Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
beni tanimiyor demekten kastim yani anne nerde dedigimizde baska tarafi gosteriyor bana bakmak yerine baska yerlere bakiyor bana cok bagli babasina da oyle aslinda supheperim yersiz degil ama nekadar yaziya dokebiliyorsam siz okadarini anlayabilirsiniz mesela bazen durup dururken el cirpiyor yada bazen nesnelerin detaylarini incelerken goruyorum elinde catali cevirmeside var yemegini yemeye alismasi icin catali batirip eline veriyorum ceviriyor ve catalin sapini agzina sokuyor mesela neden ceviriyor ? Bunlar otizm belirtileri diye biliyorum cevirme el cirpma vs ama iste erken mi acaba doktora goturmem gerekirmi bilemiyorum
Ben 8 aylikken goturmustum suan icin boyle bi durum soz konusu degil demisti.ama ben surekli izliyordum oglumu her hareketine otizmmi acaba diyordum ben okb hastasiyim elimde olmadan oyle dusunuyordum hemen takinti yapip aglamaya basliyordum psikiyatriye gittim ilac kullanmaya basladim somra dusundum otizm olsa ne olacak benim parcam canimin ici dedim incelemeyi biraktim simdi hersey daha normal geliyor mesela kendi etrafinda donuyor bazn ama bunu yapan o kadar cok bebek varki onun disinda butun gelisimi normal gidiyor o yizden takmiyorum

Benim cocugum otizmli ve hic elleriyle oyle catal cevirmedi yada kanat cirpmadi ama yegenim var hic biseyi yok catali cevirip sapinida agzina sokuyor parmak ucundada yuruyor her buldugunu da agzina sokuyor 2 yasinda ama biseyi yok. Otizm belirtileri soyle arayin cocuklarla oynuyormu insanlarin ya da sizin ona dokunmanizdan sarilmanizdan rahatsizlik duyuyormu kendi kendine gulmeleri havalara duvarlara bakmasi varmi bay bay yapiyormu tel sarar tel sarar diye bir oyun var onu ogrettiginizde yapiyormu diger yazdiginiz seyler kucuk bir bebegin yapabilecegi turden seyler. Cogunu bizde yasadik diger annelerde yasadi. Otizm nedir tam anlayamamissiniz gibi geldi bana. Legolari da yapiyor bul taklarida yapiyordu benim oglum herseyi beceriyordu ama iletisimi kopuktu. Disari cikinca bakacak tabi etrafina. Ya da en iyisimi gidin psikiyatriye garip buldugunuz seyleri anlatin danisin korkmayin psikiyatriler yakalayip hemen raporu yapistirmiyor otizm dese bile bir ay suruyor rapor alabilmek. Psikiyatriye gidin lutfen biz kendi dertlerimle bogusuyoruz. Birbirimizin fikirlerine ihtiyacimiz var burdan tani alamazsiniz. Ben doktora gidip tani almadan kimseye bisey yazmadim sormadim doktordan baska bana kim ne diyebilir ki dese de guvenebilirmiyim ona.
Henuz erken cunku 18 aydan once teshis konulamiyormus o nedenle götürmedim ama merak ettigim ve suphelendigim icin paylasmak istedim sizden teshis beklemedigimi basta da belirttim uzin suredir takip etmeme rağmen ilk defa yazmak istedim benimki gibi olan varmi diye merak ediyor insan.. Diger taraftan otizmi yanlis anladigimi dusunmuyorum cunku her cocukta otizm belirtisinin farkli oldugunu biliyorum her otizmli dokunulmayi sevmez diye bir kural yok ve otizm testlerinde boyle bir soru yok isaret ettigimiz yone bakmiyor parmagimiza yada yuzumuze odaklaniyor yada nesneleri cevirme bunlar sorular arasinda var bende sorulari cevapladim ve otizm olabilir uzmana goturun diyor her otizml
Ben 8 aylikken goturmustum suan icin boyle bi durum soz konusu degil demisti.ama ben surekli izliyordum oglumu her hareketine otizmmi acaba diyordum ben okb hastasiyim elimde olmadan oyle dusunuyordum hemen takinti yapip aglamaya basliyordum psikiyatriye gittim ilac kullanmaya basladim somra dusundum otizm olsa ne olacak benim parcam canimin ici dedim incelemeyi biraktim simdi hersey daha normal geliyor mesela kendi etrafinda donuyor bazn ama bunu yapan o kadar cok bebek varki onun disinda butun gelisimi normal gidiyor o yizden takmiyorum

Az once birdolu sey yazdim silindi ya ..neyse evet benim de esim okb hastasi ve onu da suphelerimle sıkmak istemiyorum takmiyorum ama inceliyorumda cocuk gelisimi okuyunca daha da hassaslastim erkenden ogrenmek istiyip biranonce egitim vs baslamak istiyorum ama 18 aydan once teshis konulamaiyor o nedenle dun ilk defa buraya yazmak istedim uzun suredir takip ediyodum ilk defa dun yazdim otizm her cocukta ayni sekilde ortaya cikmiyor ama otizm testinde sorulan sorulardan yola cikarak oglumu anlattim ve teste gore otizmli olabilir hemen uzmana basvurun yaziyor en belirgin ozellik her otizmlide var olan ozellikmiş isaret ettigin yone bakmamasi bizdede var . Dedigim gibi oglum oyle olsada benim tepkim yalnizca egitime baslamak olacak onun icin uzman teshisi gerekli yani o nedenle bu evhamim gec kalma korkusuda denilebilir bizim gibi olanlardan fikir istemek tesekkurler cevaplariniz icin

Henuz erken cunku 18 aydan once teshis konulamiyormus o nedenle götürmedim ama merak ettigim ve suphelendigim icin paylasmak istedim sizden teshis beklemedigimi basta da belirttim uzin suredir takip etmeme rağmen ilk defa yazmak istedim benimki gibi olan varmi diye merak ediyor insan.. Diger taraftan otizmi yanlis anladigimi dusunmuyorum cunku her cocukta otizm belirtisinin farkli oldugunu biliyorum her otizmli dokunulmayi sevmez diye bir kural yok ve otizm testlerinde boyle bir soru yok isaret ettigimiz yone bakmiyor parmagimiza yada yuzumuze odaklaniyor yada nesneleri cevirme bunlar sorular arasinda var bende sorulari cevapladim ve otizm olabilir uzmana goturun diyor her otizml

Az once birdolu sey yazdim silindi ya ..neyse evet benim de esim okb hastasi ve onu da suphelerimle sıkmak istemiyorum takmiyorum ama inceliyorumda cocuk gelisimi okuyunca daha da hassaslastim erkenden ogrenmek istiyip biranonce egitim vs baslamak istiyorum ama 18 aydan once teshis konulamaiyor o nedenle dun ilk defa buraya yazmak istedim uzun suredir takip ediyodum ilk defa dun yazdim otizm her cocukta ayni sekilde ortaya cikmiyor ama otizm testinde sorulan sorulardan yola cikarak oglumu anlattim ve teste gore otizmli olabilir hemen uzmana basvurun yaziyor en belirgin ozellik her otizmlide var olan ozellikmiş isaret ettigin yone bakmamasi bizdede var . Dedigim gibi oglum oyle olsada benim tepkim yalnizca egitime baslamak olacak onun icin uzman teshisi gerekli yani o nedenle bu evhamim gec kalma korkusuda denilebilir bizim gibi olanlardan fikir istemek tesekkurler cevaplariniz icin
Bence bir goturun iciniz rahatlar

3 yas 2 aylik oglum var 1.5 yildir ozel egitim aliyo hala tam ismine bakmiyor 10 defada 1 defa bakar evde bic bir komutu yapmiyor göz temasi eskiye göre biraz var algisi zayif ozel egitim hocasinda derste cogu seyi yapiyor evde ne yapsak bizi saymiyoo komutlari yapmiyo konusmaya calisiyo ama anlasilmiyor kelime sayisi 25 30 arasi bana kucukken de anne diyordu yeni babasina baba diyo 1 yasinda kardesi var onu cok seviyo egitimden gelince onu seviuor sariliyor 1.5 yildir ozel egitim aliyoz hala ismine tam bakmamasi bizim soyledigimiz komutlarin hicbirini yapmamasi bizim eksikligmiz mi yoksa ozel egitim kurumumu ii degil anlamiyom 5 6 rengi biliyor bide hep bu ne diye soruyo cevapliyoz biz sorunca birazda sorunca kendisi söyluyor evde devamli ilgilenigoz avmlere parklara götürüp gezdiriyoz ama hala cok eksigi var cok uzuliyoz artik bizde tükentik sayilir nerde eksigimiz var anlamiyom ne yapsak şasirip kaliyoz tavsiyesilerinizi ve yorumlarinizi bekliyom arkadaslar lutfen yorumlarinizi ve önerilerinizi esirgemeyin

3 yas 2 aylik oglum var 1.5 yildir ozel egitim aliyo hala tam ismine bakmiyor 10 defada 1 defa bakar evde bic bir komutu yapmiyor göz temasi eskiye göre biraz var algisi zayif ozel egitim hocasinda derste cogu seyi yapiyor evde ne yapsak bizi saymiyoo komutlari yapmiyo konusmaya calisiyo ama anlasilmiyor kelime sayisi 25 30 arasi bana kucukken de anne diyordu yeni babasina baba diyo 1 yasinda kardesi var onu cok seviyo egitimden gelince onu seviuor sariliyor 1.5 yildir ozel egitim aliyoz hala ismine tam bakmamasi bizim soyledigimiz komutlarin hicbirini yapmamasi bizim eksikligmiz mi yoksa ozel egitim kurumumu ii degil anlamiyom 5 6 rengi biliyor bide hep bu ne diye soruyo cevapliyoz biz sorunca birazda sorunca kendisi söyluyor evde devamli ilgilenigoz avmlere parklara götürüp gezdiriyoz ama hala cok eksigi var cok uzuliyoz artik bizde tükentik sayilir nerde eksigimiz var anlamiyom ne yapsak şasirip kaliyoz tavsiyesilerinizi ve yorumlarinizi bekliyom arkadaslar lutfen yorumlarinizi ve önerilerinizi esirgemeyin
Canim belliki ilgisini cekecek birsey kesfedememissiniz neye düşkünse onun uzerinden gidin. Örnegın rakamlara duskundu oglum onlari seslen

Canim ben diyetten bu konuda cok fayda gordum. Ozel egitim de komutlari yaptigini soylemissin. Belki siz ilgisini ceken seyleri henuz kesfedememissiniz. Bi sekilde onu taklit edin onun suyundan gidin dunyasina bi yerden girmeye calisin. O zaman goz temasi kurmaya baslayacaksiniz. Istanbuldaysan cocuk metobolizma doktoru hasan onal a gidip diyeti denemeni oneririm. Bir de ben rakmalara duskunlugunu gorunce rakamlarla goz temasimizi cogalttim. Onlari seslendirmemi cok seviyirdu her soylememi istediginde bana bak dedim bir an bile baksa soyledim o da istedigi icin hep bakmaya basladi. Oyle oyle ilerlettik. Benim oglumda 39 aylik. Ayni yastalar hemen hemen. Artik seslenince bakiyor. Kapiyi kapat diyorum kapatiyor zil calinca kapiyi ac kim gelmis bakalim diyorum aciyor. Biz hep diyetten sonra bunlari basardik.

Iyi aksamlar arkadaslar.
Enson doktora gittigimiz de göz temasi ve isme bakma üzerine yogunlaşın demişti doktor.bizde 1.5 Ayı geçti hep buna çalıştık bu sürede cok şükür bu yönde ilerleme var.oglum konuşmuyor anne baba bir kać kelime dışında.bir kac zamandır yanıma gelip anne kalk diye gözlerini gözlerime dikip beni zorluyordu buda hosuma gidiyordu en azından iletişime gećiyor diye.dünde resmini çektim baya fazla sayı da hepsinde baktı ve yerinde durup çekmemi bekledi bu benim icin bir mucize gibiydi.sonra adın ne dedim bir kac kez adını yarım yamalak söyledi dünyalar benim oldu uctum sanki.
Ama bugun yine üzüldüm cocuk aniden parmak ucunda yürümeye başladı.cok üzüldüm birgün sevindim ikinci gün baska sorun cikti.bu geçici bisey olabilir mi böyle olup da düzelen var mı.dertler bitmiyor sanki biri bitse digeri başlıyor.

eskiden bu sayfaya hevesle giriyordum çünkü herkes yaptıklarını paylasiyordu ben de örnek alarak yapmaya çalışıyordum son zamanlarda gerçekten rahatsız edici oluyor çocuğum şunu bunu yapıyor otizm mi değil mi teşhis sayfası oldu resmen
1 ay öncesine kadar herkesin yazdığını hevesle okuyordum çünkü eğitsel yazılar vardı şimdi okumadan geçiyorum hep şüphe duyan anneler aceba mi aceba. lütfen burdan acebalari sunmayin uzmana gidin ben çocuğuma nasıl faydalı olurumu arıyorum yeterince beynen bedenen yoruluyoruz
lütfen sayfa eskisi gibi eğitsel olsun sayfaları baştan okuyun uzmana gidin tanı alınca gelin burda sorun göz teması yok ne yapayım şu yok nasıl davranalım
kusura bakmayın ama cidden yıpratıyor diğer türlü soru soranlar

Herkese Merhaba hanimlar kizim 26 aylik oldu bu bir ay icerisinde baybay yapmayi cak yapmayi eliyle biseyler bitince bitti taklidi yapmayi dilini ve sacini sordugumuzda gostermeyi sobaya cis demeyi ogrendi cisinmi var soruna bezini gosterip cis diye cevap veriyor bezini kirletincede gelip soyluyor artik cis diye yalniz bunlari hadi yap kizim dedigimde hep yapmiyor cani ne zaman isterse gibi.Size sorum anneler boyle birsey yasadinizmi ne Yapmam gerekir bazen yapmasini istedigimde hic kulak vermiyor normalmidir yeni yeni ogrenen cocuk icin bu durum.?

Herkese Merhaba hanimlar kizim 26 aylik oldu bu bir ay icerisinde baybay yapmayi cak yapmayi eliyle biseyler bitince bitti taklidi yapmayi dilini ve sacini sordugumuzda gostermeyi sobaya cis demeyi ogrendi cisinmi var soruna bezini gosterip cis diye cevap veriyor bezini kirletincede gelip soyluyor artik cis diye yalniz bunlari hadi yap kizim dedigimde hep yapmiyor cani ne zaman isterse gibi.Size sorum anneler boyle birsey yasadinizmi ne Yapmam gerekir bazen yapmasini istedigimde hic kulak vermiyor normalmidir yeni yeni ogrenen cocuk icin bu durum.?
Benimki de oyle ilk ogrendigi seyleri bir hevesle bir gun yapsa sonra sıkılıyor yapmıyor. Kötü diye düsünmüyorum cünkü sormayı kesiyorum aradan vakit gecince sordugumda yine yapıyor. Hatirliyor yani ama artik sıkıldıgi icin yapmadigini fatkettim. Cabuk sıkılıyolar sanırım.

Benimki de oyle ilk ogrendigi seyleri bir hevesle bir gun yapsa sonra sıkılıyor yapmıyor. Kötü diye düsünmüyorum cünkü sormayı kesiyorum aradan vakit gecince sordugumda yine yapıyor. Hatirliyor yani ama artik sıkıldıgi icin yapmadigini fatkettim. Cabuk sıkılıyolar sanırım.
Sıkılmakmı bilemiyorum bazen giderken baybay yap diyorum yapıyor bazen ise yapmıyor keyfi yerindeyken çok daha güzel yapıyor hepsini ama her gün yapar sadece her dediğimde malesef yapmıyor

İnan’ın hiç bilmiyorum etrafımda hiç üstün zekalı bi çocuk yaşta Yok ki büyümüş küçülmüş diyorlar kızıma evet ama çok erken sanırım .düselme olmaz ise birkaç aya hemen götürecem zaten ! Şuan yapacak pek bişe yok gibi görmek lazım sanırım . Çok teşekkür ederim destekleriniz için

inanın bir süre yazmamaya karar vermiştim fakat yazdıklarınızı okuyunca yazmak istedim. Ben siteye üye olmadan önce tüm mesajları baştan sona okumuştum oğlumla yakın belirtileri olan annelerin yazıları rehber olur düşüncesiyle. Birçok makale okudum netten ve çevremdeki çocukların belirtilerine bakarak kendimi yedim bitirdim.
Oğlum bir yaşına kadar çok iyiydi (dışarıdaki insanlara göre) kitaplara düşkün, yazılara meraklı, evin yolunu 500 metreden bulan, yaşını sorduğumda arkası dönük olsa bile işaret parmağını kaldırıp 1 diye gösteren, vücudunun bölgelerini şaşırmadan gösteren bir çocuktu.
Ama... iletişim kurmayı seçmeyen, yani yüzümüze bakmaktan hoşlanmayan, ismine bakmayan, insanlar yerine nesnelerle ilgilenen bir çocuktu. Parkta salıncak ve kumlarla oynamak yerine çimlerde koşar ağaçları ve yapraklarını seyrederdi daha da önemlisi her gördüğü bank önünde durup bankın üstündeki yazıları okumamı isterdi. Başta eşime ve çevreme bu farklılığı anlatamadım.
25 aylıkken psikiyatri de soluğu aldık.

Şimdi 39 aylığıZ. Çok kelimesi var fakat kullanmıyor zorlamayana kadar. Kanat çırpma dönem dönem geri geliyor. Nesneleri eline alıp yukarı aşağı sallıyor.
İşin Özeti mıtlaka bir uzmana gidin. Tabi bir uzman değil bin uzman sizi rahatlatmaya yetmeyecek tecrübeyle sabit. Bir doktor iyi dese diğeri kötümser konuşacak. Bu bir kanser değil ki testlerde hemen çıksın.

En son profesöre gittik bir fikir daha alalım diye. (Birçok doktora gittik) Doktor oğluma otizmli dedi atipik falan bile demedi. Seans bitmek üzereyken oğlum doktora bakıp el salladı. Doktorun yüzüne bakıp gülğmseyerek hoşçakalın dedi,doktor bile şaşırdı. Tam çıkacakken Otizm değilde hiperaktivite üzerinde durdu. Yani çocuğun 50 dakikada gösterdiği davranış tanı koymaya yetmiyor. Bu Arada denver gelişim testinde oğlum yaşıtlarıyla aynı çıkıyor. Fakat asosyal oluşu ve aşırı dürtüselliği otizmi gösteriyor. Hiçbir çocuk birbirine benzemiyor. Bu sözü her fırsatta söylüyorum. Otizm in birçok belirtisi var her çocukta aynı belirtiler olmayabilir. Fakat, İster dahi olsun ister zeka geriliği otizmde en büyük yıkım sosyal alanda kendini gösteriyor maalesef :KK43:
Biz annelerin kafasındaki soru işaretlerini sadece zaman giderir. Siz doktora gitmeyi ihmal etmeyin çünkü resmî olarak bu yola çıktığınızı kabulleniyorsunuz. Kendinize yüklenmek yerine çözüm yollarını buluyorsunuz. Buradan tanı koymak; birşey VAR veya YOK demek sağlıklı bir davranış değil. 2 yaşına kadar beklemenizi bu arada kendiniz evde eksik yönlerini düzeltmenizi tavsiye ederim. Bu arada Özel eğitime 30 aylıkken başladık yanı 9 ay önce. Sağlıkla kalın öpüyorum.

Sıkılmakmı bilemiyorum bazen giderken baybay yap diyorum yapıyor bazen ise yapmıyor keyfi yerindeyken çok daha güzel yapıyor hepsini ama her gün yapar sadece her dediğimde malesef yapmıyor
Bu galiba bizim hassas düsüncelerimizden kaynakli kafamiza sorun olarak takiliyor.bu cocuklar kurulu robot degilki her istedigimizde komutlarimizi yerine getirsinler yada ne biliyim keyfi yerinde olmayabilir baybay yapmaz neden boyle bir lüksleri yok.canım sana degil lafım saçımı başımı yolasım geliyor bazen biz acaba cokmu üstlerine düşüyoruz cocuklar bunaliyor olamaz mi onlar da insan yazık cok üzülüyorum yaa.egitimci geliyor saniye başı bana bak bana bak.şunu yap bunu yap valla içim acıyor bu cocuklara

Iyi aksamlar arkadaslar.
Enson doktora gittigimiz de göz temasi ve isme bakma üzerine yogunlaşın demişti doktor.bizde 1.5 Ayı geçti hep buna çalıştık bu sürede cok şükür bu yönde ilerleme var.oglum konuşmuyor anne baba bir kać kelime dışında.bir kac zamandır yanıma gelip anne kalk diye gözlerini gözlerime dikip beni zorluyordu buda hosuma gidiyordu en azından iletişime gećiyor diye.dünde resmini çektim baya fazla sayı da hepsinde baktı ve yerinde durup çekmemi bekledi bu benim icin bir mucize gibiydi.sonra adın ne dedim bir kac kez adını yarım yamalak söyledi dünyalar benim oldu uctum sanki.
Ama bugun yine üzüldüm cocuk aniden parmak ucunda yürümeye başladı.cok üzüldüm birgün sevindim ikinci gün baska sorun cikti.bu geçici bisey olabilir mi böyle olup da düzelen var mı.dertler bitmiyor sanki biri bitse digeri başlıyor.
meltemesintisi meltemesintisi çooook sevindim daha iyi olacak inanıyorum. Dönem dönem sterotip hareketler veya olumsuzluklar geri geliyor çok takma. Alışkanlığa çevirmesine fırsat verme gördüğün yerde hemen bir oyun bul. Kutu kutu pense oyna mesela. Yanlamasına yürürken parmak ucu yürümez bir iki gün sürekli belli ettirmeden takip et hemen yanına gidip oyala. Bizimki nesne sallama olayını bir türlü bırakmıyor. Başta önemsemedim şimdi iyice takıntı yaptı sanırım. Baştan önlem alınca çabuk geçiyor, yapma etme deme unutacaktır.

Canim bak negüzel bir buçuk ay da cok ilerleme olmuş zaten daha yaşıda cok küçuk kuzunun bence kafana takacagın bir durum yok.önemli olan heran dediğini yapmasa da unutmaması bence.böyle böyle ilerleyecek insallah

X