Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Birşey daha eklemek istedim açıkçası bizim çocuklarımızın farklılıkları bazen çok uzuyor bazen de çoğu çocuktan daha iyi olduğunu gordugördüğümde için için gülümserken yakalıyorum kendimi dün kreş kutlu doğum haftası etkinliği yapti kızım on kişilik grup içinde en muntazam oynayan çocuktu alkışları görünce şaşkınlıkla baktı koca salon u ciddiyetle suzdu ben bile şaşırdım :) evet itiraf ediyorum ki anne olduğum için çocuğuma üstün zekalı asperger yüksek fonksiyonlu denmedenmesini otizimli denmesine tercih etmek istiyordum.. fakat şimdi sadece kızımın farklı olduğunu kabullenmiş ve onun mutluluğunun herşeyden daha önemli olduğunu biliyorum. Bana bu saatten sonra kızınıza sallan yuvarlan sendromu var deseler viz gelir :))) benim çocuğumdan dünyada bir tane var .şanslı olan benim sanırım...

Merhaba arkadaşım benim de yazdıklarımı oku lütfen görseli çok kuvvetli hiperleksisi olan yüksek işlevli otizm tanısı almıştık biz de. Seni çok iyi anlıyorum otizm yelpazesinde olma durumu olabilir kızının ama zeka geriliği yok aksine ilerde belli ki ve bu durumda doğru yönlendirilmeye ve özel eğitime ihtiyacı olacak yaşı küçük çabucak düzelecektir. Bizim de öfke nçbetlerimiz ve ileri derecede ezber merak takıntılarımız vardı. Konuşma bozukluğumuz devam ediyor ama 3 ayda çok yol aldık. Teknoloji hayatımızda yok ve görsel uyaranları azalttık park bahçe oyun bol iletişimle düzelecek ilk işin bi uzmana görünmek sonrası zor değil inan bana
Muhteşem teşekkür ederim bilgin için ? Sizin şikayetler bize uyuyor. Mu ?? Kaç aylık bebek ? Şüpheler neler idi ??

Merhaba twopavk
Çoçuğunuz üstün zekalı da olabilir o da Farklı bir gelişim kabul ediliyor .. bir ahbabımızın kızı çok görüştüğümüz biri değil fakat duyduğum kadarıyla bebekliğinden beri çok meraklı bazı takıntıları olan bir kız o 3 yaşındayken benim Oğlum 2.5 tu bana şeyi sormuştu duvarı göstererek bu tabloyu kim yaptı diye sormuştu ve ırmak merak etti demişti .. tavırları da büyümüş gibiydi ablama üstün zekalı olabilir demiştim daha sonra Ablam omlarda şüpheleniyorlarmış ama olsun istemiyorlarmış demişti ve 4 yaşında hötürdüjlerinde üstünzekalı olduğu anlaşıldı ve tüzder e gidiyor şu anda . Bir kere de o 1.5 yaşlarındayken halası ben namaz kaldığım için me zaman bize gelse hemen seccadeyi alır yere serer demişti her geldiğinde yapıyormuş bunu
Yani anlayacağınız bunu da bir düşünün ve ille asperger diyorsanız onunla ilgili Mücahit bey den bahsetti biri ona götürebilirsiniz çünkü ben bir özel eğitimciden duymuştum o konuya vakıf biri
İmiş
Çok teşekkür ederim cvp için İnan’ın bilmiyorum nasıl olacak ama üstün zekada konuşma bozukluğu olmaz maalesef

Duruveannesi tabiki doğru diyorsunuz ama deşiğim gibi ben sadece benzeri bir durum paylaşılmış diye tanının ne olduğunu merak ettim . Elbette gidecem elbette gösterecem ama bu kadar sert tepki ağır diil mi sizce ???

Kesinlikle size özel değil yazdıklarım. 1027 sayfayı okumuş birisi olarak doktora gitmeyip burda çocuğu için günlerce tanı arayan anneler gördüm. Hani burası doktor anneler sitesi olsa anlarım da doktor olmayanlardan nasıl bir cevap bekliyorsunuz. Burada kimse kimseye otizm atipik asperger ya da disleksi falan diyemez.. Uzmana bile gittiğinizde testler istiyor..

Bu arada ben diğer konuda eleştiri yapmadım Kendi adıma yazdıklarınız beni rahatsız etmedi ama başkalarını etmiş olabilir..Benim eleştirim yanlış yere soru sorulması,, siz ve birçok anne için

T Twopack Otizmli cocuklar hem o kadar farkli hem o kadar ayni ki teshis koymak falan oyle iki soruyla gelisimini bilmekle falan olamaz.
Gelisimsel olarak hele otizmli iki cocuk birbirinin aynisi asla degil.
Onemli olan ortak noktalar takintilar, sterotipikler, duyu bozukluklari, sosyal beceriler ve kafalarinin karisik olmasi.
O sebeple gelisimi ne kadar iyi olursa olsun cocugunuz otizmli degil diyemeyiz. cocugunuzun gelisim yonunde ben hic bir problem gormuyorum, siz bunlara vurgu yaptiginiz icin tepki aldiniz.
Kendinden ismiyle bahsetmesi ekolali falan da 20 aylik bir bebek icin cok cok normal.
Sinirli inatci olmasi 2 yas sendromuyla, insanlarin gozune bakmamasi utangaclikla iliskilendirilebilir.
Velhasil internetten arastirarak bu denli erken yasta ve bu denli belirtisiz bi cocuga tani koyamazsiniz. Hatta su durumda doktora goturseniz doktor da tani koymayacaktir.
2 turlu anne tipinden haz edemiyorum.
Biri cocugunun her hareketini otizme baglayan, digeri de otizmli oldugu asikar oldugu halde kabullenmeyip cok zeki benim cocugum bir seyi yok diye doktordan kacan anneler.

Merhaba twopavk
Çoçuğunuz üstün zekalı da olabilir o da Farklı bir gelişim kabul ediliyor .. bir ahbabımızın kızı çok görüştüğümüz biri değil fakat duyduğum kadarıyla bebekliğinden beri çok meraklı bazı takıntıları olan bir kız o 3 yaşındayken benim Oğlum 2.5 tu bana şeyi sormuştu duvarı göstererek bu tabloyu kim yaptı diye sormuştu ve ırmak merak etti demişti .. tavırları da büyümüş gibiydi ablama üstün zekalı olabilir demiştim daha sonra Ablam omlarda şüpheleniyorlarmış ama olsun istemiyorlarmış demişti ve 4 yaşında hötürdüjlerinde üstünzekalı olduğu anlaşıldı ve tüzder e gidiyor şu anda . Bir kere de o 1.5 yaşlarındayken halası ben namaz kaldığım için me zaman bize gelse hemen seccadeyi alır yere serer demişti her geldiğinde yapıyormuş bunu
Yani anlayacağınız bunu da bir düşünün ve ille asperger diyorsanız onunla ilgili Mücahit bey den bahsetti biri ona götürebilirsiniz çünkü ben bir özel eğitimciden duymuştum o konuya vakıf biri
İmiş
İnan’ın hiç bilmiyorum etrafımda hiç üstün zekalı bi çocuk yaşta Yok ki büyümüş küçülmüş diyorlar kızıma evet ama çok erken sanırım .düselme olmaz ise birkaç aya hemen götürecem zaten ! Şuan yapacak pek bişe yok gibi görmek lazım sanırım . Çok teşekkür ederim destekleriniz için

Muhtessem ben senin yazdıklarından şunu anlamıştım doğru mu? Bi çocuğun erken yaşta okuyup yazması onun illa da çok zeki olması anlamına gelmiyor değil mi? Yüksek işlevli otizm de olabilir bu....yani bazı yönlerden normalin çok üstünde ama aslında otizmli olabiliyor mu bazı çocuklar? Doktorunuz öyle mi dedi? 26 aylık okuyordu di mi oğlunuz? İnsana inanılmaz geliyor ama bu bile Otizmin bi parçası olabilir mi? Yani bazen benim de yaptığım "sen bizimle dalga mı geçiyorsun" dediğimiz anneler belki de şüphesinde haklı mı? Bu bana şöyle Ümit oldu. Bizimkilerin görselleri kuvvetli ya belki beyninin farklı çalışması ilerde ona değişik bir iş imkanı hazırlar diye ümit ediyorum
İşte ben bunu anlatmak istiyorum . Otizm çok geniş bi yelpaze ! Sadece sesine bakmayan kendi dünyasında olan çocuklar bu yelpazede değil ! Herşeyi bilen göz kontağı olan çocuklar da ygb gurubunda olabilir ! Yüreğinize sağlık

Benimde ilk cocugum. Emin olun bende sizin tahmin ettiğiniz gibi biri değilim ama aspergerle ilgili en ufak bir özet dahi okumadan buraya gelip çocugunuza isim aramanız beni resmen çileden cikardi. Çocuğunuz otizmli falan degil. Buraya yazan annelerin hepsi literatür tarayan anneler, yabancı kaynaklar, türkce kaynakları alt üst eden anneler. Aylarca çırpınan, yıllarca belki böyle anneler. Ben sizi anlayışla karşılamiyorum. Karşılayan varsa buyursun. Kusurabakmayin. Evladıniz için Allah sağlık, sıhhat, uzun ömür versin. Çocuğun hicbirseyi yok, ona sendrom arayan annesinden başka. Otizm belirtilerini dahi okumamissiniz buarada. Eğer okusaydiniz çocuğumun yapabildikleri adı altında yazdıklarınızı hiçbir otizmli bebek yapamaz, bunu bilirdiniz. Ayrıca takinti, aşırı sinirlilik, kendinden adıyla bahsetme etrafiniza dikkatlice bakarsanız bircok çocukta görülen şeyler. Otizmli cocuklarla calistim diyorsunuz, kizim asperger diyorsunuz, sonra yüksek fonksiyonlu otizm diyorsunuz. Ben sizi anlayamadığım gibi, anlayışımda bitti. Kolay olanı secen, buradaki annelerin psikolojisini dusunmeden yazan herkese anlayışım bitti. İyi akşamlar...
Ewet yüksek fonksiyonlu otizm diyorum çünki asperger o kategoridedir böyle teşhis alırlar

Ewet yüksek fonksiyonlu otizm diyorum çünki asperger o kategoridedir böyle teşhis alırlar
Cocuğunuzu en baştan daha önce hiç sevmediğiniz kadar sevin, oturun oyunlar oynayin, birlikte dans edin, hoplayin, ziplayin. Bakin yaz geliyor, cimenlerde yuvarlanin. Bu aspergeride size kim ogrettiyse onada iki çift lafım var ya neyse:) sizin çocukta gaydirigubbak sendromu var, annesi sakin ol. Bak kendinden ismiyle zehir gibi çocuklar bahseder. Gunluk normal şeyler üstün zekalı çocukların ilgisini çekmez, aşırı tepkili yada tepkisiz olabilirler. Dil gelişimi konusuna hiç girme, üstün zekalı insanlar geç konuşurlar. Hiperleksi üstün zekadan farklıdır. Aspergerde yüksek fonksiyonlu olarak geçer ama ayrıldığı noktalar vardir. Aspergerde otizme dahil demissiniz, otizm eskiden çocukluk şizofrenisi olarak geçerdi. İsimler sizin kafanızı bulandırmasin. Buarada oğlum sorular sormaya başladı bende çok mutluyum, konuyu da böyle baglayayim. Ben şimdi buraya iyi bir gelisme yazdım ya, ah ben nerden geldim buraya bir bilsen... Buraya satır satır yazsam yaz kız hakkindir dersin :)

Merhaba anneler benimde bir sorum olacak oglum henuz 15 aylik olacak sizden teshis koymanizi beklemiyorum fakat dusuncelerimi paylasmak fikir almak adina yaziyorum henuz cok genç bir anneyim ve ilk bebegim suan aof cocuk gelisimi okuyorum bebegim dogmadan once super anne olma icgudusuyle bebege dair annelige dair arastirmalr surekli syfalar karistirmalar fln neyseki en cok ilgimi ceken sey ygb oldu okudugum bolumle alakasi yok cunku o donemde henuz okumuyodum daha bebegim omadan dusunun neyseki oglum oldu dogmadan once ikili test normalin biraz uzerinde cimisti ama yasim dolayisiyla onemsemediler oglum dogdugunda herseyini inceler oldum emme refleksi hic yoktu miadinda dogmasina ragmen damagini oksayarak ogrettik bir gece yogunbakimda kaldi cunku dogdugunda inleme vardi ama sonuc doktorlar birseyi yok deyip taburcu ettiler ayrica diger reflekslerini kontrol ediyordum zayifti veya yoktu mesela moro ani bir ses veya isikta cirpinma tarzinda yada aglama tarzinda bir tepki yoktu yada parmagimi simsiki tutma gibi diğer yandan goz temasi yoktu diyebilirim 3 aylikken yavas yavas onunde cirpinmalarima ve cingirak hareketlerine bakmaya basladi ama diger bebekleri inceliyorum annelerini nyuzune iki aylikken bakmaya basliyorlar daha erken de bakiyorlar boynunu tutma donme vs hep geç oldu yani olmasi gerekenden bir ay iki ay ama hep her bebek farklidir dedik demek zorundaydik emzirirken hic gozkerime bakmaz iletisim kurmazdi ve hep ilgisini cekmek icin sevimlilik saklabanlik yapa yapa yuzume bakmasini saglamaya calisiyodum sesime bakmasi yoktu zaten hep aglayan bir bebekti hep kolik deselerde ben cokta inanmiyodum sebepsiz oluyodu ama uykusu iyidi gaz sancisi olsa uykudada olurdu ozellikle disarida hep aglardi supurge sesiyle dolasiyorduk disarda aglamasin diye goz temasini 7 8 aya kadar israrla yakindan uzaktan hep ilgsiini cekerek kurmaya calistim su vericeksem once biberonu gozume yaklastirip tutup bana bakmasini saglayip veriyordum tepkisi pek yoktu gulmezdi cok fazla hatta agularda gec basladi ama ben ilgilendikce o acilmaya basladi cunku hergun istikrarla devam ediyodum desteksiz oturmasi iicin de cok cabaladim teknikler uyguladim ve cabalarim sonuc verdi 10 aylikken bile ara ara dengesini kaybedip dussede hicbir doktora anlatamadim hep gecistirdiler yani gayet iyi falan dediler beni evhamli anne olarak goruyorlar yasim kucuk genc oldugum belli onunda etkisiyle tabii ...sadede gelicem az kaldi oglum suan yurumeye basladi ama 4 aydir surekli dusuyor yani ilerlemek yerine g
denge problemi var bazen otururkende geri dusebiliyor nadir olsada ismine bir ara bakmiyodu ama suan bakiyor taklit yapiyor (basit) baybayai yapamiyor birturlu yani yanlis yapiyir alkisi yeni ogrendi cirkin ol deyince yuzunu burusturuyo..anne baba nerde sorusuna yanit yok isaret etmeyi soyle ogrettim (ogretiliyor cunku bir ay olmadi ogrenelioncesinde hic yoktu 15 gun calistim ogretmeye ) surekli birseyi gosterip aa bak cici kus aa bak top vs soyluyorum surekli yapiyorum bunu ve onun elini tutup ayni seyi yapiyorum isaret parmagiyla ve zamanla ogrendi isaret etmeyi ama ben isaret ettigimde parmagima veya baska bir yone yada gozlerimin icine bakiyor yuksekten inerken bazen dogru insede kendini koltuktan birakiveriyor koltugun ucuna oturup dusuyo bazen yani yukseklik algisi henuz cok gelismedi sicaklik da ayni sekilde elini yakmasina ragmen tekrar elini degdiriyor kelimeler bilincsiz anne baba dede var bababa seklinde anni seklinde ama bilincsiz soyluyor anne nerde diyorum kapiyi gosteriyo anlamiyor ve benim annesi oldugumu bilmiyor cok uzunca yazdim ama bana oyle geliyorki oglumla cok cok fazla ilgilenmeseydim acaba tam otizm belirtileri var mi olacakti bu belirtileri soyledigimde herkes cok evhamlisin hicbirseyi yok diyor (herkeste oldugu gibi ) birazda teshis icin erken oldugu icin goturmek istemiyorum yani kafam cok karisik ha birde nesneleri agzina sokuyor surekli bazen salliyo ve vurma da var yani aslinda belirtiler var ama ayni zamanda cok sevimlilik yapar dikkat cekme cabasi var genelde cocuklari sever insanlari sever ama yabancilarin kucaginda aglar bizim kucagimiza gelmek ister kollarini uzatir cok uzun oldu aklimavgelenler bunlar yani otizm testi yaptim internetten ve uzman gormeli diyor esim cok ilgilidir ona da soyluyorum dhaa zamani var bence bir problem yok diyor ama annelik hissiyati bana otizm gibi geliyor doktor otizm desede ben cok etkilenmeyecegim gibi hissediyorum cunku sadece baska birinden duymus olacagim ama cevremdekiler bu hissettiklerimi bilmiyorlar zamanim hep evladima yonelik bu arada arabalari surmeyi ogreterek tanittim yani direk arabayi eline vermedim ve suruyor bir ara co surmedi ama tekerlegiyle oynadi onu da birakti yani tekrar surmeyi ogrettim hannnn diyorum surerken o da demeye calisyor ve muzik calinca dizlerini kiriyor oynar gibi yapiyor ..bla bla bla .. yani bana oyleymis gibi geliyor sanki simdiden kabullendim ve oyle bakiyorum insallah degildir demiyorum cunku yaratan nasil taktir ettiyse oyle olacak ve benim icin hayirlisi neyse o olsun diyorum duzgun bir sekilde yazmak isterdim ama aklima geldikce dizdirdim sevgiler

Merhaba anneler benimde bir sorum olacak oglum henuz 15 aylik olacak sizden teshis koymanizi beklemiyorum fakat dusuncelerimi paylasmak fikir almak adina yaziyorum henuz cok genç bir anneyim ve ilk bebegim suan aof cocuk gelisimi okuyorum bebegim dogmadan once super anne olma icgudusuyle bebege dair annelige dair arastirmalr surekli syfalar karistirmalar fln neyseki en cok ilgimi ceken sey ygb oldu okudugum bolumle alakasi yok cunku o donemde henuz okumuyodum daha bebegim omadan dusunun neyseki oglum oldu dogmadan once ikili test normalin biraz uzerinde cimisti ama yasim dolayisiyla onemsemediler oglum dogdugunda herseyini inceler oldum emme refleksi hic yoktu miadinda dogmasina ragmen damagini oksayarak ogrettik bir gece yogunbakimda kaldi cunku dogdugunda inleme vardi ama sonuc doktorlar birseyi yok deyip taburcu ettiler ayrica diger reflekslerini kontrol ediyordum zayifti veya yoktu mesela moro ani bir ses veya isikta cirpinma tarzinda yada aglama tarzinda bir tepki yoktu yada parmagimi simsiki tutma gibi diğer yandan goz temasi yoktu diyebilirim 3 aylikken yavas yavas onunde cirpinmalarima ve cingirak hareketlerine bakmaya basladi ama diger bebekleri inceliyorum annelerini nyuzune iki aylikken bakmaya basliyorlar daha erken de bakiyorlar boynunu tutma donme vs hep geç oldu yani olmasi gerekenden bir ay iki ay ama hep her bebek farklidir dedik demek zorundaydik emzirirken hic gozkerime bakmaz iletisim kurmazdi ve hep ilgisini cekmek icin sevimlilik saklabanlik yapa yapa yuzume bakmasini saglamaya calisiyodum sesime bakmasi yoktu zaten hep aglayan bir bebekti hep kolik deselerde ben cokta inanmiyodum sebepsiz oluyodu ama uykusu iyidi gaz sancisi olsa uykudada olurdu ozellikle disarida hep aglardi supurge sesiyle dolasiyorduk disarda aglamasin diye goz temasini 7 8 aya kadar israrla yakindan uzaktan hep ilgsiini cekerek kurmaya calistim su vericeksem once biberonu gozume yaklastirip tutup bana bakmasini saglayip veriyordum tepkisi pek yoktu gulmezdi cok fazla hatta agularda gec basladi ama ben ilgilendikce o acilmaya basladi cunku hergun istikrarla devam ediyodum desteksiz oturmasi iicin de cok cabaladim teknikler uyguladim ve cabalarim sonuc verdi 10 aylikken bile ara ara dengesini kaybedip dussede hicbir doktora anlatamadim hep gecistirdiler yani gayet iyi falan dediler beni evhamli anne olarak goruyorlar yasim kucuk genc oldugum belli onunda etkisiyle tabii ...sadede gelicem az kaldi oglum suan yurumeye basladi ama 4 aydir surekli dusuyor yani ilerlemek yerine g
denge problemi var bazen otururkende geri dusebiliyor nadir olsada ismine bir ara bakmiyodu ama suan bakiyor taklit yapiyor (basit) baybayai yapamiyor birturlu yani yanlis yapiyir alkisi yeni ogrendi cirkin ol deyince yuzunu burusturuyo..anne baba nerde sorusuna yanit yok isaret etmeyi soyle ogrettim (ogretiliyor cunku bir ay olmadi ogrenelioncesinde hic yoktu 15 gun calistim ogretmeye ) surekli birseyi gosterip aa bak cici kus aa bak top vs soyluyorum surekli yapiyorum bunu ve onun elini tutup ayni seyi yapiyorum isaret parmagiyla ve zamanla ogrendi isaret etmeyi ama ben isaret ettigimde parmagima veya baska bir yone yada gozlerimin icine bakiyor yuksekten inerken bazen dogru insede kendini koltuktan birakiveriyor koltugun ucuna oturup dusuyo bazen yani yukseklik algisi henuz cok gelismedi sicaklik da ayni sekilde elini yakmasina ragmen tekrar elini degdiriyor kelimeler bilincsiz anne baba dede var bababa seklinde anni seklinde ama bilincsiz soyluyor anne nerde diyorum kapiyi gosteriyo anlamiyor ve benim annesi oldugumu bilmiyor cok uzunca yazdim ama bana oyle geliyorki oglumla cok cok fazla ilgilenmeseydim acaba tam otizm belirtileri var mi olacakti bu belirtileri soyledigimde herkes cok evhamlisin hicbirseyi yok diyor (herkeste oldugu gibi ) birazda teshis icin erken oldugu icin goturmek istemiyorum yani kafam cok karisik ha birde nesneleri agzina sokuyor surekli bazen salliyo ve vurma da var yani aslinda belirtiler var ama ayni zamanda cok sevimlilik yapar dikkat cekme cabasi var genelde cocuklari sever insanlari sever ama yabancilarin kucaginda aglar bizim kucagimiza gelmek ister kollarini uzatir cok uzun oldu aklimavgelenler bunlar yani otizm testi yaptim internetten ve uzman gormeli diyor esim cok ilgilidir ona da soyluyorum dhaa zamani var bence bir problem yok diyor ama annelik hissiyati bana otizm gibi geliyor doktor otizm desede ben cok etkilenmeyecegim gibi hissediyorum cunku sadece baska birinden duymus olacagim ama cevremdekiler bu hissettiklerimi bilmiyorlar zamanim hep evladima yonelik bu arada arabalari surmeyi ogreterek tanittim yani direk arabayi eline vermedim ve suruyor bir ara co surmedi ama tekerlegiyle oynadi onu da birakti yani tekrar surmeyi ogrettim hannnn diyorum surerken o da demeye calisyor ve muzik calinca dizlerini kiriyor oynar gibi yapiyor ..bla bla bla .. yani bana oyleymis gibi geliyor sanki simdiden kabullendim ve oyle bakiyorum insallah degildir demiyorum cunku yaratan nasil taktir ettiyse oyle olacak ve benim icin hayirlisi neyse o olsun diyorum duzgun bir sekilde yazmak isterdim ama aklima geldikce dizdirdim sevgiler
Cok kucuk cocugunuz. 2 yasa dogru belirginlesiyor otizm. Yazdiklarinizdan cok fazla arastirdiginiz belli, biraz rahat olmayi deneyin. Benim oglum otizmli kizim normal, ama normal olani bile inceleyince bi suru otizm belirtisi gorebiliyorum.
Simdilik incelemeyin derim.

Ayni seyleri yasamis bir anneyim fakat suan hepsinin benim takintilarim oldugunu anladim oglum 17 aylik ve 16 aylikken by byi dogru yapmaya basladi.sizi bilmese yabanci insanlardan size gelmek istermi.sizinki annelik evhami gibi geldi.birz zamana birakin ve bebeginizle ilgilenmeye devam edin ama deneyerek degil ne olursa olsun benim parcam deyin ve Allaha dayanin.

Canım söylediklerinden bana da bi şeyi Yok gibi geldi 15 aya göre gelişim testleri normaldir herhalde sen çocuk gelişimi okuyorsun
Diyelim ki çocuğun otizmli dedi dr napacak telefon tablet verme tv izletme falan dicek gözteması kur oyun oyna vs bunları yap çocuğun otizmliymiş gibi en azından uyaran eksikliği sendromu yaşamaz sen gerekli tedbirlerini almış olursun büyüdükçe de kendini belli eder inş sosyal mi sosyal şeker mi şeker bi çocuk olur oğluşun....
Ben hep yazıyorum hasan önal var ama o metabolizma doktoru otizm tanısı koymuyor bizimki otizm zaten o kan tetkiklerine bakarak diyet veriyor istersen onu da bi araştır
Sen çocuk gelişimi okuyorsan denver testini biliyor olabilirsin dr a gitsen dr denver a psikolog a yollayacak ama sonuçta yukarda yazdığım şeyleri önerecekler seninki de yeni anne sendromu herhalde öpüyorum seni be oğluşunu

Cok kucuk cocugunuz. 2 yasa dogru belirginlesiyor otizm. Yazdiklarinizdan cok fazla arastirdiginiz belli, biraz rahat olmayi deneyin. Benim oglum otizmli kizim normal, ama normal olani bile inceleyince bi suru otizm belirtisi gorebiliyorum.
Simdilik incelemeyin derim.
Evet bu konuda haklisiniz ama benimkisi en erken nezamansa teşhis edilmesi ve tedaviye baslanmasi icin gec kalmama telasesi nekadar dogru bilemiyorum

Ayni seyleri yasamis bir anneyim fakat suan hepsinin benim takintilarim oldugunu anladim oglum 17 aylik ve 16 aylikken by byi dogru yapmaya basladi.sizi bilmese yabanci insanlardan size gelmek istermi.sizinki annelik evhami gibi geldi.birz zamana birakin ve bebeginizle ilgilenmeye devam edin ama deneyerek degil ne olursa olsun benim parcam deyin ve Allaha dayanin.

beni tanimiyor demekten kastim yani anne nerde dedigimizde baska tarafi gosteriyor bana bakmak yerine baska yerlere bakiyor bana cok bagli babasina da oyle aslinda supheperim yersiz degil ama nekadar yaziya dokebiliyorsam siz okadarini anlayabilirsiniz mesela bazen durup dururken el cirpiyor yada bazen nesnelerin detaylarini incelerken goruyorum elinde catali cevirmeside var yemegini yemeye alismasi icin catali batirip eline veriyorum ceviriyor ve catalin sapini agzina sokuyor mesela neden ceviriyor ? Bunlar otizm belirtileri diye biliyorum cevirme el cirpma vs ama iste erken mi acaba doktora goturmem gerekirmi bilemiyorum

Canım söylediklerinden bana da bi şeyi Yok gibi geldi 15 aya göre gelişim testleri normaldir herhalde sen çocuk gelişimi okuyorsun
Diyelim ki çocuğun otizmli dedi dr napacak telefon tablet verme tv izletme falan dicek gözteması kur oyun oyna vs bunları yap çocuğun otizmliymiş gibi en azından uyaran eksikliği sendromu yaşamaz sen gerekli tedbirlerini almış olursun büyüdükçe de kendini belli eder inş sosyal mi sosyal şeker mi şeker bi çocuk olur oğluşun....
Ben hep yazıyorum hasan önal var ama o metabolizma doktoru otizm tanısı koymuyor bizimki otizm zaten o kan tetkiklerine bakarak diyet veriyor istersen onu da bi araştır
Sen çocuk gelişimi okuyorsan denver testini biliyor olabilirsin dr a gitsen dr denver a psikolog a yollayacak ama sonuçta yukarda yazdığım şeyleri önerecekler seninki de yeni anne sendromu herhalde öpüyorum seni be oğluşunu

Oglum bazi sebeplerden oturu kalabalik aile ortaminda annemlerle buyudu ve ben suan sosyal herkese gulumseyen sirinlik yapan bir bebek olmasini ona da bagliyorum uzmanlar zaten kalabalik ortamlarda buyumelerini istiyor hic televizyon izlemez tablet telefon vs yok yani bunlari hic vermedim tv izletmedim bol bol ilgilendim yaklasik 4 5 aydir carlson balik yagi veriyorum bir cay kasigi kadar kabizlik ve atopik dermatit problemimiz vardi gecti gibi bi ara biogaia kullandik balik yagini doktor tavsiyesi olmadan kendim arastirip basladim zonco da kullandim bir ara ama biraktim oglum sevmedi bende tadina bakinca iskence ediyormusum gibi dusundum vermedim vazgectim yani bazi hareketleri bana kesin otizm diyo ben oyle dusunup o sekilde egitmeye calisiyorum yani farkli birsey varsa veya yoksada ben elimden geleni yapayim diyorum mesela ver deyince elindekini veriyor tabi ben elimi uzatarak ver diyorum ama anne nerde sorusuna 9aylikken bebkler tepki veriyor annenin yuzune bakiyor bizimkimde tik yok yani anlamiyor beni bilemiyorum boyle iste annelik sizler daha iyi bilirsiniz

Okuduklarimdan yola cikarak soyliyorum otizmli cocuklarda kabizlik ve egzama yani atopik dermatit ptoblemleri oluyor bunlarda bizde mevcut neyazikki gecti gibi ama kullandigim kremler ve verdigim yaglar sayesinde oldu

Arkadaslar son sorum sizdede disari takintisi var mi eve girmek istemiyor genellikle eve gelince ağlar 4 5 aylikken evin kapisini tanirdi eve gelince aglamaya baslardi dis kapiyi gorunce kucagimizda o tarafa yonelirdi bunlarda otizmin takintisindan kaynakli diye dusunuyorum annemler bu cocuk nekadar zeki daha 4 aylik kapiyi taniyor falan diyolardi ama ben ozamandan takinti oldugunu tahmin ediyodum yani hala tam anlamlandiramiyorum evdede surekli camdan disariyi izlese doymaz bazen camdan iceri alinca cok agliyo ve disarida sanki ayri bir dunyada yasiyor gibi ismini veriyorum sesleniyorum evde donup bakan cocuk asla bakmaz kucagimda da olsa bakmiyo arabasinda ha keza hep saskin gibi etrafi izliyo insanlari izliyo sanirim uyaran cok fazla oldugu icin bu sekilde oluyo normal bir cocuk annesine gulumsemeli diye dusunuyorum bizimkisi disari cikinca kendi dunyasina kapiliyo ama ben surekli dikkatini dagitnaya calisiyorum bana yonelmesini sagliyorum sizce ne yapmaliyim sirf bu yuzden bazen disari cikmak ustemiyorum bazen kirmizi isikta araci durdurunca neden durdun diye kizar gibi aglamaya basliyo devam edince susuyo hep on koltukta oturmak istiyo babasi surerken buz arkada oturuyoruz ortada oturup ilerisini gormek istiyo diger turlu durmuyo bazi oyuncaklara da takintisi var mesela çek çek kaplumbagasinin ipinden tutup saatlerce evde onu gezdirebilir .. Halka gecirme yapabiliyor ama kuleleri ust uste dizemiyor kafanizi sisirdim kusura bakmayin lutfen

beni tanimiyor demekten kastim yani anne nerde dedigimizde baska tarafi gosteriyor bana bakmak yerine baska yerlere bakiyor bana cok bagli babasina da oyle aslinda supheperim yersiz degil ama nekadar yaziya dokebiliyorsam siz okadarini anlayabilirsiniz mesela bazen durup dururken el cirpiyor yada bazen nesnelerin detaylarini incelerken goruyorum elinde catali cevirmeside var yemegini yemeye alismasi icin catali batirip eline veriyorum ceviriyor ve catalin sapini agzina sokuyor mesela neden ceviriyor ? Bunlar otizm belirtileri diye biliyorum cevirme el cirpma vs ama iste erken mi acaba doktora goturmem gerekirmi bilemiyorum
Benim cocugum otizmli ve hic elleriyle oyle catal cevirmedi yada kanat cirpmadi ama yegenim var hic biseyi yok catali cevirip sapinida agzina sokuyor parmak ucundada yuruyor her buldugunu da agzina sokuyor 2 yasinda ama biseyi yok. Otizm belirtileri soyle arayin cocuklarla oynuyormu insanlarin ya da sizin ona dokunmanizdan sarilmanizdan rahatsizlik duyuyormu kendi kendine gulmeleri havalara duvarlara bakmasi varmi bay bay yapiyormu tel sarar tel sarar diye bir oyun var onu ogrettiginizde yapiyormu diger yazdiginiz seyler kucuk bir bebegin yapabilecegi turden seyler. Cogunu bizde yasadik diger annelerde yasadi. Otizm nedir tam anlayamamissiniz gibi geldi bana. Legolari da yapiyor bul taklarida yapiyordu benim oglum herseyi beceriyordu ama iletisimi kopuktu. Disari cikinca bakacak tabi etrafina. Ya da en iyisimi gidin psikiyatriye garip buldugunuz seyleri anlatin danisin korkmayin psikiyatriler yakalayip hemen raporu yapistirmiyor otizm dese bile bir ay suruyor rapor alabilmek. Psikiyatriye gidin lutfen biz kendi dertlerimle bogusuyoruz. Birbirimizin fikirlerine ihtiyacimiz var burdan tani alamazsiniz. Ben doktora gidip tani almadan kimseye bisey yazmadim sormadim doktordan baska bana kim ne diyebilir ki dese de guvenebilirmiyim ona.

Muhtessem ben senin yazdıklarından şunu anlamıştım doğru mu? Bi çocuğun erken yaşta okuyup yazması onun illa da çok zeki olması anlamına gelmiyor değil mi? Yüksek işlevli otizm de olabilir bu....yani bazı yönlerden normalin çok üstünde ama aslında otizmli olabiliyor mu bazı çocuklar? Doktorunuz öyle mi dedi? 26 aylık okuyordu di mi oğlunuz? İnsana inanılmaz geliyor ama bu bile Otizmin bi parçası olabilir mi? Yani bazen benim de yaptığım "sen bizimle dalga mı geçiyorsun" dediğimiz anneler belki de şüphesinde haklı mı? Bu bana şöyle Ümit oldu. Bizimkilerin görselleri kuvvetli ya belki beyninin farklı çalışması ilerde ona değişik bir iş imkanı hazırlar diye ümit ediyorum
Evet canım doğru anlamışsın. Çocuğum okuyor çok zeki diye sevinmek doğru değil çünkü 2.5 yaşında bi çocuk okumaz demek ki beyinde farklı işliyor bi yerde ağırlık var ve bi taraf eksik kalıyor. Doktorumuz şöyle düşünün hücreler bi yerde toplanmış ve bizim onu dağıtmamız gerek. Bizdeki negatif yönü iletişim problemi. Okuyor ezberliyor çok çabuk öğreniyor ama iletişim kurma yollarını bilmiyor duyguları anlamakta çok zorlanıyor eğer fark etmez ve çocuk okuyor diye görsel uyaranları arttırsaydık daha da geri gidecekti. Şimdi görmezden geliyoruz güdülemesine izin vermiyoruz her çocuk gibi parkta bahçede oynamasını aralarına karışmasını sağlıyorum. İnanın parkta çocuklar atlayıp zıplarken bank üstündeki çankaya belediyesi yazısını tekrar edip duruyor bu da bir takıntı. Haftada 6 saat oyun terapisi alıyoruz 3 ay oldu canım

X