tavsiye ettiği her terapide (adı ne olursa olsun) mukakkak faydalıdır. Ben yine yeniliyorum eğitim alınan kurum yada kişilerin uzmanlığı çok önemli.

Merhaba anneler
Gelişmelerimiz pek iç açıcı değil. Oğlum üç yaşa kadar hiç konuşmadı, arada bir iki kereye mahsus tek kelimeler söyledi o kadar. Üç yaş sonrası kelimeler cümleler başladı birçok şeyin adını bilir evet-hayırı öğretemedim fakat yes-no demeyi bir şekilde öğrenmiş. Konuşma yok,sohbet yok, soru cevap yok. fakat zorlayıp bu ne diye sorduğum çoğu şeyin adını bilip söyler. Ekolali var fakat ciddi boyutta değil.
Bizim sorunlarımız daha çok fiziksel. Sterotip hareketlerde azalma yok aksine artıyor sanki. Babasının gözlüğünü almak için şirinlik bile yapıyor aklınca. Üçlü cümleler kullanır yerinde..tabi onu da canı isterse sadece istekleri doğrultusunda konuşur.

Diyete başladık sıfır şeker gluten yasak fakat enerjisi bitmek bilmiyor. Bir dakika oturmaz bıraksam saatlerce zıplar koşar arada kanat çırpma vb... çok üzülüyorum. Diyet in pek faydasını göremedim bu anlamda. Ama karın ağrısıyla acillere koşmuyoruz artık. Sanırım guluten ve süt ürünlerine hassasiyeti vardı onları bıraktık karın ağrısı neredeyse bitti. Davranış problemleri ciddi boyutta zaptedililmiyor ele avuca sığmıyor ne yapacağımızı şaşırdık.
evde trampolin var mi
benimki enerji geldikce zipliyor
bir de kapiya zip zip astim kollariyla asilip sallaniyor

Merhaba anneler

Hiperaktivitesi yüksek olan çocuklarda enerjilerini boşaltmak için sporun çok faydalı olduğunu duyorum. Acaba doktorunuza danişarak bir deneseniz mi?

evde trampolin var mi
benimki enerji geldikce zipliyor
bir de kapiya zip zip astim kollariyla asilip sallaniyor
Var canım duyu salıncak dahi yaptırdık. Biz tv yi bir yıldır kaldırıp paketledik. Oyalanacak pek birşey de yok. Kartlara ve yapbozlara takıntısı vardı onları ds kaldırdık iyice etrafa saldırmaya başladı.

Hiperaktivitesi yüksek olan çocuklarda enerjilerini boşaltmak için sporun çok faydalı olduğunu duyorum. Acaba doktorunuza danişarak bir deneseniz mi?
Ahhh keşke. Özel spor dersi aldırıyoruz faydası da var fakat yeterli değil sanırım. Sadece kitaplara bakarken oturur çok kısa süreliğine. Bizde de görsel takıntısı var bebekliğinden beri. Kuşları cinslerine göre ayırt edebiliyor isimlerini söylüyor ben tanımam mesela. Sizde de yazı ve sayılara takıntı vardı galiba.
Her yolu deniyoruz. Ergoterapi, oyun terapisi, bireysel, flortime. spor, kreş yüzme......yaz geldi yine yüzmeye götürücez bu yaz. Eğitimde ABA yı denemedik bir de onu deneyelim bakalım ne olacak. Son çare ilacı düşünüyoruz. 5-6 yaşa kadar ertelemek istiyorum.

Bunu bir okumanizi tavsiye ederim. Benim oğlum ileri derecede alerji hastası, reflü ve solunum tepkili, öyleki pirinç patates havuç çok az kuzu kiyma ve medikal bir mama dişinda hiçbir besini tüketemiyor. Ben ciddi ciddi var olan otizm spektrum bozukluğu semptomlarimizin var olan metobolizma hastalığımızdan kaynaklandığını düşünüyorum.

Eklentiler

• 1B1E4F9B-E86B-496A-9FD7-1F3F32584849.jpeg
    1B1E4F9B-E86B-496A-9FD7-1F3F32584849.jpeg
    84,7 KB · Görüntüleme: 91
Ahhh keşke. Özel spor dersi aldırıyoruz faydası da var fakat yeterli değil sanırım. Sadece kitaplara bakarken oturur çok kısa süreliğine. Bizde de görsel takıntısı var bebekliğinden beri. Kuşları cinslerine göre ayırt edebiliyor isimlerini söylüyor ben tanımam mesela. Sizde de yazı ve sayılara takıntı vardı galiba.
Her yolu deniyoruz. Ergoterapi, oyun terapisi, bireysel, flortime. spor, kreş yüzme......yaz geldi yine yüzmeye götürücez bu yaz. Eğitimde ABA yı denemedik bir de onu deneyelim bakalım ne olacak. Son çare ilacı düşünüyoruz. 5-6 yaşa kadar ertelemek istiyorum.

İnşallah ilaca hiç gerek kalmadan en kısa sürede atlatırsınız Diyete birebir uyuyormusunuz? Ergo terapide sohbet ettiğim bir aile, Hasan hocanın diyetiyle yerinde durmayan oğullarinin hiperaktivitesinin bittiğini nezaman ekmek yada tatli kaçamaği yapsalar o gün anlamsizca evin içinde sürekli koşturduğunu anlatmıştı. Ben birkaç aileden daha bu diyetin çok işe yaradığını duydum.

İnşallah ilaca hiç gerek kalmadan en kısa sürede atlatırsınız Diyete birebir uyuyormusunuz? Ergo terapide sohbet ettiğim bir aile, Hasan hocanın diyetiyle yerinde durmayan oğullarinin hiperaktivitesinin bittiğini nezaman ekmek yada tatli kaçamaği yapsalar o gün anlamsizca evin içinde sürekli koşturduğunu anlatmıştı. Ben birkaç aileden daha bu diyetin çok işe yaradığını duydum.
Benim kontrolüm dışında diyetinde kaçamaklar oluyor maalesef. Daha dikkatli olucam bugünden sonra. Diyeti Bir ay sıkı tutup bakarım sonuca. Teşekkür ederim canım

Var canım duyu salıncak dahi yaptırdık. Biz tv yi bir yıldır kaldırıp paketledik. Oyalanacak pek birşey de yok. Kartlara ve yapbozlara takıntısı vardı onları ds kaldırdık iyice etrafa saldırmaya başladı.
Yapbozlari niye kaldiriyorsunuz ki? Ilgi alaniysa ustune gitmeniz daha iyi olmaz mi? Ben oglum ilerledikce parca sayisini yukseltiyorum :)

Bu arada bizim de ciddi alerjik problemlerimiz var. Bir ay öncesine kadar sürekli acile yetiştirmeye çalışırdık oğlumu. Gitmediğimiz doktor kalmadı. Bezmialem metabolizma doktoruna kadar gittik bir şeyi yok gaz deyip eve yolladılar. Demek guluten hassasiyeti varmış yavrumun, Hasan önal ın diyetiyle karın ağrısı bitti sayılır. Çok Nadiren arada oluyor.Dyeti tam uygulasak belki o da kalmayacak.

Yapbozlari niye kaldiriyorsunuz ki? Ilgi alaniysa ustune gitmeniz daha iyi olmaz mi? Ben oglum ilerledikce parca sayisini yukseltiyorum :)[/QUOTE
Yapbozlari niye kaldiriyorsunuz ki? Ilgi alaniysa ustune gitmeniz daha iyi olmaz mi? Ben oglum ilerledikce parca sayisini yukseltiyorum :)
İnanın bilmiyorum. Fakat takıntı haline getirdiği şeyleri unutturmaya çalışın diyor uzmanlar. Sevmesi güzel de takıntı yapması kötü. Onlarla yatıp kalkıyordu çünkü. Benim tek istediğim şey sosyal olması. tek çabam şu an bu. Sosyal olursa her şeyin üstesinden gelebilecek gibi hissediyorum.

X